ایتالیا, ثبت شرکت, سرمایه گذاری در

 سرمایه گذاری و ثبت شرکت در ایتالیا

 سرمایه گذاری و ثبت شرکت در ایتالیا

سرمایه گذاری و ثبت شرکت در ایتالیایکی از راه های مهاجرت به ایتالیا می­باشد. کسانی که قصد دارند به ایتالیا مهاجرت کنند و در این کشور سرمایه گذاری کرده و یا شرکتی ثبت نمایند لازم است اطلاعاتی به دست آورند که راهنمای آنان در این زمینه باشد. در این نوشتار به انواع راه های سرمایه گذاری و ثبت شرکت در ایتالیا و کار آفرینی در ایتالیاپرداخته می­شود و سعی می­شود با ارائه اطلاعاتی باب آشنایی را به روی کسانی که قصد  سرمایه گذاری و ثبت شرکت در ایتالیا را دارند باز نماید.

اخذ اقامت و تابعیت از طریق سرمایه گذاری و ثبت شرکت در ایتالیا

همه ساله افراد زیادی از طریق  سرمایه گذاری و ثبت شرکت در ایتالیا وارد این کشور شده و موفق به اخذ اقامت این کشور می­شوند اما نکته ای که قبل از سرمایه گذاری و  انتقال مبلغ هنگفت به این کشور باید در نظر گرفته شود این است که متقاضی برای موفقیت باید ضمن آشنایی با شرایط و ضوابط لازم برای  سرمایه گذاری در ایتالیا اطلاعاتی در زمینه  اقتصاد و کسب و کار این کشور کسب نماید تا بتواند از این طریق کسب و کارها و صنایع پررونقی که برای سرمایه گذاری مناسب هستند شناسایی کند.

به عنوان مثال در کشور ایتالیا صنایعی همچون لوازم خانگی، پوشاک، مبلمان و یا تمامی صنایع مرتبط با صنعت توریسم از رونق بیشتری برخوردارند بنابراین برای سرمایه گذاری مناسب هستند.

بعد از آگاهی از این شرایط و ضوابط و شناسایی کسب و کارهای پر رونق گام بعدی اخذ ویزای سرمایه گذاری این کشور است. ویزایی که مجوز  سرمایه گذاری و ثبت شرکت در ایتالیا را برای متقاضی صادر می­نماید.

روش های ثبت شرکت در ایتالیا

در روش اول متقاضی  سرمایه گذاری و ثبت شرکت در ایتالیا اقدام به راه اندازی و ثبت شرکت می­کند. در این روش فرد بر اساس تجربه و سابقه ای که در کسب و کار خود داشته و یا بر اساس رشته تحصیلی خود پروپوزالی تهیه کرده و هدف خود را از ثبت شرکت در ایتالیا و چگونگی انجام آن را در پروپوزال بیان می­نماید. اداره مهاجرت ایتالیا بر اساس این پروپوزال موافقت یا عدم موافقت خود را با سرمایه گذاری این فرد اعلام می­دارد.  سرمایه گذاری و ثبت شرکت در ایتالیا دارای شکلهای مختلفی است که در زیر به توضیح مختصری از هر یک پرداخته می­شود.

ثبت شرکت با مسئولیت محدود

برای ثبت این نوع شرکت در ایتالیا به سرمایه ای حدود 10000 یورو نیاز است. در این نوع شرکت مسئولیت سهامداران به اندازه سهمی است که در شرکت سرمایه گذاری کرده اند.

ثبت شرکت تعاونی

برای ثبت این نوع شرکت حداقل وجود دو سرمایه گذار لازم است که باید با هم مبلغی حدود 120000 یورو سرمایه گذاری نمایند. این نوع شرکتها مناسب برای تجارتهای بزرگ هستند. سرمایه در این شرکتها به سهام هایی تقسیم می­شود که قابل عرضه در بازار سهام هستند.

ثبت شرکت با مشارکت کلی

در این نوع شرکتها لازم است دو شخص حقیقی یا دو شخص حقوقی با هم شریک شوند و تحت اسمی که برای شرکت انتخاب می کنند قراردادی را امضا نمایند. ثبت این نوع شرکت نیازی به داشتن سرمایه ندارد و افراد با یک مشارکت کلی و با مسئولیت های برابر با همدیگر همکاری می­نمایند.

ثبت شرکت با مشارکت محدود

در این نوع شرکت حداقل یک نفر با مسئولیت محدود و یک نفر برای تعهدات کلی شرکت وجود دارد. بقیه شرایط ثبت این نوع شرکت همانند شرایط ثبت شرکت با مشارکت کلی است.

گام بعدی بعد از ثبت شرکت توسط متقاضی انجام معاینات و آزمایشهای پزشکی است تا از طریق آن سلامتی فرد محرز شود. نتایج آزمایشات پزشکی به همراه پرینت حساب بانکی و سایر مدارک مورد نیاز به سفارت کشور ایتالیا ارائه می­شود تا ویزای سرمایه گذاری فرد صادر شود. لازم به ذکر است که مدت زمان لازم برای انجام کارهای فوق 10 تا 12 ماه است.

در روش دوم فردی که علاقمند به  سرمایه گذاری ایتالیا است کسب و کار آماده ای را در ایتالیا خریداری کرده و در صورت تمایل نام آن را تغییر می­دهد. این روش آسانتر و کم هزینه تر از روش قبل است چرا که لازم نیست متقاضی تشریفات لازم را برای ثبت شرکت انجام دهد. تنها کاری که لازم است توسط فرد متقاضی انجام شود این است که در زمینه سابقه شرکت تحقیقات لازم را به عمل آورد تا مطمئن شود شرکت از سابقه خوبی برخوردار بوده و آینده سرمایه گذاری وی را به خطر نمی­اندازد. به روش خرید یک کسب و کار و بیزینس آماده  shelf company گفته می­شود.

انواع ویزاهای سرمایه گذاری در ایتالیا

ویزای سرمایه گذاری در کشور ایتالیا دارای انواع مختلفی است که به توضیح هر یک پرداخته می­شود:

ویزای سرمایه گذاری خود اشتغالی ایتالیا

کسانی که می­توانند بدون وجود کارفرما و شریکی، برای خود کسب و کاری ایجاد نمایند به اخذ این ویزا اقدام می­نمایند. در اخذ این ویزا فرد گواهینامه ای به اتاق بازرگانی محلی تحویل می­دهد. موافقت یا عدم موافقت با درخواست فرد منوط به تصمیم گیری اتاق بازرگانی محلی است. میزان سرمایه لازم در این نوع ویزا دقیقاً مشخص نیست. چنانچه فرد موفق به اخذ ویزای خود اشتغالی کشور ایتالیا شود می­تواند در صورت تمایل همسر و یا فرزندان خود را نیز به ایتالیا ببرد.

ویزای سرمایه گذاری اقامت انتخابی کشور ایتالیا

این ویزا مخصوص کسانی است که در کشورهایی به غیر از کشورهای عضو اتحادیه اروپا زندگی می­کنند. چنانچه افراد از تمکن مالی مناسبی برای سرمایه گذاری برخوردار بوده و خواهان سرمایه گذاری در کشور ایتالیا هستند باید برای اخذ این ویزا اقدام نمایند. این ویزا در ابتدا به مدت 2 سال تمدید شده و بعد از سپری شدن این زمان به مدت 3 سال دیگر نیز قابل تمدید خواهد بود. چنانچه فرد در این 5 سال به انجام کار مفید پرداخته و مالیات خود را نیز پرداخت کرده باشد می­تواند برای اخذ اقامت دائم اقدام نماید. در این ویزا علاوه بر این که فرد در انتخاب کسب و کار خود آزاد است می­تواند در صورت تمایل همراه همسر و فرزندان خود وارد کشور ایتالیا شود.

اقامت کشور ایتالیا از طریق خرید ملک

از جمله راه هایی که می­توان اقامت کشور ایتالیا را به دست آورد از طریق خرید ملک است. ارزش این ملک باید به میزان 3000000 یورو باشد تا فرد بتواند از طریق آن اقامت کشور ایتالیا را دریافت نماید.

ویزای طلایی کشور ایتالیا

قانون ویزای طلایی کشور ایتالیا مصوب سال 2014 میلادی برای جذب سرمایه گذاران خارجی و سرمایه گذارانی که عضو اتحادیه اروپا نیستند به منظور سرمایه گذاری در کشور ایتالیا تصویب شده است.

برای اخذ این ویزا فرد باید مدتی را در کشور ایتالیا زندگی کرده باشد. این ویزا در ابتدا به صورت یک ساله صادر می­شود و در صورت تایید شایستگی های فرد به مدت 5 سال دیگر نیز قابل تمدید خواهد بود.

نداشتن سوء سابقه و سابقه حبس از شرایط اخذ این ویزا می­باشد. چنانچه فرد همراه با یک شرکت خارجی اقدام به سرمایه گذاری در کشور ایتالیا کرده باشد برای اخذ ویزای طلایی کشور ایتالیا باید قسمت بیشتری از سرمایه متعلق به وی باشد.

منبع: سفارت ایتالیا

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *