رد کردن لینک ها

ویزای تحصیل آلمان بدون نیاز به مدرک زبان

ویزای تحصیل آلمان بدون نیاز به مدرک زبان

این روزها بسیاری از افرادی که متقاضی مهاجرت تحصیلی هستند، درصدد به دست آوردن ویزای تحصیل آلمان بدون نیاز به مدرک زبان می­باشند.  به طور معمول متقاضیان تحصیل در آلمان باید بتوانند مدرکی مبنی بر داشتن دانش زبان آلمانی یا انگلیسی داشته باشند تا آمادگی خود را جهت ادامه تحصیل در دانشگاه­ های آلمان و آموختن دروسی که اغلب به زبان آلمانی و در برخی رشته­ های خاص به زبان انگلیسی ارائه می­شوند نشان دهند. اما گرفتن ویزای تحصیل آلمان بدون نیاز به مدرک زبان نیز هر چقدر هم که مشکل به نظر برسد، امکان ­پذیر است. در واقع کسانی که بدون داشتن مدرک زبان درخواست اخذ ویزای تحصیلی دارند باید شرایطی بسیار ویژه داشته باشند تا بتوانند سفارت آلمان را برای دادن این ویزا قانع سازند و در نهایت بتوانند با اخذ ویزا و گرفتن اجازه اقامت به تحصیل در یکی از مراکز عالی آموزش آلمان بپردازند.

چگونه می­توان بدون مدرک زبان، ویزای تحصیل در آلمان را دریافت کرد؟

برای ورود به هر کشور خارجی از جمله آلمان احتیاج به اخذ ویزا است. داشتن مدرک زبان آلمانی و در مواردی انگلیسی، یکی از شرایط عمده اخذ ویزای آلمان است اما در برخی موارد برای دریافت ویزا، مثلاً ویزای تحصیل آلمان بدون نیاز به مدرک زبان نیز استثنائاتی وجود دارد. متقاضی باید با مراجعه به سفارت و کنسولگری آلمان، از شرایط ویزای تحصیل آلمان بدون نیاز به مدرک زبان اطلاعات کافی را کسب نماید.

انواع ویزای تحصیل آلمان بدون نیاز به مدرک زبان

متقاضیان تحصیل در آلمان می­توانند از دو مسیر ویزای ورود به آلمان و ادامه تحصیل در دانشگاه­ های این کشور را دریافت کنند. البته شاید برخی افراد در فکر اخذ ویزای توریستی به جای تحصیلی باشند اما کارشناسان این امر را توصیه نمی­کنند زیرا ویزای توریستی و تحصیلی قابلیت جایگزین شدن با هم را ندارند و این امر می­تواند در ادامه کار برای دانشجو مشکلاتی را ایجاد کند. اگر به دنبال گرفتن ویزای تحصیل آلمان بدون نیاز به مدرک زبان هستید، دو مسیر زیر پیش روی شماست:

درخواست برای ویزای دانشجویان متقاضی یا ویزا با انگیزه­ ی تحصیلی

این ویزا برای افرادی که به دنبال تحصیل در آلمان هستند اما هنوز از دانشگاه مورد نظر خود اطلاعات لازم در خصوص پذیرش و تحصیل را دریافت نکرده ­اند، مناسب است. با اخذ ویزای دانشجویان متقاضی، به فرد فرصت سه ماه ه­ای داده می­شود تا بتواند در این مدت پذیرش از دانشگاه مورد نظر خود را در آلمان دریافت نماید. پس از آن می­تواند برای گرفتن ویزای تحصیل آلمان بدون نیاز به مدرک زبان، درخواست ویزای دانشجویی بدهد و به ادامه تحصیل در یکی از دانشگاه­ های آلمان مشغول شود.

درخواست برای ویزای دانشجویی آلمان

این نوع از ویزا برای افرادی مناسب است که تأیید و پذیرش دانشگاه مقصد در آلمان را برای ادامه تحصیل و یا گذراندن دوره مقدماتی دریافت کرده­اند. در این صورت برای گرفتن ویزای تحصیل آلمان بدون نیاز به مدرک زبان، باید درخواست ویزای دانشجویی بدهند. این ویزا نیز به فرد فرصتی سه ماهه می­دهد تا در شهری که ساکن شده است، تقاضای تمدید اقامت بدهد و در نهایت اجازه اقامت در آلمان را برای تحصیل پیدا کند.

شرکت در دوره ­های یادگیری زبان آلمانی برای تحصیل در آلمان

برای افرادی که به دنبال دریافت این نوع ویزا  هستند و می­خواهند در یکی از دانشگاه ­های آلمان به ادامه تحصیل بپردازند، گذارندن دوره ­های زبان آلمانی توصیه می­شود. پرتال آنلاین DUO، امکانی را برای متقاضیان ایجاد می­کند تا زبان آلمانی را به طور مجازی آموزش ببیند. همچنین فرد می­تواند به صورت خودآموز نیز اقدام به یادگیری زبان آلمانی نماید یا معلم خصوصی بگیرد. در این سایت امکان فراگیری زبان آلمانی برای متقاضیان در سطح مبتدی و متوسط وجود دارد و دو آزمون در سطح ­های مقدماتی و پیشرفته برای کاربر برگزار می­شود. متقاضی نیاز دارد زبان آلمانی را نه تنها فقط برای تحصیل بلکه برای تعامل اجتماعی مؤثر و مناسب آموزش ببیند.

برای اخذ ویزای تحصیلی آلمان باید چه مواردی را در نظر داشت؟

افراد متقاضی دریافت این نوع ویزا ، باید در زمان ارائه درخواست ویزای خود به سفارت، مواردی را در نظر بگیرند:

همان­طور که قبلاً ذکر شد، ویزای توریستی قابل جایگزین شدن با ویزای تحصیلی نیست. متقاضیان باید در نظر داشته باشند که ویزای  شرکت در دوره زبان نیز مانند ویزای توریستی، نمی­تواند با ویزای تحصیلی جایگزین شود. فرد باید در هنگام ارائه درخواست نهایت دقت را داشته باشد زیرا با اخذ ویزای نامناسب مجبور به ترک کشور آلمان خواهد شد تا بتواند دوباره برای اخذ ویزای مرتبط درخواست بدهد.

فرآیند بررسی درخواست ویزا زمان­بر است. به متقاضیان توصیه می­شود حتماً در اسرع وقت درخواست ویزای خود را به سفارت آلمان ارائه دهند تا از لحاظ زمانی به مشکل برنخورند.

باید در نظر گرفت که فرآیند ثبت نام در دانشگاه و همچنین کسب اجازه اقامت تحصیلی در آلمان (که منوط بر انجام ثبت نام است) نیز احتیاج به زمان کافی دارد. پس لازم است متقاضی از برنامه تحصیلی دانشگاه به خوبی مطلع باشد تا بتواند با برنامه­ ریزی مناسب و اخذ ویزای به موقع، در زمان مناسب وارد کشور آلمان شده و مراحل اداری ثبت نام و اخذ اقامت را در زمان مقرر انجام دهد. همین­طور لازم است فرد نسبت به مدت زمان اعتبار پاسپورت خود نیز دقت کامل را به خرج دهد در غیر اینصورت باید برای تمدید اعتبار پاسپورت به ایران بازگردد.

چه مدارکی برای درخواست جهت ویزای تحصیل آلمان بدون نیاز به مدرک زبان احتیاج است؟

متقاضیان ویزای تحصیلی آلمان باید مدارک زیر را برای ارائه در دست داشته باشند:

مدرکی مبنی بر داشتن پشتوانه و توانایی مالی

گواهی سلامت و مدرکی مبنی بر تأیید بیمه

مدارکی که نشان­ده نده پژوهش­ ها و تحقیقات علمی فرد باشند.

مدرکی مبنی بر تأیید ثبت نام فرد در دوره آموزش زبان آلمانی یا مدرکی که تسلط فرد را به زبان آلمانی نشان دهد.

چگونگی کسب اجازه اقامت پس از گرفتن ویزای تحصیلی آلمان

برای دانشجویان خارجی که از یکی از کشورهای خارج از اتحادیه مانند ایران، برای کسب ویزای تحصیل آلمان بدون نیاز به مدرک زبان اقدام کرده و وارد این کشور شده ­اند، اخذ اجازه اقامت برای ماندن در آلمان به مدت بیش از سه ماه، لازم است.

منبع: سفارت آلمان

ویزای تحصیل آلمان بدون نیاز به مدرک زبان
1 رتبه میانگین رای 5

دیگران این مطالب را نیز مطالعه کرده اند

به گفتگو بپیوندید

بازگشت به بالای صفحه
تماس جهت تعیین وقت مشاوره