رد کردن لینک ها

مهاجرت به کانادا از طریق ازدواج

مهاجرت به کانادا از طریق خویشاوندی و ازدواج

همه ساله 25 درصد از کسانی که به کانادا مهاجرت می کنند از طریق همسر و یا خویشاوندان خود به این کشور وارد شده اند. برای مهاجرت به کانادا از طریق ازدواج چه از طریق دعوتنامه ای از سوی یکی از اقوام و چه از سوی همسر، فرد دعوت کننده می بایست یا شهروند کانادا باشد و یا اینکه اقامت کانادا را داشته باشد.

همچنین از سال 2012 به بعد قانونی تصویب شد که مبنی بر آن برای مهاجرت به کانادا از طریق همسر باید حداقل دو سال از ازدواج قانونی فرد دعوت کننده و فرد دعوت شونده گذشته باشد. در ضمن این مدت زمان از آغاز دوره ی اقامت دائم همسر محاسبه می شود. یعنی اگر به عنوان مثال از مدت ازدواج دو نفر، سه سال می گذرد اما همسر فرد تنها یک سال است که اقامت دائم کانادا را دارد، تنها همان یک سال از این سه سال محاسبه می شود. در ادامه بحث مهاجرت به کانادا از طریق ازدواج به طور مفصل توشضیح خواهیم داد پس با ما همراه باشید.

 

مهاجرت به کانادا از طریق خویشاوندی و ازدواج

 

کدام روابط خویشاوندی باید بین اسپانسر و فرد متقاضی برقرار باشد؟

روابط خویشاوندی زیر شامل افرادی می شود که اگر اقامت دائم کانادا را داشته باشند می توانند برای شخص دیگری دعوتنامه بفرستند.

 • همسر و یا شریک زندگی(که در یک خانه زندگی می کنند.)
 • پدر یا مادر، پدربزرگ یا مادر بزرگ و همین طور افرادی که این اشخاص سرپرستی آن ها را به عهده دارند.
 • فرزندی که کمتر از 22 سال سن داشته باشد.
 • برادر، خواهر، فرزندان بردار و یا خواهر که کمتر از 18 سال داشته باشند و ازدواج هم نکرده باشند.(شرایط دیگری نیز برای این مورد مطرح است که در ادامه به آن ها نیز اشاره شده.)

نکته اول: خویشاوندان دیگر هم می توانند برای فرد دیگری درخواست مهاجرت بدهند اما این تنها در صورتی اتفاق می افتد که فرد هیچ یک از خویشاوندان ذکر شده در لیست بالا را در کانادا نداشته باشد.

نکته دوم: برای صدور دعوتنامه از سوی خواهر و برادر شروط خاص دیگری نیز مطرح است. که این روش را برای این افراد کمی سخت تر میکند. به عنوان مثال شخص متقاضی که قصد مهاجرت دارد، نباید پدر یا مادر در قید حیات داشته باشد.

(در این حالت این قانون تنها شامل والدین شخص متقاضی می شود. به عنوان مثال اگر کسی برای خواهر یا برادر ناتنی خود که تنها مادر مشترک دارند درخواست بدهد، زنده بودن پدر اسپانسر که پدر مشترک آن ها نیست مشکلی ایجاد نمی کند.

اما پدر خود شخص متقاضی نباید در قید حیات باشد.) علاوه بر آن اگر سن فرد متقاضی بالاتر از 18 سال باشد باید اثبات شود که او خویشاوند دیگری(خواهر، برادر،پدر،مادر،مادربزرگ،پدربزرگ) به جز خواهر یا برادر خود ندارد (چه در داخل و چه در خارج از کانادا.)

 

راه های دیگر برای مهاجرت به کانادا:

 

 1. مهاجرت به کانادا از طریق خود اشتغالی [2019]
 2. مهاجرت کاری به کانادا
 3. مهاجرت تحصیلی به کانادا / شرایط دریافت ویزای تحصیلی
 4.  ویزای طولانی مدت دیدار خانواده کانادا
 5. مهاجرت به کانادا از طریق برنامه استارتاپ
 6. مهاجرت به کانادا از طریق روش اکسپرس اینتری
 7. شرایط مهاجرت به کانادا

 

 شخص دعوت کننده برای مهاجرت به کانادا از طریق ازدواج

 • شهروند کانادا و یا دارای اقامت دائم این کشور باشد.(اگر فرد در زمان ارائه ی درخواست اقامت برای همسر یا فرزند خود ساکن کانادا نیست باید لااقل متعهد شود که به هنگام ورود شخصی که برای او تقاضای دعوتنامه کرده است، در کانادا اقامت خواهد داشت.)
 • توانایی مالی برای تامین هزینه های زندگی خود و شخصی که برای مهاجرت او به کانادا درخواست داده است را داشته باشد. هم چنین اگر فرد مهاجر افرادی را تحت سرپرستی دارد، اسپانسر باید بتواند مخارج زندگی آن ها را نیز تامین کند. (این در شرایطی است که شخص دعوت شونده خودش توانایی مالی لازم برای تامیین هزینه ها را نداشته باشد.)

این هزینه ها شامل: مسکن، خوراک، پوشاک و تمامی هزینه های بهداشتی و درمانی که جز بیمه ی عمومی نباشد می شود.

 • داشتن حداقل 18 سال سن
 • عدم سوپیشینه کیفری و یا سابقه ی زندانی شدن و عدم سابقه ی ورشکستگی.

همچنین در این حالت تعهداتی بین شخص اسپانسر و دولت و همچنین تعهداتی بین فرد اسپانسر و شخص اسپانسر شونده جاری شده و به امضا می رسد. که به شرح زیر است:

تقبل هزینه های فرد اسپانسر شده و تعهد به پرداخت آن ها برای مدت زمان مشخص که بین اسپانسر و دولت کانادا جاری می گردد.

اسپانسر به اسپانسرشونده تعهد می دهد تا مخارج او را تامین کند و فرد اسپانسر شونده هم تعهد می دهد که تلاش کند هرچه سریع تر از اسپانسر خود به لحاظ مالی مستقل شود.( این تعهد زمانی بین طرفین جاری می شود که فرد اسپانسر شونده اولا بالای 22 سال سن داشته باشد و ثانیا سالمند نباشد.)

چگونه ازدواج مصلحتی و تنها با هدف مهاجرت از ازدواج صحیح و واقعی تشخیص داده می شود؟

یکی از سوالاتی که مکررا در خصوص مهاجرت به کانادا از طریق ازدواج مطرح می شود این است که عده ای تمایل دارند با صورت دادن ازدواج مصلحتی، به کانادا مهاجرت کنند. آیا این امر امکان پذیر است؟

در جواب باید گفت که تمهیدات بسیار سرسختانه ای برای شناسایی ازدواج های مصلحتی از ازدواج های حقیقی از سوی دولت کانادا صورت گرفته و علاوه بر آن عواقب شدیدی در صورت گزارش شدن ازدواج مصلحتی برای طرفین وجود خواهد داشت.

مامورینی که مسئول تشخیص این مسئله هستند، تمامی اسناد ازدواج را به دقت بررسی می کنند، از منزل مشترک این دو فرد (چه قانونا و رسما ازدواج کرده باشند چه شریک زندگی به صورت عرفی و غیر رسمی باشند) بازدید می کنند و علاوه بر آن با هر دو فرد مصاحبه صورت می دهند. بنابراین اکیدا توصیه می شود کسانی که متقاضی ویزای کشور کانادا هستند هرگز مرتکب این اشتباه نشوند زیرا در صورت اثبات مصلحتی بودن ازدواج (که امکان آن هم اصلا کم نیست.) فرد دو سال ممنوع الورود به کانادا خواهد شد و علاوه بر آن برای درخواست های بعدی مهاجرت به این کشور این مسئله به شدت در تصمیم گیری مسئولان تاثیر منفی خواهد داشت و همیشه در پرونده فرد باقی می ماند.

شریک زندگی برای مهاجرت به کانادا از طریق ازدواج به چه معناست و تفاوت آن با همسر چیست؟

در خصوص مهاجرت به کانادا از طریق ازدواج دو مقوله ی همسر رسمی و شریک عرفی زندگی با هم متفاوت هستند اما هر دو قابلیت درخواست برای مهاجرت را دارند. اثبات اینکه دو نفر شریک زندگی هستند اما قانونا همسر یکدیگر محسوب نمی شوند به این صورت است:

زندگی مشترک حداقل به مدت یک سال (غیبت های کوتاه مدت مشکلی ندارد.)

داشتن حساب یا کارت بانکی مشترک.

گواهی مبنی بر زندگی مشترک در یک منزل مانند اجاره نامه مشترک.

پرداخت مشترک هزینه های منزل مثل آب و برق و غیره و همین طور لوازم منزل.

 

منابع:https://www.canada.ca/en.html

مهاجرت به کانادا از طریق ازدواج
1 رتبه میانگین رای 5

دیگران این مطالب را نیز مطالعه کرده اند

به گفتگو بپیوندید

بازگشت به بالای صفحه
تماس جهت تعیین وقت مشاوره