آلمان, تحصیلی

تحصیل داروسازی در آلمان

تحصیل داروسازی در آلمان

شرایط تحصیل رایگان داروسازی در آلمان چگونه می باشد؟ برای به دست آوردن پذیرش داروسازی در آلمان چه مدارکی را بایستی مهیا و آماده کنیم؟ مزیت های تحصیل رایگان داروسازی در آلمان چیست؟ تمام این سوال ها برای دانشجویان و متقاضیانی که به دنبال ادامه تحصیل در کشور آلمان هستند، پیش می آید.

کشور آلمان با داشتن بهترین و مدرن ترین دانشگاه های خود، توانسته است توجه و نظر بسیاری از دانشجویان غیر بومی را به سوی خود جذب کند. یکی از رشته های پر طرفداری که امروزه مورد توجه بسیاری از دانشجویان واقع شده است، می توان به رشته ی داروسازی اشاره کرد.

چرا داروسازی آلمان؟

کشور آلمان نیز یکی از بهترین گزینه ها برای ادامه تحصیل در رشته داروسازی می باشد چرا که با داشتن اساتید برتر و با تجربه خود در این رشته و همچنین امکانات و آزمایشگاه های داروسازی بسیار پیشرفته ی خود، توانسته بستر لازم را برای تحصیل در این رشته را فراهم کند.

توجه داشته باشید که تحصیل داروسازی در آلمان آرزوی بسیاری از دانشجویان و جوانان می باشد که امروزه به دنبال آن هستند. دانشجویان کشور ما نیز امروزه به دنبال تحصیل در آلمان هستند و شما می توانید از صف های طولانی که در جلوی درب کنسولگری کشور آلمان شکل گرفته، به اهمیت این موضوع پی ببرید.

در ادامه مقاله سعی بر آن داریم تا راجع به مدارک مورد نیاز تحصیل رایگان داروسازی در آلمان و مزیت های داروسازی در آلمان توضیحاتی را برای شما عزیزان ارائه دهیم. برای کسب اطلاعات بیشتر با ما تا آخر این مقاله همراه باشید.

مقاله پیشنهادی: شرایط تحصیل در آلمان

مدارک لازم برای تحصیل رایگان داروسازی در آلمان

تحصیل داروسازی در آلمان نیازمند یک سری مدارکی می باشد که بایستی متقاضیان هنگام درخواست تحصیل خود در این کشور، تمام مدارک لازم و ضروری را از قبل تهیه و آماده کرده باشند. توجه داشته باشید که مراحل اخذ داروسازی در آلمان بسیار حساس بوده و برای اینکه با درخواست شما موافقت کنند، بهتر می باشد مدارک را بدون کم و کاستی ارائه دهید. از مهمترین مدارک مورد نیاز برای ادامه تحصیل در رشته داروسازی آلمان می توانیم به موارد زیر اشاره کرد:

1

گواهی مبنی بر نداشتن هیچ گونه سوء پیشینه

 

2

گواهی مبنی بر نداشتن هیچ گونه بیماری

 

3

داشتن مدرک زبان آلمانی معتبر

 

4

 اصل و کپی برابر اصل مدارک شناسایی

 

5

پاسپورتی که حداقل 6 ماه اعتبار زمانی داشته باشد.

 

6

 دریافت و اخذ ویزای تحصیلی کشور آلمان

 

7

 پر کردن فرم درخواست پذیرش در رشته ی داروسازی کشور آلمان

 

8

 دعوتنامه (در صورت وجود داشتن)

 

9

 ارائه آخرین مدرک تحصیل خود

 

10

 ترجمه ریز نمرات آخرین مدرک تحصیلی

 

 

توجه داشته باشید که یکی از مهم ترین و ضروری ترین مدارک مورد نیاز، ویزای تحصیلی کشور آلمان می باشد و شما بدون داشتن آن نمی توانید درخواست خود را اعلام نمایید. برای اینکه از برنامه های درسی داروسازی در آلمان جا نمانید بهتر می باشد که چند ماه قبل اقدام به دریافت ویزای تحصیلی کشور داشته باشید تا بتوانید به موقع پذیرش داروسازی در آلمان را به دست بیاورید.

برای اخذ ویزای تحصیلی آلمان نیز بایستی از راه های قانونی آن اقدام کنید چرا که افراد سودجوی بسیار زیادی برای کسب منافع زیاد سعی بر آن دارند تا ویزای جعلی به شما ارائه دهند که این موضوع نه تنها شما را به هدفتان نخواهد رسانید، بلکه سبب به وجود آمدن مشکلات بسیار زیادی نیز خواهد شد.

چرا تحصیل داروسازی در آلمان پر طرفدار است؟

 • در پاسخ به این سوال بایستی گفت که بسیاری از دانشجویان و جوانان به دنبال شغل و آینده درخشانی هستند و سعی دارند تا با ادامه تحصیل در یک رشته بسیار خوب در یکی از دانشگاه های برتر جهان، مدرکی را به دست بیاورند که بتوانند در کم ترین زمان استخدام شوند که یکی از این رشته های خوب و دانشگاه های برتر، رشته داروسازی در کشور آلمان می باشد.
 • بسیاری از دانشجویان اروپایی نیز با انتخاب تحصیل رایگان داروسازی در آلمان سعی بر آن دارند تا در این کشور به ادامه تحصیل بپردازند چرا که مدرک ارائه شده توسط دانشگاه های این کشور در سراسر کشورهای جهان مورد تایید و قبول می باشد، به طوری که در کشور ایران نیز مدرک های صادر شده از تمام دانشگاه های کشور آلمان را مورد تایید وزارت علوم قرار می گیرد و افراد می توانند به راحتی در حوزه ی رشته ی تحصیلی خود به کار مشغول باشند و آینده ی درخشان خود را بسازند.
 • کشور آلمان نیز یکی از کشورهای صنعتی بوده و صدها شرکت داروسازی با برندهای بسیار معروف جهانی در این کشور به فعالیت مشغول هستند و به جهت دانشجویان می توانند بعد از اتمام دانشگاه، فرصت استثنایی استخدام شدن در یکی از این شرکت های داروسازی را به دست بیاورند.
 • تحصیل رشته داروسازی در آلمان و شرایط و نحوه ثبت نام در رشته های داروسازی در بین موسسات ودانشگاه های مختلف آن متفاوت می باشد اما تقریبا در تمام دانشگاه ها و موسسات آموزشی، رشته داروسازی برای دانشجویان با مطالعه شیمی، زیست شناسی، فیزیک و ریاضیات همراه خواهد بود.

تحصیل در رشته داروسـازی به طـور معـمول رقابتـی است.اگر که در خارج از آلمان مدارک تحصیلی خود را اخذ نموده باشید باید صلاحیت مدارک تان مورد ارزیابی قرار بگیرد و برای ورود به رشته داروسازی باید دوره های یکساله را بگذرانید.

بعد از موفقیت در آزمون ورودی به راحتی پذیرش خود را از دانشگاه مورد نظرتان اخذ نمایید.بنابراین انتظار می رود در زمان تحصیل خود بهترین نمرات را اخذ کنید.برای ورود به رشته داروسازی داشتن مهارت بالا در زبان آلمانی الزامی می باشد.

برای ادامه تحصیل در آلمان، در ابتدا باید مدارک تحصیلی شما مورد بررسی قرار بگیرد که آیا شرایط ادامه تحصیل در دانشگاه های آلمان را دارید یا خیر؟

معادل سازی مدرک تحصیلی

در کشور آلمان فهرستی از مدارک تحصیلی خارجی وجود دارد که بر اساس معیار تحصیلی آلمان نمی باشد که برای این موضوع مدارک تحصیلی تان باید معدل سازی شود.

براساس مطالعات دانشجویان بین المللی که در این دوره ها به طور منظم شرکت کرده اند، موفق تر از کسانی هستند که بدون گذارن این دوره ها وارد دانشگاه می شوند.

معمولا دوره های Studienkolleg بریا 4 ترم و یا یک سال تحصیلی ادامه دارد با شرکت در این دوره ها می توانید با مهارت ها و دانش های مورد نیاز علاوه بر دوره های مورد علاقه برای آمادگی در دانشگاه ها انجام می شود.

تحصیل داروسازی در آلمان

داروسازی در آلمان

مزیت های تحصیل داروسازی در آلمان

تحصیل پزشکی در گرایش پزشکی و علوم طبیعی که فعالیت در آزمایشگاه ها جهت انجام کارهای عملی را می طلبد.شما قادر به شرکت در برنامه های تبادل دانشجویی و دیگر برنامه های جذاب دانشگاهی خواهید بود.

در اختیار قرار دادن حمایت های کافی برای ماندن در خارج از کشور؛ وجود حمایت های مالی (بورسیه تحصیلی و معاف شدن از هزینه های تحصیل) همگی در مزیت های تحصیل در این کشور به حساب می آید.

به یاد داشته باشید که یکی از موارد مهم این است که شما دوره متوسطه خود را با موفقیت به پایان رسانده باشید. دستیابی به فرصت ها برای تمامی دانشجویان امکان پذیر است و شرکت در آزمون و یا دیگر موارد طبق قوانین و مقررات به افراد پیشنهاد می شود.

معمولا شرکت در بازار کار و یا به طور کلی کار پاره وقت دانشجویی با موافقت کالج صورت می گیرد و به افراد پیشنهاد می شود. این امر مواردی نظیر: کسب اطلاع در خصوص حرفه مورد نظر؛ بازارهای کاری؛ شناخت برنامه های خاص و شرکت در سخنرانی های مرتبط با کار؛ کسب صلاحیت های ویژه؛ همکاری در شرکت های مختلف و کمک کردن در جهت اخذ شغل بعد از تحصیل را در بر خواهد گرفت.

اخذ تابعیت آلمان

یکی دیگر از مزایای تحصیل داروسازی در آلمان امکان اخذ اقامت و تابعیت آلمان پس از اتمام تحصیل می باشد به این صورت که شما پس از فارغ التحصیلی یک فرجه زمانی در حدود ۶ ماه دارید که دنبال کار بگردید و مشغول کار شوید.

پس از فارغ التحصیلی داروسازی از دانشگاه های آلمان به دلیل اعتبار بالای مدارک دانشگاهی آن به راحتی می توانید در آلمان و یا سایر کشورها مشغول به کار در بیمارستان ها، داروخانه ها، درمانگاه ها، مراکز داروسازی و… شوید.

پس از اشتغال به کار ابتدا اقامت موقت کاری دریافت می نمایید و پس از گذشت حدود ۳ تا ۵ سال می توانید تقاضای اخذ اقامت آلمان به صورت دائم را بدهید.

همان طور که در بخش های قبلی نیز به آن اشاره شد، داروسازی در آلمان امروزه مورد توجه بسیاری از دانشجویان واقع شده است و دانشجویان می توانند با به دست آوردن پذیرش داروسازی در آلمان، از مزیت ها و مزایای بسیار زیادی بهره مند شوند که از جمله این مزیت ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 •       فرصت به دست آوردن ادامه تحصیل در یکی از بهترین کشورهای دنیا
 •       با داروسازی در آلمان فرصت زندگی در کشور آلمان را به دست می آورید.
 •       فرصت آشنایی با دانشجویان دیگری که از کشورهای مختلف به این کشور مهاجرت کرده اند.
 •       با داشتن ویزای شینگن می توانید از کشورهای که در حوزه ی شینگن هستند نیز بازدید کنید.
 •       فرصت آشنایی نزدیک با فرهنگ، آداب و رسوم مردم کشور آلمان

در کل رشته های پزشکی در آلمان طرفداران زیادی دارد شما می توانید برای دریافت اطلاعات بیشتر به مقاله ای با نام تحصیل پزشکی در آلمان مراجعه کنید.

شرایط تحصیل داروسازی در آلمان با مدرک دیپلم

قبل از درخواست پذیرش دانشگاه های آلمان، بررسی کنید که مدارک فعلی شما توسط دانشگاه انتخاب شده شما تایید شده است.

برای تحصیل در آلمان شما باید یک (HZB) “معتبربه معنی صلاحیت ورودی آموزش عالی” داشته باشید.

برای دوره کارشناسی، دیپلم دبیرستان، گواهی پایان تحصیلات و یا نتیجه آزمون امتحان دانشگاه معمولا کافی است.

اگر دارای تحصیلات خارج از اروپا باشید، ممکن است پس از شرکت در یک Studienkolleg مقدماتی، مجددا در آزمون ورودی Feststellungsprüfung شرکت کنید، دانشجویان برتر می توانند در این آزمون شرکت نکنند.

شما برای تحصیل با مدرک دیپلم باید الزامات زبان را بررسی کنید. اغلب دوره‌ها به زبان آلمانی تدریس می شوند و از متقاضیان بین المللی درخواست ارائه مدرک در زبان آلمانی دارند.

اگر درس شما به زبان انگلیسی آموزش داده شود، باید دانش خود را از زبان با آزمونی مثل IELTS یا TOEFL اثبات کنید، مگر اینکه قبلا به زبان انگلیسی تحصیل کرده‌ باشید. دانشگاه ها معمولا نمره هایی را که برای زبان به آن نیاز دارند، در وب سایتشان قرار می دهند.

معدل دوران دبیرستان اهمیت زیادی در پذیرش شما دارد شما می توانید به مقاله ای با نام شرط معدل در رشته پزشکی در آلمان مراجعه کنید و از این امر آگاهی پیدا کنید.

شرایط لازم برای دریافت ویزای دانشجویی آلمان

شرایط لازم برای دریافت ویزای دانشجویی کشور آلمان به کشور محل اقامت شما بستگی دارد . اما به طور کلی شما باید شرایط زیر را فراهم نمایید :

برای آن که واجد شرایط این نوع ویزا باشید باید بتوانید شواهدی مبنی بر توانایی پرداخت حداقل حدود 8700 یورو در سال ( 10000 دلار آمریکا) جهت پوشش هزینه های زندگی خود ارائه دهید .

اگرچه با توجه به سبک زندگی و نوع خرجی شما ممکن است هزینه های زندگی شما بیشتر شود (متوسط هزینه های زندگی دانشجویی در آلمان 850 یورو یا 975 دلار آمریکا در ماه می باشد.البته هزینه ی زندگی به شهری که در آن ساکن هستید بسیار مهم است.

پذیرش تحصیل داروسازی با مدرک دیپلم

در بیشتر زمینه های تحصیلی شما می توانید مستقیما به بخش بین المللی دانشگاه درخواست دهید. از سوی دیگر می توانید از طریق وب سایت ها که ابزار پذیرش مرکزی دانشجویان بین المللی می باشد و توسط سرویس تبادل آکادمیک آلمان ( DAAD ) اداره می شود ، اقدام به تحصیل رشته ی داروسازی نمایید.

البته تمام دانشگاه ها از این وب سایت استفاده نمی کنند.همچنین ممکن است دوست داشته باشید برای آنکه شانس پذیرش بیشتری برای تحصیل داروسازی داشته باشید برای چندین دوره متفاوت و دانشگاه به صورت جداگانه درخواست بفرستید.

در بعضی از دانشگاه ها می توانید دو بار در سال جهت تحصیل در ترم زمستانه یا ترم بهار ، درخواست پذیرش دهید. که هر درخواست باید 6 هفته قبل از آخرین مهلت ثبت نام انجام گیرد.

جواب رد یا پذیرش درخواست تحصیلی شما حدودا یک تا دو ماه پس از پایان مهلت ثبت نام برای شما فرستاده خواهد شد.

برای گرفتن ویزای دانشجویی و تحصیل در آلمان با دیپلم باید به سه اصل مهم توجه داشت:

1. مدارک تحصیلی دیپلم (ریز نمرات 4 سال دبیرستان و کارنامه ­ها را باید به زبان انگلیسی و یا آلمانی ترجمه کرد؛ اما بهترین حالت آن ترجمه به آلمانی است .)

برای تبدیل نمرات ایرانی به آلمانی، فرد خود می­ تواند اقدام کند تنها با دانستن یک فرمول بسیار ساده :

3×(20-X))÷ 20-10)=….

جواب جای خالی فرد نمره ایی خواهد بود که فرد کسب کرده است (1 بالاترین نمره- 4 نمره قبولی معادل ده در ایران- 6 پایین ترین نمره می ­باشد.­)

 • بالاترین نمره ایی است که می ­توان کسب کرد.
 • نمره اصلی فرد.
 • پایین ترین نمره ایی که می ­توان کسب کرد.

1. مدارک زبان که حداقل بایدGoethe-Zertifikat B1  باشد . این آزمون نشان دهنده ی تسلط فرد  بر روی زبان آلمانی درحد مکالمه می باشد و این آزمون سومین سطح از سطوح شش گانه موجود درGer است.

2. پول (برای تضمین مالی کسی را داشته باشد یا حداقل همراه خود 8640 یورو داشته باشد ؛ اما در قوانین جدید که در راستای اخذ گواهی پشتیبانی مالی افراد و متقاضی دریافت ویزای دانشجویی و تحصیل در آلمان با دیپلم در این کشور است.

برای مطالعه ی ادامه ی این مطلب به مقاله ی شرایط تحصیل در آلمان با دیپلم  مراجعه کنید.

هزینه های تحصیل داروسازی در آلمان چقدر است؟

داروسازی در آلمان

داروسازی در آلمان

پیش از شرکت در دوره ی تحصیلی خود و استفاده از امکانات رفاهی دانشگاه باید ثبت نام نمایید.همچنین لازم است که قبل از شروع هر ترم مجددا ثبت نام کنید.

این ثبت نام با توجه به نوع دانشگاه بین 150 یورو تا 250 یورو ( 170 دلار آمریکا – 290 دلار آمریکا ) هزینه دارد. ممکن است لازم باشد هزینه ای اضافی به مبلغ حدودا 180 یورو ( 205 دلار آمریکا) برای بلیط ترم تحصیلی که تمام هزینه ی حمل و نقل عمومی را به مدت 6 ماه پوشش می دهد، پرداخت کنید.

کار پس از تحصیل داروسازی

داروسازی در آلمان

داروسازی در آلمان

اگر مدارک تحصیلات عالی خود را از دانشگاه های آلمان کسب می کنید، این مدرک یک درجه بالاتر و قابل اعتماد تر در سراسر جهان شناخته می باشد و به همین عنوان فارغ التحصیلی در دانشگاه های آلمان از قابلیت استخدام بالا در بازار کار جهانی برخوردار می باشد.

بسیاری از کارفرمایان بر اساس اعتبار و اعتماد بر حرفه ای بودن شما از طریق گذراندن دوره های حرفه ای و دوره های تحصیل در آلمان پیشنهادات جذابی برای استخدام به شما خواهند داد، چرا که بر این باورند افرادی که در آلمان تحصیل کرده اند به شدت می توانند به بهبود تجارت آنان کمک کنند.

بعد از فارغ التحصیلی رشته ی داروسازی می توانید بر اساس تحصیلات و مهارت های خود مجوز اقامت به مدت 18 ماه کسب نمایید و در طول این مدت از طریق پیشنهادات شغلی وارد بازار کار شوید.

البته اگر بتوانید در حین تحصیل با کارفرمایان و کمپانی های متفاوت وارد مذاکره شوید که به محض پایان تحصیل پیشنهاد شغلی مناسبی را به دست آورید از این مقطع عبور کرده اید.

و می توانند به سرعت اقامت تحصیلی خود را به اقامت کاری تبدیل نمایید. بنابراین اگر بتوانید به مدت 5 سال در آلمان مشغول به کار شوید، می توانید در خواست خود را مبنی بر کسب اقامت دائم اعلام نمایید.

 

سوال های متداول

🙋‍♀️1. در آمد یک داروساز در آلمان چقدر است؟

 • به طور متوسط یک داروساز در آلمان حدود 5000 یورو در ماه در یافت می کند.

🙋‍♀️2. چرا پیشنهاد می شود کشور آلمان را برای تحصیل دندانپزشکی انتخاب کنیم؟

 • مهم ترین دغدغه ی هر دانشجویی پیدا کردن کار در حین تحصیل یا بعد از آن است. اگر یک دلیل برای این پیشنهاد موجود باشد، همین پیدا کردن کار بعد از فارغ التحصیلی است.

🙋‍♀️3. برای کسی که در دانشگاهای دولتی ایران داروسازی می خواند آیا امکان پذیرش در دانشگاه های آلمان در همین رشته است؟

 • باید در آزمون ورودی پذیرفته شوید و دوره های پیش پزشکی را بگذرانید. در این صورت بله امکان پذیرش است.

🙋‍♀️4. اگر در کشور دیگری در حال تحصیل در رشته ی داروسازی باشیم آیا امکان انتقالی به یکی از دانشگاه های آلمان را داریم؟

 • برای تحصیل در این رشته باید آزمون ورودی دانشگاه مورد نظرتان را پذیرفته شوید.

🙋‍♀️5. برای بورسیه ی تحصیلی در رشته ی داروسازی باید چه شرایطی را داشته باشیم؟

 • برای بورسیه معمولا لازم است چند ترم را در دانشگاهی تحصیل کنید و سپس بر اساس ریز نمرات و رزومه ی قوی و نمرات عالی می توانید بورسیه شوید.

🙋‍♀️6. اگر دیپلم ریاضی داشته باشم می توانم در رشته ی داروسازی در آلمان ادامه ی تحصیل بدهم؟

 • شرط ورود و تحصیل در رشته ی داروسازی در کشور آلمان قبولی در آزمون ورودی دانشگاه مورد نظر است.

🙋‍♀️7. در ایران داروسازی خوانده ام آیا می توانم برای کار به آلمان بروم؟

 • برای کار ابتدا لازم است مدرکتان را معادل سازی کنید و سپس برای کار اقدام کنید. به مقاله ی چگونه در آلمان کار پیدا کنیم نگاهی بیندازید.

🙋‍♀️8. آیا برای گذراندن دوره های تخصصی داروسازی در آلمان باید آزمون ورودی داد؟

 • برای تحصیل در دوره های تخصصی داروسازی لازم است آزمون مربوطه را بگذرانید.

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *