مشاوره تلفنی

تماس از Whatsapp
+905340102540

ساعات کاری

شنبه الی چهارشنبه 9 تا 18 پنجشنبه 9 تا 14

ویزای جستجوی کار آلمان

فهرست مقاله
ویزای جست و جوی کار آلمان
ویزای جست و جوی کار آلمان

قبل از این که درباره ویزای جستجوی کار آلمان صحبت شود بهتر است کمی بیشتر از آلمان بدانیم. آلمان کشوری است که به­ عنوان یک قطب بزرگ صنعتی در دنیا شناخته می­شود و همچنین از جمله ثروتمندترین اعضای اتحادیه اروپا می­باشد.

بزرگترین و پیشرفته­ ترین شهرهای این کشور، برلین، مونیخ، فرانکفورت و هامبورگ هستند و چند نمونه از شهرهایی که به نسبت مهاجران بیشتری را جذب می­کنند هامبورگ، هسن و برلین و … می باشند. در حال حاضر تقریباً 40 میلیون نفر از مردم کشور آلمان شاغل هستند و تخمین زده می­شود که تنها 1/2 میلیون نفر بدون شغل باشند.

1. با این حساب می­توان گفت رشد اقتصادی عالی و نرخ بیکاری پایین، عواملی است که آلمان را برای کار و زندگی مناسب می­سازد.

2.یکی از راه­هایی که می­تواند در نهایت به مهاجرت به این کشور منتهی شود، گرفتن ویزای جستجوی کار آلمان است. بخصوص اینکه آلمان به دنبال نیروهای کار ماهر و جوان است.

 

مهاجرت کاری به آلمان

در این سال­های اخیر آمار افرادی که از طریق کار متقاضی مهاجرت به کشورهای دیگر هستند روز به روز افزایش می­یابد  و آلمان یکی از کشورهای پرطرفدار برای مهاجرت کاری است.

البته باید توجه داشت مهاجرت کاری به کشورهای پیشرفته اروپایی مانند آلمان هیچ­گاه شرایط یکسانی ندارد و ممکن است به صورت روزی یا ساعتی شرایط و تغییرات جدیدی در این باره به چشم بخورد.

همین­طور لازم به تأکید است که اگر کشوری مانند آلمان در جستجوی افراد متخصص و کاربلد است این بدین معنا نیست که به سرعت یا به راحتی مهاجر می­پذیرد.بدون شک برای اثبات توانمندی و تخصص کاری برای کشوری قدرتمند چون آلمان باید از فیلترهایی به نسبت سخت و پیچیده عبور کرد تا بتوان مجوز ورود به جامعه آلمان را پیدا نمود.

 

ویزای جستجوی کار آلمان (job seeker) یا ویزای کاریابی

ویزای جستجوی کار آلمان یک مجوز 6 ماهه برای اقامت در آلمان است تا فرد متقاضی بتواند در این مدت در جستجوی شغل مورد نظرش باشد.اگر تا پایان این مدت موفق به یافتن شغل شود، به دنبال ویزای جستجوی کار که قبلاً به او تعلق گرفته، یک ویزای کاری یا اجازه کار آلمان داده می­شود و از آن پس فرد اجازه اقامت در این کشور را پیدا می­کند.

 

ویزای جستجوی کار آلمان چه مزایا و معایبی دارد؟

این ویزا مزایای قابل توجهی دارد از جمله این که فرآیند دریافت آن نسبتاً کوتاه است، داشتن مدرک زبان الزامی نیست، فرد فرصتی شش ماهه برای پیدا کردن کار در یکی از بهترین و پیشرفته ­ترین کشورهای جهان دارد، هزینه این ویزا نسبتاً مناسب است و با پیدا کردن کار، فرد می­تواند این ویزا را به ویزای کار آلمان تبدیل سازد.

در کنار این مزایا لازم است به معایب ویزای جستجوی کار آلمان نیز اشاره شود از جمله این که تضمینی برای اخذ این ویزا از سفارت آلمان وجود ندارد، فرد با گرفتن این ویزا نمی­تواند خانواده خود را به همراه ببرد، تضمینی برای تبدیل ویزای جستجوی کار آلمان به ویزای کار آلمان وجود ندارد، این ویزا قابل تمدید شدن نمی­باشد و امکان تحصیل حتی پس از اخذ ویزای کار برای فرد وجود ندارد.

 

برای گرفتن ویزای کاریابی آلمان چه شرایطی مورد نیاز است؟

مدرک تحصیلی حداقل لیسانس از یکی از دانشگاه ­های ایران یا جهان و یا مدرک تخصصی دارای اعتبار که به تأیید آموزش و پرورش آلمان برسد.

سابقه کار حداقل سه سال مرتبط با رشته تحصیلی

تمکن مالی و بیمه­ نامه مسافرتی (در قسمت بعد بیشتر توضیح داده خواهد شد.

 

 

مدارک لازم جهت اخذ ویزای جستجوی کار آلمان

 1. برای گرفتن ویزای کاریابی آلمان باید مدارک زیر را ارائه دهید:
 2. ترجمه شناسنامه به زبان انگلیسی یا آلمانی
 3. نسخه ترجمه­ شده مدارک تحصیلی به همراه ریزنمرات که به تأیید وزارت خارجه و دادگستری رسیده ­اند و باید به تأیید سفارت نیز برسند.
 4. پاسپورت
 5. مدارک رزرو محل اسکان در آلمان
 6. موجودی حداقل 6000 یورو در حساب بانکی که بهتر است برای سه ماه در حساب بوده باشد.
 7. مدرک حداقل b1 زبان آلمانی
 8. ترجمه سابقه کار و بیمه
 9. انگیزه­ نامه یا sop
 10. رزومه
 11. بیمه سفر که حداقل 30 هزار یورو را پوشش دهد. (داشتن این بیمه ­نامه در هنگام مراجعه برای اخذ ویزا لازم است یعنی پس از این که با ویزا موافقت شد)

باید توجه شود که داشتن مدرک زبان آلمانی یا انگلیسی به خودی خود الزامی نیست اما نداشتن مدرک زبان آلمانی از شانس فرد متقاضی برای موافقت شدن با ویزای وی کم می­کند. همچنین لازم است تأکید شود فرد باید از ZAB یا ANABIN تأییدیه داشته باشد به این معنی که لازم است وارد سایت ارزشیابی مدارک تحصیلی آلمان یعنی www.kmk.org شده و پرینت نتیجه جستجوی دانشگاه و رشته تحصیلی خود را تهیه و آماده ارائه سازد.

ارائه فرم درخواست و تعیین وقت مصاحبه

بعد از این که مدارک و اسناد لازم تهیه شد، فرد باید برای تکمیل نهایی فرم درخواست به سفارت آلمان مراجعه نماید تا وقت مصاحبه دریافت کند. فرم درخواست، سابقه و اسناد ارائه شده و البته نتیجه مصاحبه همه در نتیجه درخواست ویزا مؤثر اند و تنها ارائه مدارک لازم، تضمین­ کننده اخذ ویزای جستجوی کار آلمان نیست.

 

راهنمای استخدام در شغل مناسب در آلمان

گرفتن ویزای جستجوی کار آلمان در واقع اولین قدم است. پس از آن لازم است فرد بتواند شغلی مناسب در فرصتی شش ماهه در آلمان پیدا کند. دانستن نکات زیر در این زمینه می­تواند مثمر ثمر باشد و شانس پیدا کردن موقعیت و پیشنهاد کاری خوب را بالا ببرد:

داشتن رزومه کاری پربار و البته مرتبط با رشته تحصیلی و تجربه کاری خوب از نظر کارفرمایان آلمانی می­تواند امتیاز محسوب شود.

تسلط نسبی به زبان آلمانی می­تواند تأثیر مثبتی در ارتباط شخص با کارفرما داشته باشد.

داشتن مدارک فنی معتبر و بین­ المللی شانس استخدام را بالا می­برد.

 

لیستی از مشاغل مورد نیاز در آلمان

افرادی که درصدد اخذ ویزای جستجوی کار آلمان هستند خوب است با مشاغل پرطرفدار در آلمان آشنا شوند تا شانس خود را برای اخذ ویزا و پیدا کردن کار بدانند اما لازم به تأکید است که این لیست همواره قابل تغییر است:

مهندسی خودرو، مکانیک، مهندسی انرژی، الکترونیک و مکاترونیک، تحقیقات و توسعه فنی و علمی، مهندسی ساخت تجهیزات، مهندسی آی تی، کارشناس بهداشت، مراقبت و درمان، مهندسی جوش، مشاغل مرتبط با تجهیزات الکتریکی و تکنولوژی ماشین ­های الکتریکی، مهندسی برق و ساختمان، کارشناس فناوری ساخت، لوله­ کشی و مشاغل مرتبط با تهویه و گرمایش، برنامه ­نویسی، پرستاری، ارتوپدی و توانبخشی، رباتیک، مدرس و مهندسی اتوماسیون صنعتی، گرایش­های مختلف الکترونیک، مهندسی صنایع، کارشناس تجهیزات بهداشتی، سنگ­تراشی و …

برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید همه روزه از ساعات ۹الی 18با موسسه حقوقی آوات تماس گرفته و با وکلای مجرب ما مشاوره شوید . و همچنین می توانید فرم ارزیابی ما را پر کنید و از طریق آن مشاوران ما تمام شرایط شما رابررسی کرده و با شما تماس می گیرند و راه کارهای را به شما عزیزان بیان می کنند.

 

مهاجرت به آلمان

Share on telegram
ارسال مقاله در تلگرام
Share on twitter
توییت مقاله در توییتر
Share on whatsapp
ارسال مقاله در واتس اپ
Share on email
ایمیل مقاله به دیگری
فهرست مقاله

در پرسش و پاسخ مرتبط با این مقاله شرکت کنید تا سوالات شما توسط کارشناسان آوات پاسخ داده شوند.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *