شماره تماس : 02191012193 - ساعات کاری 9 صبح الی 18 پنجشنبه ها 9 صبح الی 14

اخذ اقامت اسپانیا از طریق ازدواج در سال 2019

فهرست مقاله
اخذ اقامت اسپانیا از طریق ازدواج
اخذ اقامت اسپانیا از طریق ازدواج

اخذ اقامت اسپانیا از طریق ازدواج

اخذ اقامت اسپانیا از طریق ازدواج از جمله راه های موجود برای اقامت در این کشور است که ویژگی ها و شرایط خاص خود را دارد. هدف از این نوشتار آشنایی متقاضیان خواهان اخذ اقامت اسپانیا از طریق ازدواجبا شرایط و ضوابطی است که در این زمینه اعمال می­شود و آنان را ناگزیر از انجام آنها می­سازد.

ازدواج در اسپانیا

 ازدواج در اسپانیابه سه صورت انجام می­پذیرد:

ازدواج مدنی: ازدواج مدنی، ازدواجی است که به صورت قانونی انجام می­پذیرد و دارای جنبه های مذهبی می­باشد. در ازدواج مدنی تمامی حقوق زوج و زوجه همچون ارث، مالکیت و … حفظ خواهد شد.

مشارکت مدنی: در این نوع ازدواج که اغلب در جوامع خودمختار اسپانیا و از طریق فرایند اتحادیه های مدنی انجام می­پذیرد، نیازی به ثبت ازدواج در دفاتر ثبت نیست. در این ازدواج نیز همانند روش قبل ارث، حقوق خویشاوندی، اموال و … برای زوج و زوجه حفظ خواهد شد.

ازدواج مذهبی: افراد پیرو دین اسلام، مسیحیان و یهودیان می­توانند به صورت قانونی در کشور اسپانیا ازدواج نمایند. تمامی حقوقی که در اتحادیه های مدنی برای زوج و زوجه وجود دارد در این نوع ازدواج نیز برای زوج و زوجه وجود خواهد داشت.

ازدواج در کشور اسپانیابه علت انجام کارهای اداری فراوان فرایندی بسیار وقت گیر است و به سادگی انجام نمی­پذیرد. در حالت خوشبینانه اخذ اقامت اسپانیا از طریق ازدواج ممکن است سه ماه به طول انجامد. لذا لازم است افرادی که خواهان اخذ اقامت اسپانیا از طریق ازدواج هستند خود را برای انجام کارهای اداری فراوان و ثبت قانونی هر کدام از آنها آماده نمایند.

ازدواج اسپانیا :وابسته به یکسری امور اداری است و این قوانین بر طبق مکانی که در آن زندگی می کنید، متفاوت است.

  ازدواج قانونی: ازدواج ممکن است به صورت یک ازدواج قانونی (مدنی) یعنی در یک مراسمی بدون انجام جنبه های مذهبی صورت بگیرد و این ازدواج حقوقی مانند مالکیت، ارث و حقوق بازنشستگی را برای شخص فراهم می کند.

 ازدواج مذهبی: مذاهب مختلف مانند کاتولیک، پروتستان، یهودی و مسلمان می توانند بدون نیاز به ازدواج قانونی این نوع ازدواج را برگزار کنند و مسؤل برگزاری این نوع ازدواج مذهبی از لحاظ قانونی هم همان حقوق ازدواج قانونی را برایشان در نظر می گیرد.

در مورد ازدواج مذهبی با توجه به فرقه و منطقه ای که در آن زندگی می کنید  متفاوت است. ازدواج مذهبی تحت عنوان قانون اسپانیایی به رسمیت شناخته شده است اما برای اینکه گواهینامه رسمی ازدواج را دریافت کنید باید این نوع ازدواج را از لحاظ قانونی با مقامات مسؤل محلی هماهنگی کرده و به ثبت برسانید. بنابراین لازم است مدارک موجود ازدواج مذهبی را به دفاتر مربوطه برای این کار ارائه دهید تا گواهینامه رسمی برای شما صادر گردد.

اخذ اقامت اسپانیا از طریق ازدواج

ازدواج با یک تبعه اسپانیایی یا مقیم اسپانیا حقوقی را برای فرد به وجود می­آورد که از جمله آنها اخذ اقامت اسپانیا است. حقوقی که به سادگی به دست نمی­آید و به دست آوردن آن مستلزم حداقل صرف سه ماه وقت است.

پیشنهاد مطالعه »
مدارک لازم جهت اخذ ویزای کار اسپانیا

فرایند قانونی برای اخذ اقامت اسپانیا از طریق ازدواج

این فرایند شامل مراحل زیر است:

مرحله اول:

در این مرحله ازدواج باید به صورت قانونی در این کشور ثبت شود. در سفارتخانه کشور اسپانیا ثبت ازدواج انجام نمی­پذیرد. بنابراین برای این کار، درخواست باید به شهرستانی که مورد نظر متقاضی است فرستاده شود. این درخواست باید به همراه مدارک زیر ارائه شود:

 • ارائه گواهی تولد همسر
 • ارائه کپی پاسپورت
 • ارائه گواهی آپوستیل تولد متقاضی
 • ثبت گزارشی از وضعیت زندگی در شهرداری شهر مورد نظر در اسپانیا

مراجعه به سایت www.mpr.es  و رزرو وقت برای مراجعه به دفتر اتباع خارجی در این کشور برای اخذ اقامت اسپانیا از طریق ازدواج. معمولاً مراجعه به این دفتر به صورت حضوری به چند هفته بعد موکل می­شود. هنگام مراجعه به این دفتر همراه داشتن کارت شناسایی همسر، پاسپورت هر دو، قرارداد کار در صورتی که متقاضی دارای چنین قراردادی باشد، فرم EX16، کپی سند ازدواج که از طرف اسپانیا صادر شده است، کپی ثبت نام از وضعیت زندگی که در شهرداری شهر مورد نظر در اسپانیا ثبت شده است و عکس پاسپورتی الزامی است.

آخرین کاری که در این مرحله توسط متقاضی انجام می­شود دریافت یک نامه از سوی دفتر پلیس شهر مورد نظر است که متقاضی طبق زمانی که در این نامه درج شده است باید به این دفتر مراجعه نماید. دریافت این نامه ممکن است چند ماه به طول انجامد.

مرحله دوم:

در این مرحله متقاضی باید نامه ای را که از دفتر اتباع خارجی دریافت کرده به همراه چند عکس پاسپورتی و گزارش ثبت وضعیت زندگی خود در شهرداری به دفتر پلیس ارائه دهد.

در این مرحله فرمی به فرد داده می­شود که طبق آن فرد به بانک مراجعه می­کند و مبلغ ده یورو به حساب دفتر پلیس کشور اسپانیا واریز می­نماید. تقریباً یک ماه پس از طی کردن این مرحله متقاضی نامه دیگری دریافت می­نماید که مجوز اقامت وی در اسپانیا است. این کارت به مدت پنج سال دارای اعتبار خواهد بود.

لازم به ذکر است در زمانی که متقاضی درخواست اخذ اقامت اسپانیا از طریق ازدواج را ارائه می­نماید باید ثابت کند حداقل به مدت یک سال در اسپانیا اقامت قانونی داشته است.

همچنین برای اخذ اقامت اسپانیا از طریق ازدواج، لازم است ازدواج متقاضی در ابتدا در کشور همسر متقاضی ثبت شود، این ازدواج باید به صورت واقعی انجام گرفته باشد و زوج و زوجه دارای زندگی مشترک زناشویی باشند. واقعی بودن این رابطه توسط مقامات کشور اسپانیا مورد بررسی دقیق قرار خواهد گرفت. زوج و زوجه باید با ارائه مدارکی نشان دهند که رابطه آنها واقعی بوده و صرفاً برای اخذ اقامت و تابعیت کشور اسپانیا انجام نگرفته است.

اخذ تابعیت اسپانیا از طریق ازدواج

فردی که توانسته است اقامت اسپانیا را از طریق ازدواج کسب نماید می­تواند یک سال پس از ازدواج و اقامت در این کشور برای اخذ تابعیت کشور اسپانیا اقدام نماید. برای ارائه این درخواست فرد باید از طریق اداره ثبت احوال درخواست خود را به وزارت دادگستری کشور اسپانیا تسلیم نماید.

پیشنهاد مطالعه »
اقامت در اسپانیا

ارائه این درخواست همراه با ارائه مدارک زیر صورت می­گیرد:

 • ارائه گواهی تولد
 • ارائه گواهی که نشان دهنده عدم سوء پیشینه فرد است و از طرف مقامات کشور محل تولد متقاضی صادر شده است.
 • ارائه گواهی که نشان دهنده عدم سوء پیشینه فرد است و از طرف مقامات کشور اسپانیا صادر شده است.
 • ارائه گواهی اقامت فرد که از طرف شهرداری محل اقامت صادر شده است.
 • ارائه گواهی که نشان دهنده اقامت قانونی فرد در کشور اسپانیا است.
 • ارائه گواهی ازدواج که از طرف ثبت احوال کشور اسپانیا صادر شده است.
 • ارائه گواهی تولد همسر تبعه اسپانیا

علاوه بر موارد فوق توجه به نکات زیر ضروری است:

 1. تمامی مدارک فوق باید به زبان اسپانیایی ترجمه شود.
 2. در صورتی که فرم درخواست نیاز به تأیید داشته باشد متقاضی باید مجدداً به دفتر سفارت این کشور مراجعه نماید. مدت زمانی که برای بررسی درخواست لازم است حدود یک ماه می­باشد.
 3. چنانچه مدت اعتبار گذرنامه متقاضی به اتمام رسیده باشد باید برای ارائه درخواست خود گذرنامه جدیدی دریافت نماید.
 4. زمانی که درخواست متقاضی مورد تایید قرار بگیرد لازم است وفاداری خود را نسبت به قانون اساسی کشور اسپانیا اعلام دارد.
 5. نتیجه موافقت یا عدم موافقت با درخواست فرد مبنی بر اخذ تابعیت کشور اسپانیا طی پنج ماه برای فرد ارسال خواهد شد.

 

مهاجرت به اسپانیا از طریق الحاق خانوادگی یا ازدواج

 اگر شما می خواهید به خانواده خود یا شریک زندگی خود در اسپانیا بپیوندید باید از ویزای الحاق خانوادگی استفاده کنید. اگر شما در اتحادیه اروپا / منطقه اقتصادی اروپا / سوئیس زندگی می کنید شما بدون اینکه از ویزای الحاق خانوادگی استفاده کنید می توانید به کشور اسپانیا وارد شوید و می توانید شماره (NIE) خود را طی مراحل اداری دریافت کنید.

در صورتی که شما در منطقه ای خارج از اتحادیه اروپا زندگی می کنید شما برای ورود به خاک کشور اسپانیا لازم است که تقاضای ویزا بدهید شما باید تقاضای خود را به دفتر سفارت کشوری که در آن زندگی می کنید ارائه دهید.

شما احتیاج دارید با مدارکی که ارائه می دهید مانند گذرنامه / شناسنامه وجود این رابطه خانوادگی را اثبات کنید و با انجام این امور سرانجام شما می توانید به اعضای خانواده خود ملحق شوید و همچنین  به کار در کشور اسپانیا بپردازید.

حال اگر این ارتباط خانوادگی با شهروند اسپانیایی درصورت طلاق یا مرگ از بین برود شما می توانید یک درخواست مجدد به خاطر شرایط به وجود آمده، برای یک اقامت شش ماهه بدهید.

کدام یک از اعضای خانواده تان می توانند به شما در کشور اسپانیا ملحق شوند؟

کسانی (افراد خانواده) که می توانند به کشور اسپانیا بیایند:

همسر و نامزدی که از لحاظ قانونی با هم ارتباط مشترکی داشته باشید.

فرزندانی که سن آنها زیر هجده سال می باشد که می توانند فرزندان خودتان یا شخص متقاضی باشند.

یا فرزندانی که وابسته هستند و کسانی که شما سرپرست قانونی آنها هستید و سن آنها بیشتر از هجده سال می باشد که دارای معلولیت هستند و پدر و مادری که به شما وابسته هستند (سن بالای ۶۵ سال)، که شامل فرزندان و پدر و مادر همسرتان هم می شود.

پیشنهاد مطالعه »
ویزای ازدواج آلمان

 

برای انجام این درخواست چه کارهایی باید انجام دهید؟

 اگر شما هنوز در کشور محل زندگی خود هستید می توانید از همان کشور به سفارت اسپانیا درخواست خود را برای دریافت مجوز اقامت ارائه دهید.

و در صورتی که شما در کشور اسپانیا هستید باید به یک دفتر محلی خارجی مراجعه کرده و مدارک زیر را ارائه دهید:

 • اصل و کپی گذرنامه خودتان و کپی از گذرنامه های تمای اعضاء خانواده تان؛
 • کپی از مجوز اقامت خود ؛
 • اثبات وجود رابطه خویشاوندی، به عنوان مثال گواهی تولد و ازدواج؛
 • برای اینکه همسر یا شریک زندگی شما بتواند با شما زندگی کند لازم است شما به بیان سوگندی مبنی بر اینکه شما در کشور اسپانیا با شخص دیگری زندگی نمی کنید، بپردازید.
 • باید مدارکی مبنی بر اینکه شما مشغول به کار هستید و توانایی مالی برای حمایت از خانواده خود را در کشور اسپانیا دارید، ارائه دهید.
 • مدارکی که بیان می کند شما دارای بیمه درمانی و بهداشتی هستید.
 • مدارکی که نشان دهد شما ملکی برای زندگی خود و همه خانواده تان دارید مثلا یک قرداد اجاره ارائه دهید.

 

در صورتی که تقاضای خود را ارائه کردید تمام افراد خانواده شما تنها دو ماه زمان دارند تا درخواست ویزای خود را به کنسولگری یا سفارت کشور اسپانیا در کشوری که در آن زندگی می کنند ارائه دهند.

ممکن است در مواردی نیاز به مصاحبه وجود داشته باشد،

و همچنین مدارک زیر را نیز باید ارائه دهید:

گذرنامه ای که دارای اعتبار باشد؛

اثبات رابطه خانوادگی مانند ازدواج یا شناسنامه یا مدارک معتبر دیگر؛

گواهی مبنی بر نداشتن سابقه کیفری، به خصوص در پنج سال گذشته؛

گواهی که نشان دهد اشخاص متقاضی، بیماری که بهداشت عمومی را به خطر بیاندازد را ندارند.

و هنگامی که ویزا برای افراد صادر شد و باید برای مدتی که در ویزا مشخص شده (در حدود سه ماه نه بیشتر از آن) به کشور اسپانیا بیایند.

هنگامی که اعضای خانواده به کشور اسپانیا رسیدند، آنها باید به دفتر خارجی محل اقامت خود برای دریافت شماره خارجی خود (NIE)، کارت شناسایی خارجی (TIE) اقدام کند و به عنوان یک مقیم در مرکز محلی شهر خود ثبت نام کنند.

مجوز اقامت موقت به زمانی که نسبت خانوادگی وجود دارد در کشور اسپانیا معتبر است همسر و فرزندانی که بالای شانزده سال سن دارند می توانند بدون درخواست ویزای کاری، مشغول به کار شوند.

اعضای خانواده می توانند به صورت جداگانه درخواست اقامت بدهند در صورتی که شرایط آن را داشته باشند به عنوان مثال قرارداد کاری داشته باشند (ویزای کاری).

 

اعضای خانواده وقتی در کشور اسپانیا به مدت پنج سال متوالی زندگی کردند، می توانند مجوز اقامت دائم را دریافت کنند.

 

موسسه حقوقی مهاجرتی آوات شما را قدم به قدم تا اخذ اقامت از طریق ازدواج در اسپانیا یاری می کند و مشاور معتمد شما متقاضی عزیز خواهد بود.

منبع: سفارت اسپانیا

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقالات پیشنهادی ویژه شما

مهاجرت

امور مهاجرت

امروزه افراد با هدف های گوناگونی مانند تحصیل کار زندگی

02191012193 تماس جهت مشاوره تلفنی