ایتالیا, کاری

ویزای کار ایتالیا – مهاجرت کاری به ایتالیا

ویزای کار ایتالیا

یکی از روش ­های متداول برای مهاجرت به ایتالیا اخذ ویزای کار ایتالیا می­باشد. افرادی که برای کار به این کشور مهاجرت می­نمایند باید ویزای کار دریافت نمایند. در این مقاله بر آن شدیم باب آشنایی در خصوص ویزای کار ایتالیا را به روی کسانی که قصد کار در این کشور را دارند باز کنیم.

معرفی کشور ایتالیا

کشور ایتالیا به پایتختی رم در جنوب قاره اروپا واقع شده است. این کشور دارای جمعیتی بیش از 60 میلیون نفر بوده و مساحت آن ۳۰۱۳۲۳ کیلومتر مربع می­باشد. ایتالیا از نظر اقتصاد رتبه چهارم را در اروپا کسب کرده است. مواد غذایی، مواد شیمیایی و پلاستیکی، ماشین آلات و … از جمله مهم­ترین صنایع این کشور می­باشند.

بازار کار در کشور ایتالیا

هرکدام از شهرهای کشور ایتالیا در خصوص کار اصول و قواعد خاصی دارند. مهم­ترین نکته ای که افراد متقاضی کار در این کشور باید مد نظر قرار دهند این است که برای یافتن کار در این کشور باید دارای مهارت، تخصص و تمکن مالی باشند.

فردی که دارای شرایط نام برده شده باشد می­تواند به این کشور مهاجرت نموده و مشغول به کار شود. همان گونه که در بالا نیز اشاره شد افراد برای کار کردن در این کشور در ابتدا باید ویزای کار دریافت نموده تا به صورت قانونی وارد این کشور شوند. لازم به ذکر است که این کشور فرصت ­هایی دارد که افراد متقاضی کار می­توانند از آن­ها برای ایجاد شغل مناسب و درخور استفاده کنند.

کار در ایتالیا از طریق ویزای کار ایتالیا

اولین گام برای یافتن شغل در این کشور این است که فرد متقاضی فهرستی از مشاغلی که مورد نیاز این کشور است تهیه نماید. از جمله راه هایی که برای این منظور وجود دارد مراجعه به مراکز کاریابی و یا آژانس­های استخدام نیروی کار و یا از طریق مکاتبه است.

تهیه لیستی از مشاغل مورد نیاز این کشور از طریق مکاتبه برای افرادی که هدفشان از کار در ایتالیا مهاجرت است روش مناسبی می­باشد. در حال حاضر در کشور ایتالیا شرکت­ های عمومی و خصوصی زیادی وجود دارد که می­توانند برای افراد جویای کار در این کشور موقعیت­ های شغلی ایجاد نمایند. نکته ای که افراد جویای کار در ایتالیا باید مد نظر قرار دهند این است که اقتصاد این کشور دارای نوسان بوده و گاهاً با رکود مواجه می­گردد.

باید متذکر شد که چنانچه فردی از طریق موسسات کاریابی خواهان یافتن کار باشد ارزیابی وی مبتنی بر توانایی­ های فردی و مدرک تحصیلی وی خواهد بود به گونه ای که افراد دارای تخصص با ارائه مدارکی از سابقه کاری­اشان به راحتی می­توانند مشغول به کار شوند.

در خصوص دریافت آسان­تر ویزای کار ایتالیا باید خاطر نشان کرد که چنانچه که فرد متقاضی که واجد شرایط یک شغل در این کشور می­باشد درخواست خود را به صورت آنلاین به یک کارفرمای ایتالیایی ارسال نماید با دریافت دعوت نامه ای از طرف کارفرما به راحتی می­تواند به این کشور مهاجرت کند و مشغول به کار شود.

شرایط لازم جهت کار در ایتالیا

در خصوص یافتن کار تمام وقت در این کشور باید اظهار نمود که فرد حتماً باید از طرف کارفرمایی که شرکت معتبری در کشور ایتالیا دارد پیشنهاد کاری و دعوت نامه دریافت نماید. پروسه جذب نیروی کار در این کشور به این صورت است که ابتدا خدمات بازار این کشور به مدت سه ماه آگهی جذب نیروی کار را منتشر می­کنند و چنانچه هیچ فرد ایتالیایی برای این شغل موجود نبود باید این آگهی در سایت­های کاریابی کشورهای اتحادیه اروپا ارائه شود و چنانچه در کشورهای اتحادیه اروپا نیز هیچ فرد مناسبی برای این کار موجود نبود، می­توانند از بین افراد خارجی که متقاضی کار در این کشور هستند فردی را برای شغل مورد نظر انتخاب نمایند. لازم به ذکر است که برای اخذ ویزای کار داشتن حداقل مدرک کارشناسی ضروری می­باشد.

ویزای کار ایتالیا

از آن جائیکه کشور ایتالیا یکی از کشورهای اتحادیه اروپا محسوب می­شود متقاضیان کار در این کشور که تبعیت یکی از کشورهای اتحادیه اروپا را دارند برای کار و یا زندگی نیازی به اخذ ویزا ندارند ولی افرادی که از کشورهای عضو اتحادیه اروپا نیستند باید ویزا اخذ نمایند. لازم به ذکر است که کشور ایتالیا بر اساس سهمیه­بندی برای بسیاری از مشاغل ویزا صادر می­نماید. بنابراین از بین افرادی که قصد مهاجرت به کشور ایتالیا برای کار را دارند فقط زمانی می­توانند موفق به اخذ ویزا شوند که از شرایط لازم برخوردار باشند.

ویزای کار ایتالیا برای دانشجویان

در خصوص ویزای کار ایتالیا برای دانشجویان می­توان گفت که دانشجویان محصل در این کشور مجاز به کار کردن نیستند. شایان ذکر است که افراد محصل بعد از اتمام تحصیلاتشان می­توانند اقدام به اخذ ویزای کار نمایند. البته باید این موضوع را متذکر شد که این افراد باید در مدت زمان تعیین شده به طور موقت کار پیدا کنند که در این صورت ویزای کاری آن­ها به ویزای دائمی تبدیل خواهد شد.

مدارک لازم جهت اخذ ویزای کار ایتالیا

پس از این­که فرد شغل مورد نظر را در این کشور یافت می­تواند اقدام به اخذ ویزای کار نماید. مدرک زبان خارجی به صورت ترجمه شده، مدرک معتبر تحصیلی و گواهی فنی ترجمه شده، واریز مبلغ معینی به واحد پول یورو، مدارک هویتی و مدارکی که نشان­ دهنده تمکن مالی فرد است از جمله مدارکی هستند که فرد متقاضی برای اخذ ویزای کار ایتالیا باید فراهم نماید. لازم به ذکر است سرمایه گذاری و کار آفرینی در این کشور برای افرادی که بدون کاریابی قصد کار کردن دارند بسیار مناسب است.

انواع ویزای کار ایتالیا

ویزای کار ایتالیا سه نوع بوده که در ادامه به توضیح مختصری از هریک می­پردازیم.

  • ویزای کار ایتالیا به صورت دریافت دعوت نامه: همان گونه که قبلاً نیز اشاره شد دریافت ویزای کار از این طریق مستلزم این است که فرد دعوت نامه ای از طرف یک کارفرمای ایتالیایی که دارای یک شرکت معتبر در ایتالیاست دریافت نماید.
  • ویزای جست­جوی کار: مدت زمان این ویزا 6 ماه بوده که فرد متقاضی در این مدت زمان باید شغل مناسبی بیابد و سپس اقامت بگیرد.
  • ویزای کار تعطیلات: این ویزا فقط به شهروندان کشورهایی از جمله کره جنوبی، کانادا، نیوزلند و استرالیا صادر می­شود. با این نوع از ویزا افراد می­توانند تحت یک سری شرایط و قوانین، علاوه بر تعطیلات به دنبال کار در این کشور باشند.

منبع: سفارت ایتالیا

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *