شماره تماس : 00905340102540 WhatsApp - ساعات کاری 9 صبح الی 18 پنجشنبه ها 9 صبح الی 14

مهاجرت به آلمان از طریق تخصص

مهاجرت به آلمان از طریق تخصص

مهاجرت به آلمان از طریق تخصص

افرادی که قصد مهاجرت و اخذ اقامت در کشوری دیگر را دارند می­توانند مهاجرت به آلمان از طریق تخصص را به عنوان یک راه مناسب در نظر بگیرند. برای متقاضیان ویزای کار آلمان که اشتغال کار در این کشور را هدف خود می­دانند، مهاجرت به آلمان از طریق تخصص می­تواند انتخابی بجا باشد. در سال 2007، 27 کشور عضو اتحادیه اروپا با هدف تأمین نیروی کاری که  با کمبود مواجه شده بود و برای پیشرفت شرایط اقتصادی در آینده، اقدام به تصویب طرحی با عنوان “کارت آبی” (blue card) کردند.

این برنامه از طرح “گرین کارت” آمریکا الهام گرفته شده بود و با توجه به آبی بودن رنگ پرچم اتحادیه اروپا، به این طریق نام­گذاری شد. تصویب این قانون و طرح جدید به متخصصان و نیروهای کار ماهر کشورهای غیراروپایی اجازه داد که به واسطه تخصص خود به کشورهای عضو اتحادیه اروپا (به جز دانمارک، انگلستان و ایرلند که موافق این قانون نبودند) مهاجرت کنند.

آلمان، پیشتاز در اجرای طرح کارت آبی

آلمان کشوری است که پیش از سایر کشورهای عضو اتحادیه، در به­ کارگیری این طرح فعالیت خود را آغاز کرده و شرایط را برای مهاجرانی که به ­وسیله کارت آبی قصد سفر به این کشور را داشته ­اند، مهیا نموده است. در واقع مهاجرت به آلمان از طریق تخصص با تصویب این طرح امکان­پذیر شد. لازم به ذکر است که آلمان را می­توان از لحاظ صنعتی، قدرتمندترین کشور جهان دانست.

اخذ ویزای بلو کارت یا همان کارت آبی، از سال 2012 و تقریبا 5 سال پس از تصویب طرح آن، تبدیل به روشی مناسب و کاربردی برای مهاجرت به آلمان از طریق تخصص شده است. با به اجرا درآمدن این طرح، افراد می­توانند با دریافت سریع و به نسبت آسان این نوع ویزا که در واقع ویزای کار است، به منظور اشتغال وارد این کشور شده و خانواده­های خود را نیز به همراه ببرند.

پیشنهاد مطالعه »
اقامت آلمان از طریق ثبت شرکت

مهاجرت به آلمان از طریق تخصص به چند روش امکان ­پذیر است؟

افرادی که قصد مهاجرت به آلمان از طریق تخصص را دارند می­توانند از دو مسیر اقدام به این کار کنند: اخذ ویزای کار یا همان بلوکارت و گرفتن ویزای جستجوی کار یا job seeking. آلمان با اختصاص دادن این دو نوع ویزا به مهاجران، به دنبال جذب نیروهایی با مهارت و علم بالا، دانش زبانی خوب و سابقه کار حرفه ­ای قابل اعتماد هستند تا بتوانند بدین طریق مقدمه پیشرفت روزافزون خود را فراهم سازد. در ادامه با هر دو روش برای مهاجرت به آلمان از طریق تخصص بیشتر آشنا خواهیم شد:

مهاجرت به واسطه ویزای جستجوی کار

ویزای جستجوی کار یک ویزای 6 ماهه است که به شخص اجازه می­دهد به مدت شش ماه در آلمان اقامت داشته باشد تا بتواند کار مناسب خود را جستجو کند. اگر در این مدت موفق به پیدا کردن شغل و بستن یک قرارداد کاری با شرکتی آلمانی گردد، می­تواند ویزای 6 ماهه خود را به ویزای کاری تبدیل کند. افرادی که ویزای جستجوی کار دریافت می­کنند اجازه ندارند خانواده خود را به همراه ببرند.

این روش مناسب افرادی است که در رشته ­های خاص مورد تأیید آلمان فارغ التحصیل شده باشند و در ارتباط با تحصیلات خود سابقه کاری مفیدی داشته باشند. همچنین لازم است فرد متقاضی این نوع ویزا از دانش زبان آلمانی یا انگلیسی نسبتاً خوبی برخوردار باشد تا برای برقراری ارتباط با دیگران در آلمان با مشکلی مواجه نباشد.

علاوه بر این باید با شرکت­ها و مؤسسات آلمانی و حیطه­ های کاری مختلف در آلمان آشنایی کافی و مؤثری داشته باشد تا بتواند در مدت اقامت موقت خود کار مورد علاقه­ اش را پیدا کند.

پیشنهاد مطالعه »
کار در  مالتا

مدارک و اقدامات لازم جهت اخذ ویزای جستجوی کار

متقاضی ویزای جستجوی کار که مهاجرت به آلمان از طریق تخصص را در نظر دارد، لازم است مدارکی که در ادامه توضیح داده خواهد شد را تهیه کند و برای شروع فرآیند اخذ ویزا توسط سامانه الکترونیکی از سفارت آلمان وقت بگیرد و در زمان تعیین شده مدارک خود را به سفارت ارائه دهد. در مدت حدوداً یک تا دو ماه، شرایط متقاضی برای قبول یا رد ویزا بررسی می­شود. مدارک مورد نیاز برای ارائه به سفارت آلمان عبارت­اند از:

 • ترجمه شناسنامه ( به زبان آلمانی یا انگلیسی)
 • پاسپورتی که بیش از شش ماه اعتبار داشته باشد.
 • ترجمه مدارک و ریزنمرات تحصیلی که به تأیید وزارت خارجه دادگستری و سفارت آلمان برسد.
 • تأییدیه مدارک تحصیلی
 • مدرک رزرو محل اسکان یا هتل در آلمان
 • وجود حداقل مقدار 6000 یورو که بهتر است برای سه ماه در حساب بوده باشد.
 • ترجمه مدارک مربوط به بیمه
 • مدرک زبان
 • انگیزه ­نامه
 • رزومه

مهاجرت به آلمان از طریق تخصص به واسطه ویزای کار

اخذ ویزای کار مرحله بعد از ویزای جستجوی کار است. افرادی که بعد از اخذ ویزای جستجوی کار موفق به یافتن شغل مناسب خود می­شوند، باید یک قرارداد یا پیشنهاد کاری معتبر از یکی از شرکت­های آلمانی داشته باشند که درآمد حاصل از آن در حدود 50800 یورو در سال باشد. در این صورت می­توانند برای دریافت ویزای کار اقدام نمایند.

افرادی که در پی مهاجرت به آلمان از طریق تخصص هستند، باید بدانند مشاغل مرتبط با آی تی، پزشکی، مهندسی، ریاضی و … در آلمان بیشتر مورد توجه هستند. برای گرفتن ویزای کار، فرد باید حتماً مدرک زبان مورد تأیید داشته باشد. ویزای کار، برای مدت 4 سال اعتبار دارد و به شخص اجازه اقامت در آلمان می­دهد مگر این که مدت قرارداد کاری کمتر از 4 سال باشد که در این صورت مدت اعتبار ویزا نیز کاهش می­یابد.

پیشنهاد مطالعه »
اخذ اقامت در آلمان

هنگامی که 33 ماه از شروع به کار فرد در آلمان گذشت می­تواند برای اخذ اقامت دائم آلمان اقدام کند. برای متقاضیانی که مدرک 1b زبان آلمانی دارند می­توانند بعد از 21 ماه اقدام کنند. علاوه بر این پس از هجده ماه، فرد می­تواند به سایر کشورهای اروپایی نیز سفر کند.

مدارک و اقدامات لازم جهت اخذ ویزای کار یا کارت آبی

مدارکی که برای ارائه جهت اخذ ویزای کار آلمان مورد نیاز است عبارت است از:

 • ترجمه شناسنامه
 • فرم درخواست ویزا
 • 2 عدد عکس
 • مدارک مربوط به قرارداد کاری
 • مدارک تحصیلی
 • تأییدیه مدارک
 • رزومه و انگیزه ­نامه
 • بیمه درمانی 90 روزه
 • مدرک زبان انگلیسی یا آلمانی

در آخر لازم به ذکر است که افرادی که به دنبال مهاجرت به آلمان  هستند با اخذ ویزای کاری و بلو کارت آلمان می­توانند در سایر کشورهای اتحادیه اروپا، شغل مورد نظر خود را پیدا کرده و مشغول به کار شوند.

منبع: سفارت آلمان

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

00905340102540 تماس جهت مشاوره در واتس اپ