شماره تماس : 00905340102540 WhatsApp - ساعات کاری 9 صبح الی 18 پنجشنبه ها 9 صبح الی 14

 سرمایه گذاری در کشور ترکیه

 سرمایه گذاری در کشور ترکیه

یکی از موضوعات مورد توجه سرمایه گذاران بحث امنیت سرمایه گذاری در کشور ترکیه است. کشور ترکیه، متأسفانه، امنیت سرمایه گذاری بالایی ندارد. فساد و رشوه در سازمان های دولتی و خصوصی و همچنین در سیستم قضایی ترکیه وجود دارد. اما در سال های اخیر توافقاتی میان ایران و ترکیه برای تأمین هرچه بیشتر امنیت سرمایه گذاران ایرانی در ترکیه انجام شده است.

سرمایه گذاری در کشور ترکیه برای گرفتن تابعیت ترکیه

یکی از راه های مهاجرت به ترکیه سرمایه گذاری در این کشور است. سرمایه گذار می تواند با رعایت شرایط و ضوابط سرمایه گذاری در ترکیه برای خود و خانواده خود تابعیت ترکیه بگیرد. منظور از خانواده، همسر و فرزندان زیر 18 سال فرد سرمایه گذار است.

برای سرمایه گذار فرآیند اخذ تابعیت ترکیه بین 3 تا 6 ماه زمان می برد؛ در حالیکه برای خانواده وی این پروسه 2 ماه طول می کشد. ضمنا مانعی برای دو تابعیتی بودن در ترکیه وجود ندارد و برای اخذ تابعیت وپاسپورت ترکیه نیازی به ابطال تابعیت قبلی خود ندارید.

هر سرمایه گذار می تواند در یکی از زمینه های زیر سرمایه گذاری کند:

 سرمایه گذاری در ترکیه از راه خرید ملک

سرمایه گذاری از راه خرید ملک؛ یعنی خرید ملکی حداقل به ارزش 250 هزار دلار آمریکا (USD) در ترکیه. حداقل میزان سرمایه گذاری این مورد قبلا یک میلیون دلار بود که طبق قوانین جدید ترکیه کاهش یافته است.  سرمایه گذاری در کشور ترکیه از طریق خرید ملک شرایطی دارد که عدم فروش ملک به مدت 3 سال از جمله آن شرایط است.

 سرمایه گذاری در کشور ترکیه از راه سپرده گذاری بانکی

با افتتاح حساب به مبلغ حداقل 500 هزار دلار آمریکا در بانک های ترکیه می توانید درخواست تابعیت این کشور را بدهید. این مبلغ که قبلا سه میلیون دلار آمریکا بود باید به مدت 3 سال در بانک های ترکیه بماند.

پیشنهاد مطالعه »
اخذ اقامت تحصیلی ترکیه

 سرمایه گذاری در ترکیه از راه خرید سهام

خرید سهام در ترکیه نیز از راه های اخذ تابعیت این کشور است. حداقل میزان سرمایه گذاری در این بخش معادل 3 میلیون دلار آمریکا بوده که جدیدا مبلغ آن به 500 هزار دلار آمریکا کاهش یافته است. لازم به ذکر است که سرمایه گذاری شما در این بخش باید به تأیید وزارت صنایع و فناوری ترکیه برسد.

 سرمایه گذاری در ترکیه از راه خرید اوراق قرضه

با خریداری اوراق قرضه دولتی ترکیه و نگه داشتن آن حداقل به مدت 3 سال می توان تبعه ترکیه شد. وزارت خزانه داری و دارایی ترکیه نهادی است که باید این سرمایه گذاری را تأیید نماید. سرمایه گذاری در کشور ترکیه از راه سرمایه گذاری در شرکت های سرمایه گذاری در املاک که حداقل میزان سرمایه گذاری در این مورد، 500 هزار دلار آمریکا است که باید در یکی از شرکت های سرمایه گذار در زمینه املاک صورت گیرد.

 سرمایه گذاری در کشور ترکیه از راه کارآفرینی

یکی از راه های پر ریسک سرمایه گذاری در ترکیه اقدام از طریق کارآفرینی است. قوانین به خصوصی در زمینه سرمایه گذاری از راه کارآفرینی در ترکیه وجود دارد. به عنوان مثال طبق قوانین سال 2019 کارفرماها با استخدام 50 شهروند ترکیه می توانند تابعیت ترکیه را بگیرند. این تعداد قبلا 100 شهروند بود.

سرمایه گذاری در کشور ترکیه از طریق ثبت شرکت

ثبت شرکت در ترکیه مزایای فوق العاده ای برای متقاضیان این امر فراهم می کند. با ثبت شرکت در ترکیه دیگر با نگرانی ای بابت مشکلات بانکی و مشکلات ناشی از تحریم های خارجی مواجه نخواهید بود. در واقع، ثبت شرکت در ترکیه یک بستر بسیار خوب برای واردکنندگان، صادرکنندگان و تجار ایرانی می باشد.

پیشنهاد مطالعه »
اخذ اقامت ترکیه از طریق ازدواج

در ترکیه ثبت شرکت با کشور ما تفاوت هایی دارد. دو دسته شرکت در ترکیه موجودیت دارد. یک دسته از شرکت ها تابع قانون تجارت کشور ترکیه نبوده و شخصیت حقوقی ندارند. دسته دوم از شرکت ها در ترکیه، اما، از قوانین تجارت این کشور تبعیت می کنند، و به شرکت های ایرانی شبیه تر هستند. مواردی که در این مقاله مورد بررسی قرار می گیرند، درباره شرکت های تابع قوانین تجارت در ترکیه است. انواع ثبت شرکت در ترکیه:

1- ثبت شرکت در مناطق آزاد تجاری ترکیه

در صورتی که بتوانید یک واحد صنعتی و تولیدی در مناطق آزاد تجاری ترکیه ثبت نمایید، دولت ترکیه مزایا و تسهیلاتی برای شما فراهم می سازد. شما می توانید زمین به قیمتی مناسب خریداری کرده و از تسهیلات دولت ترکیه برای ساخت سوله و واحد خودتان بهره مند شوید. مورد دیگر، معافیت های مالیاتی و همچنین بیمه ی مناسب برای شماست. در استخدام کارگر و کارمند نیز دولت ترکیه به شما کمک می کند. توجه داشته باشید که این طریق ثبت شرکت به شرطی مزایای فوق را برای متقاضیان در بر دارد که واحد صنعتی شما کالایی تولید کند و به صادرات و ارزآوری کشور ترکیه کمک کند.

2- ثبت شرکت بازرگانی در مناطق اروپایی ترکیه

این نوع ثبت شرکت در ترکیه قوی تر از مورد قبل است. با ثبت یک شرکت بازرگانی حق فعالیت های قانونی در کشور ترکیه به شما داده می شود. در صورت پرداخت به موقع مالیات ها، با استخدام دو نفر کارمند مزایای اخذ اقامت در ترکیه برای شما قابل استفاده می شود.

پیشنهاد مطالعه »
کار در ترکیه - ویزای کاری ترکیه [2019]

انواع شرکت در ترکیه:

شرکت سهامی. این نوع ثبت شرکت در ترکیه مستلزم داشتن حداقل پنج شریک و سهامدار است. اما در شرکت های سهامی محدودیتی از نظر بیشترین تعداد شریک وجود ندارد.

شرکت های با مسئولیت محدود. حداقل سرمایه برای ثبت این شرکت ها، پنج هزار لیره ترکیه است. حداقل 2 و حداکثر 50 شریک می توانید داشته باشید. که البته قانون جدید ثبت شرکت در ترکیه اعلام می دارد که با یک سهامدار نیز امکان ثبت شرکت وجود دارد.

 • شرکت های تعاونی (Cooperative Companies)
 • شرکت های جمعی (Collective Companies)

مزایای  سرمایه گذاری در ترکیه

 سرمایه گذاری در کشور ترکیه مزایایی برای سرمایه گذاران و خانواده آن ها در بر دارد. از جمله مزایایی که می توان نام برد، عبارت اند از:

 • امکان اخذ پاسپورت و تابعیت کشور ترکیه بین 3 تا 6 ماه.
 • فراهم شدن امکان سفر به بسیاری از کشورهای دنیا بدون ویزا
 • داشتن یکی از 30 پاسپورت برتر در دنیا
 • اعتبار ده ساله پاسپورت و امکان تمدید آن به صورت مادام العمر
 • بهره مندی تمام اعضای خانواده از خدمات درمانی رایگان
 • بهره مندی از تحصیل رایگان در دانشگاه های ترکیه
 • فراهم آمدن امکان سفر به کشورهای عضو اتحادیه اروپا و منطقه شنگن بدون اخذ ویزا

منبع:سفارت ترکیه

مطالب مرتبط

1 نظر

 1. محمدرضا بهادری

  با سلام خدا قوت
  خرید ملک در ترکیه چگونه است دارای چه شرایطی اگر در این زمینه اطلاعاتی به من بدید ممنون میشم.

  پاسخ

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

00905340102540 تماس جهت مشاوره در واتس اپ