رد کردن لینک ها

دریافت ویزای کاری آلمان + Blue Card چیست ؟ [2019]

اخذ ویزا کار آلمان

خوب است ابتدا بدانیم چرا اخذ ویزا کار آلمان مورد علاقه درصد زیادی از افراد مهاجر است. در سال­های اخیر بسیاری از افرادی که قصد مهاجرت به کشورهای خارجی را دارند ترجیح می­دهند از طریق ویزای کار اقدام نمایند. اما گرفتن ویزای کار از کشورهایی مانند کانادا و استرالیا در حدود 2 تا 4 سال زمان می­برد به همین دلیل افراد زیادی آلمان راکه قطب اقتصادی قاره اروپا است برای مهاجرت از طریق اخذ ویزای کار انتخاب می­کنند. کسانی که موفق به اخذ ویزای کار آلمان می­شوند می­توانند با پرداخت مالیات و گرفتن کارت آبی یا blue card اقامت دائم آلمان را  پیدا کنند.

شرایط پیدا کردن کار در آلمان چیست؟

می­توان گفت قوانین کار در کشورهای عضو اتحادیه اروپا مشابه است. برای مثال اگر شخصی خارج از اتحادیه خواستار شغلی در اروپا باشد روند کار به این صورت است: شغلی در آلمان آگهی می­شود. اگر بعد از سه ماه این فرصت شغلی باقی بود، مجدداً برای مدت سه ماه دیگر شغل در اتحادیه اروپا آگهی می­گردد و در نهایت اگر کسی متقاضی آن شغل نبود، افراد خارجی قادر به دریافت آن شغل می­شوند.

آن چه مسلم است این راه پیچ­وخم و سختی زیادی دارد. راه دومی نیز وجود دارد و آن این که به مهاجر خارجی فرصت 6 ماهه­ ای برای اقامت در آلمان به­ منظور پیدا کردن کار تعلق می­گیرد. با شرایطی که بیشتر کشورها با رکود اقتصادی روبرو هستند، آلمان ضمن داشتن اقتصادی پویا به دنبال جذب متخصصان جوان در رشته­ های مختلف مانند برق، الکتروتکنیک، کامپیوتر، آی تی، الکترونیک، مکانیک، صنایع، فیزیک، شیمی، داروسازی، پزشکی و … است.

ویزا کار آلمان

چه کسانی شرایط اخذ ویزا کار آلمان را دارند؟

برخی افراد متقاضی شانس بیشتری برای گرفتن این نوع ویزا را دارند از جمله افراد با سن زیر 40 سال، افرادی که مدارک فنی و حرفه­ای و سابقه موفق و زیاد کار دارند و افرادی که مدرک آیلتس یا تافل و مدرک زبان آلمانیدارند. تعداد زیادی از شرکت­ها و کارخانه ­های آلمانی به نیروهای متخصص و مهندس خارجی برای رفع نیازهای صنعت خود احتیاج دارند پس اگر فرد خود اقدامات اخذ ویزای کاری کشور آلمانرا با جدیت دنبال کند می­تواند امیدوار باشد که در آلمان در شغل و رشته­ ای خاص و مرتبط با تخصصش مشغول به کار شود.

همان­طور که در قسمت قبلی گفته شد، افراد متقاضی به مدت 6 ماه اجازه اقامت در آلمان را برای پیدا کردن کار دارند، اگر در این در این مدت شغل مورد نظر خود را پیدا کردند برای 6 ماه دیگر اجازه اقامت پیدا می­کنند و سپس می­توانند بلو کارت آلمان را دریافت کنند.

کارت آبی Blue card

 

بلو کارت (Blue Card)

بلوکارت اروپا

کارت آبی اتحادیه اروپا چگونه می تواند به من در ماندن و اخذ اقامت صحیح اروپا و همچنین تضمین آینده کاری در اروپا کمک کند؟ چه نکاتی وجود دارند که ممکن است حتی پس از یافتن کار در آلمان ، من را از گرفتن بلو کارت باز دارند ؟ آیا قوانین کشورها در زمینه گرفتن بلوکارت متفاوت از هم می باشد؟

به تمامی سوالات شما در مقاله حقوقی زیر پرداخته ایم. امید داریم مقبول و مفید فایده قرار گیرد.

 

کارت آبی اتحادیه اروپا (EU Blue card)

در مارس سال ۲۰۰۰ شورای اروپا لیسبون هدف هایی را برای کشورهای عضو اتحادیه اروپا پایه گذاری کرد مبنی بر اینکه رقابتی ترین، پویاترین و دانش بنیان ترین اقتصاد در جهان را دارا باشند و بر این اساس بتوانند به رشد اقتصادی و بالندگی و ایجاد فرصت های شغلی بهتر و بیشتر و همچنین به جامعه ای با انسجام و قدرت بیشتر دست پیدا کنند.

در ماه اکتبر ۲۰۰۷ کمیسیون اتحادیه اروپا دو پیشنهاد ارائه شده را به تصویب رساند اولین پیشنهاد ایجاد یک دستورالعمل چارچوبی برای پذیرش مهاجران تحصیلکرده به اتحادیه اروپا بوده است که بعدها تحت نام کارت آبی اتحادیه اروپا شناخته شده است دومین پیشنهاد در خصوص دستورالعملی برای ساده سازی مراحل مهاجرت از طریق راهنمایی متقاضیان مهاجر برای اجرای یک دستور واحد بوده است که به دستورالعمل مجوز واحد معرفی شده است.

در ماه می سال ۲۰۰۹ شورای اتحادیه اروپا دستورالعمل کارت آبی اتحادیه اروپا را به تصویب رساند در ماه دسامبر سال ۲۰۱۱ دستورالعمل مجوز واحد به تصویب رسید بر اساس این دو پیشنهاد به صورت طرح کارت آبی اتحادیه اروپا شناخته می شوند به همین دلیل مهاجرت نیروهای کار زبده و جوان و ایجاد بازار رقابتی کار باعث افزایش روز افزون رشد اقتصادی در جامعه اروپا می شود و با مسائلی نظیر پیری که در جامعه اروپا در حال افزایش است نیز می توان مقابله کرد بیست و پنج کشور از بیست و هشت کشور عضو اتحادیه اروپا در این طرح شرکت کرده اند به جزء بریتانیا، دانمارک و ایرلند.

 

پیشنهاد مطالعه »
اخذ تابعیت آلمان از طریق تولد

با توجه به اینکه سالهاست هدف اصلی کسانی که متقاضی مهاجرت هستند کشورهایی مانند ایالات متحده آمریکا، کانادا و استرالیا بوده ، بر این اساس با استفاده از طرح کارت آبی اتحادیه اروپا، هدفی جذاب تر برای افراد تحصیل کرده که خارج از اتحادیه اروپا زندگی می کنند خواهد بود . با استفاده از این روش ویژگی های متمایزی در نظر گرفته شده است که اروپا را به عنوان پرطرفدارترین مقصد برای مهاجران تحصیل کرده دنیا تبدیل کرده است .

شرایطی که برای کار و دستمزد تعیین شده است مانند کسانی است که تبعه اروپایی را دارا می باشند، آزادی رفت و آمد در منطقه شنگن، دارا بودن حقوق اقتصادی و اجتماعی در اروپا، شرایط مربوط به الحاق خانواده به متقاضی، شرایطی برای داشتن اقامت دائم.

آنچه که باید متقاضی دریافت کارت آبی اتحادیه اروپا دارا باشد، متقاضی باید مدارکی مبنی بر داشتن تحصیلات علمی بالا را دارا باشد، متقاضی تبعه کشورهای عضو اتحادیه اروپا نباشد و پیشنهادی برای کار در کشور مورد نظر داشته باشد.   

 

 

کارت آبی اتحادیه اروپا در آلمان

طرح کارت آبی اتحادیه اروپا در آلمان از اول اوت سال ۲۰۱۲ برای مهاجران تحصیل کرده در نظر گرفته شده است. در این صورت حق کار و زندگی در آلمان به فرد متقاضی ارائه می شود ارائه اقامت دائم از طریق کار متخصصین برای مهاجران بسیار ساده تر می باشد.

برای کارگران غیر ماهر هنوز هم بازار کار آلمان بسیار محدود است اما اتباع خارجی واجد شرایط و تحصیل کرده دانشگاه ها می توانند برای مهاجرت از طریق کار اقدام کرده و موفق به دریافت اقامت دائم شوند برای دریافت کارت آبی آلمان باید علاوه بر مدرک تحصیلی یک پیشنهاد کاری مناسب نیز داشته باشید که در آمد ناخالص سالیانه ۴۶٫۴۰۰ یورو داشته باشد.  آن چه که موسسه بزرگ آوات در کنار اخذ ویزای کاری تضمینی آلمان به شما ارائه می دهد ، در همین مرحله و از طریق تنظیم مصاحبات و کاریابی اصولی در بازار المان به صورت کاملاً مرتبط و تخصصی است.

 

متقاضیانی که مایل به اخذ کارت آبی اتحادیه اروپا در آلمان هستند در ابتدای امر باید برای یافتن یک شغل مناسب از طریق جستجو بر اساس تجربه ، آشنایی با بازار کار استان های مختلف آلمان و مدارک حرفه ای و تحصیلی که دارا می باشند، اقدام کنند.

 

پیشنهاد مطالعه »
چگونه ویزای توریستی آمریکا خود را به ویزای کاری تبدیل کنیم؟

در صورتیکه شما در آلمان کار مناسب را پیدا نکردید

شما برای دریافت کارت آبی کشور آلمان به عنوان یک کارگر متخصص لازم است یک شرکت آلمانی که مایل به جذب کارگر خارجی می باشد و می تواند از مهارت های شما استفاده کند را پیدا کرده در اینصورت می توانید از کارفرمای خود به عنوان یک اسپانسر برای دریافت کارت آبی آلمان سود ببرید.

اگر شما در حالی که در کشور خودتان هستید کارفرمای خود را انتخاب کردید می توانید ویزای کار یا ویزای جستجوی کار را درخواست دهید . توصیه ما این است مقالات مربوط به ویزای کاری آلمان را نیز در پایگاه رسمی موسسه حقوقی آوات مطالعه بفرمایید. مدارکی برای این درخواست مورد نیاز می باشد مدرک دانشگاهی، منابع مالی کافی برای تأمین مالی خود، در این صورت کشور آلمان ویزای جستجوی کار را برای ۶ ماه به منظور یافتن شغل مناسب برای شما ارائه خواهد داد و پس از آن در صورتی که موفق به یافتن کار شدید لازم نیست کشور آلمان را ترک کنید و در اینصورت درخواست کارت آبی اتحادیه اروپا شما مورد بررسی قرار می گیرد که ۹۰ روز زمان لازم دارد. 

 

در صورتیکه شما در آلمان کار پیدا کردید

زمانیکه یک شغل در آلمان پیدا کرده اید به مدارک زیر نیاز خواهید داشت »

 • مدرک دانشگاهی مورد تأیید
 • برای کار در حرفه ای خاص ارائه گواهی دریافتی برای حرفه مورد نظر
 • قرارداد کار حداقل یک سال در آلمان
 • حقوق دریافتی باید بیش از ۵/۱ برابر یا ۲/۱ برابر حقوق متوسط در آلمان باشد
 • آگهی منتشر شده توسط کارفرما در کشور متقاضی
 • هیچ تهدیدی برای کشور میزبان از لحاظ سیاست عمومی، امنیت و سلامتی نداشته باشید
 • فرم درخواست که توسط کارفرما یا فرد متقاضی تکمیل شده باشد
 • دو قطعه عکس در سایز گذرنامه که برای کمتر از ۶ ماه گذشته باشد
 • اثبات داشتن بیمه درمانی
 • پرداخت هزینه های درخواست

این مدارک باید از طریق پست به اداره فدرال مرکز مهاجرت و یا اشتغال ارسال گردد.

 

چه کسانی می توانند برای کارت آبی اتحادیه اروپا در آلمان درخواست بدهند:

شهروندان اتحادیه اروپا برای شروع به کار در آلمان نیاز به دریافت ویزا یا اجازه اقامت ندارند. همین موضوع برای شهروندان ایسلند، لیختن اشتاین، نروژ و سوئیس برقرار است و داشتن گذرنامه یا هویت معتبر کافی است.     

شهروندان کشورهای استرالیا، ژاپن، کانادا، کره جنوبی، نیوزیلند، ایالات متحده آمریکا می توانند بدون ویزا وارد خاک کشور آلمان شوند اما زمان مجاز برای اقامت این شهروندان در آلمان در حدود ۳ ماه است که به طور معمول برای یافتن کار کافی نیست بنابراین درخواست اقامت برای دریافت کارت آبی اتحادیه اروپا لازم است.

در صورتی که موفق به پیدا کردن کار در آلمان شدید در اینصورت شما در کشور خود می توانید نسبت به دریافت کارت آبی اتحادیه اروپا در آلمان اقدام کنید کسانی که در این گروه قرار داده شده اند: کارگران متخصص، محققین، دانشجویان، کارآموزان فنی و حرفه ای، کارگران فصلی.

 

کارت آبی اتحادیه اروپا در ابتدا برای چهار سال صادر خواهد شد و یا بسته به مدت قرارداد کاری و در صورت هرگونه تغییر در زمینه کاری نیاز به تأییدیه از اداره خدمات مهاجرت در مدت دو سال اول کار در آلمان می باشید.

 

 

برای اخذ بلو کارت (Blue Card) چه شرایطی لازم است؟

افراد خارج از اتحادیه اروپا برای اخذ کارت آبی به شرایط زیر نیاز دارند:

باید از دانشگاهی معتبر که آلمان آن را تأیید کند، فارغ التحصیل شده باشند.

حتماً لازم است پیشنهاد کاری از یکی از شرکت­های آلمانی را در اختیار داشته باشند در غیر اینصورت بدون داشتن قرارداد کاری با یک کمپانی آلمانی در شغلی که مرتبط با رشته تحصیلی­­شان باشد، شرایط گرفتن blue card را ندارند.

داشتن قرارداد به تنهایی کافی نیست، بلکه لازم است رقمی که به­ عنوان حقوق در قرارداد کاری فرد ثبت شده، لااقل سالیانه 45 هزار یورو باشد. اما اگر فرد فارغ ­التحصیل رشته­ هایی باشد که مورد نیاز کشور آلمان هستند، یعنی رشته­های علوم پایه و ریاضیات، پزشکی (به جز دندانپزشکی)، آی تی و مهندسی، تنها حقوق سالیانه 35 هزار یورو نیز برای گرفتن بلو کارت کافی است.

کارت آبی یا بلو کارت چه مدت اعتبار دارد؟

افرادی که قرارداد کاری 4 ساله دارند، اعتبار بلو کارت 4 ساله می­گیرند و در آخر می­توانند اجازه اقامت دائم را کسب کنند. اما اگر قرارداد کمتر از 4 سال داشته باشند، اعتبار بلو کارت آن­ها به مدت همان قرارداد به اضافه سه ماه بیشتر است که البته به راحتی قابل تمدید می­باشد.

برای اخذ ویزا کار آلمان به چه مدارکی نیاز است؟

افرادی که متقاضی این نوع از ویزا هستند باید مدارک زیر را ارائه دهند:

 • تکمیل فرم درخواست­نامه
 • رزومه کامل
 • اصل شناسنامه، پاسپورت و کپی آن­ها
 • 2 قطعه عکس
 • گواهی عدم سوء پیشینه
 • ترجمه تمام مدارک تحصیلی به زبان انگلیسی یا آلمانی
 • پرینت ساپورت مالی برای ارائه به سفارت آلمان
 • ترجمه سوابق کاری
 • بیمه­ نامه
 • مدارک رزرو محل اسکان یا هتل و بلیط هواپیما

مهاجرت خانواده متقاضی بعد از اخذ ویزا کار آلمان

گرفتن ویزای کار این اجازه را به شخص نمی­دهد تا همسر و فرزندان زیر 18 سال خود را به آلمان ببرد. هنگامی که 3 الی 6 ماه از پیدا کردن شغل در آلمان گذشت فرد می­تواند با فرستادن دعوت­نامه خانواده خود را به آلمان فرابخواند. همسر شخص باید دارای مدرک زبان A1 باشد تا بتواند برای دریافت ویزا اقدام مؤثری انجام دهد.

آیا داشتن مدرک تحصیلی از کشور آلمان تأثیری در پیدا کردن کار در این کشور دارد؟

اگر فرد متقاضی از یکی از دانشگاه ­های اروپایی مانند آلمان مدرک تحصیلی خود را اخذ کرده باشد راحت­تر می­تواند شغل مناسب خود را پیدا کند. به همین دلیل به کسانی که شرایط اخذ ویزای کار آلمان را ندارند توصیه می­شود از طریق اخذ ویزای تحصیلی اقدام نمایند بخصوص که تحصیل در کشورهایی مانند اتریش و آلمان رایگان است.

داشتن چه شرایط دیگری به پیدا کردن کار در آلمانکمک می­کند؟

افرادی که در پی اخذ ویزای کار آلمان و یافتن موقعیت شغلی مناسب در این کشور هستند لازم است مطالبی را بدانند. مدرک لیسانس یا فوق لیسانس در این کشور برای پیدا کردن شغل فرق چندانی ندارد البته کسانی که به دنبال اخذ ویزای کار آلمان هستند باید حداقل مدرک لیسانس داشته باشند.

مهم­تر از داشتن مدرک، داشتن تخصص کافی است. فرد باید کار خود را به خوبی بلد باشد.

از این گذشته نقش دانش زبان را نباید نادیده گرفت. از آن جایی که آلمان کشوری کاملاً مستقل است، دانش زبان آلمانی از داشتن مدرک آیلتس یا تافل در زبان انگلیسی اهمیت بیشتری دارد.

تنها استثناء در مواردی است که فرد پیشنهاد شغلی از شرکتی خاص دارد که زبان انگلیسی برای آن مزیت حساب شود.

سایت­های کاریابی مهم آلمانی

برای کاریابی در کشور آلمان میتوانید از سایت های زیر استفاده کنید. این سایت ها منحصرا در آلمان مشغول به فعالیت هستند و از این طریق خواهید توانست با کارفرمایان آلمانی مستقیما ارتباط بگیرید.

منبع:سفارت آلمان

دیگران این مطالب را نیز مطالعه کرده اند

نظرات

به گفتگو بپیوندید

بازگشت به بالای صفحه
تماس جهت تعیین وقت مشاوره