شماره تماس : 00905340102540 WhatsApp - ساعات کاری 9 صبح الی 18 پنجشنبه ها 9 صبح الی 14

شرایط تحصیل پزشکی در فرانسه

شرایط تحصیل پزشکی در فرانسه

پزشکی در کشور فرانسه به این صورت است که متقاضی باید حتما مدرک زبان فرانسوی کسب کند، متقاضیان در این مرحله به دو دسته تقسیم می شوند،
دسته اول: افرادی هستند که تمایل دارند در ایران مدرک زبان را بگیرند. دسته دوم: افرادی که این دوره ها را در کشور فرانسه می گذرانند.اگر مدرک زبان ندارید نیز می توانید در فرانسه تحصیل کنید شما می توانید گزینه  تحصیل در فرانسه بدون مدرک زبان  انتخاب کنید.

در هر دو صورت شخص می تواند وارد کورس اصلی پزشکی فرانسه شود. ما در این مقاله سعی داریم اطلاعاتی در زمینه مراحل دریافت مدرک پزشکی برای دانشجویان بین المللی و درباره هزینه ها و نکاتی درباره پزشکی خواهیم گفت با ما همراه باشید.

شرایط پذیرش از دانشگاه های پزشکی در فرانسه چگونه است؟

 

مطالعات پزشکی در کشور فرانسه دوره های PCEM، DCEM و پزشک عمومی و یا تخصص های دیگر را شامل می شود که در نهایت منجر به اخذ مدرک دکترای دولتی مورد تایید دولت خواهد شد.

اولین دوره از مطالعات پزشکی PCEM: Premier Cycle d’études Medicales که دو سال به طول خواهد انجامید و در پایان سال اول، با یک آزمون رقابتی تنها 15 تا 20 درصد از دانش آموزان سال اول به دومین سال راه خواهند یافت. دو سال اول برای دانشجویان پزشکی، داروسازی، دندانپزشکی، پرستاری و فیزیو کینتو تراپی (درمان بیماری از طریق حرکت) در نظام آموزش پزشکی فرانسه مشترک است.

تعداد ماکزیمم دانشجویان از خارج از اتحادیه اروپا که هر ساله در دپارتمان های پزشکی قبول می شوند، ۸ درصد از کل پذیرش ها می باشد با این شرط که رتبه آخرین دانشجوی خارجی، مساوی یا بالاتر از سطح آخرین دانشجوی فرانسوی که اقدام کرده است باشد. آزمون رقابتی سال اول بین رشته های پزشکی، ادونتولوژی (دندانپزشکی) و پرستاری مشابه است. امکان ثبت نام برای آزمون بیش از دو مرتبه در سال اول مقدور نمی باشد.

پیشنهاد مطالعه »
تحصیل پزشکی در کشور فرانسه

سیکل دوم (DCEM یا چرخه دوم مطالعات پزشکی: Deuxième Cycle des Etudes Médicales’’) مدت ۴ سال به طول می انجامد. جهت ورود به سیکل سوم، دانشجویان سال چهارم باید سیکل دوم را با موفقیت گذرانده و آزمون های تئوری دوره را پاس نموده، در دوره های آموزشی بیمارستان ها قبول شده و در سمینارها شرکت نمایند. جهت ورود به دوره تخصص، رتبه دانشجو معیار انتخاب خواهد بود.

سیکل سوم شامل دو برنامه آموزشی است؛ پزشکی عمومی و دیگر تخصص ها که هر دو منجر به اخذ DESیا دیپلم تحصیلات تخصصی می گردد. (Diplômes d’ Études Spécialisées)

دوره اینترنشیپ (بالین ورزی یا کارورزی) برای دکتری عمومی به مدت سه سال بوده و شامل خدمات بیمارستان به همراه یک دوره ۶ ماهه همکاری با یک پزشک می باشد. دستیاری پزشکی یا اینترنشیپ برای دیگر تخصص ها معمولا ۴ تا ۵ سال بوده بستگی به رشته تخصصی آنها دارد

برنامه DES ممکن است به همراه یک دوره آموزشی تخصصی تکمیلی بوده که در نهایت دیپلم تحصیلات تخصصی تکمیلی (Diplôme d’Études Spécialisées Complémentaires) یا DESC پس از یک تحصیل ۱۲ تا ۱۸ ماهه، اهدا می گردد. این مدرک شامل یک تز کوتاه در پزشکی بوده و منجر به مدرک MD یا همان دکتری پزشکی می گردد.

 

گرفتن مدرک پزشکی عمومی چقدر زمان می برد؟

تحصیل پزشکی در کشور فرانسه

مدرک پزشکی عمومی نیاز به 9 سال مطالعه متوسط در فرانسه دارد، البته تحصیل رشته هایی مثل دندانپزشکی و داروسازی در فرانسه  حدود 5 تا 6 سال زمانبر است.
متخصصان باید 1-2 سال به مطالعات بالینی بپردازند. آموزش پزشکی در فرانسه بسیار گزینشی است. درصدی از دانش آموزان با کسب نمره مورد نیاز به سال دوم تحصیلات پزشکی منتقل می شوند.

پیشنهاد مطالعه »
مدرک پزشکی فرانسه بدون مدرک زبان

به این معنی که دانش آموزان علاقه مند وارد تحصیلات پزشکی میگردند و پس از یک سال از آنها آزمونی گرفته می شود که تعیین کننده ادامه تحصیلات آنان می باشد. تعداد کل مکان های موجود در دانشکده های پزشکی فرانسه (برای کلیه رشته های ترکیبی پزشکی) هر سال از طریق یک سیستم شناخته شده به عنوان clauses numerus تعیین می شود. تعداد مکان های موجود در سال2011-12 در حدود 7500 بود. تعدادی از دانش آموزان خارج از اتحادیه اروپا تنها و حداکثر تا 8٪ از مکان های تعیین شده توسط clauses numerus را می توانند اشغال کنند.

 

هزینه تحصیل پزشکی در فرانسه چقدر است؟

 

  • هزینه پزشکی در کشور فرانسه همانطور که گفتیم با توجه به نوع دانشگاه متفاوت است که در این بخش به آن پرداخته خواهد شد .
  • هزینه تحصیل در مقطع لیسانس در دانشگاههای فرانسه به طور میانگین در حدود ۱۹۰ یورو در سال می باشد .
  • هزینه تحصیل در مقطع فوق لیسانس و برای انواع رشته های مهندسی در دانشگاههای فرانسه به طور میانگین در حدود ۶۲۰ یورو خواهد بود که می توان گفت هزینه تحصیل در رشته های مهندسی به مراتب بیشتر از دیگر رشته ها خواهد بود .
  • هزینه تحصیل در مقطع دکترا در فرانسه معمولا ۳۸۰ یورو در سال می باشد.
  • همچنین هزینه پزشکی در کشور فرانسه برای دانشجویان به طور میانگین در حدود ۴۵۰ یورو خواهد بود .
  • بهتر است بدانید که هزینه تحصیل پزشکی در فرانسه با توجه به نوع دانشگاه متفاوت است که البته به طور میانگین اعلام شد تا بتوانید اطلاعات درستی از هزینه تحصیل پزشکی در فرانسه داشته باشید .
پیشنهاد مطالعه »
تحصیل پزشکی در فرانسه

 

درآمد یک پزشک در فرانسه چقدر است؟ یک پزشک می تواند درفرانسه درآمدی حدود بین 100 هزار دلار تا 150 دلار با توجه به تخصص و تجربه خود دریافت کند.

 

چند نکته مهم درباره پزشکی در فرانسه

تحصیل پزشکی در کشور فرانسه

• کلیه دانشگاه های کشور فرانسه دولتی و تحصیلات در آنها برای دانشجویان فرانسوی و خارجی به صورت رایگان می باشد.

• کلیه دانشگاه های فرانسه مورد تائید وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و همچنین وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی جمهوری اسلامی ایران می باشند. (به سایت وزارت خانه های فوق الذکر مراجعه فرمائید.)

• تمامی دانشجویانی که از سفارت فرانسه در تهران روادید دانشجوئی دریافت می دارند (چه با پذیرش زبان فرانسه و چه با پذیرش دانشگاهی) پس از ورود به کشور فرانسه و ثبت نام در مراکز زبان و یا دانشگاهی کارت اقامت یکساله دانشجوئی دریافت می نمایند. کارت اقامت همه ساله با ثبت نام مجدد در دانشگاه یا موسسات آموزش عالی توسط اداره پلیس فرانسه تمدید می گردد.

• در طول مدت تحصیل، دانشجویان خارجی از کلیه تسهیلات مانند بیمه کامل، بلیط نیمه بها برای خدمات عمومی (رستوران دانشگاه، اتوبوس، مترو، قطار، سینما و …) مانند دانشجویان فرانسوی استفاده می نمایند.

 

 

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

00905340102540 تماس جهت مشاوره در واتس اپ