تحصیلی, نروژ

هزینه تحصیل در نروژ

هزینه‌های تحصیل در نروژ

هزینه‌های تحصیل در نروژ برای ایرانیان در سال 2019 چقدر است؟

هزینه‌های تحصیل در نروژ بستگی به شرایط دانشجو و مخارجی که ماهیانه می کند، دارد چراکه برخی از دانشجویان در مصرف هزینه ها صرفه جویی می کنند و بعضی از دانشجویان دیگر در هزینه ها پر مصرف هستند. نروژ کشوری است که بابت تحصیل از دانشجو هزینه‌ای دریافت نمی‌کند چرا که دولت نروژ به تحصیلات شهروندانش بسیار اهمیت می‌دهد و شاید این خود عاملی است که مردم نروژ دارای تحصیلات عالی باشند و گفتنی است که مردم  هم در مقاطع بالا تحصیل می‌کنند و هم در کنار تحصیل در نروژ شغل دانشجویی مناسبی هم دارند.

نروژ یک کشور قدرتمند ، و باثبات از نظر اقتصاد و دارای یک سیاست شفاف است .که این‌ها عواملی هستند که باعث می‌شود نروژ به یک کشور امن و پر طرفدار مبدل شود. نروژ دارای ذخایر زیر زمینی و منابع نفتی و گازی فراوانی است مردم نروژ به دو زبان رسمی صحبت می‌کنند این کشور از نوزده استان جداگانه تشکیل شده است و اینکه واحد پول نروژ کرون است. این باعث شده نه تنها خود نروژی‌ها بلکه خیلی از دانشجویان، از سرتاسر کشورهای جهان مایل باشند در دانشگاه‌های نروژ مشغول به ادامه تحصیل باشند ما در این مقاله به مبحث هزینه‌های تحصیل در نروژ می‌پردازیم پس در ادامه مطلب با ما همراه باشید:

شرایط تحصیلات و هزینه‌های تحصیل در نروژ چگونه است؟

دانشگاه‌های نروژ بنا به شرایط عالی که دارند برای ادامه تحصیل بسیار مناسب کسانی که آموزش را در طیف‌های گسترده می‌خواهند، می‌تواند باشد. از ویژگی‌های بارز دانشگاه‌های نروژ داشتن فضای غیررسمی است و اکثراً آموزش‌ها در گروه‌های بسیار کوچک ارائه داده می‌شود و معمولاً اساتید بسیار مجرب و ماهر برای آموزش دانشجویان استخدام می‌شود.

اکثر مؤسسات و دانشگاه‌های نروژ مجهز به بهترین تجهیزات آموزشی هستند. هزینه‌هایتحصیل در نروژ چندان زیاد نیست چرا که بیشتر دانشگاه‌های نروژ دولتی هستند و معمولاً بابت تحصیلات دانشجویان پولی دریافت نمی کنند. هزینه‌های تحصیل در نروژ در همه رشته‌ها رایگان است و دانشجوها معمولاً در مقطع کارشناسی هیچ پولی بابت تحصیلات در دانشگاه‌های نروژ نمی پردازند. البته همان‌گونه که به آن اشاره کردیم دانشجو باید در طی یک سال زبان نروژی را آموزش دیده باشد و سپس می‌تواند وارد یکی از دانشگاههای نروژ شود.و البته جز زبان نروژی باید به زبان انگلیسی هم مسلط باشد چرا که اکثر دروس در دانشگاههای نروژ به زبان انگلیسی آموزش داده می‌شوند پس الزامی است که دانشجوها، زبان انگلیسی را در حد آکادمیک بلد باشند.

و از مهم ترین قانون ها در دانشگاه‌ های نروژ و هزینه‌های تحصیل در نروژ می‌شود به این مورد اشاره کردکه باید دانشجو در مقطع فوق لیسانس ، رشته‌ای انتخاب کند که مرتبط با رشته ی قبلش باشد تا باز بتواند رایگان در دانشگاه مورد نظرش در نروژ تحصیلاتش را ادامه بدهد. اینکه دانشجو امکان این را داشته باشد که در مقطع فوق لیسانس شرکت کند باید نمره پایانی‌اش در مقطع لیسانس بالای 5/6 باشد این به این معناست که اگر دانشجو معدل بالایی درزمینه ی رشته تحصیلش نداشته باشد نمی‌تواند در نروژ برای شرکت در مدارج بالا یا همان مقطع فوق لیسانس شرکت نماید و هزینه‌های تحصیل در نروژ را باید بپردازد.

ویدیوی آقای جهانیان در مورد تحصیل در نروژ

 

تحصیلات رایگان در مقطع دکترا:

ما در این مقاله ذکر کردیم که دانشجویان در مقطع کار شناسی و کارشناسی ارشد هزینه در نروژ را نمی‌پردازند و بنا بر شرایطی رایگان در دانشگاه‌های نروژ شرکت می‌کنند و دانشگاه‌های نروژ با اینکه بهترین خدمات آموزشی و رفاهی را در اختیار دانشجویان گذاشته اما شرایط را برای دانشجویان سخت نمی گیرد و بابت تحصیلاتشان از آن‌ها پول دریافت نمی‌کند. ولی قابل ذکر است که دانشجویان گر چه بابت تحصیلشان نیاز نیست پولی بپردازند
اما باید ماهیانه بابت خدماتی که این دانشگاه در اختیار دانشجویان می‌گذارند مانند خدمات رفاهی، ورزشی، بهداشتی و خدمات دیگر باید مقداری پول به صندوق دانشگاه‌های مورد نظر که دران تحصیل می‌کنند بپردازند.

دانشجویانی که در مقطع دکترا در حال تحصیل هستند نه تنها به دانشگاهانی که در ان تحصیل می‌کنند پول نمی‌پردازند بلکه از دانشگاه‌ها ماهیانه حقوق هم دریافت می‌کند و هر سال به حقوقشان افزوده می‌شود. دانشجویان در مقطع دکتری چهار یا پنج سال باید تحصیل کنند. البته گفتنی است که برای ثبت نام در دانشگاه دلخواه ، دانشجویان در نروژ باید از ماه دسامبر شروع به ثبت نام کرده و حدوداً صد هزار کرون به صندوق دانشگاه پول واریز کنند و اصلی‌ترین دلیل واریز این پول از سمت دانشجو این است که دانشجو باید به دانشگاه نروژ تمکن مالی خود را نشان دهد. این مقدار پول باعث می‌شود، دانشجو در هزینه‌های تحصیل در نروژ به مشکلی بر نخورد.

هزینه‌های خرید کتاب و لوازم لازم در نروژ:

هزینه‌های زندگی در نروژ نسبتاً بالاست و اگر شخصی بخواهد در این کشور زندگی کند و نیز تحصیلاتش را در دانشگاه‌های نروژ ادامه بدهد علاوه بر هزینه‌های زندگی‌اش باید هزینه‌های تحصیل در نروژ را نیز فراهم کند. همان‌طور که اشاره کردیم در دانشگاه‌ها، نیاز نیست پولی بپردازید. ولی جهت خدمات دانشگاه مثل خوابگاه و همچنین برای ثبت نام در ماه دسامبر باید پول بپردازید. و نیز هزینه‌های خریدن کتاب و لوازم دیگر که برای آموزش در دانشگاه نیاز دارید را هم باید جز هزینه‌های تحصیل در نروژ به حساب بیاورید . البته در بین دانشجویان نروژی رایج است که دانشجویانی که تحصیلشان به پایان رسیده کتاب‌ های قبلی‌شان را به
دانشجویان تازه وارد می‌فروشند.

با این ترفند دانشجویان می‌توانند با خریدن کتاب‌های دست دوم از دانشجویان فارغ‌التحصیل ، در هزینه‌های تحصیل در نروژ صرفه جویی کنند.
و در وهله بعد باید هزینه غذا و خوراک را ، در هزینه‌های ماهیانه دانشجو ، به شمار بیاوریم چرا که هزینه غذا هم جز مهم‌ترین و یا حتی بیشترین هزینه‌های تحصیل در نروژ برای دانشجو می‌باشد. و بعد از هزینه‌های ذکر شده هزینه‌های حمل نقل دانشجویان هم مورد بحث ماست. دانشجویان باید هزینه زیادی بابت حمل نقل خود بپردازند ولو اینکه وسیله‌های حمل‌ونقل عمومی باشد باز هم هزینه ی رفت و آمدشان سنگین می‌شود بنابراین ما به دانشجویانی که می‌خواهند هزینه حمل ‌و نقل را از هزینه‌های تحصیل در نروژ حذف کنند ، پیشنهاد می‌دهیم با خریدن یک دوچرخه هزینه حمل ‌و نقلشان را کمتر کنند.

شما عزیزان میتوانید برای کسب اطلاعات بیشتر همه روزه از ساعت 9 الی 18 با موسسه مهاجرتی آوات تماس حاصل فرمایید و با وکلای مجرب ما مشاوره شوید همچنین شما می توانید فرم ارزیابی ما را پر کرده و از طریق آن مشاوران ما شرایط شما را بررسی میکنند و برای ارائه مشاوره با شما تماس خواهند گرفت.

منبع: سفارت نروژ

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *