رد کردن لینک ها

تابعیت استرالیا از راه تولد

تابعیت استرالیا از راه تولد

در این مقاله می پردازیم به بررسی تابعیت استرالیا از راه تولد  .کشوراسترالیا در سال های اخیر به یکی از مقصدهای مورد علاقه مهاجران تبدیل شده است. قوانین مهاجرت استرالیا تابع قوانین مهاجرت انگلستان است و به همین سبب، سیاست های مهاجرتی انگلستان دراسترالیا نیز اعمال می شود. طبق قوانین جدید تولد فرزند به طور خودکار سبب تابعیت فرزند و یا والدین نمی شود و تابع شرایطی خاص است.

قوانین تابعیت از طریق خاک یا خون

قوانین تابعیت از طریق تولد در کشورها متفاوت است. در برخی از کشورها قانون خون اعمال می شود، به این معنی که اگر فرزندی در آن کشور متولد شود، باید هر دو یا یکی از والدین او دارای تابعیت آن کشور باشند تا تابعیت دریافت کند. کشورهای بسیاری از جمله کشور خودمان از این قانون پیروی می کنند. در مقابل کشورهایی هستند که وقتی فرزندی در خاک آنها متولد می شود، به طور خودکار تابعیت آن کشور را می گیرد.

کشورهایی مانند کانادا از قانون تابعیت بر اساس خاک پیروی می کنند. کشور استرالیا تا قبل از سال 1986 از قانون خاک پیروی می کرد، اما پس از تغییر قوانین مهاجرت در این سال، از قانون تابعیت از طریق خون پیروی می کند.

بنابراین حداقل یکی از والدین فرزندانی که دراسترالیا متولد می شوند باید دارای تابعیت استرالیایی و یا دارای ویزای دائم اقامت دراسترالیا باشند تا آن فرزند نیز تابعیت کشوراسترالیا را دریافت کند.

اگر هر کدام از والدین دارای تابعیت استرالیایی باشند و فرزند آنها خارج ازاسترالیا به دنیا بیاید، باز هم آن فرزند تابعیت کشوراسترالیا را دریافت خواهد کرد، اما این مورد در والدینی که دارای ویزای دائم هستند صادق نیست.

به این معنی که اگر والدین دارای ویزای اقامت دائم باشند و فرزند آنها خارج ازاسترالیا به دنیا بیاید، آن فرزند تابعیت استرالیا را دریافت نخواهد کرد و تنها از طریق ویزای اقامت دائم والدین می تواند وارد کشور شود.

پیشنهاد مطالعه »
پناهندگی در استرالیا

اما وضعیت در مورد فرزندانی که هیچکدام از والدین آنها دارای تابعیت استرالیا از راه تولد و یا ویزای اقامت دائم نیستند چگونه است؟

در صورتی که شما دارای ویزای اقامت موقت باشید و در خاکاسترالیا فرزند خود را به دنیا بیاورید، فرزند شما تابعیت استرالیا را تنها به شرطی دریافت خواهد کرد که والدین و فرزند حداقل ده سال در خاکاسترالیا زندگی کنند.

بنابراین به دنیا صرف به دنیا آوردن فرزند در خاکاسترالیا برای والدین یا فرزندان تابعیت کشوراسترالیا را به ارمغان نمی آورد. اما قوانیناسترالیا در مورد خانواده نیز بسیار دقیق و سخت است. به این ترتیب که با والدین دارای فرزند حداکثر مدارا انجام می شود و تمام کودکان بالای 8 سال که در خاکاسترالیا زندگی می کنند، دارای حق تحصیل هستند.

همچنین قوانیناسترالیا از لزوم حضور والدین در کنار فرزندان در هنگام تحصیل یاد می کند که به این ترتیب، با تولد فرزند در خاکاسترالیا، شرایط برای دریافت ویزای اقامت دائم و تابعیت این کشور بسیار تسهیل می شود. لازم به ذکر است که کودک تا زمانی که تابعیت استرالیا را دریافت کند، دارای ویزای اقامت موقت خواهد بود که قوانین آن مطابق قوانین ویزای موقت والدینش است.

در صورتی که والدین هنگام ورود بهاسترالیا فرزندان دیگری داشته باشند و سپس داخل خاکاسترالیا فرزندی به دنیا بیاورند، برادر و خواهر فرزند تازه متولد شده در صورتی که کمتر از 18 سال سن داشته باشند، به همراه والدین اقامت موقت و پس از گذراندن دوره ده ساله و اقامت در خاکاسترالیا، تابعیت دریافت می کنند. اما اگر در هنگام ورود به خاکاسترالیا فرزندان کمتر از 18 سال سن داشته و پس از رسیدن به این سن، فرزند جدید متولد شود، شامل قانون فوق نمی شوند و باید به طور مستقل برای دریافت اقامت اقدام کنند.

پیشنهاد مطالعه »
دوره فوق دیپلم در استرالیا

در واقع شرط گرفتن اقامت خواهران و یا برادران فرزند تازه متولد شده، سن پایین تر از 18 سال در هنگام تولد فرزند جدید است.

قوانین فرزندخواندگی

قوانین فرزندخواندگی تا حد زیادی شبیه به قوانین تولد است. چنانچه یک کودک دراسترالیا به فرزندخواندگی پذیرفته شود، در صورتی که یکی از والدین وی ویزای اقامت دائم یا تابعیت استرالیا را داشته باشد، به عنوان تابع این کشور شناخته می شود. چنانچه کودکی دراسترالیا توسط والدین خود رها شود، و با انجام تحقیقات تابعیت کودک مشخص نشود، طبق قوانین بین المللی آن کودک تابعیت کشوراسترالیا را دریافت می کند.

شرایط تولد فرزند دراسترالیا

همان طور که اشاره کردیم، قوانیناسترالیا در رابطه با خانواده بسیار سخت است. این کشور تمام توان خود را به کار گرفته تا شرایط رفاهی خانواده ها را فراهم کند و کانون خانواده را حفظ کند.

تمام کودکانی که دراسترالیا به دنیا می آیند، خدمات پزشکی رایگان دریافت می کنند. دولتاسترالیا در هنگام وضع حمل و پس از تولد فرزند هیچ هزینه ای از والدین دریافت نمی کند.

البته والدین اجازه انتخاب بیمارستان را نخواهند داشت و دولت بیمارستانی که باید وضع حمل در آن انجام شود را مشخص می کند، اما با توجه به اینکه سیستم سلامت عمومیاسترالیا یکی از بهترین ها در سطح دنیا است، از این بابت نگرانی وجود نخواهد داشت. در تمام بیمارستان های این کشور خدمات ویژه ای به زنان باردار ارائه می شود که تمام هزینه های بر دوش دولتاسترالیا است.

اگر والدین با ویزای تفریحی بهاسترالیا سفر کنند و فرزند خود را در آنجا به دنیا بیاورند، می توانند از طریق اداره مهاجرت برای حق شهروندی کودک خو اقدام کنند. به این ترتیب پس از بررسی های اداره مهاجرت و در صورت موافقت آنها، ویزای اقمت موقت برای کودک و والدین صادر شده و به آنها اجازه زندگی و کار داده می شود. پس از آن در صورت اقامت فرزند و والدین به مدت ده سال در کشوراسترالیا، تابعیت این کشور را دریافت می کنند.

پیشنهاد مطالعه »
شرایط مهاجرت به کشور استرالیا

به این ترتیب هرچند به دنیا آوردن فرزند در کشوراسترالیا تضمینی برای دریافت تابعیت این کشور نیست، اما می تواند در فرایند دریافت اقامت دائم و سپس تابعیت تاثیر بسیاری داشته باشد. کشوراسترالیا از تشکیل خانواده حمایت می کند و در صورتی که مشکل خاصی وجود نداشته باشد، اداره مهاجرت این کشور تمام تلاش خود را برای اقامت دائم کودک و والدین وی در این کشور می کند.

انواع ویزای استرالیا

 

مقالات مرتبط با تحصیل در استرالیا:

 

 

مقالات مرتبط درباره کار در استرالیا:

 

برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید همه روزه از ساعات ۹الی 18با موسسه حقوقی آوات تماس گرفته و با وکلای مجرب ما مشاوره شوید . و همچنین می توانید فرم ارزیابی ما را پر کنید و از طریق آن مشاوران ما تمام شرایط شما رابررسی کرده و با شما تماس می گیرند و راه کارهای را به شما عزیزان بیان می کنند.

 

سایت استرالیا

دیگران این مطالب را نیز مطالعه کرده اند

به گفتگو بپیوندید

بازگشت به بالای صفحه
تماس جهت تعیین وقت مشاوره