پناهندگی, روسیه

پناهندگی در روسیه

پناهندگی در روسیه

پناهندگی در روسیه

پناهندگی در روسیه یکی از راه های ورود به این کشور است که تحت شرایطی خاص انجام می­پذیرد. گاهی اوقات مسائل و مشکلاتی برای فرد در داخل کشور خود یا کشور متبوعش به وجود می­آید که ادامه زندگی در آن را تقریباً غیرممکن می­سازد. مسائل و مشکلاتی که اغلب از راه عادی حل نمی­شود و فرد را وادار می­سازد که برای همیشه کشور خود یا کشور متبوعش را ترک نماید. مسائلی همچون عضویت در یک گروه اجتماعی خاص و افشا شدن فعالیت های آن گروه در جامعه، داشتن عقیده ای خاص در زمینه مذهبی که مورد قبول جامعه نیست، داشتن فعالیت سیاسی خاص که مورد قبول حکومت نیست، مسائل تبعیض نژادی، فقر و … که ممکن است فرد به خاطر آن مورد آزار و اذیت و شکنجه قرار بگیرد، زندانی شود و یا حتی جانش به خطر بیافتد.راه های قانونی ورود به روسیه بسیار امن تر و راحت تر است راه هایی همانند تحصیل در روسیه و کار در روسیه و یا سرمایه گذاری در روسیه.

تعریف پناهنده در قانون فدرال روسیه

قانون فدرال  روسیه پناهنده را کسی می­داند که به علت ترس از مورد آزار و اذیت قرار گرفتن، زندانی شدن و یا به خطر افتادن جانش در کشور خود یا کشور متبوعش به علت مسائلی همچون مذهب، باور سیاسی، عضویت در یک گروه اجتماعی خاص، تبعیض نژادی و … و یا بی علاقه بودن به داشتن تابعیت کشور خود در پی یافتن پناهگاهی امن است. پناهگاهی که ضمن پذیرش او به عنوان پناهنده او را تحت حمایت خود قرار می­دهد.

راه های درخواست پناهندگی

درخواست پناهندگی در کشورها به دو صورت انجام می­پذیرد. برخی از کشورها با صدور ویزای پناهندگی این امکان را برای متقاضیان فراهم می­آورند تا از راهی امن، مطمئن و قانونی وارد خاک این کشور بشوند. اما برخی از کشورها چنین ویزایی را صادر نمی­کنند بلکه درخواست فرد را به محض ورود به خاک کشور چه هوایی، چه زمینی و چه دریایی مورد بررسی قرار می­دهند.

برخی کشورها درخواست فرد را سریعاً مورد بررسی قرار می­دهند و موافقت یا عدم موافقت خود را در مورد پذیرش آن اعلام می­نمایند و برخی دیگر نیز با بازداشت فرد به درخواست پناهندگی آنان رسیدگی کرده و نتیجه را اعلام می­دارند.

شرایط پناهندگی

پناهندگی در روسیه طبق قوانین کنوانسیون پناهندگی سازمان ملل متحد صورت می­پذیرد. طبق این قانون هر شخصی که در کشور خود مورد شکنجه، آزار و اذیت و یا مرگ و زندانی شدن به دلایل و مسائل نژادی، سیاسی، مذهبی، اجتماعی و … قرار می­گیرد چنانچه دلایل و مدارک کافی برای اثبات این امر داشته باشد می­تواند از کشورهایی که عضو این کنوانسیون هستند در خواست پناهندگی بکند.

متقاضی پناهندگی طی دریافت اپلیکیشنی که به منظور پناهندگی در  روسیه ایجاد شده و تکمیل فرم مربوطه درخواست خود را مبنی بر پناهندگی اعلام می­نماید. سرویس فدرال با بررسی این فرم مشخص می­کند که آیا متقاضی شرایط پناهندگی و اخذ اقامت روسیه را دارد یا خیر.

فردی هم که به صورت غیر قانونی وارد کشور  روسیه شده است باید ظرف 24 ساعت فرمی را که توسط وزارت کشور منطقه ای در اختیارش قرار می­گیرد پر نماید. در این فرم متقاضی باید تمامی عواملی که باعث شده به کشور  روسیه پناهنده شود همراه با تمام جزئیات و نیز تمام دلایلی که  روسیه را موظف می­کند با درخواست پناهندگی وی موافقت نماید بیان کند.

به محض تکمیل این فرم مسئولین  روسیه گواهی نامه­ای برای فرد صادر کرده و او را در یکی از مراکز اسکان موقت پناهندگان اسکان می­دهند و سپس درخواست فرد را به منظور تأیید پناهندگی وی مورد بررسی قرار می­دهند. این فرایند ممکن است یک سال طول بکشد.

چنانچه با درخواست متقاضی پناهندگی در  روسیه موافقت شود شایستگی های وی مبنی بر دریافت اقامت  روسیه طی تکمیل پرسشنامه های مختلف و برگزاری مصاحبه ها مورد بررسی قرار می­گیرد. اگر با درخواست فرد حتی بعد از برگزاری دادگاه تجدید نظر موافقت نشود وی از پناهندگی در  روسیه محروم شده و باید این کشور را ظرف مدت 6 ماه ترک نماید.

چنانچه در این مدت  روسیه را ترک ننماید از طرف دولت  روسیه بازداشت خواهد شد. البته چنانچه فرد در بازگشت به کشور خود معذوریت داشته باشد و نتواند سریعاً کشور  روسیه را ترک نماید دولت  روسیه طبق قوانین کنوانسیون و قانون بدون اجبار موظف است با دادن اسکان موقت از این فرد تا زمانی که کشوری امن برای وی پیدا شود حمایت نماید.

اما اگر با درخواست فرد موافقت شود از سوی دولت  روسیه کارت شناسایی پناهندگی و اسناد سفر دریافت می­کند و اجازه اقامت در این کشور را به مدت کمتر از 5 سال به دست می­آورد. بعد از گذشت این مدت می­تواند برای اخذ اقامت دائم و شهروندی  روسیه اقدام نماید.

حقوق پناهندگان در روسیه

افرادی که در کشور  روسیه پناهنده شده اند و پناهندگی آنان نیز مورد تأیید قرار گرفته است می­توانند از حقوق زیر برخوردار باشند:

  • حق برخورداری از خدمات پزشکی به صورت یکسان و برابر با شهروندان روسی
  • حق برخورداری از امنیت و حمایت اجتماعی
  • حق شرکت در فعالیت هایی که به صورت عمومی انجام می­پذیرد.
  • حق داشتن برگه تردد و پاسپورت کشور  روسیه
  • حق استفاده از دادگاه صالح و تحصیل در مقطع ابتدایی
  • حق داشتن شغل خوب و مناسب
  • حق برخورداری از مسکن، غذا و حداقل حقوق
  • معاف بودن از مجازاتی که برای ورود و یا اقامت غیر قانونی افراد در کشور  روسیه در نظر گرفته شده است.

شرکت در دوره های آموزشی

لازم به ذکر است هر چند که مهاجرت از طریق پناهندگی از راه های قانونی مهاجرت محسوب می­شود ولی عملاً سختگیری ها و دشواری هایی که در مسیر این نوع مهاجرت وجود دارد شرایط را برای پناهندگان دشوار می­نماید.

اقامت در کمپ هایی کوچک که از لحاظ بهداشتی سالم نیستند یکی از این دشواری هاست. کمپی که پناهندگان  روسیه را در آن اسکان می­دهند در یکی از مناطق گرم  روسیه ساخته شده است. کمپی با جمعیتی بسیار زیاد و فضایی بسیار محدود با امکانات بهداشتی و درمانی بسیار ابتدایی.

البته در برخی مواقع نیز با درخواست فرد مبنی بر پناهندگی موافقت نمی­شود و وی را در مسیری نافرجام قرار می­دهد. دولت  روسیه اخیراً سختگیری های بسیاری در زمینه پذیرش درخواست فرد مبنی بر پناهندگی در این کشور اعمال می­نماید. پناهندگی در  روسیه تا زمان رسیدگی به پرونده متقاضیان و روشن شدن صحت مدارک و مستندات آنان منجر به قرنطینه و بازداشت شدن متقاضیان می­شود. مدتی که می­تواند تا یک سال نیز به طول انجامد.

منبع: سفارت روسیه

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *