رد کردن لینک ها

ازدواج در سوئیس

ازدواج در سوئیس

ازدواج در سوئیس چه برای همسران خارجی و چه برای زن و مرد سوئیسیسخت می­باشد و متفاوت از کشورهای دیگر است.ازدواج شهروندان سوئیسی با افراد خارجی- اگر شهروند سوئیسی با یک فرد خارجی ازدواج کند می­تواند همسر و فرزند (زیر 21 سال) خود را اگر در خارج از کشور می­باشد، به خود ملحق کند. همسر و کودکان (زیر 21 سال) اروپایی حق همراهی شهروند سوئیسی را دارند.- اگر همسر شهروند سوئیسی خارجی باشد اجازه اقامت در کشوری از اتحادیه اروپا را دارند و خانواده موظف به زندگی با هم نیستند.

قوانین ازدواج در سوئیس

ازدواج در سوئیس یکی دیگر از راه ­های گرفتن اقامت سوئیس می­باشدالبته کشور سوئیس هم مانند دیگر کشورهای دنیا دارای قوانینی برای ازدواج هستند:

1- عروس و داماد باید حداقل 18 سال سن داشته باشند و مجرد باشند (یعنی با فرد دیگری در ازدواج نباشد)

2- افراد تحت قیمومیت باید نماینده حقوقی خود را داشته باشند.

3- منع ازدواج با محارم: بسیار جالب که کشور سوئیس ازدواج برادر و خواهر یا برادر و خواهر ناتنی، کودک و والدین (بیولوژیک یا غیر بیولوژیک)، بین نوه ­ها و پدر بزرگ ­ها یا مادر بزرگ ­ها، بین شخص و فرزند همسرش (حتی اگر ازدواج با همسرش را لغو کرده باشد) منع کرده است.

4- ثبت ازدواج در اداره ثبت منطقه­ ای که هر یک از زوجین در آن اقامت دارند و اخذ گواهی ازدواج از اداره ثبت.

5- اگر زوجین در سوئیس سکونت ندارند پس باید درخواست ثبت ازدواج در اداره ثبت منطقه­ ای که مراسم ازدواج برگزار می­شود، انجام بگیرد.

پیشنهاد مطالعه »
کار ضمن تحصیل در سوئیس (2019)

6- تغییر نام زوجه پس از ازدواج: نام خانوادگی زن پس از ازدواج با نام خانودگی همسرش ثبت میشود. فقط در صورتی زن می­تواند نام خانوادگی خود را حفظ کند که نام خانوادگی او پس از همسرش بیاید. اما در برخی موارد هم ممکن است که زوجین بخواهند نام خانوادگی پدر زن را برای خودشان ثبت کنند. برای چنین موردی باید قبل از برگزاری ازدواج محضری، تأییدیه تغییر و ثبت نام خانوادگی آنها گرفته شود.

اخذ اقامت دائم یا تابعیت از طریق ازدواج

– یکی از راحت ­ترین قوانین اخذ تابعیت و اقامت در سوئیس ازدواج با یک تبعه سوئیس می­باشد. به منظور دریافت اقامت دائم یا تابعیت سوئیس فرد می­تواند پس از 6 سال زندگی با یک تبعه­ ی سوئیسی در خارج از سوئیس و 5 سال زندگی با یک تبعه­ ی سوئیسی در داخل خاک سوئیس تابعیت این کشور را اخذ نمایند.

– یکی دیگر از موارد اقامت از طریق ازدواج این است که فرد به مدت یکسال در سوئیس و بعد به مدت 3 سال هم با یک تبعه سوئیسی زندگی کرده باشد. در این صورت می­تواند تابعیت سوئیس را بدست آورد.

شرایط لازم پیش درخواست تابعیت از طریق ازدواج در سوئیس:

– متقاضی اخذ تابعیت سوئیس باید به قانون اساسی و جمهوری فدرال سوئیس احترام گذاشته و به آن قوانین عمل کند.

– تسلط به یکی از زبان­ های رسمی کشور سوئیس: افراد متقاضی اقامت دائم از طریق ازدواج در سوئیس باید بتوانند در روزمرگی­ هایشان ارتباط برقرار کنند و زمانی می­توان ارتباط درست با شهروندان سوئیسی برقرار کرد که ازمهارت زبانی و کلامی مناسبی برخوردار بود.

– متقاضی اقامت دائم از طریق ازدواج در سوئیس در تمام طول عمر خود در امور اقتصادی کشور مشارکت فعال دارد و یا می­تواند دارای تحصیلات کافی باشد.

پیشنهاد مطالعه »
سرمایه گذاری و ثبت شرکت در سوئیس

– متقاضی از خانواده خود، شریک قانونی زندگی خود، فرزندان کمتر از سن قانونی باید حمایت کند.

– افرادی که دارای نقص عضو یا معلومیت یا به دلایل دیگری که نمی­توانند به این شرایط جامه عمل بپوشانند، دولت سویس برای آنها استثنائاتی قائل شده است.

حقوق فردی یک شخص متقاضی اقامت از طریق ازدواج در سوئیس

فردی که از طریق ازدواج در سوئیس اقامت دائم یا تابعیت کسب می­کند دارای حقوق و مزایایی خواهد بود:

– امکان اخذ اقامت (مجوز B)

– با کسب مجوز از پلیس گذرنامه سوئیس می­توان کسب و کاری راه اندازی کرد و به کسب درآمد پرداخت.

– برای نیروی کارگر خارجی پذیرش شده در سوئیس محدودیت کاری و شغلی وجود دارد اما فرد دارای تابعیت یا اقامت دائم از طریق ازدواج در سوئیس می­تواند به راحتی مانند نیروی بومی سوئیس درخواست کارگری از کارهای مختلف بدهد.

– دریافت مجوز اقامت نوع C، پس از 5 سال اقامت بی وقفه در سوئیس

– اگر مراجع قانونی سوئیس بتواند ثابت کنند که فرد متقاضی اقامت دائم یا تابعیت از طریق ازدواج در سوئیس فقط برای کسب اقامت دائم اقدام به ازدواج با تبعه­ ی سوئیسی را داشته است؛ امکان اخذ اقامت و تابعیت از او سلب می­شود. در این صورت اگر فرد متقاضی درگیر ممنوعیت ورود به سوئیس را داشته باشد به دلیل ازدواج نخواهد بود. پلیس ممکن است پرونده­ های او را تک تک بررسی کرده و دلایل دیگری برای ممنوعیت فرد متقاضی پیدا کرده باشد.

البته یک راه دیگر وجود دارد: فرد متقاضی ممنوع الورود به سوئیس می­تواند اقدام به اخذ اقامت از طریق فرزندان زیر 18 سال خود کند و وارد سوئیس شود. فراموش نشود قبل از ورود به سوئیس باید از پلیس خارجی اجازه گرفته شود.

پیشنهاد مطالعه »
تحصیل دندانپزشکی در سوئیس

اقامت فرد خارجی پس از طلاق از همسر سوئیسی خود

فرد متقاضی اقامت از طریق ازدواج در سویئس دارای مجوز اقامت B می­باشد. البته این اقامت زمانی صادر می­شود که زوجین زیر یک سقف باهم زندگی کنند. حال اگر زوجین از هم طلاق بگیرند چه اتفاقی برای فرد خارجی خواهد افتاد؟

وضعیت فرد خارجی که از طریق ازدواج با همسرش توانسته تابعیت یا اقامت دریافت کند پس از طلاق توسط پلیس گذرنامه بررسی شده و آنها درباره ­ی وضعیت جدید شخص تصمیم­ گیری می­کنند.

با اینحال اگر فرد خارجی از قبل دارای اقامت نوع C باشد می­تواند اقامت خود را تمدید کرده و همچنان در سوئیس ساکن بماند.

ازدواج محضری در سوئیس

ازدواج محضری در سوئیس باید در اداره ثبت آن کشور به همراه دو شاهد بزرگسال انجام بگیرد. مراسم ازدواج در روز یک شنبه نباید انجام بگیرد و امکان ثبت هیچ ازدواجی در طول تعطیلات عمومی وجود ندارد. پس از برگزاری مراسم در اداره ­ی ثبت، زوجین می­توانند درخواست گواهی یا قباله­ ی ازدواج نمایند که حاوی اطلاعاتی نظیر تاریخ و مکان ازدواج، نام زوجین پیش و پس از ازدواج است.

– اگر زوجین بخواهند یک مراسم مذهبی داشته باشند یا آداب و رسوم خاصی برای ازدواج داشته باشند کافی است می­توانند پس از ازدواج محضری مراسم مذهبی خود را برگزار کنند. قباله­ ی ازدواج در ازدواج محضری مانند یک سند باید به زوجین ارائه شود.ازدواج در سوئیس قوانین خود را دارد که همه افراد چه سوئیسی چه خارجی باید به آن عمل کنند.

منبع: سفارت سوئیس

دیگران این مطالب را نیز مطالعه کرده اند

به گفتگو بپیوندید

بازگشت به بالای صفحه
تماس جهت تعیین وقت مشاوره