فرانسه

شرایط تحصیل در کشور فرانسه

شرایط تحصیل در کشور فرانسه

در این مقاله به شرایط تحصیل در کشور فرانسه و همچنین هزینه های دانشگاه های این کشور می پردازیم. قبلا در مقاله مدارک و شرایط لازم برای تحصیل در فرانسه و همچنین در مقاله راهنمای مهاجرت تحصیلی به فرانسه  توضیحاتی را در مورد شرایط تحصیل در فرانسه به شما دادیم. در این مقاله نیز قصد داریم به تفصیل در این زمینه بپردازیم تا سوالات شما در زمینه تحصیل در فرانسه برطرف گردد.

شرایط تحصیل در کشور فرانسه

مهلت و شرایط تحصیل در فرانسه

 

درخواست برای دانشگاه های فرانسه جهت ادامه تحصیل دوبار در سال امکان پذیراست. برای درخواست اپلای یا پذیرش در فصل پاییز میتوانید از تاریخ 1 Feb تا 1 April اقدام کنید. ممکن است برخی دانشگاه ها بر اساس فضای های موجود و ظرفیت خود بعد از این تاریخ نیز پذیرش داشته باشند که این مورد را باید در وب سایت رسمی دانشگاه مد نظر بررسی کنید.

برای پذیرش در فصل بهار میتوانید از تاریخ 15 September به دانشگاه های مورد نظر درخواست پذیرش بدهید که در این فصل نیز ممکن است تاریخ متغیر بوده و دانشگاه ها طبق ظرفیت موجود خود در تاریخ های دیگر نیز جذب دانشجو داشته باشند.

برای ارسال درخواست پذیرش در دوره کارشناسی بعد از 20 January تا 20 March فرصت خواهید داشت و همچنین مهلت ارسال درخواست برای TCF در طول پروسه DAP از October تا 22 February خواهد بود.

 

(با اصطلاحات TCF  و DAP بیشتر آشنا شوید!) )

شرایط تحصیل در کشور فرانسه

دریافت نامه پذیرش در دانشگاه فرانسه

 

دانشگاه ها از تاریخ 15 ژوئن تا 15 سپتامبر برنامه تحصیلی و روند شروع کلاس ها را به اطلاع دانشجویان پذیرفته شده میرسانند. بنابراین،شما فقط یک ماه وقت دارید تا شرایط اقامت فرانسه را فراهم آورید. قبلا در مقاله مهاجرت به فرانسه – https://awatlaw.com/immigration-to-france/ نکات مهمی را این زمینه توضیح داده ایم.

 

اگر شما یک شهروند غیر اتحادیه اروپا ، مناطق اقتصادی اروپا و یا شهروند سوئیس هستید،باید برای گرفتن ویزای دانشجویی درخواست دهید.لازم به ذکر است که اگر شما قصد تحصیل بیش از شش ماه را در فرانسه دارید،باید مجوز اقامت را از مقامات محلی فرانسه درخواست کنید.در این زمینه پیشنهاد میکنیم مقاله اقامت پس از تحصیل در فرانسه https://awatlaw.com/residence-after-studying-in-france/ را مطالعه بفرمایید

 

شما با شرایط زیر میتوانید بیمه درمانی خود را پوشش دهید:

-اگر عضو شهروندی اتحادیه اروپا هستید،میتوانید از کارت بیمه درمانی اروپا استفاده نمایید.

-اگر عضو اتحادیه اروپا نیستید،شما واجد شرایط برای حق بیمه سلامت ملی ارائه شده در فرانسه هستید.هنگامی که وارد فرانسه می شوید،شخصا در دانشگاه خود در فرانسه ثبت نام کنید.

 

هزینه های تحصیل دانشگاهی در فرانسه

 

هزینه ها و شرایط تحصیل در کشور فرانسه بستگی به عوامل زیادی دارد. هزینه های تحصیل در دانشگاه های دولتی در فرانسه دارای قیمت های متغیر هستند،که وابسته به سطح تحصیلی انتخابی توسط شما دارند که در زیر به تعدادی از آن ها اشاره شده است

-برنامه های کارشناسی،هزینه متوسط تحصیلات در حدود 190یورو در سال است .

-دوره های مهندسی دارای هزینه های بالاتری هستند ،چیزی حدود 620 یورو در هر سال تحصیلی.

-متوسط هزینه تحصیلات برای مطالعات پزشکی میتواند به 450 یورو در سال برسد.

-متوسط هزینه برای دوره کارشناسی ارشد،حدود260 یورودرسال است و شما برای دکترا،396یورودرسال باید برای دوره های تخصصی خاصی انتظار هزینه های بیشتری را داشته باشید.

 

تحصیل در فرانسه – مزایای تحصیل در فرانسه

شرایط تحصیل در کشور فرانسه

• مزایای تحصیل در فرانسه میتوان به هزینه تحصیل و زندگی به مراتب ارزان تر از سایر کشورهای اروپایی برخلاف باور عمومی

• امکان اخذ پذیرش در دانشگاه های انگلیسی زبان( بدون نیاز به آشنایی با زبان فرانسه) از دیگر مزایای تحصلی در فرانسه می باشد.

• دریافت کمک هزینه های زندگی و مسکن

• بیمه درمانی رایگان برای دانشجویان

• تحصیل برای اکثر رشته ها بسیار پایین می باشد. همچنین اخذ بورس تحصیلی و یا کمک هزینه تحصیلی برای متقاضیان وجود دارد.

• تحصیل در مقطع دکترا در فرانسه شغل محسوب می شود و حقوق دریافت میکنند.علاوه بر تمامی موارد فوق از حمایتهای مالی برخوردارند.

 

تحصیل در فرانسه در سه مقطع تحصیلی (لیسانس، فوق لیسانس و دکترا ) امکان پذیر می باشد اما قابل ذکر است که در مقطع لیسانس ویزا به افراد تعلق نخواهد گرفت. بنابراین به متقاضیان کشور فرانسه که دارای مدرک دیپلم می باشند و پیشنهاد میگردد که وارد دوره های زبان شده و سپس برای مقطع لیسانس فرانسه اقدام کنید تا وقت و سرمایه تان به هدر نرود. در مقاله تحصیل در دوره های زبان فرانسه https://awatlaw.com/study-in-french-language-courses/ روند این کار را به شما توضیح داده ایم.

 

شایان ذکر است که کشور فرانسه کلیه دانشگاه ها و مراکز عالی کشور ایران را قبول دارند، لذا مشکلی از نظر پذیرش دانشجو با توجه به دانشگاه ها وجود نخواهد داشت. برای اخذ ویزا و همچنین پذیرش در دانشگاه داشتن مدرک زبان فرانسوی TCF یا DELF و یا دانستن زبان فرانسه به همراه مدرک B1 الزامی می باشد. با وجود اینکه  این مدرک برای ورود به دانشگاه کافی نیست  ولی اخذ ویزا از طریق آن امکان پذیر می باشد.

 

امتحانات مربوط به مدارک زبان فرانسوی در بخش فرهنگی سفارت فرانسه در روز و تاریخ اعلام شده از سوی سفارت برگزار می گردد.امتحان TCF دو سال اعتبار خواهد داشت که بعد از این مدت اعتبار آن از بین خواهد رفت ولی اعتبار امتحان DELF پایان نخواهد یافت.

 

شرایط بورسیه تحصیلی در فرانسه بدین صورت است که شخص باید با استادی در یکی از دانشگاه های فرانسه در ارتباط باشد و بتواند پس از بدست آوردن شرایط لازم بورسیه تحصیلی در فرانسه  را کسب کند.

 

برای دانشجویان بین الملل، بورس تحصیلی در برخی از دانشگاه های فرانسه توسط وزارت امور خارجه فرانسه یا سفارت این کشور ارائه می شود.اکثر کمک های مالی براساس نیاز مالی به دانشجویان کمتر از ۲۸ سال اعطا می شوند.

مبلغ اعطا شده به عنوان کمک هزینه تحصیلی براساس معیارهای اجتماعی بین ۱۶۰۶ تا ۴۶۰۰ یورو در سال متغیر است.در عین حال کسانیکه واجد شرایط دریافت کمک مالی هستند، شامل معافیت  یا کاهش هزینه ی پوشش بیمه می شوند.

 

نام دانشگاه های فرانسه رنکینگ جهانی
(Paris Sciences et Lettres Research University (PSL ۵۰
(Ecole Polytechnique (ParisTech ۶۵
Sorbonne University ۷۵
CentraleSupélec ۱۳۷
École Normale Supérieure de Lyon ۱۵۳
Sciences Po ۲۲۱
Université Paris-Sud 11 ۲۳۹
École des Ponts ParisTech ۲۶۳
Université Grenoble-Alpes ۲۸۹
Université Paris Diderot – Paris 7 ۲۹۵

 

 

 

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *