مشاوره تلفنی

شماره تماس
021-22051353

ساعات کاری

شنبه الی چهارشنبه 9:30 تا 17:30 پنجشنبه 9:30 تا 13:30

تابعیت استرالیا از راه تولد

خلاصه مقاله : اصطلاح تابعیت دارای معانی و مفاهیم بسیاری است. گروهی آن را به پیوندی که باعث شکل­ گیری یک ملت می­شود تعبیر می­کنند و گروهی دیگر نیز از آن به عنوان وجود رابطه سیاسی و معنوی بین دولت و فرد اشاره می­کنند که موجب حمایت دولت از شخص تبعه می­شود. تابعیت فرد از لحظه ­ی تولد وی شروع می­شود و تا آخرین لحظه­ ی زندگی وی ادامه می­یابد. تابعیت از راه­های مختلف به دست می­آید و مبتنی بر دو اصل است: اصل خاک و اصل خون.
تابعیت استرالیا از راه تولد

تابعیت استرالیا از راه تولد

فهرست مقاله
تابعیت استرالیا از راه تولد
تابعیت استرالیا از راه تولد

در این مقاله می پردازیم به بررسی تابعیت استرالیا از راه تولد  .کشوراسترالیا در سال های اخیر به یکی از مقصدهای مورد علاقه مهاجران تبدیل شده است. قوانین مهاجرت استرالیا تابع قوانین مهاجرت انگلستان است و به همین سبب. سیاست های مهاجرتی انگلستان دراسترالیا نیز اعمال می شود. طبق قوانین جدید تولد فرزند به طور خودکار سبب تابعیت فرزند و یا والدین نمی شود و تابع شرایطی خاص است.

قوانین تابعیت از طریق خاک یا خون

قوانین تابعیت از طریق تولد در کشورها متفاوت است. در برخی از کشورها قانون خون اعمال می شود. به این معنی که اگر فرزندی در آن کشور متولد شود، باید هر دو یا یکی از والدین او دارای تابعیت آن کشور باشند تا تابعیت دریافت کند. کشورهای بسیاری از جمله کشور خودمان از این قانون پیروی می کنند. در مقابل کشورهایی هستند که وقتی فرزندی در خاک آنها متولد می شود، به طور خودکار تابعیت آن کشور را می گیرد.

کشورهایی مانند کانادا از قانون تابعیت بر اساس خاک پیروی می کنند. کشور استرالیا تا قبل از سال 1986 از قانون خاک پیروی می کرد. اما پس از تغییر قوانین مهاجرت در این سال، از قانون تابعیت از طریق خون پیروی می کند.

بنابراین حداقل یکی از والدین فرزندانی که در استرالیا متولد می شوند. باید دارای تابعیت استرالیایی و یا دارای ویزای دائم اقامت دراسترالیا باشند تا آن فرزند نیز تابعیت کشوراسترالیا را دریافت کند.

اگر هر کدام از والدین دارای تابعیت استرالیایی باشند و فرزند آنها خارج ازاسترالیا به دنیا بیاید. باز هم آن فرزند تابعیت کشوراسترالیا را دریافت خواهد کرد، اما این مورد در والدینی که دارای ویزای دائم هستند صادق نیست.

به این معنی که اگر والدین دارای ویزای اقامت دائم باشند و فرزند آنها خارج ازاسترالیا به دنیا بیاید. آن فرزند تابعیت استرالیا را دریافت نخواهد کرد و تنها از طریق ویزای اقامت دائم والدین می تواند وارد کشور شود.

وضعیت  فرزندانی که هیچکدام از والدین آنها دارای تابعیت استرالیا نیستند چگونه است؟

در صورتی که شما دارای ویزای اقامت موقت باشید و در خاکاسترالیا فرزند خود را به دنیا بیاورید. فرزند شما تابعیت استرالیا را تنها به شرطی دریافت خواهد کرد که والدین و فرزند حداقل ده سال در خاکاسترالیا زندگی کنند.

بنابراین به دنیا صرف به دنیا آوردن فرزند در خاکاسترالیا برای والدین یا فرزندان تابعیت کشوراسترالیا را به ارمغان نمی آورد. اما قوانیناسترالیا در مورد خانواده نیز بسیار دقیق و سخت است. به این ترتیب که با والدین دارای فرزند حداکثر مدارا انجام می شود و تمام کودکان بالای 8 سال که در خاکاسترالیا زندگی می کنند، دارای حق تحصیل هستند.

همچنین قوانیناسترالیا از لزوم حضور والدین در کنار فرزندان در هنگام تحصیل یاد می کند که به این ترتیب، با تولد فرزند در خاکاسترالیا، شرایط برای دریافت ویزای اقامت دائم و تابعیت این کشور بسیار تسهیل می شود. لازم به ذکر است که کودک تا زمانی که تابعیت استرالیا را دریافت کند، دارای ویزای اقامت موقت خواهد بود که قوانین آن مطابق قوانین ویزای موقت والدینش است.

در صورتی که والدین هنگام ورود بهاسترالیا فرزندان دیگری داشته باشند و سپس داخل خاک استرالیا فرزندی به دنیا بیاورند، برادر و خواهر فرزند تازه متولد شده. در صورتی که کمتر از 18 سال سن داشته باشند. به همراه والدین اقامت موقت و پس از گذراندن دوره ده ساله و اقامت در خاکاسترالیا، تابعیت دریافت می کنند. اما اگر در هنگام ورود به خاکاسترالیا فرزندان کمتر از 18 سال سن داشته و پس از رسیدن به این سن، فرزند جدید متولد شود. شامل قانون فوق نمی شوند و باید به طور مستقل برای دریافت اقامت اقدام کنند.

در واقع شرط گرفتن اقامت خواهران و یا برادران فرزند تازه متولد شده، سن پایین تر از 18 سال در هنگام تولد فرزند جدید است.

قوانین فرزندخواندگی

قوانین فرزندخواندگی تا حد زیادی شبیه به قوانین تولد است. چنانچه یک کودک دراسترالیا به فرزندخواندگی پذیرفته شود. در صورتی که یکی از والدین وی ویزای اقامت دائم یا تابعیت استرالیا را داشته باشد، به عنوان تابع این کشور شناخته می شود. چنانچه کودکی دراسترالیا توسط والدین خود رها شود و با انجام تحقیقات تابعیت کودک مشخص نشود. طبق قوانین بین المللی آن کودک تابعیت کشوراسترالیا را دریافت می کند.

مراحل اخذ تابعیت کشور استرالیا از طریق تولد

تابعیت استرالیا از راه تولد
تابعیت استرالیا از راه تولد

همه ساله کودکان زیادی در کشور استرالیا به دنیا می­آیند. به علت مهاجر پذیر بودن این کشور این کودکان ممکن است از اتباع بیگانه به دنیا آمده باشند.

سوالی که اینجا مطرح می­شود این است که این کودکان دارای چه تابعیتی خواهند بود؟ آیا به صرف این که در خاک کشور استرالیا به دنیا آمده­ اند به آنها تابعیت این کشور اعطا خواهد شد یا خیر؟

قانون تابعیت در کشور استرالیا مبتنی بر اصل خون می­باشد، بنابراین کودکانی که در داخل خاک این کشور به دنیا می­ آیند، به محض تولد تابعیت این کشور را دریافت نخواهند کرد مگر در مواردی که:

  • در زمان تولد کودک پدر و مادر هر دو استرالیایی باشند و تابعیت از طریق نسب به این کودک منقل شود.
  • در زمان تولد کودک، یکی از والدین پدر یا مادر تابعیت استرالیایی داشته باشد.
  • در زمان تولد کودک، یکی از والدین پدر یا مادر اقامت دائم این کشور را داشته باشد.
  • در صورتی که از زمان تولد کودک ده سال گذشته باشد و این کودک در این ده سال در استرالیا زندگی کرده باشد. شرایط لازم را برای اخذ تابعیت به دست خواهد آورد.

تولد کودک در خارج از خاک استرالیا

از طرفی ممکن است کودک در خارج از کشور استرالیا از پدر و مادری متولد شده باشد. که حداقل یکی از آنها استرالیایی هستند در این صورت به این کودک تابعیت کشور استرالیا اعطا خواهد شد.

حالت دیگری نیز به جزء مواردی که ذکر شد وجود دارد و آن این است که کودک در خارج از کشور استرالیا از والدینی متولد شده باشد که دارای اقامت دائم استرالیا هستند این کودک برای ورود به کشور استرالیا نیازمند اخذ ویزای اقامت است. در این حالت یکی از والدین کودک پدر یا مادر برای وی درخواست اقامت می­نمایند و خود اسپانسر وی می­شوند.

برای این کار پدر و یا مادر باید بیشتر از دو سال در این کشور زندگی کرده باشند. این کودک می­تواند قبل از رسیدن به سن هجده سالگی تقاضای دریافت اخذ تابعیت کشور استرالیا را داشته باشد.

برای مطالعه ی بیشتر به مقاله ی  مراحل اخذ تابعیت استرالیا از طریق تولد مراجعه کنید.

شرایط تولد فرزند دراسترالیا

تابعیت استرالیا از راه تولد
تابعیت استرالیا از راه تولد

همان طور که اشاره کردیم، قوانیناسترالیا در رابطه با خانواده بسیار سخت است. این کشور تمام توان خود را به کار گرفته تا شرایط رفاهی خانواده ها را فراهم کند و کانون خانواده را حفظ کند.

تمام کودکانی که دراسترالیا به دنیا می آیند، خدمات پزشکی رایگان دریافت می کنند. دولتاسترالیا در هنگام وضع حمل و پس از تولد فرزند هیچ هزینه ای از والدین دریافت نمی کند.

البته والدین اجازه انتخاب بیمارستان را نخواهند داشت و دولت بیمارستانی که باید وضع حمل در آن انجام شود را مشخص می کند. اما با توجه به اینکه سیستم سلامت عمومی استرالیا یکی از بهترین ها در سطح دنیا است. از این بابت نگرانی وجود نخواهد داشت. در تمام بیمارستان های این کشور خدمات ویژه ای به زنان باردار ارائه می شود که تمام هزینه های بر دوش دولتاسترالیا است.

تابعیت استرالیا از راه تولد با ویزای تفریحی

اگر والدین با ویزای تفریحی به استرالیا سفر کنند و فرزند خود را در آنجا به دنیا بیاورند. می توانند از طریق اداره مهاجرت برای حق شهروندی کودک خو اقدام کنند. به این ترتیب پس از بررسی های اداره مهاجرت و در صورت موافقت آنها، ویزای اقامت موقت برای کودک و والدین صادر شده و به آنها اجازه زندگی و کار داده می شود. پس از آن در صورت اقامت فرزند و والدین به مدت ده سال در کشوراسترالیا، تابعیت این کشور را دریافت می کنند.

به این ترتیب هرچند به دنیا آوردن فرزند در کشور استرالیا تضمینی برای دریافت تابعیت این کشور نیست. اما می تواند در فرایند دریافت اقامت دائم و سپس تابعیت تاثیر بسیاری داشته باشد. کشوراسترالیا از تشکیل خانواده حمایت می کند و در صورتی که مشکل خاصی وجود نداشته باشد. اداره مهاجرت این کشور تمام تلاش خود را برای اقامت دائم کودک و والدین وی در این کشور می کند.

برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید همه روزه از ساعات ۹الی 18با موسسه حقوقی آوات تماس گرفته و با وکلای مجرب ما مشاوره شوید . و همچنین می توانید فرم ارزیابی ما را پر کنید و از طریق آن مشاوران ما تمام شرایط شما رابررسی کرده و با شما تماس می گیرند و راه کارهای را به شما عزیزان بیان می کنند.

 

سایت استرالیا

سوال های متداول تابعیت استرالیا از راه تولد

🙋‍♀️1.در صورتی که کودک در بیرون از خاک استرالیا به دنیا بیاید وضعیت اقامت او چگونه خواهد شد؟

  • در صورتی که والدین او اقامت دائم داشته باشند و کودک در بیرون از خاک استرالیا به دنیا بیاید. تنها میتواند مانند والدین خود از اقامت دائم برخوردار شود.

🙋‍♀️2.کودکی که والدینش اقامت دائم دارند, چه نوع اقامتی دریافت میکند؟

  • به این کودک نیز اقامت دائم تعلق میگیرد.

🙋‍♀️3.چرا دریافت تابعیت استرالیا اهمیت دارد؟

  • یکی از دلایل اصرار خانواده ها برای دریافت تابعیت این کشور برای فرزندان خود قدرت پاسپورت این کشور است.همچنین امکانات اجتماعی و رفاهی استرالیا این کشور را به یکی از بهترین کشورهای دنیا برای زندگی تبدیل کرده است.

🙋‍♀️4.اصل خاک در پذیرش تابعیت به چه معناست؟

  • اصل خاک که از آن به عنوان تابعیت ارضی نیز یاد می­شود. تابعیت فرد از محل تولدش به دست می­آید. این اصل مورد پذیرش بسیاری از کشورهاست و بسیاری از کشورها به این سیستم عمل می­نمایند.

🙋‍♀️5.هزینه ی تولد در استرالیا چه میزان است؟

  • هر نوزادی که در استرالیا به دنیا می آید والدین آن هیچ هزینه ای را از بابت به دنیا آمدن فرزند خود پرداخت نمی کنند. تمام هزینه های مربوط به تولد نوزاد به عهده ی دولت کشور استرالیا می باشد. نوزادانی که در این کشور متولد می شوند به صورت رایگان می توانند در آینده به تحصیل بپردازند.

🙋‍♀️6.شرایط اخذ ویزای ازدواج استرالیا چیست؟

  • فردی که خواهان اخذ ویزای ازدواج است باید به سن 18 سالگی رسیده باشد. از سلامت جسمی و روحی برخوردار باشد. از تمکن مالی مناسبی برخوردار بوده و بتواند از پس هزینه­ های زندگی خود و همسرش بر بیاید و توسط یک حامی مالی مانند دوست و یا شریک خود مورد حمایت و پشتیبانی قرار بگیرد.

 

5 1 رای
به این مقاله امتیاز دهید
اشتراک گذاری در telegram
ارسال مقاله در تلگرام
اشتراک گذاری در twitter
توییت مقاله در توییتر
اشتراک گذاری در whatsapp
ارسال مقاله در واتس اپ
اشتراک گذاری در email
ایمیل مقاله به دیگری
فهرست مقاله
مشترک شوید
مطلع شدن از طریق
guest
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
نمایش همه نظرات