شماره تماس : 00905340102540 WhatsApp - ساعات کاری 9 صبح الی 18 پنجشنبه ها 9 صبح الی 14

ویزای دانشجویی اتریش

ویزای دانشجویی اتریش

ویزای دانشجویی اتریش

ویزای دانشجویی اتریش، مجوزی است که می‌تواند زندگی کاری و تحصیلی‌تان را به‌کلی دگرگون کرده و شما را در مسیر متفاوتی قرار دهد. همان‌طور که می‌دانیم تحصیل در اتریش به دلیل ویژگی‌هایی مثل اعتبار دانشگاه‌های این کشور و از همه مهم‌تر، اقتصادی بودنش طرفداران بسیاری در سراسر دنیا دارد و همه افرادی که قصد آغاز یا ادامه تحصیل در خارج از کشور خودشان را دارند، قطعاً در ارزیابی‌هایشان اتریش را به‌عنوان یک مقصد مطلوب تحصیلی مدنظر قرار می‌دهند.

با این توضیحات عجیب نیست که ویزای دانشجویی اتریش و شرایط اخذ آن همواره یکی از موضوعات بحث‌برانگیزی باشد که به دلیل وجود تقاضای بالا نسبت به آن، سؤالات و ابهامات زیادی را میان متقاضیان مهاجرت تحصیلی به اتریش مطرح کرده است.

در این مطلب با این امید به موضوع ویزای دانشجویی اتریش می‌پردازیم که بتوانیم پاسخگوی بخش قابل‌توجهی از پرسش‌های شما عزیزان باشیم.

درخواست ویزای دانشجویی اتریش

حتماً می‌دانید که ویزا، مجوزی است که به‌مثابه دلیل موجه ورود شما به یک کشور دیگر و اقامتتان در آن عمل می‌کند. به‌عنوان یک ایرانی برای سفر به اکثر کشورهای دنیا خصوصاً کشورهای اروپایی، برای هر مدت و به هر دلیلی که باشد، باید ویزا داشته باشید. درخواست ویزای دانشجویی اتریش باید بر اساس مجموعه‌ای از قواعد و اصول صورت بگیرد که شاید بتوان عامل زمان را حیاتی‌ترین مؤلفه‌ی این فرایند دانست.

به این معنی که شما باید هر چه سریع‌تر نسبت به ارائه درخواست ویزای دانشجویی اتریش اقدام کنید و از ابتدا تا انتهای این فرایند، به زمان‌بندیِ کار توجه ویژه‌ای داشته باشید. یکی از علل اهمیت عامل زمان در ثبت درخواست ویزای دانشجویی اتریش این است که از لحظه ثبت درخواست، احتمالاً مدت‌زمان زیادی باید منتظر بمانید تا به درخواستتان ترتیب اثر داده شود که ممکن است گاهی بیش از یک سال هم طول بکشد. این مدتِ انتظار طی سالیان اخیر، حتی بیشتر از قبل شده که این خود دلیل محکمی بر ارزش عامل زمان است.

پیشنهاد مطالعه »
تحصیل داروسازی در مجارستان

پس از دعوت به سفارت و ارائه مدارک و مستندات موردنیاز، در صورتی که مشکل خاصی نباشد، با درخواست شما برای صدور ویزای دانشجویی اتریش موافقت می‌شود و برای ادامه کار، مهلت معینی برایتان تعیین می‌شود که به اتریش سفر نموده تا امور اداری مربوط به تحصیلتان را پیگیری کنید. برای این منظور باید طوری برنامه‌ریزی کنید که همه امور مربوط به ثبت‌نام در دانشگاه مدنظرتان در مهلت مقرر انجام شده و به اتمام برسد. انقضای اعتبار گذرنامه در میانه‌ی راه بدترین اتفاقی است که می‌تواند در این مسیر برایتان رخ دهد. پس مجدداً تأکید می‌کنیم که نسبت به تاریخ شروع، اتمام و طول مدت اقامتتان در اتریش بسیار دقیق باشید.

 

 

مصاحبه

پس از تعیین وقت سفارت برای مصاحبه حضوری، نوبت به آن می‌رسد که در عرضه و ارائه‌ی خودتان نیز موفق عمل کنید. یک مصاحبه چند دقیقه‌ای پُرفِشار در انتظارتان است که البته آن‌قدری که شنیده‌اید، نباید در موردش نگران باشید. در این مصاحبه باید در مورد انگیزه و اهدافتان برای ماجراجویی جدیدی که در سر دارید، توضیحات کامل، شفاف و قانع‌کننده ارائه دهید. فراموش نکنید که در هنگام مصاحبه برای ویزای دانشجویی اتریش:

خود واقعی‌تان باشید؛ استعدادتان در بازیگری را جای دیگری محک بزنید!

تا می‌توانید نرمال رفتار کنید. هر چند که حدی از استرس، نه‌تنها پای ثابت کار، بلکه بخشی لطف و نمکِ ماجراست! مطمئن باشید که فرد مصاحبه‌کننده نیز استرستان را درک می‌کند.

به پرسش‌های مطروحه، در کمال صداقت و جامعیت پاسخ دهید. ضمنا بهتر است پُرحرفی نکنید!

از به همراه داشتن مدارک لازمی که در وقت مصاحبه باید تحویل دهید، اطمینان حاصل نمایید. خصوصاً آن چندصد یوروی بی‌زبان بابت هزینه صدور ویزا را فراموش نکنید!

پیشنهاد مطالعه »
هزینه تحصیل دندانپزشکی در روسیه چقدر است؟

مدارک لازم برای ویزای دانشجویی اتریش

واضح است که برای اخذ چنین ویزای مهمی باید فهرست بلند بالایی از انواع مدارک را که مؤید و ضامن اقامت و تحصیل قانونی و بی‌دردسر شما در کشور اتریش باشد، به زبان آلمانی یا انگلیسی ترجمه کرده و به سازمان‌های مربوطه ارائه دهید که ما در اینجا به برخی از مهم‌ترین و متداول‌ترین این مدارک برای اخذ ویزای دانشجویی اتریش اشاره می‌کنیم:

  • اسناد شناسایی و هویتی داوطلب
  • پاسپورت قانونی و معتبری که دست‌کم برای 6 ماه اعتبار داشته باشد.
  • آخرین مدرک تحصیلی همراه با ریز نمرات
  • مدارک مربوط به توانمندی مالی برای اقامت در اتریش
  • مدارک مربوط به پژوهش‌ها یا دستاوردهای علمی احتمالی‌تان در گذشته
  • انگیزه نامه (برای دانشجویانی که قصد تحصیل در مقاطع کارشناسی ارشد یا دکترا را دارند)

البته ذکر این نکته خالی از لطف نیست که با توجه به دانشگاه محل تحصیلتان، بخشی از کارهای مربوط به ارائه اسناد برای ثبت‌نام را ممکن است بتوانید از راه دور و از طریق اسکن مدارک انجام دهید. اما این روال در بین همه دانشگاه‌های کشور اتریش، مقبولیت ندارد و برای ارائه مدارکتان به بعضی از این دانشگاه‌ها لازم است شخصاً و به‌صورت حضوری قدم رنجه کرده و به اتریش بروید!

الزامات بعد از اخذ ویزای دانشجویی اتریش

پس از آنکه فرایند اخذ ویزای دانشجویی اتریش را به‌سلامت گذراندید لازم است که بلافاصله پس از اقامت در محل سکونتتان، چه خوابگاه و چه منزل، آن را رسماً ثبت کرده و موقعیت مکانی‌تان را به اطلاع مقامات اتریشی برسانید. افتتاح حساب در یکی از بانک‌های اتریش برای انجام امور مالی نیز یکی دیگر از کارهای مهمی است که باید انجام دهید.

پیشنهاد مطالعه »
تحصیل در مجارستان در مقطع کارشناسی ارشد

پس از انجام این کارها، باید مدارک مربوطه را برای اخذ اقامت یک ساله دانشجویی به نهادهای ذیصلاح ارائه دهید. اعتبار مجوز اقامت شما تا پایان دوران تحصیلتان در کشور اتریش، به همین منوال و به شکل سالانه تمدید می‌شود و در صورت رعایت قوانین و اتخاذ یک رفتار قانون‌مدارانه‌ی شهروندی، لحظات خوبی را به‌عنوان یک دانشجو در اتریش تجربه خواهید کرد.

موانع صدور ویزای دانشجویی اتریش

فرایند صدور ویزا با دقت، پیچیدگی و حساسیت زیادی انجام می‌گیرد و در این میان، نیت، وضعیت و سابقه سه عاملی هستند که نقش مهمی را در طول فرایند صدور ویزای دانشجویی اتریش و به‌طورکلی هر نوعی از ویزا ایفا می‌کنند.

ممنوع‌الخروج بودن، احراز عدم صداقت، عدم کفایت مالی، مسائل امنیتی، سوءسابقه، دور زدن قوانین معمول برای اخذ ویزا، ابتلا به امراض خاص، خطای عمدی یا سهوی در ارائه اطلاعات و … از مهم‌ترین مواردی هستند که می‌توان از آن‌ها به‌عنوان رایج‌ترین موانع صدور ویزای دانشجویی اتریش نام برد که از ورود شما به کشور اتریش جلوگیری می کنند.

سخن آخر

اخذ ویزای دانشجویی اتریش، تصمیمی است که برای تحقق آن به اراده، تلاش و البته صداقت نیاز دارید. بنابراین اگر تصمیمتان برای تحصیل در اتریش جدی است و مانع خاصی از جنس موانع مذکور را پیش رویتان نمی‌بینید، بهتر است زودتر دست‌به‌کار شده و ترجیحاً با مشورت فرد یا موسسه‌ای که با فرایند قانونی کار، آشنایی کافی دارد، ماجراجویی جدید و جذابتان را در مهد هنر و موسیقی جهان آغاز کنید.

منبع: سفارت اتریش

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

00905340102540 تماس جهت مشاوره در واتس اپ