شماره تماس : 00905340102540 WhatsApp - ساعات کاری 9 صبح الی 18 پنجشنبه ها 9 صبح الی 14

مهاجرت به کانادا از طریق پناهندگی

مهاجرت به کانادا از طریق پناهندگی

مهاجرت به کانادا از طریق پناهندگی

مهاجرت به کانادا از طریق پناهندگی یکی از دیگر انواع روش­های مهاجرت به کانادا ست و پیشروی کسانی قرار می­گیرد که خواهان کوچ و حرکت از کشوری به کشور دیگر هستند. این نوع مهاجرت همانند سایر روش­های دیگر مهاجرت دارای ویژگی­ها و خصوصیات خاص خود است و تحت شرایط خاصی انجام می­گیرد. این روش معمولاً آخرین روشی است که فرد برای مهاجرت به آن می­اندیشد و آن را انتخاب می­نماید.

زمانی که فرد ناچار است به دلایلی همچون ترس از مورد آزار و اذیت قرار گرفتن، زندانی شدن، علنی شدن فعالیت­هایی که با عضویت در یک گروه خاص انجام می­داده، مورد پذیرش واقع نشدن از طرف مردم و حکومت به علت داشتن عقیده­­ی خاص سیاسی و مذهبی و … کشور خود را ترک نماید، از این شیوه برای مهاجرت استفاده می­کند. در واقع در این شرایط فرد در جست و جوی مکانی امن است که حافظ جانش باشد و امنیت را برایش فراهم آورد. مهاجرت از طریق پناهندگی این امکان را برایش مهیا می­سازد.

از آنجایی که جامعه بین الملل به مسئله پناهندگی اهمیت زیادی داده و آن را محترم شمرده است، این مسئله مورد توجه بسیاری از کشورها قرار گرفته است. بسیاری از کشورها از جمله کشور کانادا پناهندگی را به رسمیت شناخته و آن را حقی دانستد که فرد در صورت ترس از مورد آزار و اذیت قرار گرفتن و یا به خطر افتادن جانش می­تواند از آن استفاده نماید. البته پناهنده شدن به یک کشور از جمله کانادا به سادگی امکان پذیر نیست و پذیرش آن از سوی دولتها مستلزم داشتن شرایطی است که در صورت نبود این شرایط با درخواست متقاضی مبنی بر پناهندگی موافقت نخواهد شد.

 

چه کسانی واجد شرایط مهاجرت به کانادا از طریق پناهندگی هستند؟

همانگونه که بیان شد پناهنده شدن به کشوری مستلزم داشتن شرایطی هست که در صورت نبود این شرایط فرد نمی­تواند درخواست پناهندگی بدهد.

پیشنهاد مطالعه »
مهاجرت کاری به کانادا در سال 2019

به منظور مهاجرت به کانادا از طریق پناهندگی، افسرانی مدارک متقاضی را بررسی می­نمایند تا تشخیص دهند که آیا مدارک صلاحیت ارجاع به شورای مهاجرت و پناهندگی را دارد یا خیر. این شورا مسئول بررسی درخواست متقضیان مهاجرت به کانادا از طریق پناهندگی است و مشخص می­کند که آیا فرد واقعاً به حمایت نیاز دارد یا خیر. شرایطی وجود دارد که تحت آن شرایط با تقاضای پناهندگی فرد موافقت نخواهد شد:

 • در صورتی  که متقاضی قبلاً در کشور دیگری پناهنده شده باشد و بتواند به آن کشور بازگردد.
 • در صورتی که متقاضی از طریق مرز ایالات متحده – کانادا وارد کانادا شده باشد( بر اساس پیمان منعقد شده بین ایالات متحده آمریکا و کانادا فرد به محض ورود به کشوری امن باید درخواست پناهندگی بدهد. به همین دلیل است که با تقاضای فردی که از مرز ایالات متحده وارد کانادا بشود موافقت نخواهد شد چرا که فرد مورد نظر بر طبق این پیمان باید در آمریکا درخواست پناهندگی می­داده است).
 • در صورتی که متقاضی قبلاً در کانادا پناهنده شده باشد.
 • متقاضی مرتکب جنایتی شده و یا کاری علیه حقوق بشر کرده است( کشور کانادا باید مطمئن شود که وجود فرد در کانادا امنیت آنجا را به خطر نمی­اندازد).
 • متقاضی قبلاً درخواست مهاجرت به کانادا از طریق پناهندگی داده است ولی واجد شرایط نبوده است و تقاضای وی رد شده است.
 • در صورتی که تشخیص داده شود این فرد پس از اخذ پناهندگی دوباره به کشور خود باز می­گردد.

در صورتی که شرایط فرد توسط این شورا مورد بررسی قرار گرفت و این شورا به این نتیجه رسید که فرد صلاحیت مهاجرت به کانادا از طریق پناهندگی را دارد، با درخواست وی موافقت می­نماید.

 

دو روش اصلی برای مهاجرت به کانادا از طریق پناهندگی:

دو راه اصلی و عمده برای پناهندگی در کانادا وجود دارد:

 • تقاضای مهاجرت به کانادا از طریق پناهندگی  در داخل خاک این کشور
 • تقاضای مهاجرت به کانادا از طریق پناهندگی در بیرون از خاک این کشور
پیشنهاد مطالعه »
مقایسه  ویزای کار کانادا و استرالیا

تقاضای پناهندگیدر داخل خاک این کشور، غالباً در برنامه رسیدگی به پناهندگان وارد شده به این کشور قرار می­گیرد.

تقاضای پناهندگی در بیرون از خاک این کشور، غالباً در شکل برنامه­های بشر دوستانه و برای حمایت از افرادی است که مورد آزار و اذیت قرار گرفتند، امکان به خطر افتادن جان آنها وجود دارد، زندگی سخت و دشواری را پشت سر گذاشته­اند و مجبور به ترک وطن و فرار از خانه خود شده­اند. به این عمل اسکان مجدد نیز گفته می­شود. در اسکان مجدد، افراد به محض وارد شدن به کانادا و پذیرش درخواست آنان از سوی کشور کانادا مورد حمایت قرار گرفته و زندگی جدیدی را شروع می­کنند.

تحصیل در کانادا

راه های قانونی برای مهاجرت به کانادا وجود دارد:

 1. مهاجرت به کانادا
 2. شرایط مهاجرت به کانادا
 3. مهاجرت به کانادا از طریق برنامه استارتاپ
 4. مهاجرت به کانادا از طریق روش اکسپرس اینتری
 5. مهاجرت به کانادا از طریق نیروی با تجربه کانادایی
 6. مهاجرت به کانادا از طریق خویشاوندی و ازدواج
 7.  ویزای طولانی مدت دیدار خانواده کانادا
 8. مهاجرت خوداشتغالی کانادا
 9. سرمایه گذاری در کانادا
 10. مهاجرت تحصیلی به کانادا / شرایط دریافت ویزای تحصیلی

 

نحوه ­ی حمایت از پناهندگان در کانادا

از پناهندگان در کانادا به دو شکل حمایت می­شود:

 • حمایت از طریق حامیان خصوصی
 • حمایت از طریق کمک­های دولتی

در روش اول، حامیان خصوصی که همان گروهی از مردم کانادا هستند به شکل داوطلبانه اقدام به حمایت از پناهندگان می­کنند. به این صورت که کلیه هزینه­های پناهندگان را به مدت یکسال تقبل می­نمایند.

این هزینه­ها شامل کلیه هزینه­های زندگی مثل هزینه خوراک، پوشاک، مسکن، پرداخت آب بها و انرژی­های مصرفی همچون برق و گاز و … می­باشد. از طرفی این حامیان به پناهندگان کمک می­نمایند تا بتوانند خود را با شرایط زندگی در کانادا تطبیق دهند.

پیشنهاد مطالعه »
 مهاجرت به  انگلستان از طریق پناهندگی

این کمک­ها بیشتر در غالب آشنایی با سیستم بانکی، نحوه ثبت نام در مدارس، استفاده از خدمات بهداشتی و درمانی، فراهم کردن یک مترجم حضوری برای برقراری ارتباط بهتر و آسانتر و … می­باشد. پس از سپری شدن این  مدت زمان این کمک­ها قطع می­گردد و فرد باید توانسته باشد در طول این مدت به استقلال مالی رسیده و از پس هزینه زندگی خود و خانواده­اش بربیاید.

در روش دوم یعنی حمایت از طریق کمک­های دولتی، متقاضیانی هستند که توسط حامیان خصوصی حمایت نمی­شوند. این افراد ناچار هستند که از دو راه وارد کشور کانادا بشوند:

 • به محض ورود به کانادا در پناهندگی خود را مطرح کرده و تمامی مدارکی که برای اثبات ادعایشان لازم است در مدت 15 روز تکمیل کرده و تحویل بدهند.
 • از طریق اداره پناهندگی کانادا درخواست خود را مبنی بر مهاجرت به کانادا از طریق پناهندگی با در دست داشتن تمامی مدارک مطرح نمایند.

دولت کانادا موظف است که این مدارک را ظرف مدت زمانی مشخص بررسی کرده و نتیجه را اعلام نماید. در صورتی که با درخواست فرد موافقت نشود، وی باید خاک کانادا را ترک نماید. در صورتی که با درخواست وی موافقت شد، دولت کانادا به مدت یکسال از وی حمایت می­کند. سقف این حمایت فقط 12 ماه است و در طول این مدت فرد باید بتواند به استقلال مالی برسد تا بتواند از پس هزینه­های زندگی خود و خانواده­اش برآید.

 

برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید همه روزه از ساعات ۹الی 18با موسسه حقوقی آوات تماس گرفته و با وکلای مجرب ما مشاوره شوید . و همچنین می توانید فرم ارزیابی ما را پر کنید و از طریق آن مشاوران ما تمام شرایط شما رابررسی کرده و با شما تماس می گیرند و راه کارهای مهاجرت به کانادا را به شما عزیزان بیان می کنند.

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

00905340102540 تماس جهت مشاوره در واتس اپ