مشاوره تلفنی

تماس از Whatsapp
+905340102540

ساعات کاری

شنبه الی چهارشنبه 9 تا 18 پنجشنبه 9 تا 14

مراحل اخذ تابعیت استرالیا از طریق تولد

مراحل اخذ تابعیت استرالیا از طریق تولد

مراحل اخذ تابعیت استرالیا از طریق تولد

فهرست مقاله
مراحل اخذ تابعیت استرالیا از طریق تولد
مراحل اخذ تابعیت استرالیا از طریق تولد

مراحل اخذ تابعیت استرالیا از طریق تولد

اخذ تابعیت استرالیا از طریق تولد را باهم بررسی میکنیم.اصطلاح تابعیت دارای معانی و مفاهیم بسیاری است. گروهی آن را به پیوندی که باعث شکل­ گیری یک ملت می­شود تعبیر می­کنند و گروهی دیگر نیز از آن به عنوان وجود رابطه سیاسی و معنوی بین دولت و فرد اشاره می­کنند که موجب حمایت دولت از شخص تبعه می­شود. تابعیت فرد از لحظه ­ی تولد وی شروع می­شود و تا آخرین لحظه­ ی زندگی وی ادامه می­یابد. تابعیت از راه­های مختلف به دست می­آید و مبتنی بر دو اصل است: اصل خاک و اصل خون.

راه­های اعمال تابعیت

 • اصل خون

اصل خون که از آن به عنوان تابعیت نسبی نیز یاد می­شود، اصلی است که در آن تابعیت از طریق نسب یعنی پدر و مادر به فرزند منتقل می­شود. به عبارت دیگر فرزند از همان لحظه ­ی تولد دارای تابعیت والدینش می­شود و این نوع تابعیت از طریق نژاد او به او منتقل شده و یا تحمیل میشود.

 • اصل خاک

اصل خاک که از آن به عنوان تابعیت ارضی نیز یاد می­شود، تابعیت فرد از محل تولدش به دست می­آید. این اصل مورد پذیرش بسیاری از کشورهاست و بسیاری از کشورها به این سیستم عمل می­نمایند.

انواع ویزای استرالیا

روش­های اخذ تابعیت استرالیا

کشور استرالیا از جمله کشورهایی است که به علت برخورداری از کیفیت بالای سطح زندگی و شرایط اجتماعی، اقتصادی و رفاهی مناسب، مقصد خیلی عظیمی از مهاجران است. مهاجران در بیشتر مواقع خواهان اخذ اقامت دائم و در نتیجه اخذ تابعیت این کشور هستند.

در حال حاضر برای اخذ تابعیت کشور استرالیا اصل خون اعمال می­شود. در واقع کودکانی که از یک پدر و مادر استرالیایی به دنیا می ­آیند به محض تولد تابعیت این کشور را اخذ می­نمایند.

با این حال روش­ هایی وجود دارد که از طریق آن می­توان تابعیت کشور استرالیا را هر چند با وجود سختگیری­ های شدیدی که در این زمینه اعمال می­شود به دست آورد.

به طور مثال کسانی که به قصد تحصیل و یا سرمایه ­گذاری وارد این کشور شده­اند در ابتدا اجازه ­ی اقامت موقت در این کشور را به دست می­آورند سپس چنانچه تمایل داشته باشند اقدام به اخذ اقامت دائم می­کنند.

بعد از گذشت چهار سال از این مدت چنانچه بتوانند شرایط لازم را کسب نمایند می­توانند اقدام به اخذ تابعیت بکنند. برای اخذ تابعیت با این روش متقاضی باید به مدت چهار سال یا بیشتر به عنوان مقیم دائم در این کشور زندگی کند، طی آزمایش هایی که از وی به عمل می­آید ثابت شود از نظر جسمی و روحی سالم است و چار اختلالات روانی نیست و در نهایت در آزمون ­هایی که مربوط به تست شهروندی کشور استرالیا می­باشد موفق به کسب نمره قبولی شود.

مراحل اخذ تابعیت کشور استرالیا از طریق تولد

همه ساله کودکان زیادی در کشور استرالیا به دنیا می­آیند. به علت مهاجر پذیر بودن این کشور این کودکان ممکن است از اتباع بیگانه به دنیا آمده باشند.

سوالی که اینجا مطرح می­شود این است که این کودکان دارای چه تابعیتی خواهند بود؟ آیا به صرف این که در خاک کشور استرالیا به دنیا آمده­ اند به آنها تابعیت این کشور اعطا خواهد شد یا خیر. برای پاسخگویی به این سوالات باید موارد زیر را در نظر گرفت که بتوانی به سوال مراحل اخذ تابعیت استرالیا پاسخ بدهیم:

قانون تابعیت در کشور استرالیا مبتنی بر اصل خون می­باشد، بنابراین کودکانی که در داخل خاک این کشور به دنیا می­ آیند، به محض تولد تابعیت این کشور را دریافت نخواهند کرد مگر در مواردی که:

 • در زمان تولد کودک پدر و مادر هر دو استرالیایی باشند و تابعیت از طریق نسب به این کودک منقل شود.
 • در زمان تولد کودک، یکی از والدین پدر یا مادر تابعیت استرالیایی داشته باشد.
 • در زمان تولد کودک، یکی از والدین پدر یا مادر اقامت دائم این کشور را داشته باشد.
 • در صورتی که از زمان تولد کودک ده سال گذشته باشد و این کودک در این ده سال در استرالیا زندگی کرده باشد، شرایط لازم را برای اخذ تابعیت به دست خواهد آورد.

از طرفی ممکن است کودک در خارج از کشور استرالیا از پدر و مادری متولد شده باشد که حداقل یکی از آنها استرالیایی هستند در این صورت به این کودک تابعیت کشور استرالیا اعطا خواهد شد.

حالت دیگری نیز به جزء مواردی که ذکر شد وجود دارد و آن این است که کودک در خارج از کشور استرالیا از والدینی متولد شده باشد که دارای اقامت دائم استرالیا هستند این کودک برای ورود به کشور استرالیا نیازمند اخذ ویزای اقامت است. در این حالت یکی از والدین کودک پدر یا مادر برای وی درخواست اقامت می­نمایند و خود اسپانسر وی می­شوند.

برای این کار پدر و یا مادر باید بیشتر از دو سال در این کشور زندگی کرده باشند. این کودک می­تواند قبل از رسیدن به سن هجده سالگی تقاضای دریافت اخذ تابعیت کشور استرالیا را داشته باشد.

مزایای اخذ تابعیت کشور استرالیا

کسانی که موفق به اخذ تابعیت کشور استرالیا می­شوند مانند شهروند استرالیایی با آنها برخورد خواهد شد. این افراد می­توانند از مزایای زیر برخوردار شوند:

 • می­توانند در رأی­ گیری­ ها شرکت کرده و حق رأی داده باشند.
 • می­توانند پاسپورت این کشور را دریافت نمایند.
 • به این افراد شناسنامه ­ی استرالیایی داده خواهد شد.
 • می­توانند در سازمان­ های دولتی این کشور مشغول به کار شوند.
 • می­توانند بدون داشتن پاسپورت به این کشور وارد شوند.
 • می­توانند در انتخابات دولتی شرکت نمایند.
 • می­توانند به خدمت نیروهای مسلح (زمینی، دریایی و هوایی) کشور استرالیا درآیند.
 • اگر چنانچه کودک خود را درخارج از کشور استرالیا به دنیا آورده باشند می­توانند برای او تابعیت این کشور را دریافت نمایند.
 • این افراد می­توانند به عنوان یکی از اعضای جامعه پذیرفته شوند.
 • این افراد می­توانند از حق حمایت دیپلماتیک در خارج از کشور استرالیا برخوردار شوند.
 • دولت استرالیا نمی­تواند کسانی را که تابعیت این کشور را دارند مجبور کند خاک این کشور را ترک کنند.

لازم به ذکر است کودکانی که در استرالیا به دنیا می­آیند هیچ هزینه ­ای را از بابت هزینه ­های بیمارستان به والدین خود تحمیل نمی­کنند چرا که دولت استرالیا خود هزینه ­های بیمارستان را از زمان بارداری تا زمان تولد کودک تقبل می­نماید.

در کشور استرالیا انتخاب بیمارستانی که کودک در آن متولد شود بر عهده ­ی خانواده نخواهد بود و بسته به منطقه ی زندگی فرد انتخاب خواهد شد. این کودک از زمان تولد از تمامی امکانات رفاهی این کشور برخوردار خواهد شد.

 

مقالات مرتبط با تحصیل در استرالیا:

مقالات مرتبط درباره کار در استرالیا:

 

برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید همه روزه از ساعات ۹الی 18با موسسه حقوقی آوات تماس گرفته و با وکلای مجرب ما مشاوره شوید . و همچنین می توانید فرم ارزیابی ما را پر کنید و از طریق آن مشاوران ما تمام شرایط شما رابررسی کرده و با شما تماس می گیرند و راه کارهای را به شما عزیزان بیان می کنند.

Share on telegram
ارسال مقاله در تلگرام
Share on twitter
توییت مقاله در توییتر
Share on whatsapp
ارسال مقاله در واتس اپ
Share on email
ایمیل مقاله به دیگری
فهرست مقاله

در پرسش و پاسخ مرتبط با این مقاله شرکت کنید تا سوالات شما توسط کارشناسان آوات پاسخ داده شوند.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *