Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

رد کردن لینک ها

اخذ اقامت ترکیه از طریق ازدواج

اخذ اقامت ترکیه از طریق ازدواج

اخذ اقامت ترکیه از طریق ازدواج یکی از آسان ترین و سریع ترین راه ها برای اقامت گرفتن در ترکیه است. یک فرد خارجی از طریق ازدواج با یک شهروند ترکیه می تواند اقامت دائم ترکیه را بگیرد. در برخی کشورها مانند ایران ازدواج یک زن غیر ایرانی با مرد ایرانی منجر به کسب تابعیت ایرانی برای آن خانم می شود. در حالی که  عکس این قانون الزاما برقرار نمی باشد؛ یعنی ازدواج یک مرد غیرایرانی با یک زن ایرانی الزاما اخذ تابعیت را برای آن مرد در پی ندارد. در دسته دیگر کشورها اخذ تابعیت هم برای مرد و هم برای زن خارجی ممکن است. ترکیه از جمله این کشورهاست. جهت اخذ اقامت ترکیه از این طریق  جنسیت نقشی ندارد.

چگونه برای اخذ اقامت ترکیه از طریق ازدواج اقدام کنیم؟

اگر یکی از طرفین یا هردو مثلا ایرانی باشند، در اولین قدم باید از کنسولگری ایران در کشور ترکیه برگه تجرد دریافت کنند. سپس این برگه را به وزارت امور خارجه ترکیه برده و تأییدیه آن را بگیرند.

دختران ایرانی علاوه بر برگه تجرد می بایست اجازه نامه پدر و یا گواهی فوت وی را نیز به همراه داشته و به کنسولگری ایران ارائه دهند. مدارک لازم برای دریافت برگه تجرد از کنسولگری ایران عبارتند از :

  • اصل شناسنامه
  • گذرنامه
  • 3 قطعه عکس

برای انجام آزمایش خون نیز طرفین می توانند به بیمارستان های دولتی و یا موسسات خیریه و غیر انتفاعی مراجعه کنند. اگر زوجین قصد به ثبت رساندن ازدواج خود در ایران را داشته باشند، باید به کنسولگری ایران مراجعه کرده و با به همراه داشتن برگه عقد، ازدواج خود را ثبت کنند.

پیشنهاد مطالعه »
بورسیه تحصیلی در ترکیه + هزینه زندگی دانشجویی

پس از ازدواج با یک فرد اهل کشور ترکیه، باید 5 سال به طور متوالی این پیوند ادامه یابد. با گذشتن 3 سال از این 5 سال می توانید درخواست اخذ اقامت ترکیه از طریق ازدواج را بدهید. در طول این سه سال باید ثابت کنید که ازدواج شما صوری نبوده و تحقق این امر با انجام تحقیقاتی توسط مأمورین مربوطه مورد بررسی قرار می گیرد.

 

مزایای اخذ اقامت ترکیه از طریق ازدواج:

یک راه کم ریسک و سریع برای اخذ اقامت در ترکیه است.

اخذ اقامت ترکیه از طریق ازدواج نیازی به ویزا ندارد.

طرفین متقاضی ازدواج در ترکیه سند ازدواج بین المللی دریافت می کنند.

 

آداب و رسوم ازدواج در ترکیه

–  در ترکیه مثل ایران درخواست ازدواج معمولا از طرف مرد داده می شود و خانواده مرد با گل و شیرینی به خانه دختر می روند.

– زنان در ترکیه احترام خاص برای مردان قائل هستند. می توان گفت در ترکیه مردسالاری وجود دارد.

– قانونی در ترکیه مبنی بر پرداخت نفقه به زن وجود ندارد، با این وجود در ترکیه اکثرا زنان کار نمی کنند و خانه دار هستند.

– تأمین جهیزیه در ترکیه بر خلاف ایران بیشتر بر عهده ی مرد است. خانواده ی زن تنها وسایل خواب و پرده و امثال این ها را خریداری می کنند.

– بیشتر مردم ترکیه به رسوم دینی در رابطه با ازدواج پایبند هستند؛ یعنی پس از رسمی شدن ازدواج نزد امام جماعت رفته تا صیغه خوانده شده و مهریه نیز مشخص شود.

– زن پس از ازدواج در محافل رسمی با نام خانوادگی شوهر شناخته می شود. همچنین با فامیل شوهر او را صدا می کنند.

پیشنهاد مطالعه »
کشور ترکیه

– مردان در ترکیه مجاز به داشتن بیش از یک همسر نبوده و این به عنوان یک جرم به حساب می آید.

 

چند نکته قانونی به منظور اخذ اقامت ترکیه از طریق ازدواج

باید ازدواج میان زوجین واقعی باشد. اگر محرز شود که فرد تنها به منظور اخذ اقامت ترکیه از طریق ازدواج دست به انجام این امر زده است، دولت ترکیه حق دارد که شهروندی فرد را باطل کند.

فردی که برای اخذ اقامت ترکیه با وی ازدواج می کنید، نباید پناهنده ترکیه باشد.

سن مجاز برای ازدواج در ترکیه بالای 18 سال است.

دختر اهل ترکیه که متقاضی ازدواج بوده و سابقه ازدواج ناموفق دارد، باید حداقل 300 روز از زمان طلاق وی سپری شده باشد تا بتواند ازدواج کند.

 

مدارک لازم برای اخذ اقامت ترکیه از طریق ازدواج

اگر دو فرد خارجی خواستار ازدواج با یکدیگر باشند، مأموران ازدواج ترکیه آن ها را به عقد هم در می آورند. اگر طرفین هم وطن باشند علاوه بر مأموران ازدواج، عقد آن ها می تواند در کنسولگری کشور آن ها نیز انجام پذیرد.

مدارک لازم

  • – پاسپورت
  • – 4 تا 6 قطعه عکس
  • – گواهی تولد (که برای ایرانیان همان شناسنامه کفایت می کند)
  • – گواهی تجرد (درخواست گواهی تجرد تنها باید توسط صاحب شناسنامه داده شود که نحوه درخواست توضیح داده شد)
  • – گواهی سلامت
  • – برای زوج های خارجی نامه محل اقامت حاوی تاریخ ورود و خروج نیز لازم است.

 

مراحل عقد

با مراجعه به کنسولگری ایران در ترکیه و پرداخت 9 یورو در ایش بانک ترکیه برگه تجرد را دریافت کنید.

برگه تجرد باید توسط وزارت امور خارجه ترکیه مورد تأیید قرار گیرد. هر برگه درخواست 15 لیره ترکیه هزینه دارد.

پیشنهاد مطالعه »
اقامت پس از تحصیل در ترکیه

زوجین برای آزمایش خون باید به بیمارستان یا مراکز درمانی مراجعه کنند. برای آزمایش خون بیمارستان های دولتی به صورت رایگان خدمات ارائه می دهند. اما افراد خارجی برای آزمایش های ازدواج باید به موسسات خیریه مثل موسسه مبارزه با تالاسمی مراجعه کنند؛ زیرا بیمارستان های دولتی برای خارجیان خدمات آزمایش ازدواج ارائه نمی دهند.

از شهرداری فرم های ویژه ازدواج گرفته شده و در یک دفتر ثبت اسناد تأیید شود. در این مرحله ترجمه پاسپورت خواسته می شود که با مراجعه به هریک از دفاتر ترجمه انجام می پذیرد.

در این مرحله پس از پرداخت 20 لیر به عنوان هزینه درختکاری، هزینه عقد پرداخت و زمان آن تعیین شود. هزینه پرداختی در این مرحله بسته به سالن انتخابی بین 40 تا 300 لیر است. امکان حضور عاقد در محلی دیگر در صورت پرداخت هزینه ایاب و ذهاب میسر است.

در این مرحله ازدواج شما رسما ثبت شده. با به همراه داشتن برگه عقد ترکیه در کنسولگری ایران می توان ازدواج را در ایران ثبت نمود.
 

راه های مهاجرت به ترکیه:

مهاجرت به ترکیه از طریق خرید ملک
مهاجرت به ترکیه از طریق تحصیل
مهاجرت از طریق ثبت شرکت در ترکیه
راه های مهاجرت به ترکیه

برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید همه روزه از ساعات ۹الی 18با موسسه حقوقی آوات تماس گرفته و با وکلای مجرب ما مشاوره شوید . و همچنین می توانید فرم ارزیابی ما را پر کنید و از طریق آن مشاوران ما تمام شرایط شما رابررسی کرده و با شما تماس می گیرند و راه کارهای را به شما عزیزان بیان می کنند.

 

 

منبع:سفارت ترکیه

به گفتگو بپیوندید

بازگشت به بالای صفحه
تماس جهت تعیین وقت مشاوره