مشاوره تلفنی

شماره تماس
021-22051353

ساعات کاری

شنبه الی چهارشنبه 9:30 تا 17:30 پنجشنبه 9:30 تا 13:30

هرآنچه که باید در مورد هزینه تحصیل در آلمان بدانیم?

هرآنچه که باید در مورد هزینه تحصیل در آلمان بدانیم?

فهرست مقاله

هزینه تحصیل در آلمان

هزینه تحصیل در آلمان
سوالات متداولی که بین اکثر دانشجویان به وجود می آید این است که هزینه تحصیل در آلمان چقد است؟ آیا هزینه تحصیل در آلمان در دوره های مختلف متفاوت است؟ آیا شرایط زندگی در آنجا سخت است ؟ هزینه ی زندگی دانشجویی در آنجا چگونه است؟
ما در اینجا به تک تک این سوالات پاسخ می دهیم . لطفا این مطالب را دنبال کنید. اگر میخواهید در آلمان تحصیل و زندگی کنید باید هزینه ها را به 2 دسته تقسیم نمایید.
 اول هزینه و دیگری هزینه ی زندگی کردن در این کشور. اگر بخواهیم نگاهی کلی بیاندازیم هزینه ی تحصیل در آلمان خیلی کمتر از سایر کشور ها  است.
زیرا بیشتر دانشگاه های این کشور دولتی بوده و دانشجویان فقط باید مبلغی برای زندگی در این کشور پرداخت نمایند. طبق آمار بدست آمده تقریبا نزدیک به 16 ایالت آلمان قانون پرداخت شهریه برای دانشجویان این 16 ایالت در مقطع کارشناسی لغو گردید.
البته لازم به ذکر است که قانون لغو شهریه فقط برای دانشگاه های دولتی این کشور بود. اما در سال 2016 ایالت جنوب غربی بادن- وورتمبرگ تصمیم به دریافت دوباره ی شهریه گرفت. البته این امر مختص دانشجویان غیر اروپایی است.
حتی ممکن است دیگر ایالت های آلمان از سال های دیگر تصمیم به دریافت دوباره ی شهریه بگیرند. هزینه تحصیل به نسبت دیگر کشور ها کمتر است و این امر باعث شده که آلمان به یکی از بهترین گزینه ها در بین دانشجویان خارجی تبدیل شود.
مقاله پیشنهادی:تحصیل دکتری در آلمان

تحصیل در آلمان

آلمان در رتبه ی چهارم در بین مقصد پرطرفدار و همینطور محبوب و شناخته شده در بین دانشجویان بین المللی تبدیل شده است. هزینه آن هم در مقطع کارشناسی در هر ترم بیش از 320 دلار است. البته بستگی به نوع دانشگاه هم دارد.
یک سری موسسات خصوصی در آلمان وجود دارد که در حدود یک سال شهریه ای معادل 21560 دلار برای هزینه های خود دریافت می کنند.مدت زمان دوره های تحصیلی کارشناسی ، کارشناسی ارشد و دکتری در آلمان به ترتیب بین 6 تا 8 ترم ، 3 تا 4 ترم و 3 الی 6 سال می باشد.
طبق آمار و بررسی های بسیار در این کشور حدود 380 آموزش عالی وجود دارد و آمار دانشجویان در حال تحصیل در آلمان به 2 میلیون نفر می رسد. همینطور آمار دانشجویان خارجی در حال تحصیل به 12 % می رسد.
 آلمان یکی از بهترین گزینه ها برای تحصیل است زیرا جز بهترین و پیشرفته ترین کشور های قاره ی اروپا به حساب می آید. دانشجویانی که در این کشور مشغول به تحصیل هستند پس از تمام کردن تحصیلات خود این کشور به مدت 1سال و 6 ماه فرصت دارند تا بتوانند کاری برای خود در کشور آلمان پیدا کنند.
افراد خارجی که در این کشور تحصیل می کنند و با مشکل اقامت دائم رو به رو هستند میتوانند پس از آنکه تحصیلات خود را به تمام کردند و مدت 3 سال کار کردن در آلمان اقامت دائم خود را دریافت نمایند. بزرگ ترین شهر آلمان برلین نام دارد که جمعیت آن حدود 5/3 میلیون نفر می باشد.

 تحصیل در آلمان

هزینه تحصیل در آلمان
 بیشتر موسسات تحقیقاتی و همینطور اکثر دانشگاه ها در این شهر وجود دارد. هزینه آن هم در شهر برلین به نسبت شهر های دیگر این کشور نظیر هامبورگ، فرانکفورت و مونیخ بسیار پایین تر است. این شهر امتیاز بالایی را در زمینه ی زندگی به صرفه ی دانشجویی کسب نموده است.
برلین دارای دانشگاه های برتر زیادی است که هر سال جز 200 دانشگاه برتر جهان ثبت می شوند.امکان تحصیل در این کشور آن هم به زبان انگلیسی وجود دارد . دوره های ارائه شده در دانشگاه های این شهر به زبان انگلیسی است.
یکی از معروف ترین دانشگاه های دولتی این شهر Freie university of Berlin است. هزینه تحصیل در آلمان رایگان است اما مراکز خصوصی که در آلمان وجود دارد شهریه های بسیار بالایی را دریافت می کنند.
هزینه تحصیل در آلمان شامل هزینه های جانبی هم می شود مانند بیمه دانشجویی ،خوراک ، پوشاک و…  در آلمان رشته هایی که به زبان انگلیسی تدریس می شوند باید برای آنها شهریه پرداخت نمود.طبق بررسی های متعدد هزینه در سال به طور میانگین برابر با 9170 یورو است.
 البته این هزینه به صورت کلی است. 8700 یورو از این هزینه صرف خرج های زندگی نظیر اجاره خانه ، پوشاک، خوراک و….. می شود و 470 یورو باقی مانده هم صرف هزینه ی کلاس ها و شهریه دانشگاه می شود.  در شهر های دیگر آلمان هزینه ی تحصیل و زندگی متفاوت است.

هزینه تحصیل در آلمان دوره ی کارشناسی

طبق آنچه که گفتیم اکثر دانشگاه های این کشور دولتی است. اما دانشجویان بابت بهره مندی از یک سری از خدمات دانشگاه باید هزینه ای پرداخت نمایند.
این هزینه ها حدود 150 الی 250 یورو می باشد.
البته این هزینه در طول هر ترم است. دانشجویان میتوانند با پرداخت کردن 100 یورو از امکانات حمل و نقل عمومی دانشگاه در مدت 6 ماه استفاده نمایند. دوره ی تحصیل کارشناسی معمولا 8 ترم است و دانشجویانی که بیشتر از زمان موعود تحصیلات خود را به اتمام برسانند باید هزینه ی آن را پرداخت نمایند که برای هر ترم بیش از 900 یورو می باشد.

هزینه تحصیل در آلمان دوره ی کارشناسی ارشد و دکترا

دانشجویانی که مدرک لیسانس خود را در دانشگاه های دیگر آلمان گرفته باشند و برای گذراندن دوره ی کارشناسی ارشد به دانشگاه دیگری رفته باشند باید شهریه ای حدود 10000 یورو در هر ترم به دانشگاه بپردازند که این هزینه در دانشگاه های خصوصی از 30000 یورو هم بیشتر است.
هزینه  دوره ی دکترا که حدودا 6 ترم است رایگان می باشد و دانشجویان این مقطع تنها هزینه ای بابت ارائه خدمات که 150 تا 200 یورو بود می پردازند.
هزینه تحصیل در آلمان
هزینه تحصیل در آلمان
 در آلمان رایگان تحصیل کنید.یکی از صنعتی ترین کشور های اروپا آلمان است.
امروزه بیشتر ملاک برای جوانان هزینه تحصیل است. در سال های اخیر اکثر دانشجویان مشغول به تحصیل رایگان در آلمان بوده اند.
بیشتر افراد دوست دارند که در اروپا به تحصیل رایگان بپردازند و آلمان جز آن معدود کشور هایی است که امکان تحصیل رایگان در آن وجود دارد.
دولت آلمان بهترین امکانات در زمینه ی تحصیل را برای دانشجویانی که خواهان ادامه ی تحصیل در این کشور هستند فراهم آورده است.
آلمان دارای بهترین مراکز آموزشی، بازار و شرایط کاری مناسب است.
یکی دیگر از امکانات این کشور این است که شما میتوانید به زبان انگلیسی و آلمانی و همینطور دیگر زبان ها در این کشور تحصیل کنید.
اشتراک گذاری در telegram
ارسال مقاله در تلگرام
اشتراک گذاری در twitter
توییت مقاله در توییتر
اشتراک گذاری در whatsapp
ارسال مقاله در واتس اپ
اشتراک گذاری در email
ایمیل مقاله به دیگری
فهرست مقاله

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *