مشاوره تلفنی

شماره تماس
021-22051353

ساعات کاری

شنبه الی چهارشنبه 9:30 تا 17:30 پنجشنبه 9:30 تا 13:30

برای تحصیل اتریش بهتر است یا آلمان؟

خلاصه مقاله : امروزه در کشورهای اروپایی شرایط ویژه و بسیار ایده الی برای تحصیلات چه اتباع خارجی و چه کسانی خود اهل این کشورها می ‌باشند به وجود آمده است و ویژگی مهمی که این کشورها دارند این است که تمام هزینه‌ های دانشگاه و تحصیل در آن ها رایگان هست و صندوق ‌های دانشگاهی بابت تحصیلات در دانشگاه ها هیچ هزینه ‌ای دریافت نمی‌کنند. کشور اتریش و المان هم جز این کشورهای توسعه یافته با به وجود آوردن بهترین دانشگاه ها در جهان شرایط خیلی مناسبی برای تحصیلات را به وجود آورده‌اند.
برای تحصیل اتریش بهتر است یا آلمان؟

برای تحصیل اتریش بهتر است یا آلمان؟

فهرست مقاله
برای تحصیل اتریش بهتر است یا آلمان؟
برای تحصیل اتریش بهتر است یا آلمان؟

اتریش یا آلمان و مقایسه میان آن‌ها، موضوعی است که همواره کنجکاوی بسیاری از متقاضیان ادامه تحصیل در خارج از کشور را به خود جلب کرده است. شکی نیست که انتخاب مقصد و کشور محل تحصیل، امری بسیار مهم در ترسیم مسیر تحصیلی در خارج از کشور است که از میان گزینه‌های مختلف، دو کشور همسایه یعنی اتریش یا آلمان، همواره نام‌های جذابی برای دانشجویان بوده‌اند و به همین دلیل بسیاری از دانشجویان در جستجوی کسب اطلاعات مناسب جهت مقایسه این دو گزینه و در نهایت اخذ یک تصمیم بهینه برای انتخاب از بین آن‌ها هستند.

احتمالاً می‌دانید که اتریش یا آلمان به دلیل مجاورت، اشتراکات تاریخی، جغرافیایی و فرهنگی زیادی با یکدیگر دارند و حتی در مقاطعی از تاریخ، آن‌قدر یکی بوده‌اند که آدولف هیتلر، پیشوا و رهبر آلمان در جنگ جهانی دوم، اتریش  ی از کار در می‌آید! با این حال، موضوع اصلی بحث، مشخصاً مقایسه تحصیل درآلمان و اتریش  است. این مقایسه، صرفاً وجوه تفاوت و تشابه را برمی‌شمارد و در آخر، تصمیم‌گیری را به شخص شخیص خودتان محول می‌کند!

 مقایسه هزینه تحصیل اتریش یا آلمان

اولاً باید بدانیم که ساختار نظام آموزشی درهر دو کشور آلمان و اتریش  یکسان است. این بدین معناست که در صورت انتخاب هر یک از این دو کشور، چارچوب و فرایند تحصیلی کم‌وبیش یکسانی را طی می‌کنید.

اما هزینه تحصیل هم بحثی است که مطمئناً همیشه به‌عنوان یکی از مهم‌ترین پارامترهای تصمیم‌گیری، مطرح بوده و خوشبختانه یکی از ویژگی‌های مشترک و بسیار جذاب تحصیل درآلمان و اتریش ، رایگان بودن آن است. البته تحصیل در بعضی دانشگاه‌ها یا ایالت‌های خاص کشور آلمان، مستلزم پرداخت مبالغی اندک است که با این وجود و با توجه به میزان آن و نیز صرف این مبالغ برای تحصیل در دانشگاه‌های معتبر آلمانی، می‌توان آن را چیزی شبیه به رایگان تلقی کرد.

به‌عبارت‌دیگر، اگر تحصیل در برخی دانشگاه‌های آلمان مستلزم پرداخت چنین مبالغی هم باشد، کاملاً ارزشش را دارد! بنابراین در مقام مقایسه این‌گونه جمع‌بندی می‌کنیم که تحصیل در اتریش تماماً و تحصیل درآلمان نسبتاً، رایگان است. این یعنی فرصتی درخشان و اقتصادی برای ادامه تحصیل در بهترین دانشگاه‌های جهان!

مقایسه زبان تحصیل در اتریش با تحصیل درآلمان

برای تحصیل اتریش بهتر است یا آلمان؟
برای تحصیل اتریش بهتر است یا آلمان؟

اما از دیگر مؤلفه‌های مهم در خصوص انتخاب مقصد برای تحصیل یا ادامه تحصیل، زبان است. دانشگاه‌های هر دو کشور اتریش یا آلمان ، امکان تحصیل به زبان‌های آلمانی یا انگلیسی را برایتان فراهم می‌کنند. البته باید بدانیم که کشور آلمان، گزینه‌های بیشتر و متنوع‌تری را برای تحصیل به زبان انگلیسی پیش رویتان می‌گذارد که این امر با توجه گستردگی و تعداد دانشگاه‌های واقع در کشور آلمان، امری کاملاً طبیعی و بدیهی است.

رشته تحصیلی

رشته تحصیلی می‌تواند یکی از مؤلفه‌های تعیین‌کننده برای مقایسه تحصیل در اتریش   یا آلمان باشد. همان‌طور که می‌دانیم، کشور آلمان یکی از برترین قطب‌های صنعتی دنیاست و به همین جهت، آوازه‌ی دانشگاه‌های صنعتی آن، بسیار عالم‌گیر است.

همین مسئله موجب شده که از گذشته تا هنوز، سیل متقاضیان تحصیل در رشته‌های صنعتی، فنی و مهندسی به‌سوی دانشگاه‌های این کشور روانه شود. از سوی دیگر بی‌تردید شنیده‌اید که وین، پایتخت اتریش ، به مهد موسیقی جهان شهرت دارد و خاستگاه بسیاری از هنرمندان و اندیشمندان انسانی نظیر ولفگانگ موتزارت، زیگموند فروید و برخی از بزرگان دیگر بوده است. البته اینکه هیتلر را هم جزء بزرگان بدانید یا نه، به خودتان بستگی دارد!

به همین دلیل، چنانچه ملاحظات خاص و سخت‌گیرانه‌ای در ارتباط با رشته تحصیلی‌تان دارید، لازم است که در مقایسه‌هایتان به این تفاوت‌ها نیز توجه داشته باشید. البته پُر واضح است که این بدین معنا نیست که برای تحصیل در رشته‌های هنری و علوم انسانی، نتوانیدآلمان را انتخاب کنید و یا برای تحصیل در رشته‌های فنی و مهندسی، درهای اتریش  را به‌ رویتان بسته باشند!

 

مقایسه سبک و هزینه زندگی اتریش یا آلمان

پیش‌تر گفتیم که دو کشور آلمان و اتریش  اشتراکات فرهنگی و اجتماعی زیادی با یکدیگر دارند. همین امر به سبک زندگی نسبتاً مشابهی در این دو کشور منجر شده است. مجموع هزینه‌های زندگی و اقامت نیز در هر دو کشور، تفاوت زیادی ندارد. ضمن اینکه به دلیل نزدیکی جغرافیایی، با در نظر داشتن تفاوت‌های ایالتی، شرایط جوی و اقلیمی نسبتاً مشابهی نیز بر هر دو کشور حکم‌فرماست.

البته باید بدانیم که وسعت کشورآلمان، بیش از چهار برابر اتریش  است و نکته تحسین‌برانگیز در موردآلمان، توزیع یکنواخت شاخص رفاه و کیفیت زندگی در سراسر نواحی این کشور صنعتی در عین وسعت بیشتر آن است. حال‌آنکه مثلاً مقایسه کیفیت زندگی در وین با برخی شهرهای دیگر کشور کوچک اتریش  ، از تفاوت قابل‌توجه شاخص کیفیت زندگی میان آن‌ها حکایت دارد.

دانشگاههای مطرح اتریش

 

ردیف

نام دانشگاه

سایت رسمی دانشگاه

1

University of Graz

https://www.uni-graz.at/de

2

University of Vienna

https://www.univie.ac.at

3

University of Innsbruck

https://www.uibk.ac.at

4

TU Wien

https://www.tuwien.at

5

Johannes Kepler University Linz

https://www.jku.at

6

Graz University of Technology

https://www.tugraz.at/home

7

University of Salzburg

https://www.uni-salzburg.at/index.php?id=45

8

Vienna University of Economics and Business

https://www.wu.ac.at

9

University of Klagenfurt

https://www.aau.at

10

Universität Für Bodenkultur Wien

https://boku.ac.at

11

Medical University of Graz

https://www.medunigraz.at

 

 

شرایط تحصیل در آلمان چگونه است؟

با توجه به این که آلمان جز صنعتی‌ترین کشورهای اروپاست و اینکه یک کشور توسعه یافته مدرن است می‌تواند بستر مناسبی برای تحصیل افراد را فراهم کند. امکان تحصیل در آلمان رایگان است. و از دلایل مهمی که باعث می‌شود دانشگاه ‌های آلمان پر متقاضی باشد این است که این دانشگاه‌ ها علاوه بر اینکه تحصیل در آن ها رایگان است ارائه دهنده بهترین و با کیفیت ‌ترین آموزش‌ها برای دانشجویان هست.

اما شرایط دانشگاه‌ های آلمان چندان دشوار نیست که به نمونه ‌های آن اشاره می‌کنیم:

 •  دانشجو به زبان انگلیسی و آلمانی باید مسلط باشد.
 •  مدرک آیلتس که نمره آن 6 به بالا باشد.
 •  برای تحصیل در مقطع فوق لیسانس داشتن معدل 15 به بالا الزامی است.

 

برای مطالعه ی بیشتر به مقاله ی مقایسه تحصیل در اتریش با تحصیل در آلمان نگاهی بیندازید.

تفاوت‌های مهم

 

برای تحصیل اتریش بهتر است یا آلمان؟
برای تحصیل اتریش بهتر است یا آلمان؟

 

در مقایسه تحصیل در آلمان و اتریش  ، ذکر برخی نکات و تفاوت‌های مهم ضروری به نظر می‌رسد که در اینجا به آن‌ها می‌پردازیم.

شرایط سنی

برای تحصیل درآلمان، سن شما یکی از مؤلفه‌های تعیین‌کننده است. یعنی برای تحصیل در هر یک از مقاطع در این کشور، سقف سنی مطرح است. در حالی که اتریش  ، چنین محدودیتی ندارد که می‌توان آن را یک مزیت نسبی برای اتریش  تلقی کرد. به‌عبارت‌دیگر، در اتریش  می‌توانید ز گهواره تا گور، در جستجوی دانش باشید!

مدرک زبان

از حیث مدرک زبان، باز هم آلمان شرایط و ضوابط سخت‌گیرانه‌تری دارد. یعنی برای ورود بهآلمان و تحصیل در دانشگاه‌های این کشور باید از نظر سطح زبان در شرایط قابل قبولی باشید.

ضوابط آلمان، مدرک B2 زبان آلمانی یا نمره 6.5 آزمون آیلتس زبان انگلیسی را معادل با چنین شرایطی می‌داند. یعنی باید واجد یکی از این دو شرط باشید. اما برخلافآلمان، اگر در یکی از دانشگاه‌های اتریش  پذیرفته شوید، می‌توانید بدون داشتن مدرک زبان، وارد این کشور شده و مدارک زبانآلمانی را در همان‌جا اخذ کنید.

اعتبار مدارک دانشگاه‌های ایرانی در آلمان

نکته بسیار مهمی که در این باره باید به آن توجه کنید این است که کشور اتریش  ، از تاریخ 2 ژانویه سال 2018، مدارک صادره از سوی دانشگاه‌های آزاد اسلامی کشورمان را نپذیرفته و اعتبار آن را مورد تأیید قرار نمی‌دهد.

ولی در کشورآلمان، چنین محدودیتی وجود ندارد و تمامی مدارک تحصیلی از کلیه نهادهای آموزش عالی، درآلمان موردپذیرش قرار می‌گیرند.

پس چنانچه فارغ‌التحصیل دانشگاه آزاد هستید، بدیهی است که اتریش  نمی‌تواند، مقصد تحصیلی شما باشد. البته این مسئله نباید ناامیدتان کند زیرا این محدودیت و عدم امکان تحصیل در اتریش   ، اگرچه در ابتدا شاید کمی ناخوشایند باشد، اما درعین‌حال می‌تواند عزمتان را برای اخذ کرسی در بهترین دانشگاه‌های کشور زویاییآلمان بیشتر جزم کند و در نهایت شما را به موقعیت مطلوب یا به‌مراتب بهتر از آنچه در ذهن دارید، برساند.

در پایان امیدواریم آنچه گفته شد به شما در ارتباط با تحصیل درآلمان یا اتریش  و مقایسه مزایا و معایب احتمالی انتخاب هر یک آن‌ها به‌عنوان یک مقصد جذاب برای تحصیل دید روشن‌تری داده باشد.

منبع: سفارت آلمان  و سفارت اتریش 

سوال های متداول اتریش یا آلمان

🙋‍♀️1.زبان رسمی مردم اتریش چیست؟

 • آلمانی زبان رسمی این کشور است.

🙋‍♀️2.برای تحصیل در دانشگاههای اتریش محدودیت سنی وجود دارد؟

 • بله. برخلاف دانشگاههای آلمان که محدودیت سنی وجود ندارد. دانشگاههای اتریش دارای محدوده ی سنی برای پذیرش هستند.

🙋‍♀️3.هزینه ی زندگی در آلمان بیشتر است یا اتریش؟

 •  هزینه ی زندگی به شرایط مختلفی از جمله شهری که در آن زندگی می کنید و عوال بسیار دیگری وابسته است.

🙋‍♀️4.تحصیل در دانشگاههای اتریش هم رایگان است؟

 • تحصیل در کشور اتریش برای دانشجویانی که کشورشان عضو اتحادیه ی اروپا است رایگان ات اما سایر دانشجویان هر ترم حدود 800 یورو پرداخت میکنند.

🙋‍♀️5.پس از پایان تحصیل در کشورهای آلمان و اتریش میتوانم اقامت این کشور ا را دریافت کنم؟

 • صرف تحصیل در این کشورها به کسی اقامت تعلق نمیگیرد.باید به مدت  5 سال در این کشور مشغول به کار شوید وبیمه و مالیات پرداخت کنید تا به اقامت دائم برسید.

🙋‍♀️6.میتوان در دانشگاههای اتریش برای بورسیه اقدام کرد ؟

 • با داشتن نمرات عالی و سطح علمی و رزومه ایی خوب میتوانید برای دریافت بورسیه اقدام کنید.

🙋‍♀️7.مدرک دانشگاه پیام نور ایران مورد پذیرش دانشگاههای اتریش است؟

 • تمامی مدارک دانشگاههای سراسری و پیام نور مورد پذیرش این کشور است.

🙋‍♀️8.آیا شرایط کار دانشجویی در اتریش مانند آلمان است؟

 • کار دانشجویی در این کشور محدود است و شما فقط میتوانید ساعتهای محدودی در حین تحصیل کار کنید واز این طریق فقط بخشی از هزینه های زندگی تان  تامین میشود.

 

 

0 0 رای
به این مقاله امتیاز دهید
اشتراک گذاری در telegram
ارسال مقاله در تلگرام
اشتراک گذاری در twitter
توییت مقاله در توییتر
اشتراک گذاری در whatsapp
ارسال مقاله در واتس اپ
اشتراک گذاری در email
ایمیل مقاله به دیگری
فهرست مقاله
مشترک شوید
مطلع شدن از طریق
guest
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
نمایش همه نظرات