تحصیلی, کانادا

تحصیل پزشکی در تورنتو کانادا

تحصیل پزشکی در تورنتو کانادا
یکی از رشته های پر طرفدار بین ایرانیان که قصد تحصیل در خارج از کشور را دارند رشته پزشکی در تورنتو کانادا هست. اما چرا بین تمام استانهای کانادا این استان و این دانشگاه محبوبیت زیادی دارد؟ در ادامه مطلب درباره این دانشگاه و رشته پزشکی در تورنتو کانادا برای شما عزیزان توضیح های را خواهیم داد با ما همراه باشید.

معرفی شهر تورنتو

تحصیل پزشکی در تورنتو کانادا

تحصیل پزشکی در تورنتو کانادا

تورنتو مرکز استان انتاریو و پرجمعیت ‌ترین شهر کانادا است ، تورنتو چهارمین شهر پرجمعیت آمریکای شمالی پس از مکزیکو سیتی ، نیویورک و لس آنجلس است و یکی از قطب‌ های اقتصادی و گردشگری در جهان محسوب می‌شود.
این شهر چند ملیتی ، علاوه بر جاذبه ‌های شهری ، از مراکز مهم اقتصادی و تجاری در جهان است و با پیشرفت چشم‌ گیر خود در سال ‌های اخیر، به یکی از مقاصد گردشگری کانادا و حتی مهاجرتی تبدیل شده است.
نام تورنتو از واژه‌ی سرخپوستی ” Tkaronto” به معنی محلی که درختان در آب می ‌رویند گرفته شده است. بسیاری از ساکنان تورنتو در استان انتاریو، کانادایی ‌ایرانی هستند که عمدتا در ویلو دیل و تپه ریچموند سکونت دارند.
تقریبا نیمی از مردم تورنتو خارج از این شهر متولد شده ‌اند ولی پنج نژاد پرجمعیت این شهر را مردم آسیای جنوبی با 16% ، چینی ها با 11% ، سیاه‌ پوست‌ها با 8% و لاتینی‌ ها با 3% تشکیل می‌ دهند.

رنکینگ دانشگاه تورنتو درجهان چند است؟

دانشگاه تورنتو بزرگ‌ترین و مهم‌ترین دانشگاه کانادا است که در شهر تورنتو قرار دارد. این دانشگاه در سال ۱۸۲۷ تأسیس شده و در در مجموع پردیس‌ها تا حدود ۷۳٬۰۰۰ نفر دانشجو داشته‌است. این دانشگاه بسیار معتبر، عضو انجمن دانشگاه‌های آمریکایی نیز هست.

در رتبه بندی دانشگاه های جهان (Academic Ranking of World Universities) ، این دانشگاه در رتبه ۲۳ جهان و اول کانادا قرار گرفته است. در رتبه بندی دانشگاه های جهان QS در سال ۲۰۱۹ این دانشگاه در رده ۲۱ جهان و اول کانادا قرار دارد.

دانشگاه تورنتو در رتبه بندی برترین دانشگاه های جهان در سال ۲۰۱۹ که توسط موسسه تایمز صورت گرفته است در رتبه ۲۸ دنیا و اول کانادا قرار گرفته است.بر اساس رتبه بندی دانشگاه های جهان در U.S. News & World Report Best Global University Ranking در سال ۲۰۱۹ این دانشگاه رتبه ۲۰ جهان و اول کانادا را از آن خود کرده است.

در رتبه بندی مجله Maclean’s در سال ۲۰۱۹ دانشگاه تورنتو رتبه اول را در میان دانشگاه های پزشکی کانادا کسب کرده است.

 

این دانشگاه چه دانشکده های دارد؟

 

دانشکده پزشکی
دانشکده دندانپزشکی
دانشکده داروسازی
دانشکده پرستاری
دانشکده حقوق
دانشکده مدیریت
دانشکده بهداشت همکانی
دانشکده موسیقی
دانشکده تربیت بدنی و حرکت شناسی
دانشکده جنگلداری
دانشکده معماری
دانشکده هنر

 

دانشکده ی پزشکی در تورنتو کانادا

دانشکده ی پزشکی تورنتو بزرگترین دانشکده ی پزشکی کانادا است. تنها دانشکده ی پزشکی در منطقه ی بزرگ تورنتو است که در این منطقه بیش از 6.4 میلیون نفر زندگی می کنند و در منطقه ای واقع شده است که بیشترین تنوع قومیتی را در جهان شامل میشود. این دانشکده ی پزشکی بیش از 7000 دانشجو دارد و بیش از 8000 پرسنل دارد.
نکته:
 • اخرین مهلت درخواست پذیرش
 • اول مارس برای ترم پاییزه
 • اول سپتامبر برای ترم بهار

هزینه ی ادامه تحصیل پزشکی در کانادا چگونه است؟

 

هزینه ی واقعی تحصیل پزشکی در کانادا بین دولت های ایالتی، دانشکده های پزشکی و دانشجویان تقسیم می شود. میزان هزینه ای که دولت ایالتی برای آموزش پزشکی می پردازد، بسته به خود برنامه و ایالت، متغیر است. شهریه و میزان آن به چندین فاکتور بستگی دارد؛ فاکتورهایی مثل نوع برنامه ی آموزشی ای که دانشجو در آن ثبت نام کرده است (مثلا MD یا MD/PHD)، محل سکونت دانشجو و این که آیا دانشجو کانادایی است، یا در کانادا اقامت دائم یا شهروندی دارد یا دانشجوی خارجی است.

بقیه ی هزینه های لازم برای تحصیل هم از برنامه به برنامه ی دیگر به شدت فرق می کنن و در بعضی دانشکده ها، از کمپ آموزشی تا کمپ دیگر، متفاوتند. طبق گفته ی سازمان آمار کانادا، شهریه ی میانگین دانشکده های علوم پزشکی کانادا $12,959 سالانه است و در اونتاریو، بالاترین هزینه معادل $22,744 سالانه پرداخت می شود.

اگر شما نمی توانید هزینه ی تحصیل در کشورهایی مثل آمریکا، استرالیا و انگلستان را بپردازید، می توانید در دانشگاه های ارزان قیمت در کانادا با هزینه تحصیل پزشکی در کانادا شهریه ی پایین درس بخوانید. ممکن است برای شما جالب باشد که بعضی از دانشگاه های کانادا شهریه ی بسیار پایینی از دانشجوهای بین المللی دریافت می کنند.

این شهریه ها در بازه ای بین $5,000 تا $10,000 سالانه برای دانشجویان لیسانس، فوق لیسانس و دکترا قرار دارند.

برای مطالعه ی ادامه ی این مطلب به مقاله ی  هزینه تحصیل پزشکی در کانادا  نگاهی بیندازید.

نحوه پذیرش رشته پزشکی در تورنتو کانادا

جهت تحصیل در پزشکی در تورنتو کانادا فرد می بایست در ازمون ورودی شرکت کرده و پس از اخذ نمرهی قبولی وارد دانشگاه های پزشکی کانادا شود. دانشگاه های پزشکی در کشور کانادا محدود است.

درباره آزمون ورودی بیشتر بدانید:

امتحان ورودی دوره پزشکی یک امتحان چندگزینه‌ای است که توانایی‌های داوطلبان در حل مساله، تفکر انتقادی و مهارت‌های نوشتاری را در کنار سطح علمی آن­ها می‌سنجد. این آزمون شامل ۴ بخش مختلف است. استدلال کلامی، علوم فیریکی و علوم زیستی که چهار گزینه‌ای هستند و نمره هر بخش از ۱ تا ۱۵ محاسبه می‌شود. بخش نوشتاری شامل دو متن است که نمره هر دو قسمت از J تا T سنجیده می‌شود.

امتحان اینترنتی MCAT در کانادا، آمریکا و سایر نقاط دنیا به صورت منظم برگزار می‌شود. داوطلبان می‌توانند از طریق سایت اینترنتی ثبت نام کنند و تاریخ و آخرین مهلت ثبت نام را ملاحظه کنند. هزینه این آزمون تقریبا ۲۷۰ دلار است.

برخی از دانشکده های پزشکی همانند دانشگاه تورنتو و و دانشگاه کوئین ، از نمره ی MCAT به عنوان حدنصاب نمره استفاده می کنند متقاضیان با نمرات زیر نمره استاندارد ممکن است واجد شرایط پذیرش نباشند.

هزینه های تحصیل در دانشگاه های پزشکی چقدر است؟

 

تحصیل پزشکی در تورنتو کانادا

تحصیل پزشکی در تورنتو کانادا

به طور کلی کشور کانادا به نسبت کشور های هم سطح خود مثل آمریکا و انگلیس کشور مقرون به صرفه ای است و شما بسته به نوع زندگی خود سالیانه 15 هزار دلار تا دو برابر آن برای شهریه تحصیل و زندگی باید اختصاص دهید .
در کشور کانادا هزینه ی تحصیل در رشته ی پزشکی یک هزینه ی اجباری است. شهریه پزشکی در تورنتو کانادا در حال حاضر21.130 دلار است. در کل دانشکده ی پزشکی دانشگاه تورنتو، ارزانترین نرخ شهریه را نسبت به همه ی دانشکده های دیگر دارد.
رشته های پزشکی رایگان در کانادا وجود ندارد و دانشجو می بایست همانند سایر دانشجویان رشته های دیگر هزینه ای شاید بالاتر از دیگر دانشجویان پرداخت کند.
به طور کلی هزینه ی تحصیل در رشته ی پزشکی در کشور کانادا در دانشگاه های گوناگون متفاوت است. این هزینه به طور میانگین برای دانشجویان کانادایی و دانشجویان دارای اقامت دائم در کانادا 6.250 تا4.818 یورو می باشد.
این هزینه برای دانشجویان خارجی بین 3000 یورو تا 36844 یورو می باشد. در صورتی که فردی بودجه ی لازم جهت تحصیل را نداشته باشد. می تواند در دانشگاه های پزشکی پزشکی که هزینه ی کمتری بابت تحصیل دریافت می کنند ادامه تحصیل دهند این شهریه ها بین 5000 تا10000 یورو در طول سال است.

سوال های متداول پزشکی در تورنتو کانادا

🙋‍♀️1.آیا دانشجویان خارجی میتوانند بورسیه ی تحصیلی دریافت کنند؟

 • امکان دریافت بورسیه GRANTS  و BURSARIES برای دانشجویانی که می خواهند بورسیه کانادا دریافت کنند وجود دارد اما باید توجه داشته باشید که تمام شرایط را داشته باشد چرا که اگر دولت متوجه شود که شما شرایط لازم برای بورسیه شدن را ندارید این بورسیه را برای شما لغو خواهد کرد.

🙋‍♀️2.هزینه تحصیل رشته پزشکی در کانادا چه میزان است؟

 • هزینه رشته پزشکی در کانادا چیزی حدود 11900 دلار در سال می باشد.

🙋‍♀️3.شرایط ورود به رشته دندان پزشکی در کانادا چیست؟

 • برای ورود به رشته دندانپزشکی و به طور کلی برای تحصیل پزشکی در کانادا دانشجویان ابتدا باید در دوره های مختلفی شرکت کنند و پس از آن توانایی ورود به رشته های پزشکی خواهند داشت. متقاضیان تحصیل دندانپزشکی در کشور کانادا باید از رزومه تحصیلی بسیار قدرتمندی برخوردار باشند. حداقل 3/4ام از نمرات تعیین شده را دریافت کرده باشد.

🙋‍♀️4.چه شرایطی برای تحصیل رشته ی دندانپزشکی در کانادا وجود دارد؟

 • برای تحصیل در رشته ی دندانپزشکی در کانادا نیازمند 2 تا 4 سال تحصیلات دانشگاهی پیش از ورود به دانشکده ی دندانپزشکی کانادا می باشید.در مورد اینکه تحصیلات دانشگاهی شما پیش از دندانپزشکی در چه حوزه ای باشد، محدودیتی وجود ندارد.

🙋‍♀️5.شرایط  کمک ‌هزینه‌ی تحصیلی دانشگاه کارلتون به چه صورت است؟

 • بورسیه‌هایی است که برای تحصیل در دانشگاه کارلتون کانادا در نظر گرفته شده. و همة دانشجویان تحصیلات تکمیلی با همان درخواستی که برای تحصیل در دانشگاه ارائه می‌کنند. در فهرست بررسی این کمک‌هزینه نیز قرار می‌گیرند. تا در صورت احراز صلاحیت‌های لازم، از این کمک‌هزینه بهره‌مند شود.

🙋‍♀️6.درآمد پزشکان در کانادا چه میزان است؟

 • گرایش های مختلف پزشکی درآمدهای متفاوتی دارند.اما هب طور متوسط چیزی حدود 230 هزار دلار در سال خواهد بود.

🙋‍♀️7.چرا تعداد دانشجویان خارجی در رشته ی پزشکی در کانادا بسیار کم است؟

 • بیشتر دانشگاه های پزشکی کانادا دانشجویان خارجی را پذیرش نمی کنند. آن هایی هم که این کار را انجام می دهند تعداد کرسی های معدودی برای دانشجویان خارجی دارند. بیشتر دانشگاه ها هم طی قراردادهایی با دولت ها ی خارجی دانشجویان آن کشورها را آموزش می دهند. در کانادا 17 دانشگاه پزشکی وجود دارد و از این بین تنها 7 دانشگاه دانشجویان خارجی را می پذیرند و بیشتر آنها هم تنها طی قرارداد با دولت های خارجی پذیرش را انجام می دهند. بقیه ی دانشگاه ها هم تنها بین 1 تا 3 دانشجو در هر سال را جذب می کنند.

🙋‍♀️8.رشته های پر تقاضای پزشکی در کانادا در چه زمینه هایی هستند؟

 • فیزیوتراپی , روانشناسی ,پرستاری و … از جمله رشته های پر طرفدار در کانادا هستند.

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *