رد کردن لینک ها

قوانین  پناهندگی در استرالیا

قوانین  پناهندگی در استرالیا
رتبه دادن به این مطلب

قوانین  پناهندگی در استرالیا

به دلیل آن که  پناهندگی در استرالیا متقاضیان زیادی دارد و این کشور تاکنون تعداد زیادی از افراد متقاضی پناهندگی را به خاک خود راه داده است ممکن است این تصور اشتباه در اذهان شکل بگیرد که اقدام به  پناهندگی در استرالیا امری آسان و سهل الوصول است. باید گفت حقیقت چنین نبوده و برای اخذ  پناهندگی در استرالیا ضروری است که شرایط لازم مهیا باشد.پناهندگی یکی از روش هایی است که بسیاری از افراد با هدف مهاجرت و اقامت در یک کشور خارجی به آن اقدام می کنند. در میان کشورهایی که پدیده پناهندگی در آنها رواج بیشتری دارد باید از کشور استرالیا نام برد.

 

استرالیا

کشور استرالیا در سال های ۲۰۰۸ و ۲۰۰۹ طبق طرح های بشردوستانه با درخواست پناهندگی ۱۳۵۰۰ نفر از کسانی که قصد پناهنده شدن به خاک این کشور را داشتند موافقت به عمل آورد.

اجرای طرح پناهندگی در جهت حمایت از کسانی صورت می گیرد که در کشور خود از امنیت لازم برای زندگی برخوردار نبوده و مورد اذیت و آزار و سوء قصد قرار می گیرند. چنین افرادی نیازمند آن خواهند بود که خارج از کشور خود در سرزمینی دیگر اسکان پیدا کرده و به زندگی بپردازند.

در همین راستا، کشور استرالیا از حقوق پناهجویان پشتیبانی کرده و آن را به رسمیت می شناسد. ولیکن در سال های اخیر دولت استرالیا تصمیم گرفته تا سیاست های سخت گیرانه تری را در رابطه با این موضوع اتخاذ نماید.

بر همین اساس، استرالیا اقدام به دستگیری افرادی می کند که به طور غیر قانونی وارد خاک این کشور شده و یا ویزای معتبری برای ارائه به مقامات مسئول در کشور استرالیا نداشته باشند.

البته استرالیا در این زمینه محدودیتی نیز قائل شده و اعلام کرده که چنانچه فردی به صورت غیر قانونی وارد خاک استرالیا شود و سپس فورا جهت معرفی خود به مراجع قانونی اقدام نموده و دلایل و شرایطی را که سبب مهاجرت وی به استرالیا شده بیان نماید از مجازات فرد مذکور صرف نظر خواهد کرد.

عوامل موثر در اقدام به پناهندگی

اقدام به پناهندگی در کشورهای دیگر موضوعی است که از شرایط و عوامل گوناگون نشات می گیرد و سبب می شود فرد پناهنده تمایل به مهاجرت از کشور خود به دیگر کشورها پیدا کند.

افرادی که به علت ترس و عدم بهره مندی از امنیت به اقامت در خارج از کشور خود پناه می برند به عنوان پناهجو یا پناهنده شناخته می شوند.

پدیده پناهندگی را می توان از جهت عوامل مختلف ایجادکننده آن تحت بررسی قرار داد.

به طور کلی مهم ترین موضوعاتی که منجر به پناهندگی در کشورهای خارجی می شوند عبارتند از: نبود امنیت به خاطر مسائلی همچون نژاد، قومیت، دین و مذهب، ملیت، افکار و عقاید سیاسی و عضویت در گروه ها و تشکلات اجتماعی.

از این جهت فرد پناهجو به علت اذیت و آزار، شکنجه و بازداشت در داخل کشور و از آنجایی که می بیند امنیت لازم برای زندگی در کشور خود را ندارد به پناهندگی رو می آورد تا از سوی کشور مربوطه تحت حمایت قرار گیرد.

اقدامات لازم در رابطه با قوانین  پناهندگی در استرالیا

اجرای قوانین  پناهندگی در استرالیا نیازمند انجام اقداماتی است که برای آشنایی بیشتر افراد متقاضی باید به آنها اشاره شود.

در ابتدای امر فرد متقاضی باید فرم ۶۸۱ را با دقت مطالعه کرده و به طور کامل تکمیل نماید.

بعد از تکمیل فرم ۶۸۱ فرد باید شخص یا سازمانی را در کشور استرالیا بیابد که به عنوان پیشنهاد دهنده فرد متقاضی معرفی گردد. اگر پیشنهاد دهنده یک شخص باشد ارائه مدارکی که تایید کند او شهروند استرالیا یا مقیم دایم این کشور است ضروری خواهد بود.

اگر سازمانی در استرالیا پیشنهاد دهنده فرد متقاضی باشد لازم است مشخصات و تاییدیه آن سازمان ارائه شود.

در مرحله بعد مدارک پیشنهاد دهنده به همراه فرم ۸۴۲ باید برای فرد متقاضی ارسال شود.

فرد متقاضی  پناهندگی در استرالیا پس از دریافت مدارک مربوطه می بایست نسبت به تکمیل فرم ۸۴۲ بر طبق فرم ۶۸۱ اقدام نماید.

در مرحله آخر فرم های تکمیل شده ۶۸۱ و ۸۴۲ باید توسط پیشنهاد دهنده استرالیایی به مراجع ذیربط ارسال گردند.

 

بر اساس قوانین  پناهندگی در استرالیا فرد متقاضی پناهندگی باید بعد از ارائه درخواست خود در مصاحبه شخصی که سرویس امنیت ملی این کشور آن را برگزار می کند شرکت نماید. مصاحبه پلیس با فرد متقاضی پناهندگی در جهت تایید هویت فرد و مسیری که سفر او از آن طریق انجام خواهد شد صورت می گیرد.

به چند دلیل امکان دارد درخواست پناهندگی فرد متقاضی با مخالفت مقامات استرالیایی روبرو شود:

فرد متقاضی از یکی از کشورهای جهان سومی که برخوردار از امنیت هستند تقاضای پناهندگی و مهاجرت به استرالیا داشته باشد.

فرد متقاضی قبلا پناهندگی کشور سوییس یا یکی از کشورهای عضو اتحادیه اروپا را اخذ کرده باشد یا نسبت به پناهندگی در یکی از این کشورها اقدام به درخواست کرده باشد.

بر طبق قانون دوبلین، کشور دیگری مسئولیت درخواست پناهندگی فرد متقاضی را بر عهده داشته باشد.

طرح های پناهندگی در کشور استرالیا

اشخاصی که نیازمند  پناهندگی در استرالیا هستند از طریق دو طرح می توانند به این هدف دسترسی داشته باشند:

طرح پناهندگی:

ممکن است فرد به دلایل گوناگون تحت تعقیب و پیگرد قانونی بوده و ناچار شود مدت زمانی را در خارج از کشور زندگی کند. در چنین شرایطی فرد احتیاج دارد در کشوری دیگر اسکان گزیده و مور حمایت واقع شود. اگر یکی از اعضای درجه اول خانواده فرد متقاضی از جمله پدر و مادر، همسر و یا فرزندان به عنوان اسپانسر او عمل کند وی می تواند از این طریق ویزای استرالیا را جهت پناهندگی در این کشور اخذ نماید.

طرح بشردوستانه:

اشخاصی که به طرز آشکار قربانی تبعیض و نقض حقوق شخصی در داخل کشور خود شده اند و یا خارج از خاک کشور استرالیا درخواست پناهندگی به این کشور داده اند می توانند از این طرح بهره مند گردند. شهروندان یا اتباع استرالیا، افرادی که اقامت دایم در استرالیا دارند، شهروندان کشور نیوزیلند و سازمان های استرالیایی می توانند اسپانسری فرد متقاضی را بر عهده بگیرند.

انواع ویزای پناهندگی استرالیا

ویزای پناهندگی استرالیا به چند صورت قابل اخذ برای افراد متقاضی پناهندگی در این کشور است. انواع ویزای پناهندگی استرالیا شامل موارد زیر است:

ویزای ساب کلاس ۲۰۰:

فرد متقاضی قادر خواهد بود به صورت نامحدود در استرالیا اقامت کرده و جهت اقامت دایم اعضای خانواده خود پیشنهاد ارائه دهد.

ویزای ساب کلاس ۲۰۱:

فرد متقاضی می تواند به منظور کار و تحصیل در استرالیا زندگی کرده و جهت اقامت دایم خانواده خود پیشنهاد ارائه دهد.

ویزای ساب کلاس ۲۰۳:

فرد متقاضی قادر خواهد بود به منظور کار در استرالیا و تحصیل در استرالیا زندگی کند و جهت اقامت دایم خانواده خود پیشنهاد ارائه نماید.

ویزای ساب کلاس ۲۰۴:

فرد متقاضی می تواند به منظور کار و تحصیل در استرالیا زندگی کرده و جهت اقامت دایم خانواده خود پیشنهاد ارائه کند. ابن طرح مختص زنانی است که در معرض موقعیت های خطرناکی قرار دارند.

به گفتگو بپیوندید

بازگشت به بالای صفحه