مشاوره تلفنی

021-88555626

ساعات کاری

شنبه الی چهارشنبه 9:30 تا 17:30 پنجشنبه 9:30 تا 13:30

ساعات کاری

شنبه الی چهارشنبه 9:30 تا 17:30 پنجشنبه 9:30 تا 13:30

شرایط تحصیل در سوئد

شرایط تحصیل در سوئد

شرایط تحصیل در سوئد

فهرست مقاله
شرایط تحصیل در سوئد
شرایط تحصیل در سوئد

شرایط تحصیل در سوئد

امروزه شرایط تحصیل در سوئد برای تمامی افراد خارجی مهیا است به شرطی که با قوانین و مقررات نظام آموزشی این کشور آشنا باشیم. هزینه های تحصیل و هم چنین چگونگی پذیرش در کشور سوئد نیز تابع قوانینی است که در ادامه در رابطه با آن توضیح داده ایم.

در کشور سوئد تا سن 16 سالگی آموزش افراد حالت اجباری دارد. کودکان از سن 6 سالگی وارد دوره آمادگی می شوند و در این دوره آموزش های مهارتی و بهداشتی را یاد می گیرند. نکته ای که از اهمیت زیادی در نظام آموزشی سوئد برخوردار است، نداشتن آزمون پایان ترم برای دوره های ابتدایی و دبیرستان است اما در مقاطع پنجم و ششم ابتدایی امتحاناتی به صورت اختیاری از داوطلبان گرفته می شود که بیشتر برای ارزیابی نظام آموزشی این کشور است.

در طول دوران تحصیل ابتدایی و راهنمایی داوطلبان بیشتر دروس مربوط به زبان سوئدی و انگلیسی و هم چنین تعلیمات دینی، بهداشت، محیط زیست و ریاضیات می خوانند و دروس تخصصی می ماند برای تحصیلات در دروه های دانشگاهی شرایط تحصیل سوئد به نسبت بسیاری از کشورهای دنیا متفاوت است و شرایط خوب و راحتی برای آن در نظر گرفته شده است.

تحصیلات دانشگاهی در کشور سوئد

اما تحصیلات دانشگاهی در کشور سوئد از اهمیت زیادی در نظام آموزشی این کشور برخوردار است و شرایط تحصیل در سوئد بیشتر معطوف به این مقطع است، زیرا بسیاری از مهاجران خارجی می خواهند با شرایط تحصیل در مقاطع دانشگاهی آشنا شوند و ما نیز قصد داریم به صورت کامل در ارتباط با این شرایط توضیحات مفصلی ارائه کنیم.

قبل از هر چیزی نظام دانشگاهی در کشور سوئد به 3 مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا تقسیم بندی می شود. شرایط تحصیل در سوئد در مقطع کارشناسی بر اساس مدرک دیپلم سنجیده می شود، یعنی به مدرک دیپلم نگاه می شود و هم چنین معدل کل داوطلب. نحوه ورود به این مقطع هم به شکل سنجش معدل دوره دیپلم و هم چنین شرکت در آزمون ورودی می باشد، و این که انتخاب هر کدام از این موارد در اختیار داوطلب است.

پس امتحانات سراسری برای ورود به مقاطع مختلف تحصیلی در دانشگاه در کشور سوئد کاملا حالت اختیاری دارد.

مدت زمان تحصیل در مقطع کارشناسی حدود 4 الی 5 سال است که در این مدت و بر اساس رشته تحصیلی شخص، 160 الی 180 واحد درسی به وی داده می شود. هم چنین تحصیل در دانشگاه در طول یک سال مقطع تحصیلی به دو ترم تشکیل می شود و در آخر هر ترم امتحانات پایان ترم از دانشجو گرفته می شود.

شرایط تحصیل در سوئد در مقطع تحصیلی کارشناسی بسیار شبیه به ایران است زیرا در این مقاطع 80 واحد عمومی و 80 واحد تخصصی به دانشجو داده می شود، و دانشجو باید برای گرفتن مدرک کارشناسی این واحدها را پشت سر بگذارد

اما تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد باز هم بر مبنای مقطع تحصیلی کارشناسی می باشد. حدودا مدت زمان تحصیل در این مقطع به چهار نیمسال تشکیل می شود و در این مدت زمان فرد بایستی حدودا 40 واحد درسی را پشت سر بگذارد. بسیاری از واحدهای درسی در مقطع کارشناسی ارشد به شکل تخصصی و علمی پژوهشی است و در آخر دوره تحصیلی فرد بایستی از پایان نامه پژوهشی خود دفاع کند.

اما دوره دکترا محبوب ترین مقطع تحصیلی در کشور سوئد به حساب می آید و بسیاری از متقاضیان و مهاجران خارجی قصد دارند در این مقطع پذیرفته شوند. پذیرش در این دوره از مقطع کارشناسی هم امکان پذیر است به خصوص برای رشته های فنی و مهندسی. تحصیل در این مقطع حداقل 4 سال طول می کشد و در طول این مدت زمان شخص بایستی 160 واحد درسی را پشت بگذارد.

نصف این واحدهای درسی بر مبنای تحقیق و پژوهش بنا نهاده شده است و به کارهای عملی متقاضی در طول این مقطع تحصیلی بسیار توجه می شود. یکی از مهم ترین شرایط تحصیل در سوئد در مقطع تحصیلی دکترا مهیا شدن شغل مناسب مربوط به رشته مورد نظر است. در این مقطع دانشجو ارتباط نزدیکی با دانشجویان و اساتید پیدا می کند و به راحتی می تواند از طریق این عوامل و هم چنین انجام کارهای پژوهشی شغل مورد نظر خود را پیدا کند.

به همین دلیل پیدا کردن شغل مناسب در این مقطع بسیار به خود فرد بستگی دارد که چگونه بتواند از این فرصت نهایت استفاده را بکند به خصوص برای کشوری که از نظر تامین منابع انسانی متخصص در تمامی زمینه ها با کمبود نیرو مواجه است.

زبان مراکز دانشگاهی

در اکثر مقاطع تحصیلی به زبان سوئدی تدریس می شود اما در برخی از رشته های مدیریت و برای دانشجویان خارجی به زبان انگلیسی هم تدریس می شود، این شرایط برای مقطع تحصیلی کارشناسی می باشد. اما در مقاطع تحصیلی کارشناسی ارشد و دکترا به صورت کامل دروس به زبان انگلیسی تدریس می شود و یکی از شرط های اصلی برای ورود به این مقاطع داشتن مدرک زبان خارجی معتبر و بین المللی از سوی متقاضی است.

مقالات مرتبط با تحصیل در سوئد:

 1. تحصیل در مقطع دکترا در سوئد
 2. اقامت سوئد از طریق تحصیل
 3. کار ضمن تحصیل در سوئد
 4. تحصیل در سوئد در مقطع لیسانس
 5. تحصیل در انگلستان یا سوئد کدام بهتر است؟
 6. تحصیل در مقاطع مختلف تحصیلی در سوئد
 7. هزینه های تحصیلی و زندگی سوئد
 8. تحصیل داروسازی در سوئد
 9. تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در سوئد
 10. اقامت سوئد از طریق تحصیل زبان سوئد
 11. بورسیه تحصیلی سوئد

هزینه های تحصیلی دانشگاه های سوئد

شرایط تحصیل در سوئد تا قبل از سال 2011 بسیار خوب و به صورت رایگان بود ولی از این تاریخ به بعد دانشجویان خارجی به خصوص از کشورهایی که عضو اتحادیه اروپا نیستند ملزم به پرداخت شهریه دانشگاه شدند و این شرایط برای مقاطع تحصیلی کارشناسی و کارشناسی ارشد به وجود آمده است. در مقطع تحصیلی دکترا و به احتمال زیاد فرد شغل مناسبی پیدا می کند و به سادگی می تواند از پس هزینه های زندگی و شهریه دانشگاهی خود برآید ولی به هر حال تحصیل در کلیه مقاطع دانشگاهی در کشور سوئد رایگان نیست.

طبق آماری که در آورده ایم میانگین هزینه های تحصیل در کشور سوئد در مقاطع تحصیلی مختلف بین 10 الی 12 هزار یورو می باشد و این تنها برای شهریه دانشگاهی این کشور است و فرد بایستی هزینه های خرد و خوراک و هم چنین سکونت در کشور سوئد را هم محاسبه کند..

اما هزینه یک دانشجو در کشور سوئد در طول یک ماه معمولا از 600 الی 800 یورو متغیر است و دلیل این اختلاف به شهر محل سکونت و هم چنین مکانی است که دانشجو در آن جا اقامت دارد. این هزینه ها شامل رفت و آمد، غذا، بیمه و خوابگاه دانشجو می باشد.

در این مقاله به شکل کامل در رابطه با شرایط تحصیل در سوئد پرداختیم امیدواریم این مطالب بتواند شرایط خوبی برای افرادی که قصد مهاجرت تحصیلی به این کشور را دارند مهیا کند. جهت کسب اطلاعات بیشتر در این باره می توانید با کارشناسان و مشاورین شرکت تماس بگیرید.

 مهاجرت به سوئد:

 1. تابعیت از طریق تولد در سوئد
 2. تبدیل اقامت به تابعیت در سوئد
 3. شرایط ویزای کار سوئد
 4. شرایط تحصیل در سوئد
 5. پناهندگی در سوئد

 

برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید همه روزه از ساعات ۹الی 18با موسسه حقوقی آوات تماس گرفته و با وکلای مجرب ما مشاوره شوید . و همچنین می توانید فرم ارزیابی ما را پر کنید و از طریق آن مشاوران ما تمام شرایط شما رابررسی کرده و با شما تماس می گیرند و راه کارهای را به شما عزیزان بیان می کنند.

منبع:سفارت سوئد

اشتراک گذاری در telegram
ارسال مقاله در تلگرام
اشتراک گذاری در twitter
توییت مقاله در توییتر
اشتراک گذاری در whatsapp
ارسال مقاله در واتس اپ
اشتراک گذاری در email
ایمیل مقاله به دیگری
فهرست مقاله
مشترک شوید
مطلع شدن از طریق
guest
1 دیدگاه
Inline Feedbacks
نمایش همه نظرات
لیلا
لیلا
2019/06/26 21:19

سلام
ایا برای تحصیل ارشد در سوئد یا اقامت از طریق کلاس زبان در سوئد شرط سنی وجود داره ؟ من ارشد کامپیوتر دارم و 41 سالمه . ممنون.

شروع مشاوره
سلام
برای مشاوره در واتساپ اینجا کلیک کن!