مشاوره تلفنی

021-88555626

ساعات کاری

شنبه الی چهارشنبه 9:30 تا 17:30 پنجشنبه 9:30 تا 13:30

ساعات کاری

شنبه الی چهارشنبه 9:30 تا 17:30 پنجشنبه 9:30 تا 13:30

لیست دانشگاه های رایگان در آلمان

خلاصه مقاله : تحصیل در دانشگاههای آلمان مورد تقاضای بسیاری از دانشجویان از ملیتهای مختلف است.سیاست دولت آلمان نیز جذب و پرورش نیروهای متخصص جهت پیشرفت هر چه بیشتر این کشور است .لذا این کشور شرایط را فراهم کرده تا دانشجویان بتوانند در دانشگاههای رایگان این کشور تحصیل کنند.رایگان بودن این دانشگاهها به معنای کیفیت پایین سطح علمی و امکانات آنها نیست بلکه این سیاستی از طرف دولتمردان این کشور برای جذب دانشجویان سراسر دنیاست.دانشگاههای رایگان این کشور از بهترین و سطح بالاترین دانشگاهها میباشند که در این مقاله به آن میپردازیم.
لیست دانشگاه های رایگان در آلمان

لیست دانشگاه های رایگان در آلمان

فهرست مقاله
لیست دانشگاه های رایگان در آلمان
لیست دانشگاه های رایگان در آلمان

اغلب افرادی که به دنبال تحصیل در آلمان هستند، بیشتر راغب ­اند از میان لیست دانشگاه های رایگان در آلمان، دانشگاهی را پیدا کرده و برای ادامه تحصیل پذیرش بگیرند تا در آینده با مشکلات مالی کمتری روبرو باشند. افراد متقاضی تحصیل در کشور آلمان با کسب اطلاعات کافی درباره لیست دانشگاه های رایگان در آلمان و مطابقت شرایط آن دانشگاه ­ها با شرایط و سبک زندگی خود، می­توانند بهترین انتخاب را برای خود رقم بزنند.

چرا آلمان مقصد محبوب دانشجویان خارجی است؟

آلمان کشوری است که در میان بسیاری از کشورهای اروپایی، کشور مورد علاقه تعداد زیادی از مهاجران و البته دانشجویان برای زندگی و ادامه تحصیل است. علت محبوبیت آلمان برای دانشجویان سرتاسر جهان می­تواند حمایت این کشور از دانشجویان بین الملل باشد که باعث می­شود سالانه متقاضیان زیادی در بین لیست دانشگاه های رایگان در آلمان، به دنبال دریچه­ ای برای ورود به سیستم آموزش عالی این کشور باشند.

هزینه و به عبارتی شهریه ادامه تحصیل در دانشگاه­ های آلمان هم برای دانشجویان داخلی و هم دانشجویان خارجی یکسان و اندک است و بسیاری از دانشگاه­ ها خدمات آموزشی خود را به صورت رایگان و بدون دریافت هزینه در اختیار دانشجویان قرار می­دهند.

علاوه بر این­ها اکثر رشته ­ها به جز رشته ­هایی خاص مانند رشته زبان آلمانی، در دانشگاه ­های آلمان به زبان انگلیسی ارائه می­شوند و به این ترتیب دانشجویان خارجی در بسیاری از موارد نیازی به داشتن دانش زبان آلمانی بسیار بالایی ندارند. در کل می­توان گفت آلمان کشوری است که نه تنها در حوزه صنعت و اقتصاد بلکه در آموزش نیز پیشتاز است به این صورت که بیشتر از 10 مرکز آموزش عالی در آلمان وجود دارد که در بین 200 دانشگاه برتر جهان قرار گرفته است.

به این ترتیب پیدا کردن یک دانشگاه ممتاز برای ادامه تحصیل در مقاطع مختلف از میان لیست دانشگاه های رایگان در آلمان نباید کار دشواری باشد.

شرایط تحصیل در دانشگاه ­های دولتی آلمان

 

"لیست

 

دانشگاه ­های دولتی همان مراکزی هستند که نامشان را می­توان در لیست دانشگاه های رایگان در آلمان مشاهده کرد. البته باید به این نکته توجه کرد که رایگان بودن دانشگاه ­ها در آلمان به معنای پرداخت هیچ­گونه هزینه نیست زیرا به هر حال یک دانشجو باید توانایی تأمین مبلغی در حدود ششصد هزار یورو در ماه را برای امرار معاش و گذران زندگی دانشجویی خود داشته باشد.

این مبلغ صرف هزینه­ هایی مانند تغذیه، مراقبت­های بهداشتی و سلامتی، سکونت، سفر، خرید لوازم جانبی مانند کتاب و … می­شود. طبق این موارد یک دانشجوی خارجی باید آماده پرداخت مبلغی معادل با 8 هزار یورو در سال بابت هزینه ­های زندگی خود باشد حتی اگر دانشگاه محل تحصیل خود را از میان لیست دانشگاه های رایگان در آلمان انتخاب کرده باشد.

البته در همان قدم اول و برای گرفتن ویزا، فرد باید توانمندی مالی خود را برای اداره امور مالی خویش در آلمان از یکی از راه­های زیر به اثبات سفارت آلمان برساند:

داشتن یک حامی مالی در آلمان (دوست یا خویشاوند) که مدرکی مبنی بر حمایت مالی شما را ارائه دهد.

افتتاح یک حساب بانکی در یکی از بانک ­های آلمان که مبلغی به میزان 8 هزار یورو در آن موجود باشد.

کسانی که می­توانند در این دانشگاه ها تحصیل کنند

به طور کلی تمام دانشجویان خارجی (بین المللی) اجازه دارند از خدمات تحصیل در کشور آلمان استفاده کنند و در واقع تمام مراکزی که نام آن­ها در لیست دانشگاه­ های رایگان آلمان وجود دارد، امکان تحصیل رایگان را چه برای دانشجویان داخل اتحادیه و چه دانشجویان خارج از اتحادیه اروپا، در مقاطع لیسانس و فوق لیسانس فراهم می­سازند.

البته لازم است دانشجویان در هر سال تحصیلی مبلغی در حدود صد تا دویست یورو برای خدماتی که به آن­ها ارائه می­شود از جمله حمل و نقل، بپردازند.

لیست دانشگاه های رایگان در آلمان

اگر به دنبال لیست دانشگاه های رایگان در آلمان هستید که خدمات تحصیلی را بدون نیاز به پرداخت هزینه ­های بالا در اختیار دانشجویان می­گذارند، می­توانید به موارد زیر نگاهی بیاندازید:

 

ردیف

نام دانشگاه

سایت رسمی

1

دانشگاه فرانکفورت

https://www.uni-frankfurt.de/de?locale=de

2

دانشگاه برلین (دولتی)

https://www.hu-berlin.de/de

3

مدرسه رسانه هامبورگ

https://www.hamburgmediaschool.com

4

دانشگاه فردریش-الکساندر

https://www.fau.de

5

دانشگاه فردریش شیلر در یینا

https://www.uni-jena.de

6

دانشگاه یوهانس گوتنبرگ

https://www.uni-mainz.de

7

دانشگاه لودویگ ماکسلمینز

https://www.en.uni-muenchen.de/index.html

8

دانشگاه پزشکی لوبک

https://www.uni-luebeck.de/universitaet/universitaet.html

9

دانشگاه بین المللی برمن

https://www.uni-bremen.de/seite-nicht-gefunden/

10

دانشگاه بین المللی مدیریت ISM دورتموند

https://www.ism.de/campus/dortmund

11

دانشگاه اتو-فردریک بامبرگ

https://www.uni-bamberg.de

12

دانشگاه بامبرگ

https://www.uni-bamberg.de/en

13

دانشگاه بیلیفلد

https://www.uni-bielefeld.de

14

دانشگاه فیلیپس ماربورگ

https://www.uni-marburg.de/de

15

دانشگاه آگسبورگ

https://www.uni-augsburg.de/en

16

دانشگاه هومبولت برلین

https://www.hu-berlin.de/de

17

دانشگاه برمن

https://www.uni-bremen.de

18

دانشگاه دورتموند

https://www.tu-dortmund.de

19

دانشگاه بون

https://www.uni-bonn.de

20

دانشگاه اسن

https://www.uni-due.de/en

21

دانشگاه ارلانگن-نرنبرگ

https://www.fau.eu

22

دانشگاه ارفورت

https://www.uni-erfurt.de

23

دانشگاه گوتلنگن

https://www.uni-goettingen.de

24

دانشگاه فلنبورگ

https://www.uni-flensburg.de

25

دانشگاه هامبورگ

https://www.uni-hamburg.de

26

دانشگاه کاسل

https://www.uni-kassel.de/uni

27

دانشگاه هانوور

https://www.uni-hannover.de

28

دانشگاه کنستانس

https://www.uni-konstanz.de

29

دانشگاه روستوک

https://www.uni-rostock.de

30

دانشگاه کلن

https://uni-koeln.de

31

دانشگاه لایپزیگ

https://www.uni-leipzig.de

32

دانشگاه ماربورگ

https://www.uni-marburg.de/de

33

دانشگاه روستوک

https://www.uni-rostock.de

34

دانشگاه اولدنبورگ

https://uol.de

35

دانشگاه اشتوتگارت

https://www.uni-stuttgart.de

 

در ادامه درباره دو مورد از دانشگاه­های معتبر که در میان لیست دانشگاه های رایگان در آلمان قرار دارند، توضیحاتی ارائه خواهد شد:

دانشگاه فنی برلین

یکی از دانشگاه­هابی که نام آن در لیست دانشگاه های رایگان در آلمان جای گرفته است، دانشگاه فنی برلین می­باشد که در کشور آلمان در میان سایر دانشکده­های فنی، شهرت خاصی دارد.

بسیاری از متقاضیان تحصیل در رشته­های مهندسی در یک از دانشگاه­های آلمان، این دانشگاه را به عنوان مقصد خود انتخاب می­کنند. علت این انتخاب می­تواند این باشد که بسیاری از افرادی که در بزرگترین شرکت­ های خودروسازی در آلمان مشغول به کار هستند، دوران تحصیل خود را در دانشگاه فنی برلین گذرانده ­اند و از این رو این دانشگاه به داشتن سطح علمی و فنی بسیار بالا شهرت یافته است.

دانشگاه فنی برلین از دانشکده­ های متعدد و مجزایی تشکیل شده است از جمله دانشکده ­های: برق و کامپیوتر، اقتصاد و مدیریت، ریاضی و علوم طبیعی، مکانیک و حمل و نقل، علوم انسانی و برنامه ­ریزی، ساختمان و محیط زیست.

افرادی که متقاضی تحصیل در این دانشگاه هستند باید بدانند ثبت نام این دانشگاه و انجام مراحل اداری آن در ماه­ های ژانویه و اوت صورت می­گیرد. پس لازم است برنامه زمانی اخذ ویزا و سفر خود را با برنامه زمانی دانشگاه هماهنگ نمایند.

دانشگاه هامبورگ

 

"لیست

 

دانشگاه هامبورگ نیز یکی از دانشگاه­های مشهوری است که نام آن در لیست دانشگاه های رایگان در آلمان به چشم می­خورد. این دانشگاه پذیرای دانشجویان خارجی نیز می­باشد و بدون دریافت هزینه، امکانات تحصیلی عالی را در اختیار دانشجویان در مقاطع مختلف می­گذارد.

برای ورود به این دانشگاه داشتن مدرک زبان آلمانی ضرورت دارد. دانشگاه هامبورگ نیز از دانشکده ­های متعددی تشکیل شده است که عبارت ­اند از: دانشکده حقوق که در بین دانشکده ­های دیگر از شهرت خاصی برخوردار است، دانشکده کسب و کار، اقتصاد و علوم اجتماعی، دانشکده پزشکی که ارائه دهنده رشته داروسازی است، دانشکده مدیریت و دانشکده روانشناسی.

دانشگاه هــومبــولت بـرلیــن      Humboldt-Universität zu Berlin

این دانشگاه در شهر برلین پایتخت آلمان قرار دارد در سال ۱۸۰۹ تاسیس شده است اما آغاز به فعالیت ان در سال ۱۸۱۰ بوده است. بسیاری از بزرگ مردان و اندیشمندان تاریخ آلمان در این دانشگاه تحصیل نموده اند.

 

دانشگاه گوته فرانکفورت    Goethe University Frankfurt am Main

یکی از بزرگترین و معتبرترین دانشگاه های اروپا و کشور آلمان این دانشگاه بوده است در سال ۱۹۱۴ تاسیس شده است

افراد زیادی در این دانشگاه تحصیل نموده اند. همانند پیتــر ایــدن   لانچوس   رایمر لوست

دانشگاه گوته فرانکفورت یکی از بزرگترین دانشگاه های بین المللی تحقیقاتی است که در رتبه بندی بهترین رتبه های ۱۰۱ تا ۱۵۰ دانشگاه جهان قرار دارد. در سطح ملی، در جایگاه ۵-۷ قرار دارد.

با بیش از ۴۸،۰۰۰ دانش آموز، این سومین و بزرگترین دانشگاه در آلمان است. این مجموعه طیف گسترده ای از برنامه های دانشگاهی، گروه های متنوعی از موسسات تحقیقاتی را ارائه می دهد و رویکرد بین رشته ای را برای حل مسائل پیچیده ای به کار می گیرد.

این دانشگاه به نام یوهان ولفگانگ فون گوته، نویسنده و متفکر متولد فرانکفورت نامگذاری شده است، که به خاطر مشارکت استثنایی خود در ادبیات، علم و فلسفه مشهور است.

 

دانشگاه یــوهانــس گوتــنبرگ  Johannes Gutenberg-Universität

از دانشگاه های قدیمی و تاریخی و یکی از بزرگترین دانشگاه های آلمان است در شهر مایــنس قرار دارد.

درباره دانشگاه یوهانس گوتنبرگ، ماینز

دانشگاه یوهانس گوتنبرگ، ماینز (JGU) با حدود ۳۱،۵۰۰ دانش آموز از بیش از ۱۲۰ کشور، یکی از بزرگترین و متنوع ترین دانشگاه های آلمان است. JGU تقریبا تمام رشته های دانشگاهی را تحت یک سقف با مرکز پزشکی دانشگاه، آکادمی هنر و دانشکده موسیقی و دانشکده مطالعات ترجمه، زبان شناسی و مطالعات فرهنگی در اینجا متحد می کند. در بیش از ۱۵۰ موسسه و کلینیک، ۴،۴۰۰ دانشگاهی، ۵۶۰ نفر از آنها استادان، آموزش و تحقیق را انجام می دهند. JGU با ۷۵ رشته تحصیلی و بیش از ۲۶۰ درجه، دوره فوق العاده بزرگی را ارائه می دهد.

دانشگاه لــودویــک ماکسیمیلیــان مونیــخ   Ludwig-Maximilians-Universität München

در شهر مونیخ واقع شده است و یکی از بزرگترین و برترین دانشگاه های آلمان به حساب میآید.

LMU به عنوان یکی از موسسات برتر علمی و پژوهشی اروپا شناخته شده است. از زمان تاسیس در سال ۱۴۷۲، LMU از واژه دانشمندان الهام گرفته و دانشجویان با استعداد از سراسر جهان را جذب کرده است،

 

دانشگاه لوبک    luebeck university 

در قسمت شمالی کشور آلمان واقع شده است و در رشته های پزشکی تمرکز دارد. این دانشگاه چژوهش و تحقیقاتی در سال ۱۹۶۹ تاسیس شده است و درشهر لوبک بنا شده است.

دانشکده های این دانشگاه

پزشکی – مهندسی و علوم کامپیوتــر  –  علوم طبیعی

برای پذیرش در این دانشگاه نیازمند مدارک تحصیلی معتبر و نیازمند داشتن مدرک زبان است

 

دانشگاه آوگــسبورگ   Augsburg Universität

تاسیس در سال ۱۹۷۰ و در شهر آوگسبورگ آلمان میباشد . رشته های تحصیلی مختلفی را در این دانشگاه میتوانید یافت نمایید.

دانشکده های آن

 1. دانشکده دین و علوم کاتولیک
 2. دانشکده اقتصاد
 3. دانشکده حقوق
 4. دانشکده ارتباطات و راه‌های آموزشی
 5. دانشکده تاریخ
 6. دانشکده علوم طبیعی و ریاضی
 7. دانشکده علوم کامپیوتر

یکی از دانشگاه های جدید مدرن در بایرن است. در حدود ۱۹،۰۰۰ دانشجو و ۱۲۰۰کارمند دانشگاهی هنوز هم دارای اندازه قابل مدیریت است، اما دانشجویان و محققان را از مرزهای نزدیک خود جذب می کند. این دانشگاه  طیف گسترده ای از برنامه های دانشگاهی را در هنر، علوم انسانی، علوم طبیعی، کسب و کار و قانون ارائه می دهد.

 

داشنگاه بامــبرگ   Otto-Friedrich-Universität Bamberg

در شهر بامبرگ آلمان قرار دارد در سال ۱۶۴۷ تاسیس شده است . ریاست دانشگاه بر عهده Dagmar Steuer-Flieser میباشد.

 

دانشگاه بایــروت   UNIVERSITÄT BAYREUTH

این دانشگاه در ایالت بایرن و در شهر بایروت قرار دارد و حدود بیش از ۱۳۰۰۰ هزار دانشجو دارد. سال تاسیس آن ۱۹۷۵ میباشد.

دانشکده های این دانشگاه عبارتند از ;

ریاضیات، فیزیک و انفورماتیک/بیولوژی و شیمی/حقوق و اقتصاد/زبان و ادبیات/علوم فرهنگی/علوم مهندسی.

هزینه تحصیل در آلمان دوره ی کارشناسی

طبق آنچه که گفتیم اکثر دانشگاه های این کشور دولتی است. اما دانشجویان بابت بهره مندی از یک سری از خدمات دانشگاه باید هزینه ای پرداخت نمایند.
این هزینه ها حدود 150 الی 250 یورو می باشد.
البته این هزینه در طول هر ترم است. دانشجویان میتوانند با پرداخت کردن 100 یورو از امکانات حمل و نقل عمومی دانشگاه در مدت 6 ماه استفاده نمایند. دوره ی تحصیل کارشناسی معمولا 8 ترم است و دانشجویانی که بیشتر از زمان موعود تحصیلات خود را به اتمام برسانند باید هزینه ی آن را پرداخت نمایند که برای هر ترم بیش از 900 یورو می باشد.

هزینه تحصیل در آلمان دوره ی کارشناسی ارشد و دکترا

دانشجویانی که مدرک لیسانس خود را در دانشگاه های دیگر آلمان گرفته باشند و برای گذراندن دوره ی کارشناسی ارشد به دانشگاه دیگری رفته باشند باید شهریه ای حدود 10000 یورو در هر ترم به دانشگاه بپردازند که این هزینه در دانشگاه های خصوصی از 30000 یورو هم بیشتر است.
هزینه  دوره ی دکترا که حدودا 6 ترم است رایگان می باشد و دانشجویان این مقطع تنها هزینه ای بابت ارائه خدمات که 150 تا 200 یورو بود می پردازند.
پیشنهاد میکنیم برای مطالعه ی بیشتربه مقاله ی  هرآنچه که باید در مورد هزینه تحصیل در آلمان بدانیم؟  نگاهی بیندازید.

 

منبع: سفارت آلمان

 

سوال های متداول

🙋‍♀️1.رایگان بودن دانشگاهها یعنی هیچ هزینه ایی پرداخت نمیشود؟

 • خیر.رایگان بودن به معنی کمترین میزان هزینه در مقایسه با سایر دانشگاهها و موسسات است.برای مپال حدود 300یورو بابت پبت نام و تایید از دانشجو دریافت میشود که مبلغی ناچیز است.

🙋‍♀️2.آیا در دانشگاههای آلمان,خوابگاه به دانشجویان خارجی تعلق میگیرد؟

 • برای دریافت خوابگاه باید درخواست بدهید. چون به دانشجویان به طور خودکار خوابگاه تعلق نمیگیرد.

🙋‍♀️3.چطور می توان ویزای تحصیلی در آلمان دریافت کرد؟

🙋‍♀️4.برای تحصیل در دانشگاههای رایگان آلمان شرط معدل وجود دارد؟

 • هرکدام از دانشگاهها معدل خاصی را ملاک قرار میدهند و در صورتی که شما بالاتر از آن معدل را داشته باشید دراولویت پذیرش هستید.

🙋‍♀️5.بعد از تحصیل در این دانشگاهها میتوان اقامت گرفت؟

 • بعد از پایان تحصیلات دانشگاهی در هر دانشگاهی از این کشور با 5سال سابقه ی کار میتوانید برای اقامت دائم اقدام کنید.

🙋‍♀️6.آیا تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در آلمان رایگان است؟

 • اگر مقطع کارشناسی را در این کشور گذرانده باشید بله,می توانید کارشناسی ارشد را رایگان بگذرانید.

🙋‍♀️7.شرایط بیمه در هنگام تحصیل به چه طریق است؟

 • قبل از سفر به کشور آلمان و شروع تحصیل باید نسبت به بیمه سلامت در مدت زمان حضور در این کشور اقدام کنید.

 

 

 

اشتراک گذاری در telegram
ارسال مقاله در تلگرام
اشتراک گذاری در twitter
توییت مقاله در توییتر
اشتراک گذاری در whatsapp
ارسال مقاله در واتس اپ
اشتراک گذاری در email
ایمیل مقاله به دیگری
فهرست مقاله
مشترک شوید
مطلع شدن از طریق
guest
2 دیدگاه
Inline Feedbacks
نمایش همه نظرات
آناهیتا
آناهیتا
2021/03/25 14:35

سلام وقتتون بخیر
من درحال حاضر دانشجوی سال چهارم پزشکی هستم وتصمیم دارم بعد اتمام دوره عمومی درایران، برای دوره تخصص درالمان اقدام کنم.میخواستم بدونم حداقل هزینه ای که برای شروع مهاجرت به المان لازم هست،چقدرهست؟واینکه ایا اگه طرح پزشکی رو درایران بگذرونم،بعنوان سابقه کاری حساب میشه ونوعی،امتیاز محسوب خواهد شد؟

aminmoghadam@awat
aminmoghadam@awat
پاسخ دادن به  آناهیتا
2021/05/05 19:44

با سلام
هزینه ها بستگی به شرایط و زمان دریافت پذیرش دارد. گذراندن طرح هم سابقه کاری یا امتیازی محسوب نمی شود. برای دریافت مشاوره کامل تماس بگیرید یا فرم ارزیابی را تکمیل نمایید.

شروع مشاوره
سلام
برای مشاوره در واتساپ اینجا کلیک کن!