مشاوره تلفنی

021-88555626

ساعات کاری

شنبه الی چهارشنبه 9:30 تا 17:30 پنجشنبه 9:30 تا 13:30

ساعات کاری

شنبه الی چهارشنبه 9:30 تا 17:30 پنجشنبه 9:30 تا 13:30

هزینه‌های تحصیل و زندگی در ایتالیا

هزینه‌های تحصیل و زندگی در ایتالیا

هزینه‌های تحصیل و زندگی در ایتالیا

فهرست مقاله
هزینه‌های تحصیل و زندگی در ایتالیا
هزینه‌های تحصیل و زندگی در ایتالیا

هزینه‌های تحصیل و زندگی در ایتالیا

 

هزینه‌های تحصیل و زندگی در  ایتالیا در دو دسته هزینه‌های تحصیلی و هزینه‌های زندگی تقسیم‌بندی می‌شوند. این هزینه‌ها شامل هزینه‌های مسکن، هزینه‌های خوراک، پوشاک و هزینه‌های جابجایی و رفت و آمد می‌شوند.

هزینه‌های تحصیل و زندگی در  ایتالیا در شهرهای مختلف  ایتالیا و در دانشگاه‌های این کشور متفاوت و متغیر بوده و میانگین شهریه سالانه آنها از ۸۰۰تا حداکثر ۷۰۰ یورو در سال بوده است. دانشگاه‌های دولتی کشور  ایتالیا هزینه تحصیل خود را با توجه به سطح مدارک تحصیلی و رشته تحصیلی مورد نظر خود تعیین می‌کنند.

میانگین هزینه شهریه دانشگاه در این کشور تا حدود ۱۰۰۰یورو در سال بوده است. در اکثر موسسات و دانشگاه‌های این کشور، دانشجویان اروپایی از هزینه تحصیلی پایین‌تری نسبت به دانشجویان غیراروپایی بهره‌مند می‌شوند و برخی از دانشگاه‌های دولتی در  ایتالیا هزینه تحصیلی را بر اساس درآمد خانواده‌های دانشجویان تعیین می‌کنند.

 

هزینه‌های دانشگاه‌های اختصاصی 

دانشگاه‌های  ایتالیا مقاصدی به یاد ماندنی برای ادامه تحصیل در اروپا، یویژه در زمینه تحصیلات تکمیلی محسوب می‌شوند. هزینه تحصیل در این دانشگاه‌ها به طرز قابل توجهی پایین است و دلیل آن یارانه‌ای بوده که از طریق دولت به این کشور به بخش آموزش تخصیص داده شده است.

از دلایل تحصیل در این کشور، استفاده از خدمات آموزشی بوده که در سطح استاندارد در مشهورترین دانشگاه‌های جهان ارائه شده است. این دانشگاه‌ها یک ویژگی خاص در زمینه شهریه دانشگاه دارند و آن یکسان بودن دانشجویان خارجی و  ایتالیایی است.

مزیت دیگر این دانشجویان بر اساس میزان درآمد خانواده آنها شهریه کمتری را شامل می‌شود.

دانشگاه‌های خصوصی  ایتالیا هزینه‌های بیشتری نسبت به دانشگاه‌های دولتی دریافت می‌کنند و اکثر آنها هزینه‌های یکسانی برای دانشجویان اروپایی و غیراروپایی دارند. میانگین هزینه شهریه در این دانشگاه‌ها در حدود ۲۰هزار یورو در سال متغیر بوده است. دانشگاه‌هایی که در  ایتالیا شهریه‌های تحصیلی مناسب‌تری دارند دانشگاه سئنا با هزینه تقریبی ۲هزار یورو در سال است.

دانشگاه بولزانو و دانشگاه تورینو به ترتیب در حدود ۲الی ۲هزار و هشتصد یورو در سال هزینه می‌کنند. دانشگاه پادوا و فاسکاری در  ایتالیا جزو گرانترین دانشگاه‌ها هستند که در حدود ۴الی ۶هزار یورو در سال، هزینه می‌کنند.

 

مقالاتی مرتبط درباره تحصیل در ایتالیا:

 

 

 

هزینه‌های زندگی دانشجویی

هزینه‌های زندگی دانشجویی در کشور  ایتالیا در حدود هزار یورو در ماه است که از جمله آنها می‌توان به هزینه مسکن، هزینه غذا، حمل و نقل عمومی و مسافرت‌های تفریحی و محلی اشاره کرد.

هزینه‌هایی که در شهر رم  ایتالیا مورد استفاده قرار می‌گیرد با دیگر هزینه‌های این کشور تفاوت دارد. رم را شاید بتوان یکی از گرانترین شهرهای  ایتالیا حساب کرد. هزینه‌های ماهانه یک دانشجو در  ایتالیا ممکن است شامل دانشگاه بولونیا در حدود یک الی یک هزار و صد یورو در ماه، دانشگاه فلورانس در حدود یک الی یک هزار و صد یورو در ماه، و دانشگاه میلان در حدود یک هزار و پانصد یورو در ماه هزینه داشته است.

هزینه مسکن در  ایتالیا

مهم‌ترین هزینه‌های تحصیل کشور  ایتالیا مربوط به مسکن است. از مجموع این هزینه‌ها، بیشترین آنها بابت مسکن و محل اقامت دانشجو، حمل و نقل و جابجایی آن، شهریه دانشگاه پرداخت می‌شود. نرخ اقامت در این کشور بین ۲۵۰ الی ۳۵۰ یورو در ماه بوده است. میانگین قیمت که دانشجویان برای اجاره مسکن می‌پردازند به نوع مسکن انتخابی آنها بستگی دارد.

دانشجویانی که تنها هستند در ماه حدود ۴۰۰ یورو برای خوابگاه هزینه می‌کنند. دانشجویان متاهل در حدود ۲۰۰یورو در ماه و دیگر دانشجویانی که در خوابگاه‌های دانشجویی زندگی می‌کنند در حدود ۳۰۰ یورو در ماه هزینه می‌کنند. دانشجویان خوابگاهی در  ایتالیا در حدود ۲درصد از دانشجویان بین‌المللی را تشکیل می‌دهند.

هزینه تامین غذا در  ایتالیا

در  ایتالیا مواد غذایی چندان گران نیستند و می‌توانید آنها را به راحتی از سوپرمارکت‌ها خریداری کنید. یک فرد دانشجو در حدود دویست یورو در ماه، جهت خرید از فروشگاه، پول نیاز دارد.

در این کشور، غذا با پایین‌ترین قیمت ارائه می‌شود. در رستوران‌های  ایتالیایی ناهار و شام به صورت خوراک ارائه می‌شود. این وعده‌ها ممکن است شامل غذاهای دریایی، سبزیجات و انواع گوشت‌ها شود که قیمت آنها در حدود ۸ الی ۱۵یورو ارائه می‌شود. در رستوران‌های سطح متوسط این کشور، انواع پاستا و ماکارونی با قیمت‌های متفاوت عرضه می‌شوند که در حدود ۸ الی ۱۶یورو هستند. تمامی رستوران‌های این کشور مبالغی را بابت نان و دستمال کاغذی از مشتری دریافت می‌‌کنند که در حدود یک الی دو و نیم یورو برای هر فرد محاسبه می‌شوند.

هزینه حمل و نقل در  ایتالیا

حمل و نقل عمومی ساده‌ترین راه برای رفت و آمد و سفر در کشور  ایتالیا است. بلیط ماهانه اتوبوس در این کشور برای دانشجویان بستگی به شهر محل تحصیل فرد دارد. شبکه قطار بین شهری در  ایتالیا بسیار سریع بوده و بازدید از شهرهای آن پیشنهاد جذابی برای دانشجویان این کشور خواهد بود. بلیط‌های شبکه حمل و نقل از ۲۰ یورو برای هر سفر آغاز شده و می‌توان تا ۷۰درصد از تخفیف‌های آن استفاده کرد که برای دانشجویان بسیار مقرون به صرفه خواهد بود.

در شهرهای میلان و شهرهای دیگر  ایتالیا، امکان اجاره دوچرخه نیز وجود دارد و می‌توان دوچرخه را به مبلغ هفته‌ای ۶یورو به منظور رسیدن به اهداف مختلف در این کشور به صورت اجاره در اختیار گرفت.

علاوه بر آنچه گفته شد، زندگی در  ایتالیا ممکن است برای دانشجویان برخی هزینه‌های اضافی دیگر را نیز به همراه داشته باشد. این هزینه‌ها که به صورت ماهیانه ارائه می‌شوند ممکن است در حدود ۱۴۰ یورو برای دانشجو خرج ایجاد کنند. علاوه براین هزینه‌هایی نیز دانشجو ممکن است بابت تفریح و فعالیت‌های مختلف داشته باشد.

همچنین مهم‌ترین هزینه‌هایی که دانشجو در این کشور ممکن است متقبل شود هزینه کتاب و لوازم و تجهیزات آموزشی است که ممکن است در حدود ۴۰ الی ۵۰ یورو برای دانشجو هزینه ایجاد کنند. در صورت داشتن تمکن مالی با مواردی که در بالا گفته شد و تطبیق شرایط خود با این موارد، می‌توانید برای تحصیل در  ایتالیا اقدام کرده و اقدام به اپلای کنید.

بدون شک اگر در پی گرفتن بورسیه تحصیلی در این کشور باشید آن وقت می‌توانید امیدوار باشید که از طریق دریافت حقوق از دانشگاه مورد نظر خود، تا حد بسیار بهتری می‌توانید از عهده هزینه‌های تحصیلی خود در دانشگاه‌های  ایتالیا برآمده و با اطمینان خاطر بهتر به تحصیل خود ادامه داده و شرایط اقامت بهتری را تجربه کنید.

اشتراک گذاری در telegram
ارسال مقاله در تلگرام
اشتراک گذاری در twitter
توییت مقاله در توییتر
اشتراک گذاری در whatsapp
ارسال مقاله در واتس اپ
اشتراک گذاری در email
ایمیل مقاله به دیگری
فهرست مقاله
مشترک شوید
مطلع شدن از طریق
guest
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
نمایش همه نظرات
شروع مشاوره
سلام
برای مشاوره در واتساپ اینجا کلیک کن!