شماره تماس : 00905340102540 WhatsApp - ساعات کاری 9 صبح الی 18 پنجشنبه ها 9 صبح الی 14

پناهندگی در ایتالیا

پناهندگی در ایتالیا

پناهندگی در ایتالیا

پناهندگی در ایتالیا یکی از راه های پر خطر و غیر قانونی برای مهاجرت به این کشور می­باشد. در این مقاله بر آن شدیم باب آشنایی را به روی کسانی که خواهان پناهندگی در ایتالیامی­باشند باز نمائیم.

معرفی کشور ایتالیا

کشور ایتالیا در جنوب قاره اروپا واقع شده است. پایتخت این کشور شهر رم می­باشد. جمعیت این کشور بیش از 60 میلیون نفر و مساحت آن ۳۰۱۳۲۳ کیلومتر مربع است. کشور ایتالیا یکی از 7 کشور صنعتی جهان محسوب می­شود.

نظام حقوقی ایتالیا در خصوص پذیرش پناهندگان

کشور ایتالیا در خصوص پذیرش پناهندگان دارای نظام حقوقی پیچیده ای است. پلیس مرزی این کشور در خصوص ورود پناهجویان قدرت گسترده ای دارد. ارائه کمک­هایی از طریق سازمان­های منطقه­ای و ملی برای پناهندگان در کشور ایتالیا از جمله مقررات داخلی این کشور محسوب می­شود. کمک­های مادی و مالی، نظارت بر فعالیت­هایی که در موسسات مربوطه انجام می­گیرد و بررسی وضعیت درخواست­ها از جمله کمک­هایی است که سازمان­های ملی و منطقه ای برای پناهجویان در این کشور می­کنند.

مسائلی از جمله اخراج و یا باز گرداندن پناهندگان به کشور خودشان مسائلی هستند که بر طبق قواعد ملی و داخلی کشور ایتالیا بوده و سیستم قضایی این کشور عهده دار بررسی آن­هاست.

پناهندگی در ایتالیا

یکی از راه های مهاجرت به کشور ایتالیا مهاجرت از طریق پناهندگی می­باشد. به علت این­که فرد پناهنده زیان­های زیادی را در این راه متحمل می­شود مهاجرت از این طریق اشتباه ­ترین راهی است که فرد خواهان مهاجرت به کشور ایتالیا انتخاب می­نماید.

پناهندگان در این کشور در شرایط بسیار سختی به سر می­برند و تا زمانی­که با تقاضای پناهندگی­اشان در این کشور موافقت نشود از شرایط حقوقی خوبی برخوردار نخواهند بود علاوه بر این مشکلات، در خصوص پناهندگی در ایتالیا باید خاطر نشان کرد که توسط مقامات ایتالیا در این راه سخت­گیری های زیادی به عمل می ­آید بنابراین به افراد متقاضی مهاجرت توصیه می­شود از راه های قانونی وارد این کشور شوند و اقامت بگیرند.

پیشنهاد مطالعه »
لیست دانشگاه های پزشکی ایتالیا

قوانین پناهندگی در ایتالیا

شرایط قبولی پناهندگی در ایتالیا همانند قوانین پذیرش پناهندگان سایر کشورهای اروپایی است. فردی که به دلایلی از جمله خطر جانی در کشور خویش قادر به زندگی نمی­باشد می­تواند درخواست پناهندگی در ایتالیا را دهد.

با توجه به این­که در سال­ های اخیر پناهجویان زیادی به کشورهای اروپایی وارد شدند مقامات اروپایی و بالاخص کشور ایتالیا سعی کردند افراد زیادی را برای پناهندگی پذیرش نکنند به این صورت که در ابتدای امر دولت کشور ایتالیا سعی کرد افراد متقاضی پناهندگی به این کشور را به کشورهای مرکزی اروپا هدایت کند ولی با توجه به فشاراتی که از سوی مقامات اروپایی به این کشور تحمیل شد باعث شد که کشور ایتالیا مهاجران بسیاری را ثبت و به درخواست آن­ها رسیدگی نماید و همین عامل سبب شد که مهاجرت از طریق پناهندگی در ایتالیا بیشتر شود اما بعد از گذشت مدتی زمانی که کشور آلمان مهاجران زیادی را پذیرش نمود سیاست مقامات اروپایی به سمت محدود کردن پذیرش پناهجویان رفت و دولت کشور ایتالیاهم سیاست­ های قبلی خود را پیش برد.

روش­های پناهندگی در ایتالیا

از جمله روش­ های پناهندگی در ایتالیا می­توان به روش ­هایی همچون مهاجرت از طریق پناهندگی سیاسی و مهاجرت از طریق پناهندگی اجتماعی اشاره کرد.در ادامه به توضیح مختصری از این دو روش می­پردازیم:

مهاجرت به ایتالیا از طریق پناهندگی سیاسی:

پذیرش پناهندگان سیاسی در این کشور از سال 1992 آغاز شد قبل از آن بیشتر پناهجویان سیاسی به کشورهایی همچون استرالیا، کانادا و آمریکا مهاجرت می­کردند. یکی از دلایلی که موجب شد کشور ایتالیا پناهندگان سیاسی را پذیرش کند این بود که کشور ایتالیا در سال­ های اول دهه هشتاد میلادی از نظر اقتصادی به توسعه زیادی دست یافت و همین امر دولت ایتالیا را قادر ساخت که پناهندگان سیاسی را جذب مشاغلی کند که ایتالیایی­ های دیگر قادر به انجام آن­ها نبودند.

پیشنهاد مطالعه »
مهاجرت به سوئیس از طریق پناهندگی

لازم به ذکر است بحران های اقتصادی در کشورهای اروپایی و از جمله ایتالیا موجب شده است که امروزه تعداد پناهندگان در این کشور کاهش یابد.

مهاجرت به ایتالیا از طریق پناهندگی اجتماعی: با توجه به این­که اتباع کشورهای آفریقایی و لیبی در شرایط سختی زندگی می­کنند این نوع مهاجرت توسط این افراد بیشتر انجام می­گیرد.

شرایط پناهندگی در ایتالیا

شرایط پناهندگی در کشور ایتالیا بر اساس کنوانسیون ژنو می­باشد بر اساس این قانون اگر فردی در کشور خویش به دلایلی همچون داشتن گرایش خاص سیاسی و یا دینی، در معرض آزار و اذیت جنسی و یا جسمی، در معرض خطرات جنگ و یا در معرض خطر جانی و یا شکنجه ­های طولانی قرار گیرد و فرد، متقاضی پناهندگی در یکی از کشورهای عضو کنوانسیون باشد، کشور پذیرنده موظف خواهد بود که تا زمان رفع حالت خطر برای فرد شرایطی را فراهم کند تا شخص بتواند از حقوق اولیه برخوردار شود و به زندگی خویش ادامه دهد. لازم به ذکر است که کشور ایتالیا نیز عضو کنوانسیون ژنو بوده و در پذیرش پناهندگان بر اساس آن عمل می­کند.

قانون دوبلین برای پناهندگی

در کشورهایی که عضو اتحادیه اروپا می­باشند قانونی موسوم به قانون دوبلین وجود دارد. متن این قانون در خصوص پناهندگان به این صورت است که چنانچه فردی درخواست پناهندگی به یکی از کشورهایی که عضو اتحادیه اروپا می­باشند بدهد، در صورتی­که درخواستش از طرف آن کشور رد شود دیگر نمی­تواند به هیچکدام از کشورهایی که عضو اتحادیه اروپا می­باشند درخواست پناهندگی دهد به طور مثال چناچه فردی درخواست پناهندگی در کشور فرانسه را بدهد و درخواست وی برای پناهندگی در این کشور رد شود فرد دیگر نمی­تواند درخواست پناهندگیرا دهد.

پیشنهاد مطالعه »
پناهندگی در اسپانیا

حقوق فرد پناهنده در تعیین هویت کشور ایتالیا

مأمورین اداره پلیس حق کوچکترین خشونتی با افراد پناهنده به این کشور را ندارند. بعد از پذیرش پناهجو در این کشور فرد از مزایایی برخودار خواهد بود. از جمله ­ی این مزایا می­توان به موارد همچون موارد زیر اشاره نمود:

فرد پناهجو حق استفاده از خدمات بهداشتی و درمانی را دارد.

فرد پناهجو حق برخورداری از تغذیه مناسب و دریافت هزینه را دارد.

فرد پناهجو حق داشتن برگه تردد و عبور را دارد.

و …

لازم به ذکر است که افراد پناهنده به این کشور حق داشتن وکیل را دارند و خود پناهندگان باید همکاری­ های لازم را با مأمورین اداره پلیس در خصوص تعیین هویت و شناسایی خود کنند.

در پایان باید متذکر شد که مهاجرت به کشور ایتالیا از طریق پناهندگی غیر قانونی بوده و خطرات زیادی دارد که در برخی موارد نیز قابل جبران نخواهد بود بنابراین بهترین راه مهاجرت به این کشور مهاجرت از طریق تحصیل در ایتالیا ، از طریق کار در ایتالیا ، از طریق ازدواج در ایتالیا و تولد فرزند در ایتالیا... می­باشد که افراد می­توانند یکی از آن­ها را برای مهاجرت انتخاب نمایند.

منبع: سفارت ایتالیا

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

00905340102540 تماس جهت مشاوره در واتس اپ