بورسیه, تحصیلی, روسیه

آشنایی با انواع بورسیه تحصیلی در روسیه

آشنایی با شرایط و انواع بورسیه تحصیلی در روسیه

روسیه یکی از کشورهایی می باشد که امکان تحصیل رایگان را به دانشجوهای بین المللی خود می دهد. بر همین اساس به دانشجویان خدمات بورسیه تحصیلی در روسیه را ارائه خواهد داد تا آنها از مزیت های دانشگاه های روسیه به صورت رایگان بهره مند شوند. بورسیه تحصیلی در این کشور انواع مختلفی دارد و به هر یک از دانشجویان بسته به شرایطی که دارند یکی از آنها را دولت فدرال روسیه ارائه می دهد. آن دسته از دانشجویانی که در دوره های قبلی موفقیت بیشتری داشته اند و امتیازهای عالی دریافت نموده اند از بورسیه تحصیلی رایگان روسیه بهره مند می شوند.

هرساله تعداد مشخص شده از بورسیه تحصیلی در روسیه را دولت به دانشجویان بین المللی ارائه می دهد که آنها می توانند از این خدمات استفاده کرده و به کشور روسیه بروند. آن دسته از افرادی که کمک هزینه بورسیه ندارند بسته به نوع دوره و شهر خود باید هزینه متفاوتی را جهت هزینه زندگی و تحصیل شان پرداخت کنند. هزینه های تحصیل در کشور تا حدودی نسبت به قبل افزایش پیدا کرده است اما در مقایسه با کشورهای دیگر بسیار کمتر است.

 

دسته بندی بورسیه تحصیلی در روسیه

آشنایی با شرایط و انواع بورسیه تحصیلی در روسیه

آشنایی با شرایط و انواع بورسیه تحصیلی در روسیه

شما باید به خوبی بدانید که بورسیه تحصیلی در روسیه به دو دسته تقسیم می شود. هر یک از آنها شرایط ویژه ای دارند .

این دو دسته عبارت است از :

دسته اول

شامل آن دسته از دانشجویانی می باشد که از همان ابتدا قادر هستند. این بورسیه را دریافت کرده و از آن استفاده کنند. اما باید بدانید یکی از نکاتی که در این مورد اهمیت زیادی دارد و دانشجویان باید به آن توجه داشته باشند این است که تنها برخی از رشته ها را می توانند برای ادامه تحصیل خود انتخاب کنند. در واقع شما نمی توانید هر یک از انواع رشته ها و مقاطع را که در نظر دارید برای خودتان انتخاب کنید.

دسته دوم

شامل آن دسته از دانشجویانی می باشد که حداقل دو ترم از دوران تحصیلی خود را در دانشگاه های روسیه گذرانده باشند. آنها با توجه به این مسئله که دو ترم از دوران دانشجویی خود را در این دانشگاه گذرانده اند، اگر معدل بالایی داشته باشند می توانند از خدمات بورسیه استفاده کنند. زمانی که امتیاز آنها بالا باشد بدون شک می توانند به صورت رایگان از مزیت های آن بهره مند گردند. این مقاطع بیشتر برای دوران لیسانس و فوق لیسانس می باشد. آن دسته از افرادی که معدل بالای 16 به دست آورده و می خواهند در دوران دکتری تحصیل نمایند، بورسیه رایگان می شوند.

بورسیه تحصیلی در روسیه برای آن دسته از افرادی که می خواهند در رشته های پزشکی، داروسازی، دندانپزشکی و … فعالیت کنند، شرایط آسان تری را فراهم کرده است. البته که باید بدانید آنها نمی توانند با استفاده از بورسیه رایگان وارد این نوع از دانشگاه ها شوند.

آنها باید در ابتدا چند ترم از دوران دانشجویی خود را در دانشگاه های روسیه بگذرانند تا دولت به آنها بورسیه دهد. شرایط دریافت بورسیه پزشکی بسیار آسان تر می باشد، چرا که دولت به افراد بدون سخت گیری های زیاد بورسیه تحصیلی در روسیه را می دهد.

 

شرایط بورسیه تحصیلی در روسیه

شما زمانی که می خواهید در هر یک از دانشگاه های کشورهای متنوع بورسیه شوید. باید به خوبی در مورد شرایط آن دانشگاه اطلاعات لازم را داشته باشید. در واقع شما تنها در این صورت قادر هستید که به یکی از دانشگاه های روسیه بروید که به خوبی از شرایط دانشگاه های این کشور برای بورسیه اطلاعات لازم را داشته باشید. کشور روسیه از آنجایی که یکی از کشورهای همسایه ایران می باشد.

برای تحصیل بهترین انتخابی است که می توانید داشته باشید. البته که باید بدانید. برای رفتن به این کشور و تحصیل در دانشگاه های آن باید به خوبی با شرایطی هم که فراهم کرده است آشنایی داشته باشید. یکی از دیگر شرایطی که شما باید از آن اطلاعات داشته باشید. این است که نیازی نیست زبان روسی را برای دانشگاه رفتن یاد بگیرید. در واقع باید بدانید که تدریس در دانشگاه های این کشور به زبان انگلیسی است.

تحصیل بدون مدرک زبان

این کشور مانند بسیاری از کشورهای دیگر نیازی به مدارک دانشگاهی آزاد، پیام نور، سراسری و … ندارد. آنها بدون در دست داشتن مدرک زبان می توانند در یکی از دانشگاه های کشور روسیه مشغول به تحصیل شوند. همین مورد یکی از مهمترین و اصلی ترین ویژگی ها و مزیت های بورسیه تحصیلی در روسیه می باشد. شما می توانید بعد از اینکه تعدادی واحد را در دانشگاه های روسیه گذراندید به ایران هم برگردید و آنها را ادامه دهید.

بنابراین بهتر است به خوبی در این مورد اطلاعات خود را افزایش دهید.  سپس روسیه را برای تحصیل انتخاب کنید. از آنجایی که هزینه های پرداخت شده در این کشور برای زندگی و تحصیل بسیار معقولانه می باشد. شما می توانید این کشور را به عنوان مقصد خود انتخاب کنید و در این کشور مشغول به زندگی و تحصیل شوید.

بورسیه تحصیلی در روسیه در مقاطع مختلف

آشنایی با شرایط و انواع بورسیه تحصیلی در روسیه

آشنایی با شرایط و انواع بورسیه تحصیلی در روسیه

در هر دوره تحصیلی بورسیه دانشگاهی به افراد داده می شود که این دوره ها به ترتیب عبارت هستند از :

 

1

 شما برای دریافت بورسیه تحصیلی که مربوط به دوران کارشناسی می باشد شانس زیادی ندارید. البته که باید بدانید دریافت بورسیه در این مقطع امکان پذیر نمی باشد، ولی شانس زیادی ندارد.

2

 دوره کارشناسی ارشد یکی از مقاطع تحصیلی می باشد که شما هم می توانید. بورس آن را دریافت کنید و هم اینکه در آن به صورت آزاد مشغول به تحصیل شوید. بورسیه مربوط به دوران فوق لیسانس به رشته های فنی مهندسی و علوم طبیعی داده می شود. اگر شما رزومه علمی داشته باشید شانس بیشتری برای دریافت بورسیه تحصیلی در روسیه دارید.

3

 اولویت اول دانشگاه های روسیه برای بورسیه دادن به افرادی است که می خواهند در دوره دکتری مشغول به تحصیل شوند. امکان گرفتن بورس دکتری نسبت به مقاطع دیگر که نام بردیم بسیار بیشتر است. برای دریافت بورسیه دکتری شما باید خلاصه ای از مقاله خود را به زبان روسیه ترجمه کنید و به دانشگاه مورد نظر خود بفرستید.

مراحل دریافت ویزای تحصیلی روسیه

در مرحله ی اول برای دریافت ویزای تحصیلی روسیه لازم است که یک دعوتنامه داشته باشید. این دعوتنامه را میتوانید از دانشگاه مورد نظرتان یا از وزارت خارجه و وزارت کشور روسیه درخواست کنید. سپس از طریق ورود به وب سایت وزارت رسمی وزارت امور خارجه ی روسیه فرم درخواست آنلاین ویزای تحصیلی را پر کنید.

در مرحله ی بعد باید مدارک مورد نیاز برای ارائه را جمع آوری کنید که این مدارک را در ادامه بیان خواهیم کرد؛

 • ارائه ی پشتیبانی ویزا
 • گواهی آزمایش HIV ( با این پیش شرط که باید در سه ماه گذشته انجام شده باشد)
 • بیمه ی درمانی
 • گذرنامه ی معتبر
 • تمامی مدارک معتبر تحصیلی مثل دیپلم, کارشناسی, کاردانی و…
 • تعهد به عدم ماندن پس از پایان مهلت مجاز ویزا

برای مطالعه ی بیشتر به مقاله ی اخذ ویزای تحصیلی روسیه برای ایرانیان  مراجعه کنید.

سوال های متداول

🙋‍♀️1.چرا روسیه امکان دریافت بورسیه برای دانشجویان خارجی را فراهم کرده است؟

 • یکی از معیارهای تعیین رتبه ی علمی دانشگاه ها وجود دانشجویان خارجی است لذا با این هدف به دانشجویان خارجی بورسیه تعلق می گیرد.

🙋‍♀️2.برای دریافت بورسیه باید در آزمون شرکت کرد؟

 • ثبت نام برای دریافت بورسیه ی تحصیلی روسیه در دو مرحله انجام میشود و در صورتی که متقاضی این دو مرحله را با موفقیت طی کند, بورسیه دریافت می کند و نیازی به شرکت در آزمون نخواهد بود.

🙋‍♀️3.بورسیه ی تحصیلی در روسیه چه هزینه هایی را پوشش می دهد؟

 • هزینه هایی که بورسیه ی تحصیلی تقبل می کند شامل هزینه های تحصیلی, آموزش زبان و خوابگاه خواهد بود.

🙋‍♀️4.در مقابل دریافت بورسیه تحصیل باید متعهد به انجام خدمت برای روسیه شد؟

 •  خوشبختانه برای دریافت بورسیه در این کشور نیازی به سپردن تعهد وجود ندارد.

🙋‍♀️5.حداقل معدل برای دریافت بورسیه چیست؟

 • برای دریافت بورسیه ی هر دانشگاه و موسسه شرایط خاص خودش را دارد.

🙋‍♀️6.ترجمه ی مدارک برای دریافت بورسیه باید به زبان روسی باشد یا انگلیسی؟

 • ترجمه ی مدارک به زبان انگلیسی هم مورد تایید می باشد.

🙋‍♀️7.تفاوت فاند تحصیلی با بورسیه چیست؟

 •  فاند با توجه به شرایط خانوادگی و میزان درآمد به دانشجویان تعلق می گیرد درحالی که بورسیه با توجه به شرایط و رزومه ی تحصیلی به متقاضیان تعلق میگیرد.

🙋‍♀️8.امکان دریافت بورسیه برای دانشجویانی که قصد تحصیل به زبان انگلیسی را دارند وجود دارد؟

 • خیر. بورسیه ی روسیه تنها به دانشجویانی تعلق می گیرد که قصد تحصیل به زبان انگلیسی را دارند.

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *