مشاوره تلفنی

شماره تماس
021-22051353

ساعات کاری

شنبه الی چهارشنبه 9:30 تا 17:30 پنجشنبه 9:30 تا 13:30

خرید ملک در باکو

فهرست مقاله
خرید ملک در باکو
خرید ملک در باکو

باکو یکی از شهر در حال پیشرفت جهان است و این روند پیشرفت در سال های اخیر بسیار شدت گرفته است. در سال های گذشته بسیاری از سرمایه داران ایرانی تمایل به خرید ملک در باکو  داشته اند؛ دلیل این موضوع قیمت پایین تر املاک در این کشور ها نسبت به ایران است. رازها و دلایل دیگری نیز وجود دارد که ایرانیان از باکو ملک خریداری میکنند که در ادامه این موضوع را باهم بررسی خواهیم کرد با ما همراه باشید.

خرید ملک در باکو

موضوعات مورد بحث در این مقاله عبارتند از:

•    شرایط خرید ملک در باکو
•    اجاره ملک در شهر باکو
•    تسهیلات ملک
•    کیفیت ساخت املاک در باکو
•    خرید ملک از طریق ازدواج
•    قانون ملک
•    مدارک و اسناد لازم برای خرید ملک در آذربایجان
•    طبق قوانین و مقررات مالیاتی

 

شرایط خرید ملک در باکو

طبق قانون آذربایجان، در حقوق خرید خارجی و شهروندان محلی در زمینه خرید اموال هیچ تفاوتی وجود ندارد. شهروند خارجی و همچنین شهروند آذربایجان می تواند هر ملکی را به جز زمین خریداری کنند. یعنی میتوانند یک خانه یا آپارتمان بخرند اما حق خرید زمین را ندارند. طبق قانون آذربایجان، حق خرید زمین تنها به شهروندان آذربایجان میرسد.

در باکو چیزی به عنوان بالا شهر یا پایین شهر وجود ندارد. تنها در بخش های قدیمیتر شهر قیمت با تفاوت بسیار کمی بالاتر است.
به صورت کلی قیمت هر متر خانه در باکو بین 600 تا 900 هزار تومان است که این قیمت ممکن است در شرایط خاصی بسیار متفاوت تر از این رنج باشد.مسائلی همچون نوساز بودن بودن خانه و واقع شدن در محله های قدیمی باکو میتواند در بالاتر بودن قیمت ملک تاثیر گذار باشد.

اجاره ملک در شهر باکو

نکته جالب در مورد اجاره ملک در باکو این است که نیازی به پول رهن نیست.در واقع در باکو چیزی به عنوان پول رهن تعریف نشده است. و برای اجاره ملک فقط کافیت هزینه ماهیانه آن را پرداخت کنید.به طور میانگین هزینه اجاره خانه با 2 خواب در باکو در حدود 500 دلار است.اما این هزینه را میتوان کاهش داد.اگر از مرکز شهر دور شوید و یک آپارتمان یک خوابه اجاره کنید هزینه اجاره به حدود 300 دلار کاهش خواهد یافت.

 

تسهیلات ملک

در باکو تسهیلات زیادی برای خریداران املاک در نظر گرفته اند.برای واحد های آماده تا 80 درصد وام بانکی داده میشود.همچنین میتوانید با 30 درصد از قیمت ملک از طریق تسهیلات بانکی آن را خریداری کنید..
به صورت کلی قیمت اجاره در شهر باکو نسبت تهران تفاوت زیادی ندارد.اما خرید ملک در باکو بسیار ارزان تر است و دلیل این ارزان بودن نیز قیمت پایین زمین در باکو است.

کیفیت ساخت املاک در باکو

باکو شهری در حال پیشرفت است؛ به همین دلیل دولت آذربایجان سخت گیری زیادی در کیفیت ساخت املاک در این شهر دارد.تمام املاک موجود در باکو(به خصوص املاک تازه ساخت شده)از مصالح با کیفیت ساخته شده و تمام اصول مهندسی در ساخت این املاک رعایت شده است.

خرید ملک از طریق ازدواج

 

اگر یکی از اتباع خارجی با یک شهروند آذربایجان ازدواج کند و خانواده مالک زمین را بخرند، با این حال، طبق قانون خانواده ( AR) تمامی ملک که در طول ازدواج به دست آمده است یک ملک مشترک است، بدین ترتیب همسر خارجی برای نیمی از زمین واجد شرایط خواهد بود. در صورت جدا شدن از همسر زمین خریداری شده متعلق به جمهوری آذربایجان خواهد بود.

 

قانون ملک

 

اموال مالکیت زمین به اشخاص حقوقی خارجی و اشخاص حقیقی و حقوقی منتقل شده در نتیجه معاملات بر روی وراثت و رهن گذاشتن زمین در طول یک سال مطابق با قانون آذربایجان واگذار شده است. در صورت عدم نفوذ، حق مالکیت خصوصی زمین توسط اشخاص حقوقی خارجی و افراد دیگر مطابق با قانون گذاری اجرایی مربوطه یا شهرداری اجباری، طرح زمین را مطابق قانون اجاره زمین اجاره میشود، خریداری میکند.

 

مدارک و اسناد لازم برای خرید ملک در آذربایجان

 

هنگام خرید و یا انجام معاملات خرید و فروش در یکی از دفاتر اسناد رسمی لازم است که هر دو طرف مدارکی را به همراه داشته باشند. که این مدارک عبارتند از کارت شناسایی (پاسپورت، کارت ملی و یا مجوز اقامت موقت) مدرکی که ثابت کند. که مالکیت ملکی که قصد فروش آن را دارید متعلق به شماست. مانند سند خرید یا رسید بانکی. همچنین یک اظهارنامه از جانب اشخاصی که در آپارتمان زندگی می کنند. به همراه رضایت نامه کتبی از تمامی افرادی که همراه با مالک در خانه مذکور زندگی می کند ( به تعداد افراد خانواده ) برای فروش آپارتمان

طبق قوانین و مقررات مالیاتی

 

در صورتی که شخصی ( از اتباع خارجی ) قصد خرید یک ملک ( خانه، آپارتمان و یا یک اتاق در یک آپارتمان عمومی ) را داشته باشد نیازی به پرداخت مالیات نخواهد داشت. با این وجود، در صورتیکه شهروند خارجی پس از انجام معامله و موافقت برای خرید ملک صاحب ساختمان به شمار رود و قصد سکونت در آن را نداشته باشد، می بایست مالیات مربوط به ملک خود را پرداخت نماید.

در صورتی که یکی از اتباع خارجی قصد داشته باشد با استفاده از وام یک ملک را خریداری نماید. باید به این نکته توجه داشته باشد. که در مواقع درخواست وام خرید مسکن و یا سایر وام ها میتواند از هر یک از بانکهای موجود در محدوده کشور آذربایجان استفاده کند و در این حصوص محدودیتی وجود ندارد.

فرد خارجی برای اقامت آذربایجان با خرید ملک می بایستی به گونه ای اقدام به خرید ملک در سرزمین زیبای جمهوری آذربایجان نماید. که  ارزش ملک خریداری شده حداقل یکصد هزار منات معادل تقریبی ۶۰ هزار دلار آمریکا باشد. یا همان مبلغ پول را به صورت سپرده در بانک جمهوری آذربایجان داشته باشد، آنگاه می تواند تقاضای اقامت دائم نماید.

طبق قانون جمهوری آذربایجان، افراد خارجی می توانند اقدام به خرید ملک کنند. املاک به صورت مالکیت مطلق یا استیجاری قابل خرید و فروش هستند. در حالی که یک خارجی می تواند ملک را خریداری کند – به عنوان مثال یک آپارتمان یا یک خانه – نمی تواند زمین را خریداری کند، و خرید زمین  تنها برای شهروندان آذربایجان امکان پذیر است.

از نظر قانون جمهوری آذربایجان دو نوع اجازه اقامت در آذربایجان وجود دارد: اقامت موقت و اقامت دائم.بعد از دوسال زندگی و اقامت قانونی اولیه در آذربایجان با اقامت موقت، اجازه اقامت دائم داده می شود.

 

مقالات مرتبط:

 

اشتراک گذاری در telegram
ارسال مقاله در تلگرام
اشتراک گذاری در twitter
توییت مقاله در توییتر
اشتراک گذاری در whatsapp
ارسال مقاله در واتس اپ
اشتراک گذاری در email
ایمیل مقاله به دیگری
فهرست مقاله

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *