مشاوره تلفنی

تماس از Whatsapp
+905340102540

ساعات کاری

شنبه الی چهارشنبه 9 تا 18 پنجشنبه 9 تا 14

بورسیه تحصیلی در استرالیا

فهرست مقاله
بورسیه تحصیلی در استرالیا
بورسیه تحصیلی در استرالیا

بورسیه تحصیلی در استرالیا

راه­های زیادی برای مهاجرت به استرالیا وجود دارد که از جمله­ی آنها می­توان به مهاجرت از طریق اخذ بورسیه تحصیلی در استرالیا  اشاره کرد. کشور استرالیا از جمله کشورهایی است که از سیستم آموزشی مناسب برخوردار است و توانسته است دانشگاه­ های برتر جهان را در خود جای دهد. از همین رو همه ساله بسیاری از دانشجویان خواهان تحصیل در استرالیا هستند اما به علت بالا بودن میزان شهریه ­ی دانشگاه ­ها و عدم توان پرداخت آن، این امکان برای برخی از آنها وجود ندارد.

مهاجرت به استرالیا از طریق بورسیه تحصیلی

بورسیه تحصیلی به زبان ساده به وجود آوردن فرصتی برای تحصیل رایگان و نوعی کمک هزینه است که توسط برخی از مراکز علمی، مؤسسات خیریه و دانشگاه­ها به دانشجویان واجد شرایط داده می­شود تا بدین طریق به آنها در  هزینه ­های تحصیلی کمک نمایند.

در اغلب موارد به دانشجویان تحصیلات تکمیلی این بورسیه اعطا می­شود و دانشجویان مقطع کارشناسی به طور محدودتری از این بورسیه بهره­ مند می­شوند. کمک هزینه­ هایی که در هر یک از مقاطع به دانشجویان برتر داده می­شود به شکل­های مختلف انجام می­شود و از کشوری به کشور دیگر متفاوت می­باشد.

کشور استرالیا این فرصت را به وجود آورده است که دانشجویان ممتاز و برتر را در مقاطع تحصیلی دیپلم، لیسانس، فوق لیسانس و دکترا بورسیه نماید تا از این طریق امکان تحصیل رایگان را برای این دسته از دانشجویان فراهم نماید.

افرادی که خواهان تحصیل در استرالیا و اخذ بورسیه تحصیلی هستند می­توانند با در نظر گرفتن مقطع و مدرک تحصیلی خود، برای این کار اقدام نمایند. کمک هزینه­ هایی که توسط کشور استرالیا به دانشجویان ممتاز و برتر داده می­شود شامل کمک هزینه ­های پرداخت شهریه، کمک هزینه­های مربوط به زندگی، بهداشت، درمان، سفر و … است.

مقالات مرتبط با تحصیل در استرالیا:

 

شرایط اخذ بورسیه تحصیلی استرالیا

 • داشتن مدرک زبان
 • داشتن معدل بالا
 • برقرای ارتباط مستقیم با دانشگاهی که متقاضی قصد ادامه­ی تحصیل در آن را دارد و ثبت نام در زمان تعیین شده

البته به جزء موارد ذکر شده، شرایط دیگری نیز وجود دارد که فرد متقاضی اخذ بورسیه تحصیلی می­تواند از طریق آن شانس خود را برای دریافت این بورس تحصیلی افزایش دهد.

از جمله­ ی این شرایط می­توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • تألیف کتاب یا چاپ مقالات علمی معتبر
 • داشتن سابقه­ ی کار که مرتبط با رشته­ی تحصیلی فرد است.
 • بین مقطعی تحصیلی که متقاضی می­خواهد در آن به ادامه­ ی تحصیل بپردازد با مقطع قبلی که گذرانده فاصله­ ی طولانی وجود نداشته باشد. به طور مثال چنانچه فرد در سال 2018 خواهان اخذ بورس تحصیلی در مقطع کارشناسی ارشد است زمانی شانس وی برای اخذ بورس تحصیلی افزایش می­یابد که مقطع قبلی خود یعنی کارشناسی را در همان سال یا یکی دو سال قبل از آن به اتمام رسانده باشد.
 • برخورداری از یک رزومه­ ی قوی
 • وجود انگیزه ­ی بسیار
 • ارائه ­ی پروپوزال

منابع ارائه بورس­های تحصیلی در استرالیا

منابعی که بورس­ های تحصیلی را در کشور استرالیا ارائه می­دهند عبارتند از:

 • مراکز تحقیقاتی
 • دانشگاه ­ها

بورس­ هایی که از طرف دانشگاه ­های استرالیا ارائه می­شوند با یکدیگر متفاوت بوده و از پرداخت بخشی از هزینه ­ها مثل پرداخت بخشی از شهریه تا تمام هزینه­ ها  مثل پرداخت کامل شهریه و تقبل هزینه ­های زندگی را شامل می­شود.

برخی از دانشگاه­های استرالیا برای برخی از رشته­ های خاص کمک هزینه­­ ی ویژه­ای را در نظر می­گیرند. البته لازم به ذکر است که این کمک­ هزینه­ ها به دانشجویانی تعلق می­گیرد که ممتاز و برتر بوده و دارای صلاحیت و شایستگی لازم باشند. کمک هزینه ­های تحصیلی برای مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد بیشتر به صورت پرداخت بخشی از شهریه است و امکان تحصیل رایگان به صورت صد در صد برای دانشجویان این مقاطع وجود ندارد.

اما در مقاطع دکترا و کارشناسی ارشد تحقیقاتی امکان تحصیل رایگان وجود دارد و آن هم به علت این است که کشور استرالیا خواهان تقویت بخش تحقیقاتی خود است و این کار مستلزم جذب دانشجویان برتر پژوهشگرا می­باشد.

 

 • دولت استرالیا

دولت استرالیا به دنبال جذب دانشجویان پژوهشگرا و ممتاز در بخش تحقیقاتی خود است. از این رو برای دانشجویان بین المللی بورس­ های تحصیلی خوبی همچون  Endeavour Scholarships و IPRS ارائه می­دهد. بورسیه تحصیلی IPRS هزینه تحصیل و بیمه دانشجویی را شامل می­شود و از جمله بورسیه ­هایی است که مورد توجه بسیاری از ایرانیان متقاضی اخذ بورسیه تحصیلی استرالیا قرار گرفته است.

 

انواع بورسیه ­های تحصیلی کشور استرالیا

از انواع بورسیه ­های تحصیلی که دولت استرالیا و دانشگاه­های این کشور به دانشجویان بین المللی در مقاطع مختلف ارائه می­نمایند به شرح زیر است:

 • بورسیه HRS استرالیا:
 • این بورسیه مختص کسانی است که در رشته­ های انسانی مشغول به تحصیل هستند. در صورتی که متقاضیان بتوانند این بورس را دریافت نمایند در دانشکده ­ی حقوق به تحصیل مشغول خواهند شد.
 • بورسیه MIFRS استرالیا:
 • در این نوع بورسیه که توسط دانشگاه به فرد متقاضی داده می­شود کلیه شهریه فرد پرداخت خواهد شد.
 • بورسیه علمی استرالیا:
 • این بورسیه به دانشجویان منتخبی که از کشورهای اقیانوس آرام، آسیا، آفریقا، شرق میانه و اندونزی انتخاب می­شوند اعطا خواهد شد.
 • بورسیه تحصیلی اندرو:
 • این بورسیه مختص دانشجویان کارشناسی ارشد مناطق اقیانوس آرام، اروپا، آمریکا، آسیا و شرق میانه است. این بورسیه به طور کامل هزینه ­ی سفر، بیمه بهداشتی و درمانی، دستمزد ماهانه، خوابگاه و شهریه دانشجویان را پرداخت می­نماید.
 • علت ارائه چنین کمک هزینه­ ای از طرف دولت استرالیا این است که آنها می­خواهند دانشجویان کارهای تحقیقاتی خود را در استرالیا بدون داشتن هیچ دغدغه و نگرانی به اتمام برسانند.
 • بورسیه IPRS استرالیا:
 • این بورسیه مختص دانشجویان کارشناسی ارشد البته به جزء دانشجویان کشور استرالیا و نیوزیلند می­باشد. این بورسیه این امکان را فراهم می­سازد که دانشجویان به کارهای تحقیقاتی بپردازند و یا تجربه کار با یک پژوهشگر استرالیایی را به دست آورند.

افرادی که علاقه­ مند هستند در رشته­ی پزشکی به تحصیلات خود ادامه دهند در صورتی که دارای رزومه تحصیلی عالی باشند می­توانند اقدام به دریافت بورسیه تحصیلی پزشکی بکنند.

همانگونه که بیان شد در کشور استرالیا هر دانشگاهی از جمله دانشگاه ملی استرالیا، دانشگاه کوئیزلند، دانشگاه موناش، دانشگاه سیدنی، دانشگاه ملبورن، دانشگاه نیوکاسل و …   بورسیه خاصی با شرایطی خاص ارائه می­دهند. کسانی که خواهان اخذ بورسیه­ های مربرط به دانشگاه­ ها هستند بایستی برای کسب اطلاعات بیشتر به سایت هر دانشگاه مراجعه نمایند و با شرایط هر کدام از این دانشگاه ­ها جهت پذیرش بورسیه تحصیلی آشنا شوند.

 

انواع ویزای استرالیا

 

برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید همه روزه از ساعات ۹الی 18با موسسه حقوقی آوات تماس گرفته و با وکلای مجرب ما مشاوره شوید . و همچنین می توانید فرم ارزیابی ما را پر کنید و از طریق آن مشاوران ما تمام شرایط شما رابررسی کرده و با شما تماس می گیرند و راه کارهای را به شما عزیزان بیان می کنند.

سایت استرالیا:

https://iran.embassy.gov.au/

Share on telegram
ارسال مقاله در تلگرام
Share on twitter
توییت مقاله در توییتر
Share on whatsapp
ارسال مقاله در واتس اپ
Share on email
ایمیل مقاله به دیگری
فهرست مقاله

در پرسش و پاسخ مرتبط با این مقاله شرکت کنید تا سوالات شما توسط کارشناسان آوات پاسخ داده شوند.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *