شماره تماس : 00905340102540 WhatsApp - ساعات کاری 9 صبح الی 18 پنجشنبه ها 9 صبح الی 14

برای تحصیل اتریش بهتر است یا آلمان؟

برای تحصیل اتریش بهتر است یا آلمان؟

مقایسه تحصیل در اتریش با تحصیل درآلمان

اتریش یا آلمان و مقایسه میان آن‌ها، موضوعی است که همواره کنجکاوی بسیاری از متقاضیان ادامه تحصیل در خارج از کشور را به خود جلب کرده است. شکی نیست که انتخاب مقصد و کشور محل تحصیل، امری بسیار مهم در ترسیم مسیر تحصیلی در خارج از کشور است که از میان گزینه‌های مختلف، دو کشور همسایه یعنی اتریش یا آلمان، همواره نام‌های جذابی برای دانشجویان بوده‌اند و به همین دلیل بسیاری از دانشجویان در جستجوی کسب اطلاعات مناسب جهت مقایسه این دو گزینه و در نهایت اخذ یک تصمیم بهینه برای انتخاب از بین آن‌ها هستند.

احتمالاً می‌دانید که اتریش یا آلمان به دلیل مجاورت، اشتراکات تاریخی، جغرافیایی و فرهنگی زیادی با یکدیگر دارند و حتی در مقاطعی از تاریخ، آن‌قدر یکی بوده‌اند که آدولف هیتلر، پیشوا و رهبر آلمان در جنگ جهانی دوم، اتریش  ی از کار در می‌آید! با این حال، موضوع اصلی بحث، مشخصاً مقایسه تحصیل درآلمان و اتریش  است. این مقایسه، صرفاً وجوه تفاوت و تشابه را برمی‌شمارد و در آخر، تصمیم‌گیری را به شخص شخیص خودتان محول می‌کند!

 مقایسه هزینه تحصیل اتریش یا آلمان

اولاً باید بدانیم که ساختار نظام آموزشی درهر دو کشور آلمان و اتریش  یکسان است. این بدین معناست که در صورت انتخاب هر یک از این دو کشور، چارچوب و فرایند تحصیلی کم‌وبیش یکسانی را طی می‌کنید.

اما هزینه تحصیل هم بحثی است که مطمئناً همیشه به‌عنوان یکی از مهم‌ترین پارامترهای تصمیم‌گیری، مطرح بوده و خوشبختانه یکی از ویژگی‌های مشترک و بسیار جذاب تحصیل درآلمان و اتریش ، رایگان بودن آن است. البته تحصیل در بعضی دانشگاه‌ها یا ایالت‌های خاص کشور آلمان، مستلزم پرداخت مبالغی اندک است که با این وجود و با توجه به میزان آن و نیز صرف این مبالغ برای تحصیل در دانشگاه‌های معتبر آلمانی، می‌توان آن را چیزی شبیه به رایگان تلقی کرد.

پیشنهاد مطالعه »
تحصیل رایگان در کشور های آلمان و اتریش

به‌عبارت‌دیگر، اگر تحصیل در برخی دانشگاه‌های آلمان مستلزم پرداخت چنین مبالغی هم باشد، کاملاً ارزشش را دارد! بنابراین در مقام مقایسه این‌گونه جمع‌بندی می‌کنیم که تحصیل در اتریش تماماً و تحصیل درآلمان نسبتاً، رایگان است. این یعنی فرصتی درخشان و اقتصادی برای ادامه تحصیل در بهترین دانشگاه‌های جهان!

مقایسه زبان تحصیل در اتریش با تحصیل درآلمان

اما از دیگر مؤلفه‌های مهم در خصوص انتخاب مقصد برای تحصیل یا ادامه تحصیل، زبان است. دانشگاه‌های هر دو کشور اتریش یا آلمان ، امکان تحصیل به زبان‌های آلمانی یا انگلیسی را برایتان فراهم می‌کنند. البته باید بدانیم که کشور آلمان، گزینه‌های بیشتر و متنوع‌تری را برای تحصیل به زبان انگلیسی پیش رویتان می‌گذارد که این امر با توجه گستردگی و تعداد دانشگاه‌های واقع در کشور آلمان، امری کاملاً طبیعی و بدیهی است.
رشته تحصیلی
رشته تحصیلی می‌تواند یکی از مؤلفه‌های تعیین‌کننده برای مقایسه تحصیل در اتریش   یا آلمان باشد. همان‌طور که می‌دانیم، کشور آلمان یکی از برترین قطب‌های صنعتی دنیاست و به همین جهت، آوازه‌ی دانشگاه‌های صنعتی آن، بسیار عالم‌گیر است.

همین مسئله موجب شده که از گذشته تا هنوز، سیل متقاضیان تحصیل در رشته‌های صنعتی، فنی و مهندسی به‌سوی دانشگاه‌های این کشور روانه شود. از سوی دیگر بی‌تردید شنیده‌اید که وین، پایتخت اتریش ، به مهد موسیقی جهان شهرت دارد و خاستگاه بسیاری از هنرمندان و اندیشمندان انسانی نظیر ولفگانگ موتزارت، زیگموند فروید و برخی از بزرگان دیگر بوده است. البته اینکه هیتلر را هم جزء بزرگان بدانید یا نه، به خودتان بستگی دارد!

به همین دلیل، چنانچه ملاحظات خاص و سخت‌گیرانه‌ای در ارتباط با رشته تحصیلی‌تان دارید، لازم است که در مقایسه‌هایتان به این تفاوت‌ها نیز توجه داشته باشید. البته پُر واضح است که این بدین معنا نیست که برای تحصیل در رشته‌های هنری و علوم انسانی، نتوانیدآلمان را انتخاب کنید و یا برای تحصیل در رشته‌های فنی و مهندسی، درهای اتریش  را به‌ رویتان بسته باشند!

 

پیشنهاد مطالعه »
اخذ پذیرش از دانشگاه‌های اتریش

مقایسه سبک و هزینه زندگی اتریش یا آلمان

پیش‌تر گفتیم که دو کشور آلمان و اتریش  اشتراکات فرهنگی و اجتماعی زیادی با یکدیگر دارند. همین امر به سبک زندگی نسبتاً مشابهی در این دو کشور منجر شده است. مجموع هزینه‌های زندگی و اقامت نیز در هر دو کشور، تفاوت زیادی ندارد. ضمن اینکه به دلیل نزدیکی جغرافیایی، با در نظر داشتن تفاوت‌های ایالتی، شرایط جوی و اقلیمی نسبتاً مشابهی نیز بر هر دو کشور حکم‌فرماست.

البته باید بدانیم که وسعت کشورآلمان، بیش از چهار برابر اتریش  است و نکته تحسین‌برانگیز در موردآلمان، توزیع یکنواخت شاخص رفاه و کیفیت زندگی در سراسر نواحی این کشور صنعتی در عین وسعت بیشتر آن است. حال‌آنکه مثلاً مقایسه کیفیت زندگی در وین با برخی شهرهای دیگر کشور کوچک اتریش  ، از تفاوت قابل‌توجه شاخص کیفیت زندگی میان آن‌ها حکایت دارد.

تفاوت‌های مهم

در مقایسه تحصیل در آلمان و اتریش  ، ذکر برخی نکات و تفاوت‌های مهم ضروری به نظر می‌رسد که در اینجا به آن‌ها می‌پردازیم.

شرایط سنی

برای تحصیل درآلمان، سن شما یکی از مؤلفه‌های تعیین‌کننده است. یعنی برای تحصیل در هر یک از مقاطع در این کشور، سقف سنی مطرح است. در حالی که اتریش  ، چنین محدودیتی ندارد که می‌توان آن را یک مزیت نسبی برای اتریش  تلقی کرد. به‌عبارت‌دیگر، در اتریش  می‌توانید ز گهواره تا گور، در جستجوی دانش باشید!

مدرک زبان

از حیث مدرک زبان، باز هم آلمان شرایط و ضوابط سخت‌گیرانه‌تری دارد. یعنی برای ورود بهآلمان و تحصیل در دانشگاه‌های این کشور باید از نظر سطح زبان در شرایط قابل قبولی باشید.

پیشنهاد مطالعه »
تحصیل در اتریش با مدرک دانشگاه غیرانتفاعی

ضوابط آلمان، مدرک B2 زبان آلمانی یا نمره 6.5 آزمون آیلتس زبان انگلیسی را معادل با چنین شرایطی می‌داند. یعنی باید واجد یکی از این دو شرط باشید. اما برخلافآلمان، اگر در یکی از دانشگاه‌های اتریش  پذیرفته شوید، می‌توانید بدون داشتن مدرک زبان، وارد این کشور شده و مدارک زبانآلمانی را در همان‌جا اخذ کنید.

اعتبار مدارک دانشگاه‌های ایرانی در آلمان

نکته بسیار مهمی که در این باره باید به آن توجه کنید این است که کشور اتریش  ، از تاریخ 2 ژانویه سال 2018، مدارک صادره از سوی دانشگاه‌های آزاد اسلامی کشورمان را نپذیرفته و اعتبار آن را مورد تأیید قرار نمی‌دهد.

ولی در کشورآلمان، چنین محدودیتی وجود ندارد و تمامی مدارک تحصیلی از کلیه نهادهای آموزش عالی، درآلمان موردپذیرش قرار می‌گیرند.

پس چنانچه فارغ‌التحصیل دانشگاه آزاد هستید، بدیهی است که اتریش  نمی‌تواند، مقصد تحصیلی شما باشد. البته این مسئله نباید ناامیدتان کند زیرا این محدودیت و عدم امکان تحصیل در اتریش   ، اگرچه در ابتدا شاید کمی ناخوشایند باشد، اما درعین‌حال می‌تواند عزمتان را برای اخذ کرسی در بهترین دانشگاه‌های کشور زویاییآلمان بیشتر جزم کند و در نهایت شما را به موقعیت مطلوب یا به‌مراتب بهتر از آنچه در ذهن دارید، برساند.

در پایان امیدواریم آنچه گفته شد به شما در ارتباط با تحصیل درآلمان یا اتریش  و مقایسه مزایا و معایب احتمالی انتخاب هر یک آن‌ها به‌عنوان یک مقصد جذاب برای تحصیل دید روشن‌تری داده باشد.

منبع: سفارت آلمان  و سفارت اتریش 

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

00905340102540 تماس جهت مشاوره در واتس اپ