شماره تماس : 00905340102540 WhatsApp - ساعات کاری 9 صبح الی 18 پنجشنبه ها 9 صبح الی 14

مدارک و شرایط لازم برای پذیرش از دانشگاه های نروژ

مدارک و شرایط لازم برای پذیرش از دانشگاه های نروژ

دریافت پذیرش از دانشگاه های نروژ

در این مقاله بر آن شدیم باب آشنایی با مدارک و شرایط لازم برای پذیرش از دانشگاه های  نروژ را به روی کسانی­که خواهان ادامه تحصیل در این کشور هستند باز نمائیم. کشور نروژدر شمال اروپا قرار گرفته است. پایتخت این کشور، شهر اسلو می­باشد. کشور  نروژ دارای جمعیتی بیش از 5 میلیون نفر و مساحتی به وسعت 385203 کیلومتر مربع می­باشد. تحصیل در این کشور رایگان بوده و افراد متقاضی تحصیل باید ویزای تحصیلی اخذ کنند. علاوه بر رایگان بودن تحصیل در این کشور، سطح زندگی و رفاه نیز بسیار بالا است. همه این عوامل دست به دست می­دهند تا کشور نروژ را به کشوری محبوب برای متقاضیان ادامه تحصیل در خارج از کشور تبدیل نمایند.

برای این­که به بررسی مدارک و شرایط لازم برای پذیرش از دانشگاه های  نروژ بپردازیم ابتدا لازم است با موضوعاتی از قبیل تحصیل در  نروژ و مدارک لازم برای اخذ ویزای تحصیلی آشنا شویم.

تحصیل در نروژ

در بیشتر رشته های دانشگاهی کشور  نروژ و در تمامی مقاطع تحصیلی، امکان تحصیل به زبان انگلیسی وجود دارد و همان طور که قبلاً نیز اشاره شد تحصیل در این کشور رایگان است که همین عوامل سبب می­شوند افراد زیادی خواهان تحصیل در این کشور باشند.

شرایط اخذ پذیرش و ویزای تحصیلی

افراد متقاضی اخذ ویزای تحصیلی در کشور  نروژ باید در بازه زمانی اول تا 15 ام مارس برای شروع دروس تحصیلی در ماه مهر، اقدام به تکمیل فرمی که مخصوص ثبت نام اولیه دانشجویان خارجی در این کشور می­باشد، نمایند. برخی از دانشگاه های  نروژ به دلیل تأیید نمودن صلاحیت فردی دانشجویان مدت زمان بیشتری را برای ثبت نام اولیه در نظر می­گیرند. در کشور  نروژ موسساتی برای تعیین نمودن کیفیت سطح آموزشی مکان آموزش دانشجو در نظر گرفته شده است.

پیشنهاد مطالعه »
دریافت اقامت دائم پس از تحصیل در نروژ - آپدیت

مدارک لازم برای اخذ ویزای تحصیلی کشور نروژ

مدارک لازم جهت اخذ ویزای تحصیلی در کشور  نروژ عبارتند از:

 • ارائه تمامی مدارک و اسناد بیمه درمانی

 • ارائه نمودن کپی از تمامی مدارک شناسایی و پاسپورت

 • پر کردن فرمی که دانشگاه در اختیار دانشجویان قرار می­دهد.

ارائه دادن مدرکی که نشان از پذیرفته شدن فرد در دانشگاه  نروژ است و شامل اطلاعاتی از قبیل اطلاعات شخصی فرد، مقطع تحصیلی که فرد در آن پذیرفته شده و درج نمودن نام دقیق دانشگاهی که فرد در آن پذیرفته شده است.

چنانچه فرد متقاضی قصد تحصیل در یکی از دانشگاه های خصوصی این کشور را دارد باید یک مدرک بانکی ارائه نماید که مبنی بر تمکن مالی وی برای پرداخت هزینه های تحصیل و زندگی در کشور  نروژ است.

ارائه انگیزه نامه

برای اخذ ویزای تحصیلی فرد متقاضی باید مدرکی را ارائه دهد که نشان از اقامت فرد در خوابگاه و یا اجاره آپارتمانی در این کشور است.

چنانچه فرد متقاضی در حین تحصیل خود خواهان دریافت تسهیلات وام ­های دولتی و یا دانشگاهی باشد باید از همان ابتدا که برای اخذ ویزای تحصیلی اقدام می­نماید مدارک لازم جهت اخذ این وام را نیز ارائه دهد.

به مسائلی همچون تحصیل در نروژ، اخذ بورسیه تحصیلی نروژ و شرایط اخذ ویزای تحصیلی پرداختیم حال به موضوع مدارک و شرایط لازم برای پذیرش از دانشگاه های  نروژمی­پردازیم.

سطح آموزش و پرورش در کشور  نروژ بسیار بالاست و همین امر موجب شده است تحصیل در دانشگاه های این کشور به عنوان فرصت مناسبی برای دانشجویان بین المللی تلقی شود. دولت  نروژ هزینه های تحصیل را به دانشگاه ها می­پردازد بنابراین تحصیل در دانشگاه های این کشور رایگان است ولی موسسات و دانشگاه های خصوصی شامل این شرایط نمی­باشند.

پیشنهاد مطالعه »
ویزای کار در نروژ - شرایط کار در نروژ برای ایرانیان [آپدیت]

هزینه های زندگی در کشور  نروژ با توجه به وب سایت رسمی این کشور، بالاتر از سایر کشورها می­باشد که همین امر موجب شده است افرادی که متقاضی تحصیل در این کشور می­باشند علاقمند به اخذ بورسیه های تحصیلی باشند. کمک به تنوع ظرفیت دانش آموزان بین المللی هدف اصلی طرح سهمیه ­بندی بورسیه در کشور  نروژ می­باشد.

این طرح با هدف تقویت روابط بین کشورهای منتخب با کشور نروژ ایجاد شده است و بسیاری از دانشگاه های نروژ در این طرح مشارکت می­ نمایند. لازم به ذکر است که این بورسیه بیشتر به دانشجویان کارشناسی ارشد و دکترا تعلق می­گیرد و دانشجویان مقطع کارشناسی به طور خیلی محدود شامل این سهمیه­ بندی می­شوند. معیارهای انتخاب شدن در این بورسیه ارائه دادن گواهی دبیرستان و دارا بودن آموزش عالی در کشور خود به مدت حداقل دو سال است.

نکته حائز اهمیت در خصوص اخذ بورسیه تحصیلی در کشور  نروژ این است که افراد متقاضی باید یک سال قبل از فارغ التحصیل شدن در رشته تحصیلی خود در کشور خودشان اقدام نموده و همچنین نام کشورشان در لیست کشورهایی باشد که دولت  نروژ به آن­ها بورسیه اعطا می­کند.

ویدیوی آقای جهانیان در مورد تحصیل در نروژ

 

  از جمله مدارک و شرایط لازم برای پذیرش از دانشگاه های  نروژ می­توان به مواردی همچون موارد زیر اشاره نمود:

 • ترجمه رسمی مدرک دیپلم و ریز نمرات آن

 • تصویر صفحه اول پاسپورت

 • توصیه نامه ی دریافت شده از طرف استاد

 • ترجمه رسمی مدرک پیش دانشگاهی و ریز نمرات آن.

 • مدرک زبان تافل و یا آیلتس

 • ترجمه رسمی مدرک لیسانس و ریز نمرات آن.

 • شش عدد عکس پاسپورتی

 • نامه انگیزش(motivation letter)

 • رزومه

از دیگر مدارک و شرایط لازم برای پذیرش از دانشگاه های  نروژ می­توان به سابقه کاری فرد اشاره نمود. در صورتی­که دارای آن باشد می­تواند آن را ارائه نماید. داشتن ایمیلی به غیر از یاهو و جیمیل و مکاتبه نمودن با اساتید دانشگاه های کشور  نروژ در زمینه کاری از دیگر مدارک و شرایط لازم برای پذیرش از دانشگاه های  نروژ می­باشد.

پیشنهاد مطالعه »
تحصیل در نروژ بدون مدرک زبان

دانشگاه نروژ Ntnu

شرایط تحصیل در فوق لیسانس در دانشگاه NTNU نروژ و اخذ پذیرش از دانشگاه  نروژ

بعد از بررسی مدارک و شرایط لازم برای پذیرش از دانشگاه های  نروژ به مراحل اخذ پذیرش از این دانشگاه ها می­پردازیم.

مراحل اخذ پذیرش از دانشگاه های  نروژ به ترتیب عبارتند از: گرفتن مدرک زبان انگلیسی آیلتس و یا تافل، انتخاب رشته مورد نظر، ارسال فرم­ های اولیه ثبت نام، دریافت فرمهای اصلی در صورت قبول شدن فرمهای اولیه ارسالی، تکمیل و ضمیمه نمودن مدارک موردنیاز به فرم های اصلی جهت ارسال به دانشگاهانتظار برای دریافت پذیرش و اقدام برای ویزای تحصیلی نروژ در صورت قبولی، شروع ترم تحصیلی و کلاس­ها.

در نهایت می­توان گفت افراد متقاضی تحصیل در دانشگاه­های نروژ می­توانند با ارائه مدارک و شرایط لازم برای پذیرش از دانشگاه های نروژ اقدام به تحصیل در این کشور نموده و از مزایای تحصیل در این دانشگاه ها بهره مند شوند.

منبع: سفارت نروژ

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

00905340102540 تماس جهت مشاوره در واتس اپ