مشاوره تلفنی

شماره تماس
021-22051353

ساعات کاری

شنبه الی چهارشنبه 9:30 تا 17:30 پنجشنبه 9:30 تا 13:30

شرایط تحصیل در آلمان در سال تحصیلی جدید

خلاصه مقاله : آلمان به عنوان کشوری توسعه یافته و عضو اتحادیه اروپا، فرصت‌های درخشان و مناسبی را جهت ادامه تحصیل در بهترین دانشگاه‌های درجه یک فراهم کرده .که می‌توان با توجه به اهداف بلند مدت تحصیلی، آینده‌ای خوشایند و کارامدی را برای خود پیش‌بینی کرد.بدین جهت برای ادامه تحصیل در آلمان، بایستی در رابطه با دانشگاه‌های آلمان و شرایط تحصیل در این کشور تحقیقات لازم را به عمل آورده و درخواست پذیرش خود را به دانشگاه مورد نظرتان ارسال کنید.
شرایط تحصیل در آلمان در سال تحصیلی جدید

شرایط تحصیل در آلمان در سال تحصیلی جدید

فهرست مقاله
شرایط تحصیل در آلمان در سال تحصیلی جدید
شرایط تحصیل در آلمان در سال تحصیلی جدید

آلمان ازجمله کشورهای اتحادیه اروپایی است که امکانات بسیاری را در اختیار دانشجویان جهت ادامه تحصیل قرار می‌دهد. اگرچنانچه فرد دارای تابعیت یکی‌از کشورهای اروپایی را داشته باشد نیازی به اخذ ویزا ندارد اما درغیر اینصورت بایستی جهت ادامه تحصیل در آلمان ویزای مربوطه را دریافت نمایید. منتهای مراتب برای ورود و مهاجرت ازطریق تحصیل به آلمان،باید شرایط تحصیل آلمان را به خوبی مطالعه کنید و سپس  بایستی پس از انتخاب و اپلای دانشگاه مورد نظر، مدارک لازم را ارسال کنید.

در آلمان دوره‌های متعددی وجود دارد که بعضی از آنها به زبان انگلیسی تدریس می‌شود. هرچند که با این حال پیشنهاد می‌شود، زبان آلمانی را نیز فرا گیرید. چراکه برای برقراری ارتباط در آلمان به آن نیاز اساسی پیدا خواهید کرد و کلاس‌های زبان آلمانی نیز هزینه‌های بسیار بالایی را  در آلمان دربر می‌گیرد

دریافت پذیرش و مهاجرت ازطریق تحصیل به آلمان چگونه است؟

اخذ پذیرش تحصیلی در آلمان بدین ترتیب است که بایستی دانشگاه مورد نظر و سطح تحصیلی خود را مشخص کنید.در آلمان با توجه به ظرفیت کم دانشگاه، پذیرش دانشجویان بین‌المللی به سختی و به‌ندرت اتفاق می‌افتد.

بنابراین بهتر آن است که مدارک تحصیلی خود را اعم‌از رزومه، مدرک زبان آلمانی و یا مدرک زبان انگلیسی جهت انتخاب دانشگاه انگلیسی زبان را تماما تکمیل نموده و ارسال نمایید.

 

درنتیجه در وهله اول دانشگاه‌هایی که با مدارک و رزومه تحصیلی شما هماهنگ هستند، جستجو کرده و شرایط آن‌ها را مطالعه نمایید. پس از آنکه درخواست پذیرش خود را ارسال کردید، ایمیلی به دست شما خواهد رسید مبنی بر قبولی و یا عدم تائید. درصورت قبولی، فرم‌های اصلی برایتان توسط دانشگاه فرستاده خواهد شد.

دانشگاه‌هایی که در خصوص پذیرش دانشجویان بین‌المللی فعال عمل می‌کنند

نام دانشگاه

سایت رسمی

1

RWTH Aachen

https://www.rwth-aachen.de/go/id/a/?lidx=1

2

Georg-August-Universitat Gottingen

https://www.uni-goettingen.de

3

Karsruhe

http://www.kit.edu

4

Bayreuth

www.uni-bayreuth.de

5

Bonn

https://www.uni-bonn.de

 

لازم به ذکر است که، برنامه‌های پژوهشی با درخواست پذیرش متفاوت بوده و درواقع جهت گذراندن دوره‌ها و یا برنامه‌های پژوهشی، با ارائه آخرین مدرک تحصیلی نیز می‌توان جهت ورود به آنها ثبت نام نمود.

همچنین مدرک زبان آلمانی و یا انگلیسی جزء شروط ثبت‌نام خواهد بود که بایستی به یکی‌از دو زبان مسلط باشید. جهت ثبت نام در دوره‌های پژوهشی و یا مطالعاتی نیز بایستی فرم درخواست خود را برای دانشگاه مورد نظر ارسال نمایید.

توجه داشته باشید که دوره‌های پژوهشی و تحقیقاتی برای شاخه‌های پزشکی، داروسازی، دامپزشکی، دندان‌پزشکی محدود بوده و درواقع درخواست، بایستی به تائید دفتر مرکزی دانشگاه‌های آلمان برسد.

اگرچنانچه شخصی درصدد گذراندن یک ترم تحصیلی در یکی‌از دانشگاه‌های آلمان به منظور تحقیق و پژوهش باشد، درخواست بایستی ازسوی دانشگاه مبداء انجام شود

هزینه و شرایط تحصیل آلمان در سال 2020 و 2021

 

شرایط تحصیل در آلمان در سال تحصیلی جدید
شرایط تحصیل در آلمان در سال تحصیلی جدید

برخی‌از دانشگاه‌های آلمان هزینه‌های تحصیل را جهت سطوح .کارشناسی و کارشناسی ارشد منظور نکرده و تنها شهریه کمی را لحاظ می‌کنند. برخی دیگر نیز به دلیل کثرت دانشجویان بین المللی، شهریه را برای دانشجویان خارجی اعمال کرده و احتمال این روند در دانشگاه‌های دیگر آلمان نیز وجود دارد.

ناگفته نماند که با توجه به برخی از دانشگاه‌های آلمان که دانشجویان می‌توانند .تحصیلات خود را بطور رایگان ادامه دهند، یکی از مناسب‌ترین و کم هزینه‌ترین فرصت‌های تحصیلی برای علاقمندان است.

اگر دارای مدارک زبان آلمانی هستید و یا می‌توانید تسلط زبان آلمانی خود را اثبات نمایید.اختیارات شما را در انتخاب دانشگاه مناسب، بالا می‌برد. ازسوی دیگر هزینه کمی که ازسوی برخی دانشگاه‌ها در سطوح کارشناسی دریافت می‌شود. حدود ۲۵۰ یورو برای هر ترم است که این مبلغ ناچیز حکم تحصیل رایگان را برای دانشجویان  آلمانی خواهد داشت.

دانشگاههای خصوصی

دانشگاه‌های خصوصی آلمان شهریه‌ای بالغ بر ۲۰،۰۰۰ یورو را در سال از دانشجو دریافت کرده .و بدین‌ترتیب هزینه‌ها و بودجه دانشگاه از شهریه‌های دریافتی تامین می‌شود. تحصیل از مقطع کارشناسی به کارشناسی ارشد بصورت پیوسته در دانشگاه‌های آلمان رایگان است. اما اگر مدرک کارشناسی خود را در خارج از آلمان دریافت کردید برای ادامه تحصیل می‌توانید از دانشگاه‌های عمومی و یا خصوصی آلمان بهره‌مند شوید که هزینه شهریه‌های آن‌ها به ترتیب ۲۰،۰۰۰ یورو و ۳۰،۰۰۰ یورو در سال است.

شرایط تحصیل در دانشگاه ­های دولتی آلمان

دانشگاه ­های دولتی همان مراکزی هستند که نامشان را می­توان در لیست دانشگاه های رایگان در آلمان مشاهده کرد. البته باید به این نکته توجه کرد که رایگان بودن دانشگاه ­ها در آلمان به معنای پرداخت هیچ­گونه هزینه نیست زیرا به هر حال یک دانشجو باید توانایی تأمین مبلغی در حدود ششصد هزار یورو در ماه را برای امرار معاش و گذران زندگی دانشجویی خود داشته باشد.

این مبلغ صرف هزینه­ هایی مانند تغذیه، مراقبت­های بهداشتی و سلامتی، سکونت، سفر، خرید لوازم جانبی مانند کتاب و … می­شود. طبق این موارد یک دانشجوی خارجی باید آماده پرداخت مبلغی معادل با 8 هزار یورو در سال بابت هزینه ­های زندگی خود باشد حتی اگر دانشگاه محل تحصیل خود را از میان لیست دانشگاه های رایگان در آلمان انتخاب کرده باشد.

البته در همان قدم اول و برای گرفتن ویزا، فرد باید توانمندی مالی خود را برای اداره امور مالی خویش در آلمان از یکی از راه­های زیر به اثبات سفارت آلمان برساند:

داشتن یک حامی مالی در آلمان (دوست یا خویشاوند) که مدرکی مبنی بر حمایت مالی شما را ارائه دهد.

افتتاح یک حساب بانکی در یکی از بانک ­های آلمان که مبلغی به میزان 8 هزار یورو در آن موجود باشد.

 

پیشنهاد می کنیم برای مطالعه ی بیشتر به مقاله ی  پذیرش تحصیلی آلمان مراجعه کنید. 

شیوه‌های مهاجرت ازطریق تحصیل به آلمان کدامند؟

شرایط تحصیل آلمان و دریافت ویزای تحصیلی در آلمان انواع متفاوتی داشته که در سه مورد خلاصه می‌شود که عبارتست از؛

اخذ ویزای دانشجویی

شرایط تحصیل آلمان همانطور که از پیش گفته شد بایستی دانشگاه مورد نظر خود را انتخاب کرده و مدارک مربوطه تحصیلی را جهت پذیرش به دانشگاه ارسال نمایید و منتظر پاسخ دانشگاه شوید. درنهایت، ویزایی که به شما تعلق می‌گیرد سه ماهه بوده که میتوان پس از مدت مذکور آن را به دوره‌های ۶ ماهه نیز تمدید کرد

اخذ ویزای دانشجویی نوع D

این نوع ویزا جهت پذیرش در دوره‌های آموزشی دانشگاهی در کشور آلمان است. ازاین طریق نیز بایستی با استفاده از ویزای دانشجویی به کشور آلمان ورود پیدا کنید.

اخذ ویزای زبان آلمانی

اگر چنانچه درصدد ادامه تحصیل در دوره‌های زبان آلمانی باشید، این نوع ویزا برایتان صادر می‌شود.

 چگونگی اخذ ویزای دانشجویی از سفارت آلمان

پس از دریافت ایمیل از دانشگاه مربوطه و قبولی در دانشگاه مورد نظر، به راحتی جهت مصاحبه در سفارت، وقت قبلی تعیین کرده و در زمان مشخص با مدارک لازم به سفارت آلمان رفته و مصاحبه‌های لازم را انجام می‌دهید. سفارت نیز با بررسی مدارک مربوطه، اقدامات ضروری را جهت صدور ویزای شما انجام می‌دهد.

مدارک مرتبط با زبان آلمانی کدامند؟

همانطور که پیش از این ذکر شد جهت ادامه تحصیل در کشور آلمان، تسلط بر زبان آلمانی ازجمله مسائل مهمی است. که بایستی به آن واقف باشید حتی اگر پذیرش شما از یک دانشگاه انگلیسی زبان باشد. جهت برقراری ارتباط و آینده شغلی‌تان، تسلط به زبان آلمانی ازجمله نکات مهم و ضروری است. بنابراین پیشنهاد می‌شود. مدارک مرتبط و دوره‌های زبان آلمانی را تا حد امکان قبل از ورود به کشور آلمان، در ایران و موسسات معتبر گوته بگذرانید.

از جمله مدارک حائز اهمیت در زبان آلمانی عبارتند از:

 • A1 مدرک زبان  آلمانی
 • KCSE مدرک
 • TestDAF مدرک

نکات مهم دررابطه با مهاجرت ازطریق تحصیل به آلمان

شرایط تحصیل در آلمان در سال تحصیلی جدید
شرایط تحصیل در آلمان در سال تحصیلی جدید

ازجمله نکاتی که بایستی در رابطه با اخذ ویزای تحصیلی، به آن توجه شود آن است که دانشجویان ایرانی بایستی جهت ادامه تحصیل در آلمان از ویزای نوع دی استفاده کنند.

چرا که پذیرش ازطریق دریافت این نوع ویزا به راحتی انجام شده و علاوه بر آن اعتبار سه ماهه خواهد داشت. که می‌توان پس از ورود به آلمان، آن را هرساله تمدید کرد. پس از پایان دوره تحصیلی چنانچه مایل باشید در آلمان اقامت داشته باشید، بایستی ویزای خود را تغییر دهید.

علاوه بر آن دانشجو موظف است مبلغی را جهت دریافت مجوز اقامت بصورت سالیانه به مبلغ ۱۱۰ یورو پرداخت کند. ناگفته نماند که جهت مهاجرت از طریق تحصیل به آلمان، بایستی دارای تمکن مالی و یا پشتوانه مالی نیز باشید.

 

بنابراین چنانچه تمایل به مهاجرت  تحصیلی به آلمان را دارید، می‌توانید جهت دریافت اطلاعات بیشتر با وکلا، مشاوران و کارشناسان مجرب سازمان مهاجرتی آوات با سابقه‌ای طولانی در حیطه مسائل حقوقی، داخلی و بین‌المللی تماس حاصل کنید.

منبع: سفارت آلمان

سوال های متداول شرایط تحصیل آلمان

🙋‍♀️1.شرایط کاری در آلمان برای دانشجویان به چه صورت است؟

 •  دانشجویان می‌توانند از نظر قانونی به مدت ۲۰ ساعت در طی هفته، فعالیت کاری داشته باشند و در ازای آن حقوق دریافت کنند

🙋‍♀️2.تمکن مالی برای دانشجویان به چه صورت است؟

 • این پشتوانه مالی بصورتی است. که بایستی به دولت آلمان ثابت نمایید ازعهده پرداختی مبلغی در حدود۷۲۰ یورو به ازای هر ماه برآمده .که یا بایستی مبالغی کافی در حساب بانکی‌تان باشد و یا فردی خود را به عنوان پشتوانه و حمایتگر شما معرفی نماید.

🙋‍♀️3.تحصیل دکترا در آلمان رایگان است؟

 •  ادامه تحصیل در سطوح بالاتر مانند دکترا در تمامی دانشگاه‌های آلمان برای ۶ ترم اول، تحصیل رایگان بوده. و علاوه بر این دانشجویان بایستی ترمی ۲۵۰ یورو را جهت امور اداری و ثبت‌نام بپردازند.

🙋‍♀️4.شیوه‌های مهاجرت ازطریق تحصیل به آلمان کدامند؟

 • شرایط تحصیل آلمان و دریافت ویزای تحصیلی در آلمان انواع متفاوتی داشته که در سه مورد خلاصه می‌شود که عبارتست از؛خذ ویزای دانشجویی-اخذ ویزای دانشجویی نوع D-اخذ ویزای زبان آلمانی

🙋‍♀️5.دریافت پذیرش و مهاجرت ازطریق تحصیل به آلمان چگونه است؟

 •  اخذ پذیرش تحصیلی در آلمان بدین ترتیب است که بایستی دانشگاه مورد نظر و سطح تحصیلی خود را مشخص کنید.در آلمان با توجه به ظرفیت کم دانشگاه، پذیرش دانشجویان بین‌المللی به سختی و به‌ندرت اتفاق می‌افتد.بنابراین بهتر آن است که مدارک تحصیلی خود را اعم‌از رزومه، مدرک زبان آلمانی و یا مدرک زبان انگلیسی جهت انتخاب دانشگاه انگلیسی زبان را تماما تکمیل نموده و ارسال نمایید.

🙋‍♀️6.هزینه و شرایط تحصیل آلمان در سال 2021 و 2020 چقدر است؟

 • برخی ‌از دانشگاه‌های آلمان هزینه‌های تحصیل را جهت سطوح کارشناسی و کارشناسی ارشد منظور نکرده .و تنها شهریه کمی را لحاظ می‌کنند. برخی دیگر نیز به دلیل کثرت دانشجویان بین المللی. شهریه را برای دانشجویان خارجی اعمال کرده و احتمال این روند در دانشگاه‌های دیگر آلمان نیز وجود دارد.

🙋‍♀️7.هزینه های زندگی در آلمان به چه صورت است؟

 • بسته به اینکه در دانشگاههای خصوصی یا دولتی تحصیل میکنید .یا در چه شهری مشغول به تحصیل هستید هزینه ها متفاوت است.

🙋‍♀️8.پس از تحصیل در این کشور میتوان مشغول به کار شد؟

 • پس از پایان تحصیلات تا 18 ماه به شما فرصت داده میشود تا به دنبال کار بگردید. و ویزای تحصیلی خود را به ویزای کاری تبدیل کنید.

 

0 0 رای
به این مقاله امتیاز دهید
اشتراک گذاری در telegram
ارسال مقاله در تلگرام
اشتراک گذاری در twitter
توییت مقاله در توییتر
اشتراک گذاری در whatsapp
ارسال مقاله در واتس اپ
اشتراک گذاری در email
ایمیل مقاله به دیگری
فهرست مقاله
مشترک شوید
مطلع شدن از طریق
guest
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
نمایش همه نظرات