Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
شماره تماس : 00905340102540 WhatsApp - ساعات کاری 9 صبح الی 18 پنجشنبه ها 9 صبح الی 14

اخذ تابعیت آلمان در سال 2019

اخذ تابعیت آلمان در سال 2019

اخذ تابعیت آلمان

اخذ تابعیت آلمان و اقامت آلمان شامل فرایندهای پیچیده‌ای است که حتی اداره امور فدرال آلمان نیز بر آن واقف بوده اما با تمام این اوصاف کشوری است که مسیر پیشرفت از نظر ادامه تحصیل، آینده شغلی، رفاه زندگی بر مهاجرین هموار بوده و می‌توانند به عنوان یک سکوی ترقی به آن بنگرند. درابتدا بایستی خاطر نشان کنیم که اخذ تابعیت با اقامت متفاوت است.

افرادی هستند که سال‌ها در کشور آلمان زندگی می‌کنند اما همچنان فاقد تابعیت هستند. درواقع تابعیت زمانی معنا پیدا می‌کند که شما به عنوان شهروند آن کشور محسوب شوید. تابعیت شامل امتیازات ویژه‌ای می‌شود که افراد غیر شهروند از آن محروم هستند.

به فرض مثال افرادی که تابعیت یک کشوری مانند آلمان را دارا می‌باشند، از حقوق اجتماعی مانند دسترسی آسان به مشاغل دولتی، حقوق سیاسی مانند آزادی در انتخابات، حق رای و مسائلی از این نظر برخوردارند. بطور کلی فرد می‌تواند از حقوق شهروندی، همچون یک شهروند آلمانی بهره‌مند شود

 تابعیت بر اساس خاک آلمان

لازم به ذکر است که حقوق شهروندی در کشور آلمان مانند تمامی کشورهای اروپایی بر اساس خاک است. بدین معنا که اگر چنانچه فرزندتان در خاک کشور آلمان به دنیا بیاید، شهروند آلمانی محسوب می‌شود.

طبیعتا اگر پدر فرزند ایرانی باشد، از آنجایی که تابعیت در ایران بر اساس خون است، فرزند با توجه به تولدش در خاک اروپا و با وجود داشتن پدر ایرانی، دو تابعیتی خواهد شد. اما آلمان جزء کشورهایی است که تابعیت دوگانه را نمی‌پذیرد که در ادامه در رابطه با آن توضیح خواهیم داد.

ازسوی دیگر جهت اخذ تابعیت در کشور آلمان بایستی شرایط قانونی را از این حیث داشت باشید که در ادامه به شرح آن می‌پردازیم.

شرایط لازم جهت اخذ تابعیت آلمان عبارتست از؛

 • شرط اول) بایستی حداقل بصورت قانونی به مدت هشت سال در آلمان زندگی کرده باشید
 • شرط دوم) بایستی در تمام این مدت شغل مناسبی همراه با درآمد کافی جهت گذراندن امورات زندگی خود و خانواده‌تان بدون نیاز به کمک‌های مالی دولت، داشته باشید
 • شرط سوم) به عنوان یک فرد مهاجر نبایستی دارای سابقه کیفری باشید
 • شرط چهارم) شما بایستی سطح تسلط بر زبان آلمانیتان را حداقل تا سطح B1 نشان داده و اثبات نمایید.
 • شرط پنجم) شما نمی‌توانید بصورت همزمان از دوتابعیت برخوردار باشید، بنابراین بایستی تابعیت‌های قبلی خود را کنار گذاشته و رد نمایید
پیشنهاد مطالعه »
هزینه زندگی در اتریش [2019]

پشتوانه مالی

باتوجه به ثبت اقامت شما و بررسی مدارک و موارد دیگر توسط دولت آلمان، تابعیت شما صادر می‌شود. جهت اثبات مالی می‌توانید با داشتن شغل و یافتن کار، توانایی‌های خود را ثابت نموده و یا حتی به نوعی بتوانید با ارائه بیانیه و مدارک بانکی، چگونگی وضعیت مالی خود را ارائه دهید

تسلط بر زبان آلمانی

تسلط بر زبان آلمانی یکی از شروط لازم اخذ تابعیت آلمان است ازجمله مدارکی که می‌توانید ارائه دهید به شرح زیر است؛

یک) سطح بی۱، درواقع سطح متوسط زبان آلمانی می‌باشد، اگر چنانچه دارنده مدارک سطح بالاتر هستید و یا مدرکی که گواه بر آن باشد که سطح زبان شما را در این سطح نشان دهد، بایستی ارائه دهید

دو) ارائه مدارک تحصیلی مرتبط با زبان آلمانی

سه) ارائه مدارکی گواه بر آن که شما حداقل چهار سال را در مدرسه آلمانی زبان، گذرانده باشید

نکته؛ اگر چنانچه به هیچ عنوان دارنده مدارک زبان آلمانی نیستید، می‌توانید در امتحانات زبان که بصورت دولتی در کشور آلمان، برگزار می‌شود، ثبت نام کرده و بدین طریق میزان دانش خود را با دریافت مدرک مرتبط با آن جهت دریافت تابعیت، اثبات نمایید.

مراحل دریافت اخذ تابعیت آلمان

جهت قبول تابعیت و دریافت آن بایستی فرد فرم درخواست تابعیت را تکمیل نماید که برای تمامی افراد بالای ۱۶ سال تکمیل فرم درخواست ضروری است. همچنین پدر، مادر یا قیم برای افراد زیر ۱۶ سال بایستی فرم را تکمیل نمایند.

تهیه فرم درخواست

فرم درخواست جهت اخذ تابعیت را می‌توان از اداره مهاجرت در شهری که در آن سکونت دارید، تهیه کنید. درواقع اداره مهاجرت در تمامی شهرها و استان‌های کشور آلمان دارای شعباتی است که می‌توان با مراجعه به اداره مهاجرت محلی، منطقه‌ای، ناحیه‌ای، شورای شهر و اداره‌های اینچنینی در نزدیکی محل سکونت خود مراجعه فرمایید.

پیشنهاد مطالعه »
اقامت  آلمان از طریق تحصیل

پس از تکمیل فرم، مدارک لازم را اعم از مدارک شغلی، بانکی، مدارک زبان آلمانی و نظایر اینها را آماده کنید

آزمون تابعیت

آزمون تابعیت شامل تستی با ۳۳ سوال در رابطه با قوانین، مقررات و مسائل اجتماعی است.مدت زمان جوابگویی به آزمون یک ساعت تعیین شده است.

جهت نمره قبولی در این آزمون بایستی حداقل به هفده سوال جواب صحیح دهید. علاوه بر آن، جهت قبولی در آزمون می‌توان از تست‌های آماده اداره فدرال مهاجرت و پناهندگان استفاده نمود و یا در اثر سطح بالای ارتباطات با مردمان آلمان به قوانین و آداب اجتماعی آنها پی برد.

لازم به ذکر است که در سه حالت می‌توانید از شرکت در آزمون معاف شوید؛

افراد زیر ۱۶ سال سن-

فارغ التحصیلی از یکی‌از دانشگاه‌های آلمانی در رشته حقوق، علوم سیاسی و یا علوم اجتماعی

افراد ناتوان و بیماری که قادر به شرکت در آزمون نیستند –

هزینه های مرتبط با اخذ تابعیت آلمان

درخواست شهروندی و اخذ تابعیت آلمان، هزینه‌هایی را شامل می‌شود که به قرار زیر است؛

 • فرم درخواست برای افراد بزرگسال ۲۵۵ یورو
 • فرم درخواست برای افراد زیر ۱۶ سال ۵۱ یورو
 • آزمون مرتبط با تابعیت ۲۵ یورو
 • مدارک تابعیت و شهروندی ۲۵ یورو

اخذ تابعیت آلمان ازطریق ازدواج

شخص خارجی که با یک فرد تبعه آلمانی ازدواج کند نیز می‌تواند جهت دریافت تابعیت آلمان از طریق ازدواج، اقدام نماید. منتهای مراتب از اقامت شخص خارجی در آلمان بایستی به مدت سه سال و همچنین حداقل مدت دو سال نیز از ازدواج با تبعه آلمانی گذشته باشد.

درچنین شرایطی شخص خارجی نیز بایستی مدارک مربوطه به سطح زبان آلمانی، قبولی در آزمون تست و نظایر اینها را فراهم کند

اخذ تابعیت آلمان ازطریق تولد فرزند

همانطور که از پیش به آن اشاره شد، تابعیت کشور آلمان از طریق تولد کودک بدین‌ترتیب است که اگر فرزند حتی در مرزهای خاک آلمان به دنیا آمده باشد با توجه به تابعیت و حقوق شهروندی کشور آلمان که بر اساس خاک ارزشگذاری می‌شود، فرزند شامل تابعیت آلمان شده و شهروند آلمان محسوب می‌شود.

پیشنهاد مطالعه »
چرا افراد به فکر ثبت شرکت در آلمان می ­افتند؟

منتهای مراتب شرایطی را در بر می‌گیرد، اعم از آنکه یکی از والدین بایستی حداقل به مدت هشت سال قبل از تولد فرزند در خاک آلمان زندگی کرده باشد و شرط دوم آن است که یکی‌از والدین در زمان تولد فرزند اجازه اقامت دائم را جهت زندگی در آلمان داشته باشد

نکات مهم در رابطه با تابعیت دو گانه

ازنکات قابل توجه آن است که فرد نمی‌تواند به طور همزمان دارای دو تابعیت باشد. لازم به ذکر است که این موضوع دررابطه با دیگر کشورهای عضو اتحادیه اروپا صدق نمی‌کند.

زمانی که شما درصدد دریافت تابعیت آلمان بر می‌آیید یکی از شروط مهم آن است که تابعیت سابق خود را رد نمایید اما در این مورد استثناءهایی نیز وجود دارد ازجمله؛

 • اگر چنانچه فرد متعلق به یکی‌از کشورهای عضو اتحادیه اروپا و یا شوروی سابق باشد.
 • اگر چنانچه متعلق به کشوری باشید که به شما از لحاظ قانونی، اجازه رد شهروندی‌تان را ندهند.
 • اگر چنانچه از مقامات آلمانی، اجازه داشتن اقامت دوگانه را دریافت نمایید.
 • اگر چنانچه از پدر و مادر آمریکایی متولد شده باشید.
 • اگر چنانچه به نژاد آلمانی وابسته باشید.

باتوجه به شرایط فوق، می‌توان دارنده ملیت دوگانه بود، منتهای مراتب بایستی در جریان باشید که شما حق و حقوق‌تان را از کشوری که در آن زندگی می‌کنید، دریافت می‌نمایید.

طبیعتا اخذ تابعیت آلمان و به عنوان یک شهروند آلمانی از اختیارات و امتیازات رفاهی و اجتماعی مناسبی بهره‌مند خواهید شد و درصورت داشتن تابعیت کشوری دیگر، نمی‌توانید از خدمات رفاهی  و کمک‌های کنسولی دولت آلمان برخوردار شوید

اگرچنانچه درصدد کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با اخذ تابعیت آلمان و موضوعات پیرامون آن هستید، می‌توانید با وکلا، مشاوران و کارشناسان مجرب سازمان مهاجرتی آوات با سابقه‌ای طولانی در حیطه مسائل حقوقی، داخلی و بین‌المللی تماس حاصل کنید.

منبع: سفارت آلمان

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

00905340102540 تماس جهت مشاوره در واتس اپ