اتریش, اقامت

طرح اقامت خود حمایتی اتریش (شرایط و قوانین )

اقامت خود حمایتی اتریش

اقامت خود حمایتی اتریش

اقامت خود حمایتی اتریش یا اقامت در اتریش از طریق تمکن مالی از آن دست مسیرهای اقامتی در اتریش است که در صورت برخورداری از شرایط اقتصادی موردنیاز، می‌توانید بدون دردسر و پیچیدگی خاصی نسبت به اخذ مجوز آن اقدام کنید. شاید اغراق نباشد اگر ادعا کنیم که پول و درآمد، شرط لازم و تقریباً کافی برای اقامت خود حمایتی اتریش است. بنابراین اگر از نظر مالی، وضعیت خوبی دارید می‌توانید با اطمینان خاطر نسبی، فرایند اخذ اقامت اتریش را آغاز کنید. در این مطلب بر آن شده‌ایم که توضیحات بیشتری در مورد اقامت خود حمایتی اتریش ارائه کنیم.

مزایای اقامت خود حمایتی اتریش

از آنجا که به قول قدیمی‌ها، دارندگی، برازندگی می‌آورد واضح است در هر عرصه‌ای که اسکناس و قدرت اقتصادی، نقش اصلی را ایفا کند، دشواری‌ها، آسان می‌شوند! مزیت اصلی اقامت خود حمایتی این است که در صورت برخورداری از قدرت اقتصادی کافی، دیگر فرایند یا شرط پیچیده‌ای را در مقابلتان نخواهید دید. مدرک تحصیلی و مدرک زبان، دو عاملی هستند که معمولاً در بیشتر روش‌های اخذ اقامت، نقش تعیین‌کننده‌ای دارند اما در روش اخذ اقامت خود حمایتی اتریش، الزام قانونی برای آن‌ها وجود ندارد.

البته در برخی شرایط خیلی خاص، ممکن است لازم باشد که مدرک زبان داشته باشید اما نه مدرکی که نیازمند نمره بالا باشد. یعنی هر فردی با هر ضریب هوشی ک داشته باشد، پس از گذراندن یک دوره آموزشی کوتاه، از پسش برمی‌آید.

البته قطعاً موافقید که یادگیری زبان در یک کشور جدید، از نان شب هم واجب‌تر است. پس فارغ از وجود یا عدم وجود الزامات قانونی بهتر است که زبانتان را در انگلیسی و آلمانی تا می‌توانید تقویت کنید که هم صلاح دنیا در آن است، هم ثواب آخرت!

شرایط اقامت خود حمایتی اتریش

همان‌طور که گفتیم برخورداری از منابع مالی مناسب می‌تواند یک عامل بسیار تعیین‌کننده در اخذ مجوز اقامت خود حمایتی اتریش باشد. برای این منظور، شما باید به دولت کشور میزبان که در اینجا اتریش است، با ارائه اسناد و مدارک محکم ثابت کنید که قادر به تأمین هزینه‌های زندگی خود و اعضای خانواده‌تان (در صورت همراهی) بوده و اصطلاحاً سربارِ دولت اتریش نخواهید شد.

یعنی در کشور خودتان یک منبع مالی مستمر و پایدار دارید که برای پوشش مخارج زندگی‌تان در اتریش از کفایت لازم برخوردار است. در این صورت، بسیار راحت‌تر از سایر متقاضیانی که از مسیرهایی مانند تحصیل یا کار برای ورود به خاک اتریش اقدام کرده‌اند، می‌توانید به هدفتان برسید و با اخذ مجوز اقامت اتریش در این کشور ماندگار شوید. به یاد داشته باشید که اگر از مسیر اقامت خود حمایتی اقدام کرده‌اید تا چند سال اجازه کار کردن در این کشور را نخواهید داشت و صرفاً باید به منابع درآمدی خودتان تکیه کنید.

قطعاً می‌دانید که بحران شدید اقتصادی طی سال‌های اخیر، بلای جان اقتصاد کشورها در سراسر جهان شده و اگرچه که اقتصاد قدرتمند کشورهایی مثل اتریش و آلمان، کمترین ضربه را از این بحران متحمل شده‌اند اما به هر حال باز هم تا حدی از آن تأثیر پذیرفته‌اند.

در نتیجه، با وجود اینکه شاخص‌های اقتصادی مثل نرخ بیکاری در این کشورها کماکان در مقایسه با بسیاری از کشورهای دیگر، پایین تلقی می‌شود اما آن‌ها نیز با مشکلاتی در ابعاد مختلف اقتصادی مثل بازار کار مواجه هستند. بنابراین اگر بدانند که بدون قصدِ ورود به بازار کارشان، قصد اقامت در کشورشان را دارید و نیز قرار است از کیسه‌ی خودتان در آنجا ریخت‌وپاش کنید، اصلاً عجیب نیست اگر برایتان فرش قرمز پهن کنند!

نوع منبع درآمد برای اخذ اقامت خود حمایتی اتریش چندان مهم نیست اما باید دارای سه شرط اساسی زیر باشد:

درآمد ماهیانه شما باید با حداقل میزان تعیین‌شده از سوی دولت اتریش برابری کند. البته این میزان ممکن است بنا به دلایل مختلف، در هر سال متغیر باشد اما به عنوان یک قاعده کلی می‌توان گفت که باید دو برابر نرخ استاندارد مصوب در قانون بیمه اتریش باشد که باید هر سال از رقم دقیق آن اطلاع حاصل کنید.

مثلاً در سال 2018، این نرخ برای افراد مجرد، حدود 900 یورو در ماه تعیین شده بود. یعنی اگر در آن سال، درآمد ماهیانه شما در کشور خودتان، حداقل 1800 یورو بوده باشد، از حیث مالی برای اخذ اقامت خود حمایتی اتریش واجد شرایط بوده‌اید.

درآمد ماهیانه شما، باید ثابت و مستمر باشد.

منبع درآمد ماهیانه شما، باید از قابلیت مستندسازی برخوردار بوده تا بتوانید آن را در قالب اسناد و مدارک رسمی به دولت اتریش ارائه دهید. سود سهام، حقوق بازنشستگی، اجاره‌ی املاک و مستغلات، سود سپرده و پس‌انداز و مواردی از این دست می‌توانند یک منبع درآمدی قابل‌قبول جهت ارائه به سفارت اتریش باشند.

یک نکته مهم در مورد اقامت اتریش که باید بدانیم این است که این کشور هر ساله سهمیه محدودی را برای صدور مجوز اقامت خود حمایتی اتریش برای اتباع خارجی تعیین می‌کند که این سهمیه‌بندی بر اساس استان‌ها صورت می‌گیرد. یعنی هر استان سهمیه مشخصی دارد. این‌طور هم نیست که در هر مقطعی از سال بتوانید برای اقامت خود حمایتی اتریش اقدام کنید. بلکه باید در مقاطع زمانی خاص و به طور مشخص در ژانویه برای این منظور، درخواست ارائه دهید.

مدت اعتبار

اعتبار مجوز اقامت خود حمایتی اتریش در ابتدا به صورت یک‌ساله بوده که در انتهای هر سال و پس از بررسی مجدد وضعیت و شرایط شما و حصول اطمینان از اینکه کماکان واجد شرایط لازم برای اقامت خود حمایتی اتریش هستید، برای یک سال دیگر تمدید می‌شود. تا سه سال اول، وضع به همین منوال است اما از سال سوم، مدت اعتبار مجوز اقامتتان سه ساله می‌شود و عموماً بعد از گذشت حداقل پنج سال، می‌توانید برای اخذ مجوز اقامت دائم در اتریش اقدام کنید.

با وجود سهولت نسبی مسیر اقامت اتریش (مشروط به برخورداری از درآمد کافی) لازم است که این فرایند را با چشمانی باز طی کنید. افزایش روزافزون اطلاعات و در صورت نیاز، بهره‌گیری از خدمات مشاوره‌ای از مراکز معتبر مهاجرتی و اقامتی یک اصل لازم برای طی موفقیت‌آمیز این مسیر است. اهمیت این آگاهی را فارغ از هر روشی که برای مهاجرت و اقامت مد نظر دارید، هرگز از یاد نبرید.

منبع: سفارت اتریش

نوشته های مرتبط

One thought on “طرح اقامت خود حمایتی اتریش (شرایط و قوانین )

  1. محمدی گفت:

    میشه با خانواده برای ثبت شرکت در اتریش اقامت کرد و تا ثبت شرکت از این روش استفاده کرد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *