مشاوره تلفنی

شماره تماس
021-22051353

ساعات کاری

شنبه الی چهارشنبه 9:30 تا 17:30 پنجشنبه 9:30 تا 13:30

شرایط مهاجرت از طریق ثبت اختراع

خلاصه مقاله : رابطه‌ی مهاجرت و نوآوری، موضوع مهمی است اغلب مخترعان به این فکر می افتند که کشور مناسبی را برای ثبت اختراع خود انتخاب کنند که از مزایای بیشتری برخوردار باشد.اگر شما هم جزو این افرادی هستید که اختراع مناسبی را دارید در این مقاله با گرفتن اقامت از طریق اختراع آشنا خواهید شد با ما همراه باشید.

شرایط مهاجرت از طریق ثبت اختراع

فهرست مقاله

رابطه‌ی مهاجرت و نوآوری، موضوع مهمی است اغلب مخترعان به این فکر می افتند که کشور مناسبی را برای ثبت اختراع خود انتخاب کنند که از مزایای بیشتری برخوردار باشد.اگر شما هم جزو این افرادی هستید که اختراع مناسبی را دارید در این مقاله با گرفتن اقامت از طریق اختراع آشنا خواهید شد با ما همراه باشید.

 

 اختراع چیست؟

 

اختراع (Invention) طرح‌ریزی مربوط به تهیه و ساخت یک وسیله یا کالای جدید است که در صنعت، کشاورزی، بازرگانی و … کاربرد داشته باشد. بر اساس قانون، اختراعی قابل ثبت است که حاوی ابتکار جدید و دارای کاربرد صنعتی باشد.

اختراع باید دارای سه امتیاز باشد:

 1. گام ابتکاری داشته باشد.
 2. بدون هیچگونه مشابهی در دنیا باشد. (سرقت یا مهندسی معکوس نباشد)
 3. قابلیت صنعتی‌سازی داشته باشد.

 

شرایط ثبت اختراع

شرایط اختراع در کشورهای مختلف فرق دارد اما شرایط کلی اختراع شامل:

1.اختراع مورد نظر ابتکار داشته باشد.

یکی از شرایط اولیه ثبت اختراع این است که در اختراع مورد نظر ابتکار وجود داشته باشد.مطابق قانون این خصوصیت بدین معنی است که اختراع برای دارنده مهارت عادی و سطح پایین در فن مذکور ، معلوم و آشکار نباشد. و یک کالا یا خدمتی خاص و کاربردی  باشد که تا به حال وجود نداشته است.

2.اختراع باید جدید باشد

یکی از شرایط ثبت اختراع این است که جدید باشد براساس قانون اختراعی جدید و نو محسوب می شود که در فن یا صنعت قبلی وجود نداشته باشد.منظور از فن یا صنعت قبلی هر چیزی است که در نقطه ای از جهان از طریق انتشار کتبی یا شفاهی یا از طریق استفاده عملی و یا هر طریق دیگر ، قبل از تقاضای ثبت افشا شده باشد.

3.اختراع باید کاربرد صنعتی داشته باشد

یکی دیگر از شرایط ثبت اختراع این است که طبق این ویژگی تنها اختراعی مشمول حمایت قانون گذار قرار می گیرد که در رشته ای از صنعت قابل ساخت یا استفاده باشد.در صورتی که اختراع شرایط بالا را داشته باشد؛ قابل ثبت و حمایت از سوی قانون خواهد بود.

 

شرایط قانونی مهاجرت از طریق ثبت اختراع

 

اختراع نیز مانند سایر قوانین شامل قوانین و حقوق مادی می باشد که شامل:

 

 1. بهره برداری از اختراع ثبت شده:که این روش توسط اشخاصی غیر از مالک حق اختراع انجام می شود ، که این روش مشروط به موافقت مالک اختراع است؛ بنابراین مالک می تواند علیه هر شخص که بدون اذن و اجازه او اقدام به بهره برداری و استفاده از اختراع نموده است شکایت کند که ضمن جبران خسارت از وی ، آن شخص در صورت علم و عمد در استفاده به مجازات کیفری نیز محکوم خواهد شد.
 2. در صورتی که اختراع به صورت یک فرآورده باشد: حق انحصاری ساخت ، صادرات و واردات ، عرضه برای فروش ، فروش و استفاده از فرآورده به صاحب اختراع تعلق دارد و هر گونه دخل و تصرف در موارد یاد شده منوط به اجازه مالک حق اختراع می باشد.
 3. حقوق ناشی از اختراع ثبت شده قابل انتقال است و در صورت فوت صاحب حق مالکیت اختراع به ورثه او منتقل می شود.
 4. از یک اختراع به مدت بیست سال حمایت می شود.

 

انواع اختراع

 

گرفتن اقامت از طریق اختراع
گرفتن اقامت از طریق اختراع

اختراع انواع مختلفی دارد که هر کدام شرایط خاص خود را دارد انواع اختراع شامل:

 

اختراعات تولیدی

این اختراع  با نام اختراع تولید یا اختراع فرآورده شناخته می شود،این اختراع از ساخت و تولید یک شی یا ماده مخصوصی است که آن را از اشیاء یا مواد مشابه دیگر متمایز میکند.

 

ثبت اختراع روش

 

این اختراع با نام ثبت اختراع روش یا ابزار اختراع روش شناخته می شود،اختراع روش یا وسیله یا ابزاری است که به کمک آن ، محصولی تولید گرددیا با روشی خاص و تکنیکی مخصوص، مشکل یا مشکلات فنی صنعتی یا کشاورزی، حل شود. به ظور مثال اختراع روش یا وسیله، برای دفع آفات گیاهی یا وسله ای برای آبیاری بارانی یا قطره ای در کشاورزی از اختراع از طریق روش یا اختراع وسیله است.

اختراع کاربردی

اختراع کاربردی عبارت است از اختراع ناشی از تلاش فکری برای به کار بردن ابزار شناخته شده و موجود برای به دست آوردن محصولی که حتی ممکن است نوع آن محصول نیز وجود داشته باشد، با کارایی جدید و ابتکاری. به طور مثال به کار گرفتن یک پمپ در یک دستگاه سرد کننده نوشابه ساز به صورت ابتکاری وابداعی که قبلا فردی چنین ترکیبی را بوجود نیاورده باشد و به فکر کسی نیز تاکنون نرسیده باشد نوعی از اسن اختراع است.

اغلب کشور های اروپایی و ایالات متحدۀ آمریکا و مراکش و فرانسه طرفدار حمایت از این قبیل اختراعات هستند.

 

اختراع ترکیبی

اختراع ترکیبی یا مختلط اختراعی است که به کمک و همکاری یک گروه ابزار جدید و وسایل شناخته شده، یک محصول صنعتی جدید بدست آید. یک اختراع ممکن است از عوامل و یا یک سلسله اختراعات دیگر، یعنی از ترکیب عوامل مزبور، خلق شود.

به طور مثال یک مخترع که یک مولکول شیمیایی جدیدی از طریق ترکیب و تلفیق و کمک روش یا اختراعات شناخته شدۀ موجود به دست می آورد، میتواند نسبت به ثبت و اخذ ورقه اختراع به منطور برخورداری از حمایت قانونی اقدام کند و گواهی مربوط را دریافت نماید.

 

گرفتن اقامت  و مهاجرت از طریق ثبت اختراع

 

از شرایط گرفتن اقامت از طریق اختراع این است که برای درخواست اقامت لازم است که اختراع مهم بوده و قابل عرضه در بازار باشد.برای کسب اقامت از طریق ثبت اختراع باید در کشورهای مختلف از راه های مختلفی اقدام نمود.

برای مثال در کانادا از طریق ویزای-استارتآپ و یا در آمریکا از طریق ویزای EB-1 اقدام نمود.آمریکا یکی از پرطرفدارترین مقاصد مخترعین برای مهاجرت می‌باشد، به عبارت دیگر آمریکا به تنهایی چیزی در حدود %57 کل مخترعین مهاجر را پذیرفته است.کشور های کانادا، چین، فرانسه، آلمان، هند و انگلستان نیز میزبان مهاجران مخترع هستند.

لازم است بدانید هر کشور دارای قوانین و سازمان ثبت اختراع خود میباشد و افراد میتوانند اختراع خود را در این سازمانها جداگانه ثبت کنند. اختراع تنها در کشوری که ثبت شده مورد حمایت قانونی قرار می گیرد.

برای دادن فرصت برای ثبت یک اختراع در کشورهای مختلف و تثبیت تاریخ آن با همکاری سازمان جهانی مالکیت معنوی (WIPO) قرار داد همگانی بنام پیمان همکاری ثبت اختراع (PCT) به امضا رسیده. با یک ارائه اختراع به این سازمان مخترع میتواند در مدت 30 ماه به ثبت اختراع جداگانه در کشورهای عضو بپردازد. این فرصت به مخترع اجازه میدهد پیش از پرداخت هزینه های گزاف از ارزش اختراع خود مطمئن شود. ایران نیز در این پیمان عضویت دارد.

موسسه حقوقی آوات در سراسر دنیا، ضمن ارائه مشاوره تخصصی در زمینه‌ی ثبت بین‌المللی اموال فکری به ویژه اختراع و در پی آن کسب اقامت کشورها از راه های مختلف و خدمات حقوقی، آماده ارایه خدمات به شما عزیزان می‌باشد برای اخذ مشاوره تخصصی با کارشناسان موسسه آوات در تماس باشید.

اشتراک گذاری در telegram
ارسال مقاله در تلگرام
اشتراک گذاری در twitter
توییت مقاله در توییتر
اشتراک گذاری در whatsapp
ارسال مقاله در واتس اپ
اشتراک گذاری در email
ایمیل مقاله به دیگری
فهرست مقاله

4 پاسخ

 1. سلام. خسته نباشید
  من اخیرا یه اختراع در آمریکا به ثبت رسوندم. آیا امکان مهاجرت به این کشور یا اروپا وجود داره؟
  متشکرم از اطلاعات مفیدتون.

 2. ممنون میشم شرایط مهاجرت از طریق ثبت اختراع بفرمایید

 3. با سلام و ارادت
  من یک محقیق و مخترع هستم چند اختراع به ثبت رساندم که اخیرا یک اختراع ارزشمند را در ایران به ثبت رساندم ماهیت اختراع حوزه انرژی و مخیط زیست مرتبط میباشد از انجا که کشورم ایران در یک شرایط خاصی به سر میبرد حمایت و استفاده از این چنین دستاوردی در الویت کارشان نمیباشد. و من علیرغم میلم مجبور م طرح اختراع را که حاصل ۱۸ سال تحقیق و بررسی به نتیجه رساندم در یک کشور صنعتی عرضه کنم لدا از محضرتان در خواست راهنمایی دارم و اینکه چطور و از کجا باید شروع کنم سپاس از توجه تان

  1. سلام و درود
   در این زمینه با موسسه تماس بگیرید و از مشاورین کمک بگیرید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *