اقامت, فرانسه

اخذ اقامت فرانسه از طریق ازدواج

اخذ اقامت فرانسه از طریق ازدواج

اخذ اقامت فرانسه از طریق ازدواج

اخذ اقامت فرانسه از طریق ازدواج یکی از روش های معمول در مهاجرت به کشور فرانسه و کسب اجازه جهت اقامت در این کشور اروپایی است. فرد متقاضی از طریق ازدواج قادر خواهد بود تابعیت فرانسه و امکان اقامت دائم در کشور فرانسه را به دست آورد و این موضوع بستگی به آن دارد که شخص چه هدفی در سر داشته باشد و از توانایی احراز شرایط لازم برخوردار باشد. با انتخاب این موضوع که فرد متقاضی به دنبال اخذ تابعیت کشور فرانسه است و یا قصد اقامت دائم در این کشور را دارد اجازه اقامت و زندگی بلندمدت در کشور فرانسه به وی تعلق می گیرد.

بدیهی است بین این دو انتخاب تفاوت هایی وجود دارد و می بایست با توجه به شرایط و وضعیتی که فرد متقاضی دارد بهترین انتخاب جهت دستیابی مطلوب به هدف نهایی صورت گیرد.

راه های اخذ تابعیت فرانسه از طریق ازدواج

چنانچه به مدت ۴ سال از زمان ازدواج و زندگی زناشویی دو طرف سپری شده باشد.

در صورتی که زن و شوهر بیرون از خاک کشور فرانسه با هم زندگی کرده باشند همسر فرد متقاضی می بایست در اداره فرانسویان خارج از کشور اقدام به ثبت نام نموده باشد.

چنانچه زن و شوهر در خارج از خاک کشور فرانسه با هم ازدواج کنند می بایست ازدواج آنها در اداره ثبت مدنی کشور فرانسه ثبت گردد.

مدت زمان ۴ ساله ای که بیان شد می تواند به میزان ۵ سال هم افزایش پیدا کند چنانچه فرد متقاضی قادر نباشد به واسطه مدارک قانونی اثبات کند که آنها به صورت مستمر و پیوسته به مدت ۳ سال در کشور فرانسه زندگی نموده اند.

راه های اخذ اقامت دائم فرانسه

ازدواج فرد متقاضی با کسی که به نحوی اقامت موقت کشور فرانسه را دارا می باشد و قصد آن را دارد که به عنوان همراه جهت ورود همسر خود به کشور فرانسه نیز اقدام به عمل آورد.

ازدواج فرد متقاضی با کسی که اقامت دائم کشور فرانسه را در اختیار دارد.

ازدواج فرد متقاضی با کسی که تابعیت کشور فرانسه را دارد.

تابعیت فرانسه باویزای ازدواج بهتر است یا اخذ اقامت دائم فرانسه؟

یکی از سوالات متداولی که برای بسیاری از افراد متقاضی در رابطه با اخذ اقامت فرانسه از طریق ازدواج پیش می آید آن است که اخذ تابعیت کشور فرانسه بهتر و مطلوب تر است و یا اخذ اقامت دائمی در این کشور؟

در پاسخ به این سوال باید گفت چنانچه فرد متقاضی اجازه اقامت دائم در کشور فرانسه را به دست آورد قادر خواهد بود به مدت ۱۰ سال در داخل خاک این کشور اقامت کرده و به زندگی بپردازد.

در چنین شرایطی فرد متقاضی می تواند مجوز اقامت خود در فرانسه را تمدید نماید و این مساله در حالی است که وی قادر خواهد بود به صورت نامحدود در کشور فرانسه زندگی کرده و از بسیاری از حقوقی که شهروندان فرانسوی آن را دارا می باشند نیز برخوردار گردد. به طور مثال در بخش آموزش و پرورش، محل کار، در بخش بهداشت و درمان و … از حقوقی برخوردار خواهد بود.

اما در خیلی از موارد همچون حق رای در انتخابات کشور فرانسه و یا امکان اخذ منصب اجتماعی حقوق یکسانی با سایر شهروندان فرانسوی را در اختیار نخواهد داشت. در نتیجه این موضوع به فرد متقاضی بستگی دارد که نسبت به اخذ اقامت فرانسه از طریق ازدواج چه دیدگاهی داشته باشد و این که ترجیح می دهد تابعیت کشور فرانسه را به دست آورد و یا اجازه اقامت دائم در این کشور را کسب نماید.

مدارک مورد نیاز جهت اخذ ویزای ازدواج فرانسه

افراد متقاضی اخذ اقامت فرانسه از طریق ازدواج می بایست نسبت به تهیه و ارائه مدارک لازم جهت اخذ ویزای ازدواج کشور فرانسه اقدام به عمل آورند. مدارک لازم جهت اخذ ویزای ازدواج کشور فرانسه شامل موارد زیر می باشد:

  • فرد متقاضی باید گذرنامه و شناسنامه خود  را ارائه نماید.
  • فرد متقاضی باید گواهی تولد خود را در اختیار داشته باشد.
  • فرد متقاضی می بایست گواهی ازدواج خود را ارائه نماید.
  • فرد متقاضی ملزم به ارائه گواهی مربوط به عدم سابقه کیفری می باشد.
  • فرد متقاضی می بایست گواهی سلامت پزشکی خود را در اختیار داشته باشد.

همچنین فرد متقاضی می بایست در راستای اخذ اقامت فرانسه و اخذ ویزای مورد نیاز خود درخواست خود را به سفارت فرانسه و یا کنسولگری ارسال کند. نکته ای که در اینجا باید به آن دقت کافی نمود آن است که افراد متقاضی اخذ اقامت فرانسه از طریق ازدواج می بایست پیش از آن که اقدام به ارسال درخواست خود نمایند به مدت حداقل یک سال در خاک کشور فرانسه زندگی کرده باشند و نیز شخصی که قصد ازدواج با وی را دارند تابعیت فرانسه را دارا باشد.

نکات مهم در رابطه با اخذ اقامت فرانسه از طریق ازدواج

یکی از بهترین روش ها جهت مهاجرت به کشور فرانسه اخذ اقامت فرانسه از طریق ازدواج است و این موضوع به آن علت است که این روش در مقایسه با سایر روش های مهاجرت به فرانسه دردسر کمتری در پی دارد. از سوی دیگر دولت فرانسه به دلیل حوادث تروریستی  و شرایط جدیدی که به وجود آمده است برخوردی سخت گیرانه تر نسبت به قبل از خود نشان می دهد.

به همین جهت شاید نسبت به آن دسته از افراد که هدف آنها تشکیل خانواده است نگاه خوشبینانه تری داشته باشد. یادآور می شود اخذ اقامت فرانسه با اجازه ورود به کشور فرانسه به علت ازدواج تفاوت دارد و در مورد دوم فرد بی آن که قصد تشکیل خانواده و ایجاد یک زندگی مشترک پایدار داشته باشد هر چند وقت یکبار با اجازه کشور فرانسه وارد این کشور شده و با همسر خود دیدار می کند. در واقع در این شرایط خانواده واقعی شکل نمی گیرد. کشور فرانسه در صورت صدور چنین ویزایی اجازه تشکیل زندگی مشترک و تبدیل ویزا به نوع دیگری از ویزا را به فرد متقاضی نمی دهد.

این نوع از ازدواج که برای هموطنان ما نیز امر چندان خوشایندی نیست به مهاجرت واقعی به کشور فرانسه منجر نمی گردد. نکته مهم دیگری که افراد متقاضی اخذ اقامت فرانسه از طریق ازدواج باید به آن توجه نمایند آن است که ازدواج های صوری ممکن است ضرر و زیان بسیار سنگینی را برای اشخاص به دنبال داشته باشند. از این جهت لازم است افراد متقاضی به شرایط لازم جهت اخذ اقامت فرانسه از طریق ازدواج دقت کافی داشته و از طریق طی مراحل قانونی نسبت به آن اقدام نمایند.

منبع:سفارت فرانسه

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *