انگلستان, انگلیس, تحصیلی

تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در انگلستان

تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در انگلستان

تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در انگلستان با رقابت بالایی روبرو است. هر ساله چند هزار دانشجوی خارجی متقاضی کسب اجازه تحصیل در این رشته­ ها در انگلستان هستند. بدون شک رقابت شدید، شرایط قبولی در این رشته­ ها را نیز مشکل­تر می­کند. به طور کلی متقاضیان پذیرش دانشگاه­ ها برای تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در انگلستان باید نمره آیلتس معادل 7 و یا نمره A در درس­های زیست ­شناسی یا شیمی کسب کرده باشند تا امکانی برای پذیرفته شدن در این رشته­ ها در یکی از دانشگاه­ های انگلستان داشته باشند.

تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در انگلستان

تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در انگلستان

تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در انگلستان چه شرایطی دارد؟

تحصیل در رشته­ های پرطرفدار پزشکی و دندانپزشکی در انگلستان کار آسانی نیست و پذیرش دانشجویان خارجی برای تحصیل در رشته ای با رقابت بالا مانند پزشکی در انگلستان با موانع سختگیرانه­ ای روبرو است. متقاضی باید نشان دهد انگیزه بالایی برای تحصیل در این رشته دارد و تجربه ­ها و کارهای مؤثر قبلی خود را به اثبات برساند. بسیاری از مدرسه­ های پزشکی در انگلستان آزمون­ های خاصی هم برای ارزیابی متقاضیان در نظر می­گیرند. افراد بعد از این که از جنبه­ های مختلف مورد ارزیابی از طرف دانشگاه قرار گرفتند و با موفقیت این آزمون­ ها را پشت سر گذاشتند می­توانند پذیرش دانشگاه را برای تحصیل در انگلستان کسب نمایند.

چگونگی پذیرش در رشته پزشکی در انگلستان

همان­طور که قبلاً اشاره شد تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در انگلستان نیاز به انگیزه و همتی قوی دارد. اگر شخصی به دنبال پزشک شدن در دانشگاه ­های انگلستان باشد ابتدا باید به یک مدرسه پزشکی ملحق شود. مدارس پزشکی در انگلستان، بخشی از دانشگاه­ های بزرگ­تر هستند و در واقع وابسته و زیر نظر دانشگاه فعالیت می­کنند اما همزمان با بیمارستان­ ها نیز قویاً در ارتباط­ اند. برای آغاز دوره پزشکی از ابتدای کارشناسی در یکی از مدارس پزشکی انگلستان، همان­طور که قبلاً اشاره شد فرد باید نمره­ های بسیارخوبی در درس ­های زیست و شیمی کسب کرده باشد (نمره AAA). همچنین دانشجویان بین الملل برای پذیرش در مدارس پزشکی انگلستان باید نمره آیلتس بالایی داشته باشند به این صورت که در بخش­ های نوشتاری، مکالمه، خواندن و شنیدن نمره­ای در حدود 7 داشته باشند تا برای دانشگاه مورد تأیید باشد.

روند آموزش پزشکی در کشور بریتانیا

افرادی که خواستار تحصیل پزشکی انگلستان هستند باید بدانند که دوران کارشناسی رشته پزشکی در این کشور، 2 سال به طول می­ انجامد. این دوره دوساله، دوره آموزش بنیاد نیز نامیده می­شود. بعد از گذراندن این دو سال، دانشجویان پزشکی وارد دوره دو ساله دیگری می­شوند. بعد از فارغ التحصیلی از این دوره و تکمیل این چهار سال، دانشجویان در حوزه پزشکی و مراقبت­ های بهداشتی مهارت یافته ­اند و حال باید به سمت تخصص مورد نظر خود قدم بردارند و وارد مسیر جدی­تر کار شوند.

پذیرفته شدن و تحصیل در دوره تخصص پزشکی در انگلستان می­تواند به واقع سخت باشد. به همین دلیل دانشجو باید شدیداً بر تخصص مورد علاقه خود و حوزه ­ای که می­خواهد در آن کار کند متمرکز باشد تا پس از اتمام دوره که می­تواند دوره­ای هفت ساله باشد، مدرک تخصصی پزشکی خود را دریافت کرده و وارد کار پزشکی بشود.

چگونگی تحصیل در رشته دندانپزشکی در انگلستان

همان­طور که درباره آن صحبت شد، تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در انگلستان در فضایی به شدت رقابتی انجام می­پذیرد که شاید علت آن تقاضای زیاد برای آموزش در این رشته­ ها باشد. به همین دلیل تحصیل در رشته دندانپزشکی نیز در بریتانیا به سطح مهارت و دانش آکادمیک بالایی نیاز دارد. این دوره تحصیلی به مدت 5 سال به طول می ­انجامد و متقاضیان این رشته باید برای نشان دادن آمادگی ذهنی و عملی خود جهت پشت سر گذاشتن پیروزمندانه دوران تحصیل، رتبه­ ها و نمرات بالایی برای پذیرش در دانشگاه داشته باشند.

روند تحصیل در دوره 5 ساله دندانپزشکی

در دوره پنچ ساله دندانپزشکی، دانشجو درباره علت و زمینه ­ی بیماری­ های مربوط به دهان و دندان و راه ­های درمان و مدیریت آن­ها مطالب بسیاری می­ آموزد و همچنین درباره روش ­های پیشگیری از این بیماری ­ها نیز اطلاعات کامل کسب می­کند. در سال اول تحصیل، دانشجویان، علم و دانش پایه پزشکی را می ­آموزند و در حوزه درس­هایی مانند آناتومی، زیست­ شناسی دهان، بیوشیمی و فیزیولوژی به مطالعه سرسختانه می­پردازند. پس از پشت سر گذاشتن درس­های تئوری، واحدهای عملی در موقعیت­های شبیه ­سازی شده آغاز می­گردند تا مهارت­ های عملی دانشجویان نیز تقویت شود.

دانشجویانی که علاقه­ مند به تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در انگلستان بوده­ اند و در آخر وارد رشته دندانپزشکی شده ­اند باید بدانند که بعد از فارغ التحصیلی در رشته دندانپزشکی در انگلستان، ابتدا باید تحت عنوان کارآموز در یک بخش خصوصی دندانپزشکی و یاNHS مشغول به فعالیت شوند. سپس با کسب تجربه لازم وارد کار جدی­تر شده و می­توانند به تدریج حوزه ­ای تخصصی ­تر برای فعالیت خود انتخاب کنند.

تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در انگلستان چه هزینه­ هایی دارد؟

بدون شک برای متقاضیان تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در انگلستان، اولین و مهم­ترین نگرانی ­ها مربوط به مسائل مالی و هزینه ­های تحصیل و زندگی در انگلستان است. متأسفانه باید اذعان داشت که دانشگاه­ های انگلستان جزء پرهزینه­ ترین مراکز آموزش عالی در سطح جهان هستند اما متقابلاً در زمره معتبرترین­ ها نیز قرار می­گیرند. خصوصاً تحصیل در رشته­ هایی مانند پزشکی در انگلستان هزینه ­های بسیاری را برای دانشجو به همراه دارد زیرا دوره­ های پزشکی نسبت به سایر رشته­ های دانشگاهی در انگلستان، گران­تر هستند. با این وجود نمی­توان عدد دقیق و مشخصی در رابطه با هزینه تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در انگلستان ارائه داد زیرا این موضوع تا حد زیادی به دانشگاه ­ها بستگی دارد و در واقع هر مرکز آموزشی هزینه متفاوتی را برای دوره تحصیلی خود در نظر می­گیرد.

درست است که با توجه به نوع دوره انتخابی برای تحصیل، نوع دانشگاه، نحوه برنامه­ ریزی تحصیلی و حتی سطح انتخابی برای ادامه تحصیل، هزینه­ ها متغیر است اما نکته مثبت این است که به طور معمول مدارس پزشکی برای دانشجویان خود کمک هزینه­ هایی تحت عنوان وام و بورسیه با شرایط مختلف، ارائه می­دهند که شرایط را برای دانشجویان آسان­تر می­سازد.

حقوق کاری برای دانشجویان بین المللی پزشکی و دندانپزشکی در بریتانیا

دانشجویان درحال تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در انگلستان، اجازه دارند 10 ساعت در هفته کار کنند که به ازای هر ساعت کاری مبلغی در حدود هشت تا دوازده پوند نیز دریافت می­کنند. می­توان گفت مجموع حقوق عایدی از کار هفتگی دانشجویان می­تواند تا حدی برای تأمین هزینه ­های تحصیل و زندگی به آن­ها کمک کند.

منبع: سفارت انگلستان

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *