مشاوره تلفنی

تماس از Whatsapp
+905340102540

ساعات کاری

شنبه الی چهارشنبه 9 تا 18 پنجشنبه 9 تا 14

جدیدترین شرایط تحصیل دندانپزشکی در کانادا + معرفی دانشگاه ها

خلاصه مقاله : دندان پزشکی در کانادا یکی از پر درآمدترین و  پر متقاضی ترین رشته و مشاغل در جهان است. رشته دندانپزشکی در کانادا بسیار طرفدار داشته و از طرفی جزء رشته‌هایی است که کشور کانادا به آن نیاز دارد. سطح کیفی بالای آموزش در این رشته یکی دیگر از دلایل جذب علاقه‌مندان به این رشته است. البته باید توجه داشت که تحصیل در رشته دندانپزشکی و همچنین تحصیل در دوره پزشکی در کانادا بسیار متفاوت از ایران است. به همین دلیل در این مقاله اطلاعات جامع و کاملی درباره این رشته در کانادا، شرایط اخذ پذیرش و فرصت‌های شغلی پس از فارغ‌التحصیلی ارائه شده است.
دندان پزشکی در کانادا چند سال است؟

جدیدترین شرایط تحصیل دندانپزشکی در کانادا + معرفی دانشگاه ها

فهرست مقاله
دندان پزشکی در کانادا چند سال است؟
دندان پزشکی در کانادا چند سال است؟

دندان پزشکی در کانادا یکی از پر درآمدترین و  پر متقاضی ترین رشته و مشاغل در جهان است. رشته دندانپزشکی در کانادا بسیار طرفدار داشته و از طرفی جزء رشته‌هایی است که کشور کانادا به آن نیاز دارد. سطح کیفی بالای آموزش در این رشته یکی دیگر از دلایل جذب علاقه‌مندان به این رشته است. البته باید توجه داشت که تحصیل در رشته دندانپزشکی و همچنین تحصیل در دوره پزشکی در کانادا بسیار متفاوت از ایران است. به همین دلیل در این مقاله اطلاعات جامع و کاملی درباره این رشته در کانادا، شرایط اخذ پذیرش و فرصت‌های شغلی پس از فارغ‌التحصیلی ارائه شده است.

دندان پزشکی در کانادا چند سال است؟

چرا دندان پزشکی در کانادا؟

 •  دندان‌پزشکی جزء پول‌سازترین رشته‌ها در کانادا است.
 • هزینه‌های تحصیلی این کشور به نسبت کشورهای اروپایی ارزانتر می باشد.
 • دانشجویان مجاز هستند که در حین تحصیل کار کنند.
 • از 17 دانشگاه کانادا 13 آن از معتبرترین دانشگاه های جهان هستند.
 • دارای مدرک معتبر در سطح بین الملل می باشد.
 • برگزاری سمینارهای جهانی در زمینه های پزشکی در این کشور وجود دارد.
 • بازار کار زیاد و فعال برای این رشته وجود دارد.

 

 تحصیل در دندانپزشکی در کانادا چه مراحلی دارد؟

 

اگر متقاضیان بخواهند بعد از دیپلم وارد رشته دندانپزشکی کانادا شوند، باید در ابتدا در یکی از رشته‌های علوم پایه مرتبط با علوم تجربی از یکی از دانشگاه‌های کانادا پذیرش بگیرند. در این حالت باید معدل بالای ۱۵ دیپلم و مدرک زبان با آیلتس ۶٫۵ داشته باشند. پس از اینکه متقاضی در یکی از این رشته‌های کارشناسی پذیرفته شد باید با موفقیت دوره لیسانس خود را تمام کند. پس از اتمام موفقیت‌آمیز دوره لیسانس باید در آزمون صلاحیت دندانپزشکی DAT شرکت نماید.


شرایط گرفتن پذیرش رشته دندان پزشکی در کانادا

 

 1. اخذ پذیرش از یکی از دانشگاه‌های کانادا برای مقطع لیسانس در رشته‌های علوم تجربی. حداقل معدل دیپلم ۱۵ و حداقل نمره آیلتس ۶٫۵ است.
 2. گذراندن دوره کارشناسی و کسب مدرک کارشناسی در یکی از رشته‌های علوم پایه، طول دوره ۲ تا ۴ سال
 3. گذراندن آزمون صلاحیت دندانپزشکی (DAT) که توسط اتحادیه دندان‌پزشکی کانادا (CDA) برگزار می‌شود. (ممکن است برخی از دانشکده‌های دندانپزشکی نظیر دانشکده دندانپزشکی دانشگاه مک گیل، نیازی به آزمون DAT نداشته باشند).
 4. دوره دندانپزشکی: در صورت قبولی دانشجویان در آزمون صلاحیت دندان‌پزشکی (DAT)، دانشجویان وارد دانشکده دندان‌پزشکی می‌شوند. در دانشکده‌های دندانپزشکی دانشجویان در یکی از دو رشته دندانپزشکی (DDS) یا جراحی دندان (DMD) تحصیل می‌کنند.

 

هزینه های زندگی و تحصیل در کانادا به چه صورت است؟

 

هزینه‌های تحصیل و زندگی بستگی به دانشگاه، شهر، ایالت و مکان زندگی متغیر است. ولی به‌طور میانگین می‌توان گفت مخارج تحصیل و زندگی در کانادا در یک سال در این رشته بین ۲۰۰۰۰ تا ۳۰۰۰۰ دلار کانادا است. شهریه کل دوره دندانپزشکی می‌تواند بین ۴۰۰۰۰ تا ۲۲۰۰۰۰ دلار کانادا باشد.

 

هزینه ها برای رشته دندان پزشکی در کانادا چقدر است؟

هزینه تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در کانادا به ازای هر سال تحصیلی حدود 11900 دلار کانادا می باشد که البته این هزینه با توجه به دانشگاه و همچنین مقطع تحصیلی متغیر می باشد البته دانشجویان می توانند در طول تحصیل خود در کانادا از بورسیه تحصیلی و همچنین وام های دانشجویی استفاده نمایند و در طول ترم تحصیلی هزینه های تحصیلی خود را به صورت اقساطی پرداخت نمایند و حتی می توانند 20 ساعت در هفته را مضغول کار شوند و به ازای هر ساعت کار مبلغی حدود 9 تا 13 دلار حقوق دریافت نمایند که این مبلغ به راحتی بخشی از هزینه های مربوط به تحصیل و زندگی دانشجو را پوشش می دهد.
برای اطلاعات بیشتر در زمینه هزینه های پزشکی می توانید به مقاله ای با نام  هزینه تحصیل پزشکی در کانادا مراجعه کنید.

 

دندان پزشکی در کانادا چند سال است؟

تحصیل در دانشکده های پزشکی کانادا،و آموزش های آن در زمینه ی دکترای پزشکی (Medicine Doctorate) و دستیاران پزشکی معمولا به ارائه ی مدارک 3 یا 4 ساله ی دکترای پزشکی (M.Dیا M.D.C.M) و مدارک 2 ساله دستیار پزشکی ختم می شود.

اکثر دانشجویانی که وارد دوره های گروه پزشکی کانادا می شوند، قبل از ورود تحصیلات پیش پزشکی در مقطع کارشناسی یکی از رشته های مرتبط را سپری می کنند. M.D نیز در دانشگاه های کانادا یک مدرک کارشناسی در نظر گرفته می شود.

 

 

شرایط سنی تحصیل پزشکی در کانادا

 

یکی از مواردی که خیلی از افراد به آن مسئله توجه می کنند معیار سن هست آنهم در رشته مانند پزشکی که سن بسیار نقش مهمی در آن دارد. اما شرایط سنی تحصیل پزشکی در کانادا چگونه است؟

اگر به طور کلی بیان کنم شرایط سنی در هر کشوری برای انتخاب رشته پزشکی مهم هست. برای ورود به رشته های گروه پزشکی سن نباید بیشتر از 30 سال و یا برای ورود به کالج ها و مدرسه ها نباید بیشتر از 25 باشد.

نحوه طبقه بندی گروه های سنی و شرایط صدور ویزا رابطه مستقیم با یکدیگر دارند. چنانچه کشوری نیاز به نیروی کار فعال و متخصص داشته باشد شرایط سنی تحصیل در خارج برای هر فرد متفاوت خواهد بود.

به طور کلی می توان گفت برای کالج رفتن شما 22 را رد نکرده باشید و برای خواندن کارشناسی 25 را رد نکرده باشید .چرا که جوان بودن شما برای کشور مقصد بسیار مهم هست تصور کنید که یک فرد 18 ساله باشید و وارد دانشکاه شوید پس از گذراندن تحصیلات خود شما فردی 22 ساله هستید و استخدام شما برای کار راحتتر خواهد بود تا وقتی که شما یک فرد 34 ساله باشید.


به چه دلیلی باید مدارک را معدل سازی کرد؟

معادل سازی مدرک پزشکی در کانادا

معادل سازی مدرک پزشکی در این کشور در صورتی امری ضروری خواهد بود که قصد داشته باشید به عنوان کارمند متخصص فدرال به کانادا مهاجرت کنید یا برای کار در حرفه ای خاص و یا برای تحصیل پزشکی درکانادا اقدام کنید. علاوه بر مدرک پزشکی، تجربه کاری و مدارک حرفه ای خود را نیز باید برای ارزشیابی و معادل سازی ارائه کنید.

ارزشیابی مدارک به شما کمک می کند شایستگی های خود را به کارفرمایان نشان دهید و ببینید برای چه مشاغلی صلاحیت دارید. همچنین می توانید بررسی کنید که آیا مدارک شما معادل استانداردهای تعیین شده برای کانادایی ها هستند یا نه. علاوه بر این ها می توانید بفهمید که نیاز به آموزش یا تجربه کاری بیشتر در کانادا دارید یا نه.

معادل سازی مدارک پزشکان چیست؟

معادل سازی مدرک پزشکی در کانادا

معادل سازی مدرک پزشکی در کانادا

همانطور که ذکر شد، هر پزشک و یا دندانپزشکی برای کار و ادامه تحصیل در هر کشوری غیر از کشور محل تحصیل خود باید پروسه معادل سازی مطابق با قوانین آن کشور را گذرانده باشد، دلیل این امر هم تا حد زیادی به دلیل حساسیت این رشته و درگیر بودن آن با جان و حیات انسان ها میباشد و به همین دلیل هم هر کشور و دولتی برای پذیرش پزشکان خارجی به کشور خود در برابر سلامت شهروندان خود مسئول میباشد و در این رستا معمولاً آزمون ها و یا دوره هایی برای تطبیق مدارک تحصلیی و کاری پزشکان خارجی و منطبق شدن آن ها با قوانین و ملزومات تحصیل وکار پزشکی در آن کشور در نظر گرفته است.

معمولاً هر پزشک و یا دنداپزشکی برای کار و یا ادامه تحصیل در کشوری یه غیر از کشور محل تحصیل خود باید مدارک خود را به تأیید سازمان های مربوط در آن کشور برساند؛ در آزمون های تئوری و عملی آن قبول شود و حتی در برخی موارد ملزم به گذراندن تعدادی واحد درسی، دوره هاط کارورزی و … میباشد که البته در هر کشوری کاملاً متفاوت از هم میباشد.

شرایط درخواست معدل سازی مدارک پزشکی در کانادا

 • دانش آموخته رشته پزشکی از کشوری خارجی باشید؛
 •  دیپلم/ مدرک پزشکی نهایی شما در شورای پزشکی کانادا (MCC) بررسی شده باشد.

در سیستم ورود سریع، حتماً باید قبل از ارائه درخواست برای معادل سازی مدرک پزشکی در کشور کانادا، دیپلم/ مدرک نهایی پزشکی خود را به تایید MCC برسانید. اما اگر ریز نمراتتان قبلاً بررسی و در ریز نمراتتان به صراحت تایید شده باشد که مدرکتان را گرفته اید و تاریخ اعطای مدرک نیز آمده باشد، می توانید مستقیماً درخواست معادل سازی مدرک پزشکی در کشور کانادا را بدهید حتی اگر دیپلم/ مدرک بررسی نشده باشد.می توانید به مقاله ای با نام تحصیل رشته پزشکی در کانادا مراجعه کنید و از شرایط تحصیل پزشکی در این کشور آگاه شوید.

معادل سازی مدارک پزشکی در کانادا در کجا انجام می گردد؟

معادل سازی مدرک پزشکی در کانادا
معادل سازی مدرک پزشکی در کانادا

معادل سازی مدرک پزشکی در این کشور فقط باید در سازمان هایی انجام شود که برای این کار در نظر گرفته شده اند. وقتی این سازمان ها مدرک شما را ارزشیابی کردند، گزارشی به شما خواهند داد که در آن اعلام شده مدرک شما معادل چه مدرکی در کاناداست.

توجه کنید که تنها ارزشیابی های این سازمان ها و از تاریخی که مجوز ارزشیابی گرفته اند به بعد، قابل قبول هستند. اگر معادل سازی مدرکتان قبل از این تاریخ صادر شده، با سازمان مربوط تماس بگیرید و درخواست صدور دوباره معادل سازی مدرک خود را بدهید. دانشجویان برای تحصیل دندانپزشکی در کانادا و همچنین تحصیل داروسازی در کانادا به معادلسازی مدارک اولیه خود نیاز خواهند داشت.

مدارک لازم برای معادل سازی مدرک پزشکی در کانادا

 1. کپی مدرک پزشکی
 2.  ریز نمرات رسمی
 3.  بررسی کنید که در مدرک پزشکی شما نام کالج یا دانشگاهتان به همراه آدرس ذکر شده باشد.
 4.  در apply یک حساب کاربری باز کنید. عضویت مشمول هزینه ثبت نام می شود که باید با کارت اعتباری و دلار کانادا آن را پرداخت کنید
 5.  در مرحله بعد صفحه کناری را ملاحظه کنید که در آن گزینه درخواست استعلام اعتبار قید شده است.
 6.  اطلاعات لازم را تکمیل و درخواست را ارسال کنید در این مرحله هم باید هزینه ای پرداخت کنید.
 7.  صفحاتی که خواسته شده را پرینت بگیرید.
 8.  یک دفتر ثبت اسناد رسمی پیدا کنید. و کپی پاسپورت و مدرک تایید هویت را به تایید برسانید. وقتی تاییدیه را گرفتید، دستورالعمل ها را با دقت بخوانید.
 9.  هر 6 مدرک را با پست به MCC بفرستید.
 10.  وقتی مدارک به دستشان برسد، حساب apply شما به روز رسانی می شود و بعد مدارکتان بررسی شده برای استعلام اعتبار به ECMG فرستاده می شود.
 11. وقتی ECFG مدارک را بگیرد، آن را برای استعلام اعتبار به موسسه شما می فرستند. این فرایند 2تا 3هفته طول می کشد.
 12.  اگر موسسه شما در ECFMG برای استعلام اعتبار الکترونیک ثبت شده باشد، فقط یک روز طول می کشد که SVR انجام شود. باید با مقامات کالج خود در تماس
 13. باشید و خواهید بدون تاخیر استعلام را پاسخ دهند.
 14.  وقتی SVR از کالج شما فرستاده شد، وضعیت شما به عنوان تایید استعلام اعتبار به روز می شود.
 15.  بعد از آن می توانید درخواست ارزیابی ECA را از طریق دیگر خدمات در apply انجام دهید.
 16.  وقتی درخواست را ارائه کردید، ظرف 3 تا 4 روز یک کپی الکترونیکی از گزارش ECA به حساب شما می آید.

دانشگاه های پزشکی کانادا

امروزه حدود 17 دانشکده پزشکی در کانادا وجود دارد.برخی از دانشکده های پزشکی کانادا همانند دانشکده پزشکی مانتیوبا، مک مستر و تورنتو علاوه ارائه دوره های (M.D) دوره های لیسانس 2 ساله یا مدرک ارشدی را برای آموزش دستیاران پزشکی ارائه می کنند.

برای آشنایی بیشتر با دانشگاه های کانادا می توانید به مقاله ای با نام  دانشگاه های پزشکی در کانادا  مراجعه کنید.

معدل GPA مورد نیاز برای تحصیل در دانشکده های پزشکی کانادا معمولا در بازه ی بین 3.5 تا 4 از از 4 نمره می باشد.بر طبق آمار انجمن دانشکده های کانادا (AFMC) اکثر دانشجویانی که پذیرش می شوند دارای حداقل معدل 3.80 در مقیاس 4 نمره ای (95.5٪) می باشند.

دانشگاه مک‌گیل دانشگاهی در شهر مونترآل از استان کِبک در کانادا است. این دانشگاه در سال ۱۸۲۱ تأسیس شده‌است.مک‌گیل یکی از قدیمی‌ترین دانشگاه‌های کاناداست که در دورهٔ استعمار بریتانیا و ۴۶ سال قبل از تأسیس کشور کانادا افتتاح شد.

پذیرش تحصیلی دندانپزشکی در دانشگاه مک گیل کانادا چگونه است؟

تحصیل دندان پزشکی در دانشگاه مک گیل کانادا

تحصیل در تمام دانشگاه های کانادا برای دانشجویان بین المللی امکان پذیر نیست و تعداد محدودی دانشجویان خارجی را در رشته دندانپزشکی پذیرش می کنند . فاکتور های متعددی در پذیرش دانشجویان موثر است که می تواند شانس قبولی را در میان تمام متقاضیان افزایش دهد .
تحصیل در دانشگاه های کانادا به زبان انگلیسی و برخی به زبان فرانسوی امکان پذیر است و کسانی که قصد مهاجرت تحصیلی به کانادا را دارند باید متناسب با زبانی که به آن تسلط دارند مدرک معتبر ارائه دهند . حداقل نمره مشخص شده برای زبان انگلیسی آیلتس با نمره ۶٫۵ است و هر چه این نمره بیشتر باشد شانس شما را در پذیرش افزایش می دهد . کسانی که مدرک زبان انگلیسی و یا فرانسه ندارند دوره های لازم جهت یادگیری در این کشور ارائه می شود که با شرکت در آنها به صورت فشرده و عادی می توان مدرک لازم را اخذ کرد .
دومین عامل موثر در تحصیل دندانپزشکی در کانادا داشتن معدل دیپلم بالای ۱۵ است . این میزان به عنوان حداقل مشخص شده و هر چه معدل و مخصوصا نمره دروس تخصصی شما بیشتر باشد شانس بیشتری خواهید داشت .
عامل سوم تحصیل در رشته دندانپزشکی که با کشورمان ایران بسیار متفاوت است سپری کردن دوره پیش نیاز است . این دوره بدین صورت است که دانشجویان ابتدا در یکی از دروس پایه مرتبط با دندانپزشکی مانند شیمی ، زیست شناسی ، حرکت شناسی و غیره به مدت سه یا چهار سال به تحصیل می پردازند و پس از دریافت مدرک لیسانس خود تقاضای شرکت در رشته دندانپزشکی را می دهند .

 

مدارک لازم جهت اخذ ویزای تحصیل دندانپزشکی در دانشگاه مک گیل کانادا

– تهیه و ارائه گذرنامه یا پاسپورت متقاضیان.

– تهیه و ارائه مدرک پذیرش از دانشگاه های دندان پزشکی کشور کانادا.

– ارائه برنامه تحصیلی.

– ارائه شماره حساب یا مدرکی مبنی بر توان مالی متقاضیان.

– ارائه گواهی مدرک زبان با توجه به نوع دانشگاه پذیرش شده.

– ارائه گواهی عدم سوء پیشینه متقاضیان.

– ارائه مدارک شناسایی متقاضیان شامل: شناسنامه  و کارت ملی با ترجمه.

– ارائه دو قطعه عکس جدید متقاضیان.

– ارائه گواهی اسکن شده سوابق تحصیلی و بیمه ای متقاضیان با ترجمه.

– ارائه تصویر فیش واریزی هزینه اخذ ویزای تحصیلی دندان پزشکی در کشور کانادا.

 

راه های ارتباطی این دانشگاه چگونه است؟

رنکینگ این دانشگاه در جهان چقدر است؟

مک گیل بهترین رتبهٔ دانشگاهی را در میان دانشگاه‌های کانادا داراست و در آخرین رتبه‌بندی جهانی منتشر شده رتبهٔ هجدهم دنیا را در اختیار داشت. (رتبه‌بندی سال ۲۰۰۹)
با داشتن بیش از ۲۰۰ هزار دانش‌آموخته و استاد در سرتاسر دنیا مک‌گیل یکی از شناخته‌شده‌ترین دانشگاه‌ها در زمینه‌های مختلف علوم است.
به‌عنوان نمونه می‌توان به یازده برندهٔ جایزهٔ نوبل، دو نخست‌وزیر، سه فضانورد، چهار قاضی دادگاه عالی کانادا، سه رهبر کشورهای خارجی، نه برندهٔ جایزهٔ آکادمی، سه برندهٔ جایزه پولیتزر، و بیست و پنج مدالیست بازی‌های المپیک نام برد.
در رتبه‌بندی مؤسسهٔ QS در سال ۲۰۱۹ دانشگاه مک گیل در رتبهٔ ۳۳ دانشگاه‌های جهان و دوم کانادا قرار گرفته است. براساس رتبه بندی تایمز در سال ۲۰۱۹ این دانشگاه در رده ۴۴ دانشگاه های جهان قرار دارد.

لیست دانشگاه هایی دندانپزشکی در کانادا

در لیست زیر برخی از دانشگاه های مناسب برای تحصیل در رشته پزشکی در کانادا را برای شما لیست کرده ایم. شما با بررسی شرایط هر یک از دانشگاه های زیر میتوانید شانس خود را برای دریافت ویزای تحصیلی از آن دانشگاه بسنجید.

دانشگاه یادبود

دانشگاه یادبود

 

دانشگاه مک مستر

دانشگاه مک مستر

 

دانشگاه دالهوزی

دانشگاه دالهوزی

دانشگاه دالهاوزی در سال ۱۸۱۸ تاسیس شده و یکی از قدیمی ترین دانشگاه های کانادا به حساب می آید که بیش از ۱۸۸۰۰ دانشجو از سراسر جهان به این دانشگاه جذب می شود

دانشگاه دالهاوزی معمولاً به عنوان دالهاوزی یا دل شناخته می‌شود یک دانشگاه تحقیقاتی عمومی در استان نوا اسکوشیا کانادا، با سه شعبه در هالیفاکس، و شعبه چهارم در بایبل هیل است. دالهاوزی بیش از ۴٬۰۰۰ دوره آموزشی و ۱۸۰ رشته دانشگاهی در دوازده دانشکده در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و حرفه‌ای ارائه می‌دهد.

دانشگاه غربی

دانشگاه غربی

دانشگاه غربی

 

دانشگاه لاوال

دانشگاه لاوال

دانشگاه لاوال

 

دانشکده پزشکی شمال انتاریو

دانشکده پزشکی شمال انتاریو

دانشکده پزشکی شمال انتاریو

 

دانشگاه پزشکی شربروک

دانشگاه پزشکی شربروک

دانشگاه پزشکی شربروک

 

دانشگاه مانیتوبا

دانشگاه مانیتوبا

دانشگاه مانیتوبا

 

دانشگاه پزشکی مونترال

دانشگاه پزشکی مونترال

دانشگاه پزشکی مونترال

 

 

Share on telegram
ارسال مقاله در تلگرام
Share on twitter
توییت مقاله در توییتر
Share on whatsapp
ارسال مقاله در واتس اپ
Share on email
ایمیل مقاله به دیگری
فهرست مقاله

در پرسش و پاسخ مرتبط با این مقاله شرکت کنید تا سوالات شما توسط کارشناسان آوات پاسخ داده شوند.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *