تحصیلی, مجارستان

شرایط بورسیه تحصیلی در مجارستان

شرایط بورسیه تحصیلی در مجارستان

امروز می خواهیم در این مقاله به شرایط بورسیه تحصیلی در مجارستان بپردازیم پس شما را به خواندن این مطلب دعوت می کنیم.تحصیل در کشور مجارستان به منزله تحصیل در اتحادیه اروپاست و این می تواند مزیت مهمی برای دانشجویان به حساب آید.

کشور مجارستان بیش از یک دهه است که عضو اتحادیه اروپا شده است. به همین دلیل سیستم نیاز آموزشی این کشور بسیار شبیه به سیستم نظام آموزشی در سایر کشورهای عضو اتحادیه اروپاست، هم چنین هزینه های تحصیلی و زندگی در این کشور به نسبت سایر کشورهای شناخته شده اروپایی کم تر است و همین ویژگی ها باعث وجه تمایز مجارستان برای گرفتن بورسیه تحصیلی در این کشور برای ایرانیان شده است.

ضوابط بورسیه تحصیلی در کشور مجارستان

طبق توافقنامه ای که در سال 2013 در کشور مجارستان بر پا شد، دانشگاه های این کشور می توانند شرایط لازم را برای پذیرش دانشجویان خارجی به این کشور فراهم کنند. هدف از چنین کاری اولا بالا بردن سطح کیفی دانشگاه های مجارستان و ثانیا ایجاد رقابت و هم چنین به دست آوردن نیروهای جوان و متخصص در تمامی زمینه های علمی و اقتصادی شود. شرایط بورسیه تحصیلی در کشور مجارستان بسیار شبیه به سایر کشورهای اروپایی است و امروز می خواهیم به این شرایط بپردازیم.

یکی از مهم ترین مواردی که برای شرایط بورسیه تحصیلی در مجارستان ایجاد شده توانایی مالی به دانشجویانی است که از نظر مالی با مشکل مواجه هستند در این زمینه کالج اوسینا این شرایط را فراهم کرده است و توجه زیادی به نخبگان علمی و هم چنین اشخاصی که در المپیادهای علمی و ورزشی مقام های خوبی کسب کرده اند داشته است و شرایط پذیرش برای این افراد را راحت کرده است.

با گرفتن بورسیه تحصیلی در مجارستان دانشجو از دادن شهریه دانشگاهی معاف می شود، همین طور حقوقی ماهیانه برای دانشجو در نظر گرفته می شود که برای مقاطع تحصیلی مختلف متفاوت است به طوری که برای دانشجویان کارشناسی این حقوق ماهیانه برابر 130 یورو برای دانشجویان کارشناسی ارشد 150 یورو و برای دانشجویان دکتری حدود 325 یورو است.

این مبلغ برای دانشجویان دکتری بسیار مناسب است و این افراد می توانند از این طریق تا حدودی هزینه های ماهیانه خود را تامین کنند. این تنها مبلغی نیست که از طرف دولت مجارستان برای کسانی که بورسیه تحصیلی دریافت کرده اند پرداخت می شود بلکه دولت این کشور کمک هزینه های اجازه مسکن را هم به دانشجو پرداخت می کند و در این صورت شرایط زندگی و تحصیل در کشور مجارستان را بسیار ایده آل کرده است.

شرایط بورسیه تحصیلی در کشور مجارستان

اما دانشجو برای گرفتن بورسیه تحصیلی مجارستان بایستی تابع شرایطی باشد و به آن ها توجه کند. اول از همه تمامی کلاس های دانشگاه در این کشور به صورت زبان انگلیسی برگزار می شود و فرد بایستی به زبان انگلیسی آشنایی داشته باشد، هم چنین برای افراد ایرانی گرفتن مدرک آیلتس با حداقل نمره 6.5 الزامی است و به همین دلیل بایستی قبل از هر کاری برای گرفتن بورسیه تحصیلی در مجارستان مدرک زبان انگلیسی از سوی شخص گرفته شود.

دومین نکته در خصوص دریافت بورسیه تحصیلی در این کشور داشتن سلامت روحی و روانی است که در غیر این صورت دولت این کشور از این کار امتناع می ورزد و سومین نکته داشتن سوابق تحصیلی مناسب به همراه چاپ مقالات بین المللی معتبر است که کمک شایانی برای گرفتن بورسیه تحصیلی در این کشور می کند.

شرایط کاری بعد از گرفتن بورسیه تحصیلی

رشته های تحصیلی که در کشور مجارستان از محبوبیت بسیار زیادی برخوردار است و سالیانه هزاران دانشجو برای آن درخواست می دهند پزشکی و دندانپزشکی است. این رشته های تحصیلی به خصوص در دانشگاه های SOTE و DEBECEN از محبوبیت بسیار زیادی برخوردار است، هم چنین دومین رشته تحصیلی که در دانشگاه های مجارستان و به خصوص بوداپس از تقاضای زیادی برخوردار است رشته های فنی و مهندسی است.

کشور مجارستان برای 41 کشور دنیا مجوز پذیرش دانشجو را صادر کرده که اتفاقا ایران هم به دلیل داشتن نیروی کار جوان و متخصص در بین این کشورها قرار گرفته است.

اما شرایط کاری بسیار خوبی برای بعد از فارغ التحصیلی در کشور مجارستان مهیا است.

رشته های پزشکی در این کشور از اعتبار بسیار بالایی نزد سازمان بهداشت جهانی برخوردار است و کسانی که در این رشته ها فارغ التحصیل می شوند بدون شک مشغول به کار می شوند.

این افراد می توانند در کشور مجارستان و یا خارج از کشور و در ملت هایی که عضو اتحادیه اروپا هستند به شغل خود ادامه دهند.

اما برای گرفتن ویزای تحصیلی در کشور مجارستان بایستی مدارم تحصیلی خود را به زبان انگلیسی ترجمه کرده باشید و آن را تحویل سفارت مجارستان در ایران دهید. قبل از تمامی این کارها شکا باید ابتدا از یک دانشگاه در مجارستان پذیرش کرده باشید بعد از پذیرش می توانید مدارک و ضوابط مربوط به دریافت بورسیه تحصیلی در کشور مجارستان را از طریق کنسولگری و سفارت مجارستان در ایران پیگیری کنید.

این کار حدود یک ماه به طول می انجامد و دولت مجارستان ویزای تحصیلی را برای فرد صادر می کند.

مهم ترین نکته در خصوص بورسیه تحصیل در مجارستان دادن حساب بانکی خود به سفارت این کشور است که این موجودی این حساب باید به دولت این کشور نشان دهد که شما توانایی تامین هزینه های زندگی خود را در این کشور دارید، البته برای دانشجویانی که از دانشگاه های معتبر این کشور بورسیه دریافت کرده اند شرایط فرق می کند چون صفر تا صد هزینه های زندگی را هم دانشگاه پرداخت می کند.

هم چنین یکی دیگر از موارد برای گرفتن بورسیه تحصیلی در کشور مجارستان داشتن پاسپورت است که باید کپی تمامی صفحات پاسپورت خود را به سفارت مجارستان تحویل دهید.

همان طور که در بالا اشاره کردیم کشور مجارستان یکی از ارزان ترین کشورهای دنیا برای صرف هزینه های تحصیلی و زندگی است و افراد می توانند از این فرصت برای گرفتن بورسیه تحصیلی در این کشور استفاده کنند.

به عنوان مثال یکی از محبوب ترین رشته های دانشگاهی در این کشور که پزشکی است شهریه آن ها حدودا 2000 یورو می باشد و این مبلغ نسبت به سایر کشورهای اروپایی بسیار پایین تر است.

هم چنین هزینه های زندگی در کشور مجارستان به صورت ماهیانه 300 یورو است.

همان طور که ملاحظه کردید در این مقاله به صورت کامل به شرایط بورسیه تحصیلی در مجارستان پرداختیم امیدواریم از این مطالب استفاده کرده باشید. جهت کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه با ما تماس بگیرید.

منبع:سفارت مجارستان

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *