مشاوره تلفنی

021-88555626

ساعات کاری

شنبه الی چهارشنبه 9:30 تا 17:30 پنجشنبه 9:30 تا 13:30

ساعات کاری

شنبه الی چهارشنبه 9:30 تا 17:30 پنجشنبه 9:30 تا 13:30

خرید ملک در اتریش

فهرست مقاله
خرید ملک در اتریش
خرید ملک در اتریش

خرید ملک در اتریش مسیری است که با آگاهی کافی باید در آن قدم بگذارید. همان‌طور که احتمالاً می‌دانید، کشور اتریش یکی از مقاصد بسیار مطلوب برای بخش قابل‌ توجهی از مهاجرین است و هر سال عده زیادی از جای‌جای جهان، شانس خود را برای ورود و در پی آن اقامت در این کشور امتحان می‌کنند. واضح است که وقتی صحبت از اقامت در اتریش به میان بیاید، مسئله سرمایه گذاری در اتریش و تأمین مسکن و به طور مشخص خرید ملک اهمیتی دوچندان پیدا می‌کند.

البته سؤالات در ارتباط با خرید ملک در اتریش، عموماً به دو دسته عمده تقسیم می‌شوند. عده‌ای با اطمینان از اقامت خود در این کشور، صرفاً مایل به کسب اطلاعات بیشتر در مورد فرایند، قیمت و شرایط خرید ملک در اتریش هستند. اما پرسش اصلی عده دیگر این است که آیا اساساً می‌توان از طریق خرید ملک به مجوز اقامت در این کشور دست یافت؟

از این رو تصمیم گرفتیم که در مطلب حاضر، منحصراً و با این امید به موضوع خرید ملک در اتریش بپردازیم که بتوانیم پاسخگوی همه ابهامات شما عزیزان در این خصوص باشیم.

خرید ملک در اتریش برای اقامت؟

آیا قصد و هدف اصلی شما از خرید ملک اخذ مجوز اقامت در این کشور است؟ اگر پاسخ، مثبت است لازم است که در برنامه‌ریزی و افکارتان، تجدیدنظر جدی داشته باشید. خرید ملک یقیناً می‌تواند امتیاز مثبتی برای اقامت شما در این کشور باشد، اما هرگز یک معیارِ کافی نخواهد بود.

درست است که یکی از راه‌های اخذ مجوز اقامت در اتریش، خرید ملک در این کشور است اما صِرفِ همین یک گزینه احتمالاً برای مهاجرین ایرانی، چندان ایده‌ی کارگشایی نخواهد بود. به این دلیل که خرید ملک ، به‌عنوان تنها دلیل اقامت شما در این کشور، مورد پذیرش دولت اتریش قرار نمی‌گیرد. مگر آنکه سرمایه‌گذاری شما در بازار املاک، مشارکت مفیدی در سیستم اقتصادی اتریش داشته باشد که پُر واضح است برای این هم به سرمایه بسیار زیادی نیاز است که چنین سرمایه‌گذاری‌های سنگینی از عهده اکثریت داوطلبان اقامت در اتریش خارج است. پس اگر تا این لحظه طور دیگری فکر می‌کردید، وقت آن است که طرحی نو در اندازید و در کنار ایده خرید ملک در اتریش، به راهکارهای مؤثرتری فکر کنید. مثلاً می‌توانید اخذ اقامت در اتریش از طریق شغلی و یا تحصیلی را مدنظر قرار دهید.

قیمت خرید ملک در اتریش

قیمت خرید ملک در اتریش مثل هر جای دیگری طبیعتاً به منطقه موردنظر شما بستگی دارد. شهرهایی مثل وین و مناطق پرطرفدار نزدیک به نواحی معروف اسکی در این کشور، طبیعتاً در گروه گزینه‌های گران‌قیمت قرار دارند. مثلاً کف قیمت خرید ملک در این نواحی پرطرفدار، حدود 40 الی 50 هزار یورو است. یعنی شروع قیمت خرید ملک از این ارقام است.

از آنجا که بودجه و عوامل اقتصادی، الزام‌آورترین محدودیت برای اکثر مهاجرین است، بهتر است به فکر انتخاب گزینه‌ای باشید که از نظر اقتصادی بهینه بوده و در عین حال بتواند پاسخگوی انتظارات شما باشد که خوشبختانه چنین گزینه‌هایی در کشور اتریش زیاد است.

ممکن است دور بودن از نواحی مرکزی اتریش یا شهرهای آن به دلیل دوری مسافت یا اصطلاحاً پَرت بودن، چندان باب میلتان نباشد اما باز هم نباید نگران باشید.

اولاً خرید ملک در اتریش با معیارهای اقتصادی، لزوماً به معنای سکونت در یک منطقه پَرت یا یک مسکن بد و نامطلوب نیست.

ثانیاً کشور اتریش از نظر سیستم حمل‌ونقل، یکی از بهترین کشورهای اروپاست که به لطف این ویژگی، حتی اگر خودتان به طور داوطلبانه، پَرت ترین نواحی آن را هم برای اقامت انتخاب کنید، باز هم مشکلی از حیث بُعد مسافت و دسترسی به نواحی مرکزی یا لاکچری اتریش نخواهید داشت!

نحوه خرید ملک در اتریش

پیش از شروع فرایند، تأکید مؤکد داریم که سازوکار خرید ملک را از مجاری معتبر طی کنید. کوچک‌ترین سهل‌انگاری در این مسیر می‌تواند ضررهای مالی و زمانی هنگفتی را روی دستتان بگذارد.

پس چه بهتر که در صورت عدم آشنایی با روال و جزئیات کار، از طریق یک کارگزار مثل یک موسسه حقوقی یا مهاجرتی معتبر وارد عمل شوید تا فرایند خرید ملک را به بهترین و اقتصادی‌ترین شکل ممکن طی کنید.

اما برای اطلاعات کلی بد نیست بدانید که روال کار به این صورت است که ابتدا باید از نواحی در دسترس که خرید ملک  در آن نواحی امکان‌پذیر است و به آن‌ها در اصطلاح، طرح‌های منطقه بندی می‌گویند، اطلاع حاصل کنید. پس از آن یک پیش‌قرارداد را که شامل اطلاعات کلی مثل قیمت، ویژگی‌ها و … درباره ملک موردنظر شماست، منعقد می‌کنید.

انجام استعلام در مورد ملک انتخابی شما، مرحله بعدی کار است که مستلزم پرداخت یک دهم از قیمت ملک است. در صورتی که همه چیز مرتب پیش برود، به غول مرحله آخر می‌رسید که همان ثبت قرارداد نهایی و خرید قطعی ملک است. خُب؛ مبارکتان باشد!

در اینجا باز هم یادآوری می‌کنیم که به دلیل پیچیدگی و حساسیت فرایند قانونی خرید ملک ، درخواست کمک از افراد خبره و در عین حال معتبر را از یاد نبرید.

البته حتماً موافقید که خرید ملک به‌عنوان تنها راه سکونت شما در اتریش، وحی مُنزَل نیست! در صورت داشتن مجوز اقامت، قطعاً می‌توانید به جای خرید ملک در اتریش، به اجاره کردن خانه نیز فکر کنید.

اینکه کدام راه را انتخاب کنید، کاملاً بستگی به خودتان، ایده‌ها و البته شرایط اقتصادی تان دارد. با این حال در صورتی که راهکارِ اجاره را به خرید ملکترجیح می‌دهید، باز هم حواستان را جمع کنید تا آنچه نصیبتان می‌شود، دقیقاً همان باشد که انتظارش را داشتید.

پس در کنار اتکا به یک وکیل یا کارگزار معتبر و معتمد، خودتان نیز در ماجرا حضور فعال داشته باشید و با چشمانی باز و آگاهی از همه ابعاد و خصوصیات مسکن مدنظرتان، نسبت به انعقاد قرارداد اجاره‌ی آن اقدام کنید. به طور کلی چه در موضوع اجاره و چه خرید ملک در اتریش، مثل همه جای دنیا، دلال‌ها نقش قابل توجهی ایفا می‌کنند و فعالیت آن‌ها همانند یک شمشیر دو لبه، دارای مزایا و معایب احتمالی خاص خودش خواهد بود. پس حواستان باشد که بهینگی انتخاب شما، قربانی منفعت‌طلبی آن‌ها نشود.

منبع:سفارت اتریش

اشتراک گذاری در telegram
ارسال مقاله در تلگرام
اشتراک گذاری در twitter
توییت مقاله در توییتر
اشتراک گذاری در whatsapp
ارسال مقاله در واتس اپ
اشتراک گذاری در email
ایمیل مقاله به دیگری
فهرست مقاله
مشترک شوید
مطلع شدن از طریق
guest
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
نمایش همه نظرات
شروع مشاوره
سلام
برای مشاوره در واتساپ اینجا کلیک کن!