شماره تماس : 00905340102540 WhatsApp - ساعات کاری 9 صبح الی 18 پنجشنبه ها 9 صبح الی 14

تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در انگلستان

تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در انگلستان با رقابت بالایی روبرو است. هر ساله چند هزار دانشجوی خارجی متقاضی کسب اجازه تحصیل در این رشته­ ها در انگلستان هستند. بدون شک رقابت شدید، شرایط قبولی در این رشته­ ها را نیز مشکل­تر می­کند. به طور کلی متقاضیان پذیرش دانشگاه­ ها برای تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در انگلستان باید نمره آیلتس معادل 7 و یا نمره A در درس­های زیست ­شناسی یا شیمی کسب کرده باشند تا امکانی برای پذیرفته شدن در این رشته­ ها در یکی از دانشگاه­ های انگلستان داشته باشند.

تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در انگلستان
تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در انگلستان

تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در انگلستان چه شرایطی دارد؟

تحصیل در رشته­ های پرطرفدار پزشکی و دندانپزشکی در انگلستان کار آسانی نیست و پذیرش دانشجویان خارجی برای تحصیل در رشته ای با رقابت بالا مانند پزشکی در انگلستان با موانع سختگیرانه­ ای روبرو است. متقاضی باید نشان دهد انگیزه بالایی برای تحصیل در این رشته دارد و تجربه ­ها و کارهای مؤثر قبلی خود را به اثبات برساند. بسیاری از مدرسه­ های پزشکی در انگلستان آزمون­ های خاصی هم برای ارزیابی متقاضیان در نظر می­گیرند. افراد بعد از این که از جنبه­ های مختلف مورد ارزیابی از طرف دانشگاه قرار گرفتند و با موفقیت این آزمون­ ها را پشت سر گذاشتند می­توانند پذیرش دانشگاه را برای تحصیل در انگلستان کسب نمایند.

چگونگی پذیرش در رشته پزشکی در انگلستان

همان­طور که قبلاً اشاره شد تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در انگلستان نیاز به انگیزه و همتی قوی دارد. اگر شخصی به دنبال پزشک شدن در دانشگاه ­های انگلستان باشد ابتدا باید به یک مدرسه پزشکی ملحق شود. مدارس پزشکی در انگلستان، بخشی از دانشگاه­ های بزرگ­تر هستند و در واقع وابسته و زیر نظر دانشگاه فعالیت می­کنند اما همزمان با بیمارستان­ ها نیز قویاً در ارتباط­ اند. برای آغاز دوره پزشکی از ابتدای کارشناسی در یکی از مدارس پزشکی انگلستان، همان­طور که قبلاً اشاره شد فرد باید نمره­ های بسیارخوبی در درس ­های زیست و شیمی کسب کرده باشد (نمره AAA). همچنین دانشجویان بین الملل برای پذیرش در مدارس پزشکی انگلستان باید نمره آیلتس بالایی داشته باشند به این صورت که در بخش­ های نوشتاری، مکالمه، خواندن و شنیدن نمره­ای در حدود 7 داشته باشند تا برای دانشگاه مورد تأیید باشد.

پیشنهاد مطالعه »
اخذ تابعیت انگلستان از طریق پناهندگی

روند آموزش پزشکی در کشور بریتانیا

افرادی که خواستار تحصیل پزشکی انگلستان هستند باید بدانند که دوران کارشناسی رشته پزشکی در این کشور، 2 سال به طول می­ انجامد. این دوره دوساله، دوره آموزش بنیاد نیز نامیده می­شود. بعد از گذراندن این دو سال، دانشجویان پزشکی وارد دوره دو ساله دیگری می­شوند. بعد از فارغ التحصیلی از این دوره و تکمیل این چهار سال، دانشجویان در حوزه پزشکی و مراقبت­ های بهداشتی مهارت یافته ­اند و حال باید به سمت تخصص مورد نظر خود قدم بردارند و وارد مسیر جدی­تر کار شوند.

پذیرفته شدن و تحصیل در دوره تخصص پزشکی در انگلستان می­تواند به واقع سخت باشد. به همین دلیل دانشجو باید شدیداً بر تخصص مورد علاقه خود و حوزه ­ای که می­خواهد در آن کار کند متمرکز باشد تا پس از اتمام دوره که می­تواند دوره­ای هفت ساله باشد، مدرک تخصصی پزشکی خود را دریافت کرده و وارد کار پزشکی بشود.

چگونگی تحصیل در رشته دندانپزشکی در انگلستان

همان­طور که درباره آن صحبت شد، تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در انگلستان در فضایی به شدت رقابتی انجام می­پذیرد که شاید علت آن تقاضای زیاد برای آموزش در این رشته­ ها باشد. به همین دلیل تحصیل در رشته دندانپزشکی نیز در بریتانیا به سطح مهارت و دانش آکادمیک بالایی نیاز دارد. این دوره تحصیلی به مدت 5 سال به طول می ­انجامد و متقاضیان این رشته باید برای نشان دادن آمادگی ذهنی و عملی خود جهت پشت سر گذاشتن پیروزمندانه دوران تحصیل، رتبه­ ها و نمرات بالایی برای پذیرش در دانشگاه داشته باشند.

پیشنهاد مطالعه »
شرایط سنی تحصیل پزشکی در کانادا

روند تحصیل در دوره 5 ساله دندانپزشکی

در دوره پنچ ساله دندانپزشکی، دانشجو درباره علت و زمینه ­ی بیماری­ های مربوط به دهان و دندان و راه ­های درمان و مدیریت آن­ها مطالب بسیاری می­ آموزد و همچنین درباره روش ­های پیشگیری از این بیماری ­ها نیز اطلاعات کامل کسب می­کند. در سال اول تحصیل، دانشجویان، علم و دانش پایه پزشکی را می ­آموزند و در حوزه درس­هایی مانند آناتومی، زیست­ شناسی دهان، بیوشیمی و فیزیولوژی به مطالعه سرسختانه می­پردازند. پس از پشت سر گذاشتن درس­های تئوری، واحدهای عملی در موقعیت­های شبیه ­سازی شده آغاز می­گردند تا مهارت­ های عملی دانشجویان نیز تقویت شود.

دانشجویانی که علاقه­ مند به تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در انگلستان بوده­ اند و در آخر وارد رشته دندانپزشکی شده ­اند باید بدانند که بعد از فارغ التحصیلی در رشته دندانپزشکی در انگلستان، ابتدا باید تحت عنوان کارآموز در یک بخش خصوصی دندانپزشکی و یاNHS مشغول به فعالیت شوند. سپس با کسب تجربه لازم وارد کار جدی­تر شده و می­توانند به تدریج حوزه ­ای تخصصی ­تر برای فعالیت خود انتخاب کنند.

تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در انگلستان چه هزینه­ هایی دارد؟

بدون شک برای متقاضیان تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در انگلستان، اولین و مهم­ترین نگرانی ­ها مربوط به مسائل مالی و هزینه ­های تحصیل و زندگی در انگلستان است. متأسفانه باید اذعان داشت که دانشگاه­ های انگلستان جزء پرهزینه­ ترین مراکز آموزش عالی در سطح جهان هستند اما متقابلاً در زمره معتبرترین­ ها نیز قرار می­گیرند. خصوصاً تحصیل در رشته­ هایی مانند پزشکی در انگلستان هزینه ­های بسیاری را برای دانشجو به همراه دارد زیرا دوره­ های پزشکی نسبت به سایر رشته­ های دانشگاهی در انگلستان، گران­تر هستند. با این وجود نمی­توان عدد دقیق و مشخصی در رابطه با هزینه تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در انگلستان ارائه داد زیرا این موضوع تا حد زیادی به دانشگاه ­ها بستگی دارد و در واقع هر مرکز آموزشی هزینه متفاوتی را برای دوره تحصیلی خود در نظر می­گیرد.

پیشنهاد مطالعه »
قوانین اخذ اقامت انگلستان از طریق تولد 2019

درست است که با توجه به نوع دوره انتخابی برای تحصیل، نوع دانشگاه، نحوه برنامه­ ریزی تحصیلی و حتی سطح انتخابی برای ادامه تحصیل، هزینه­ ها متغیر است اما نکته مثبت این است که به طور معمول مدارس پزشکی برای دانشجویان خود کمک هزینه­ هایی تحت عنوان وام و بورسیه با شرایط مختلف، ارائه می­دهند که شرایط را برای دانشجویان آسان­تر می­سازد.

حقوق کاری برای دانشجویان بین المللی پزشکی و دندانپزشکی در بریتانیا

دانشجویان درحال تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در انگلستان، اجازه دارند 10 ساعت در هفته کار کنند که به ازای هر ساعت کاری مبلغی در حدود هشت تا دوازده پوند نیز دریافت می­کنند. می­توان گفت مجموع حقوق عایدی از کار هفتگی دانشجویان می­تواند تا حدی برای تأمین هزینه ­های تحصیل و زندگی به آن­ها کمک کند.

منبع: سفارت انگلستان


مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

00905340102540 تماس جهت مشاوره در واتس اپ