مشاوره تلفنی

تماس از Whatsapp
+905340102540

ساعات کاری

شنبه الی چهارشنبه 9 تا 18 پنجشنبه 9 تا 14

چگونه به صورت قانونی مهاجرت کنیم؟

چگونه به صورت قانونی مهاجرت کنیم؟

فهرست مقاله

متقاضی پناهندگی (انگلیسی: Asylum seeker) یا پناهجو به کسی گفته می‌شود که کشور اصلی خویش را بنابر عوامل مختلف ترک کند و سپس از کشور دیگری با استفاده از حق برخورداری از حقوق بین‌الملل تقاضای پناهندگی نماید.در این مطلب با شرایط پناهندگی از راه قانونی آشنا خواهید شد.با ما همراه باشید.

 

اولین راه قانونی برای پناهندگی این است که فرد پناهنده یک فرم درخواست رسمی را برای گرفتن حق اقامت در کشور دیگری پرکند سپس مقامات مربوط به بخش مهاجرت کشور پناهندگی تعیین می‌کنند که درخواست پناهندگی اش مورد پذیرش قرار می‌گیرد و به‌طور رسمی موقعیت پناهندگی کسب می‌کند یا اینکه پناهندگی او رد می‌شود که در نتیجه این شخص مهاجر غیرقانونی است و مجبور است آن کشور را ترک کند و حتی ممکن است اخراج گردد.

فرد پناهنده اگر وضعیت حقوقی اش منطبق با تعریف «پناهنده» در کنوانسیون حقوق بشر ۱۹۵۱ و سایر قوانین پناهندگی مانند کنوانسیون حقوق بشر اروپا باشد ممکن است به عنوان پناهنده شناخته شده و موقعیت حقوقی پناهندگی کسب کند.

اگر تقاضای پناهندگی از اتحادیه اروپا باشد. کشورهایی که امضاکننده کنوانسیون پناهندگان هستند بر اساس خط مشی خود در مورد پذیرش یا عدم پذیرش متقاضیان پناهندگی عمل می‌کنند و بسته به قوانین هر کشور شرایط برای متقاضیان پناهندگی کشور به کشور و سال به سال متفاوت می‌باشد.جالب است بدانید به‌طور متوسط هر سال حدود یک میلیون نفر به‌طور مستقل درخواست پناهندگی می‌کنند.

شرایط درخواست پناهندگی از راه قانونی

 

عواملی زیادی وجود دارد که موجب می شود درخواست پناهندگی افراد قبول شود،که مهم ترین آن ها شامل:ترس، تعقیب یا پیگرد سیاسی، عضویت در احزاب سیاسی و داشتن عقاید مذهبی و تعلقات به گروه‌های مختلف اجتماعی و اقلیت‌های قومی، پناهنده سیاسی،است.

پناهجو یا پناهنده به کسی گفته می شود که در کشور اصلی اش نسبت فعالیت‌های عقیدتی، جنس، نژاد، زبان، ملیت، و قوم مورد پیگرد و تعقیب قرار گرفته ویا عملاً در خطر شکنجه، زندان و مرگ قرار داشته باشد که در صورت بودن موارد بالا درخواست پناهندگی می دهد.

 

راه‌های پناهندگی از راه قانونی

پناهندگی از راه قانونی
پناهندگی از راه قانونی

شرایط پناهندگی در کشور ها مختلف است و قوانین خود را دارد.برخی از کشورها در ورود به شما «ویزای پناهندگی» می‌دهند که یک راه امن و قانونی برای رسیدن به کشوری است که در آن درخواست پناهندگی داده اید.

بسیاری از کشورها این کار را نمی‌کنند، به همین دلیل بسیاری از افراد برای ورود به این کشورها با خطرات زیادی مواجه می‌شوند. در بسیاری از کشورها درخواست پناهندگی تنها زمانی انجام می‌شود که در ورود به آن کشور باشد که در این صورت شرایط زیر دا دارد:

هنگامی که فرد پناهجو برای اولین بار وارد کشور می‌شود، قبل از عبور از کنترل مهاجرت در بدو ورود در بندر (هوایی یا دریایی).

فرد پناهنده در ورود به کشور مورد نظرش پس از گذر از کنترل مهاجرت در جا برای پناهندگی اقدام می‌کند.

در ساحل ورودی کشور بعد از گیشه کنترل مهاجرت فرد درخواست پناهندگی می‌کند،که در این صورت برخی کشورها با فرد پناهنده مدارا کرده و او را می‌پذیرند اما برخی دولت‌ها اقدام به دستگیری یا بازداشت او می کنند.

پناهندگی به عنوان یک اصل حقوقی محدود به دسته‌بندی افرادی که واجد شرایط حقوقی برای پناهندگی هستند نیست. برعکس این اصل حقوقی بیش از تولد قوانین بین‌المللی برای حمایت از پناهندگان بوده‌است.

 

حقوق پناهندگان

در وضعیتی که پناهنده درخواست خود را ارائه داده و در انتظار رسیدگی به درخواست پناهندگی در کشور مورد نظرش به سر می‌برد، از حقوق محدودی برخوردار است.قوانین پناهندگی در کشورها متفاوت است.در اغلب کشورها پناهندگان مجاز به کار کردن نیستند و در برخی کشورها حتی به‌طور داوطلب هم نمی‌توانند کار کنند.

در برخی از کشورها پناهندگان مجاز نیستند به‌طور آزادانه در داخل کشور جابجا شوند. حتی دسترسی آن ها به خدمات درمانی محدود است.

در اتحادیه اروپا، کسانی که درخواست پناهندگی داده اند و هنوز به عنوان پناهنده به رسمیت شناخته نشده‌اند، دارای حقوق محدود دسترسی به مراقبت‌های بهداشتی و احیاناً روانی هستند.

 

شرایط مالی پناهندگی از راه قانونی

پناهندگی از راه قانونی
پناهندگی از راه قانونی

به این دلیل که نتایج درخواست پناهندگی گاهی ماه‌ها یا سال‌ها به طول می‌انجامد و افراد خیلی منتظر می‌مانند و اغلب مجاز به کار کردن هم نیستند، پولی که دریافت می‌کنند سر کرده و حمایت مالی ندارند درخطر فقر و تنگدستی قرار می‌گیرند.پس پناهندگان در این شرایط باید به خوبی وضعیت مالی خود را مدیزیت کنند.

 

رد درخواست پناهندگی

گاهی اتفاق می‌افتد که درخواست پناهندگی در کشور موزد نظر فرد پناهنده پذیرفته نشده و آن کشور وضعیت پناهندگی فرد را به رسمیت نمی‌شناسند و او را مهاجر غیرقانونی معرفی می‌کند.

در این صورت برخی از پناهجویان مجبور به اقامت موقت می‌شوند، برخی داوطلبانه به کشور خود بازمی‌گردند و برخی از آن‌ها مجبور به بازگشت می‌شوند. آن‌ها قبل از این که اخراج شوند، اغلب در بازداشت اداره مهاجرت کشور مقیم قرار می‌گیرند.

جالب است بدانید پناهجویانی که مرتکب جنایت علیه صلح، جرائم جنگی یا جنایت علیه بشریت یا سایر جنایات جدی غیر سیاسی می‌شوند اگر اقدامات آن‌ها علیه اهداف و اصول سازمان ملل باشد از حمایت بین‌المللی محروم می‌شوند.

Share on telegram
ارسال مقاله در تلگرام
Share on twitter
توییت مقاله در توییتر
Share on whatsapp
ارسال مقاله در واتس اپ
Share on email
ایمیل مقاله به دیگری
فهرست مقاله

در پرسش و پاسخ مرتبط با این مقاله شرکت کنید تا سوالات شما توسط کارشناسان آوات پاسخ داده شوند.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *