اسپانیا, پناهندگی

پناهندگی در اسپانیا

پناهندگی دراسپانیا

پناهندگی در اسپانیا

پناهندگی در اسپانیا یکی از روشهای ورود به این کشور است که قوانین و مقررات خاص خودش را دارد و تحت شرایط خاصی انجام می­شود.مهاجرت از طریق پناهندگی اغلب توسط افرادی انتخاب می­شود که در کشور خودشان به علت مسائلی همچون تبعیض نژادی، عضویت در یک گروه اجتماعی خاص و افشا شدن فعالیت های آن گروه در جامعه، داشتن باور و عقیده ای خاص در زمینه سیاسی و مذهبی که از طرف جامعه مورد پذیرش نیست و … ممکن است تحت تعقیب باشند، مورد آزار و اذیت قرار بگیرند، زندانی شوند و یا جانشان در خطر باشد.این افراد در پی یافتن پناهگاهی امن کشور خود را ترک می­نمایند و راهی دیاری غریب و ناآشنا می­شوند.

 کشور اسپانیا ممکن است از جمله همین پناهگاه هایی باشد که توسط افراد پناهجو به عنوان کشوری امن انتخاب شود. پناهجویانی که این کشور را به عنوان کشوری امن انتخاب می­نمایند و درصدد مهاجرت به این کشور از طریق پناهندگی هستند لازم است با شرایط و ضوابط لازم در مورد پناهندگی در اسپانیا آشنا شوند تا از این طریق بتوانند سریعتر و بهتر به هدف خود دست یابند.

قوانین مربوط به پناهندگی در اسپانیا

قوانین مرتبط با پناهندگی در اسپانیا LRASP سه نوع حمایت بین المللی را از پناهجویان به عمل می­آورد:

 • حمایت معمولی از پناهجویان
 • حمایت تکمیلی از پناهجویان
 • حمایت ویژه از پناهجویان به دلایل مسائل بشر دوستانه

طبق این قانون پناهجو کسی است که در یک کشور خارج از اتحادیه اروپا زندگی می­کند و به دلایلی همچون مذهب، نژاد، عضویت در یک گروه اجتماعی خاص، عقاید سیاسی، ملیت و … ممکن است در کشور خود مورد اذیت و آزار قرار بگیرد، زندانی شود و یا جانش در خطر باشد و همچنین به خاطر وجود چنین ترس هایی امکان ندارد به کشور خود بازگردد و یا نمی­خواهد که به کشور خود بازگردد. این قانون این افراد را واجد شرایط پناهندگی می­داند.

همچنین این قانون برای افرادی که واجد شرایط پناهندگی نیستند ولی در صورت بازگشت به کشور خود در معرض خطراتی همچون حکم اعدام، اعمال رفتاری غیر انسانی و شکنجه و تهدید قرار می­گیرند تدابیری اتخاذ کرده است و آن هم حمایت تکمیلی از آنان می­باشد.

علاوه بر آن افرادی که به سن قانونی نرسیده اند، زنان باردار، افراد مسن و …  که شرایط گروه های قبل را ندارند ولی در معرض موقعیت های آسیب پذیر همچون خشونت های روانی و جسمانی هستند تحت حمایت ویژه بشر دوستانه قرار می­گیرند.

لازم به ذکر است دولت اسپانیا به افرادی که به علت جرم و جنایت و یا انجام کاری علیه حقوق بشر تحت تعقیب هستند و نیز افرادی که تهدیدی برای امنیت کشوراسپانیا محسوب می­شوند پناهندگی این کشور را اعطا نخواهد کرد.

ارائه درخواست پناهندگی در اسپانیا

درخواست پناهندگی در اسپانیا بسته به این که این درخواست در داخل خاک کشور اسپانیا و یا در مرز اسپانیا انجام شده باشد متفاوت خواهد بود. متقاضیان می­توانند درخواست خود را مرزهای ورودی، در دفتر امور پناهندگی در کشور اسپانیا، در سفارتخانه ها و یا در ایستگاه های پلیس ظرف مدت 30 پس از ورود به کشور ارائه دهند.

وزارت کشوراسپانیا درخواست پناهندگی متقاضیان را همراه با تمامی اطلاعات و اسنادشان مورد بررسی قرار می­دهد و ظرف مدت 3 تا 6 ماه موافقت یا عدم موافقت خود را اعلام می­دارد. متقاضیان تا اعلام نتیجه نهایی اجازه دارند در کشور اسپانیا اقامت نمایند، مترجمی در اختیارشان قرار گیرد، به پرونده خود دسترسی داشته باشند و از کمک های حقوقی، خدمات اجتماعی و مراقبت های بهداشتی بهره مند شوند.

در طول مدت اعلام نتیجه متقاضیان موظف هستند همکاری لازم را با مقامات اسپانیایی به عمل آورند، اطلاعات مورد نیز را در اختیار مسئولان رسیدگی قرار دهند، اثر انگشت خود را در دفاتر مربوطه ثبت نمایند، محل اقامت خود در اسپانیا ونیز تغییر در محل زندگی خود را به مقامات گزارش دهند و در صورت نیاز پیش مقامات مسئول حضور یابند.

دلایل رد درخواست پناهندگی در اسپانیا

دفتر امور پناهندگی در اسپانیا ممکن است به دلایلی با درخواست فرد مبنی بر پناهندگی در اسپانیا مخالفت نماید. این دلایل به شرح زیر هستند:

 1. در صورتی که کشور اسپانیا بر اساس توافق های بین المللی به عمل آمده اجازه رسیدگی به درخواست متقاضیان پناهندگی در اسپانیا را نداشته باشد.
 2. در صورتی که درخواست متقاضیان دارای شرایط قانونی برای رسیدگی نباشد.
 3. در صورتی که متقاضیان شرایط لازم برای پناهنده شدن را نداشته باشند.
 4. در صورتی که متقاضیان در کشور جهان سومی زندگی نمایند  که امن باشد.
 5. در صورتی که متقاضیان در صورت رد شدن درخواستشان دوباره درخواست خود را ثبت نمایند.
 6. در صورتی که متقاضیان تابعیت یکی از کشورهای عضو اتحادیه اروپا را داشته باشند.

چنانچه با درخواست متقاضیان موافقت نشود باید ظرف مدت یک ماه به آنان اطلاع داده شود. اگر در طول این مدت متقاضیان پاسخ درخواست خود را دریافت ننمایند به این معنی خواهد بود که با درخواستشان موافقت شده است. این افراد تا اعلام نتیجه نهایی می­توانند در این کشور اقامت نمایند.

حقوق پناهندگان در کشور اسپانیا

طبق قوانین پناهندگی افرادی که با درخواست آنان مبنی بر پناهندگی در اسپانیا موافقت شده است از حقوق زیر برخوردار خواهند شد:

داشتن مدارک سفر و کارت شناسایی

اجازه کار در اسپانیا و اقامت قانونی در این کشور

برخورداری از حق تحصیل در اسپانیا ، خدمات اجتماعی و مراقبت های پزشکی

شرکت در فعالیت های داوطلبانه

اجازه جا به جایی، تردد و انتقال در کشور اسپانیا

اجازه بودن در کنار خانواده

در برخی از کشورها از پناهندگان به مدت یک سال حمایت مالی می­شود تا در این مدت بتوانند علاوه بر تأمین حداقل های لازم برای زندگی، خود را با شرایط زندگی در آن کشورها انطباق دهند. به محض آن که این افراد توانستند برای خود شغل مناسبی پیدا کنند و از پس هزینه های زندگی خود و خانواده شان بربیایند این حمایت ها قطع خواهد شد.

لازم به ذکر است در صورتی که با درخواست متقاضیان موافقت نشود مجبور به خروج از کشور اسپانیا و یا اخراج خواهند بود. در برخی موارد دولت اسپانیا موظف است ترتیب انتقال متقاضیانی که با درخواست آنان موافقت نشده است را به کشوری که صلاحیت رسیدگی به درخواست آنان را دارد بدهد.

منبع: سفارت اسپانیا

نوشته های مرتبط

2 thoughts on “پناهندگی در اسپانیا

 1. کریم گفت:

  سلام من در ایتالیا 1 سال پيش آمدم اثر انگشت من پاک نشود در این جا میخواهم که بروم اسپانیا
  لطفا برای من معلومات بدهید از کشور اسپانیا چطوره خیلی ممنون از شما

 2. کریم گفت:

  سلام اسم من کریم است از ایتالیا لطفا برایم معلومات بدهید از کشور اسپانیا میخواهم که بروم اسپانیا چون در ایتالیا اثر انگشت من پاک نشود
  در باره قوانین پناهندگی اسپانیا برایم معلومات بدهید اسپانیا چطوره اگر بیایم ممنون از شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *