مشاوره تلفنی

تماس از Whatsapp
+905340102540

ساعات کاری

شنبه الی چهارشنبه 9 تا 18 پنجشنبه 9 تا 14

دستیار دندان پزشک در کانادا

دستیار دندان پزشک در کانادا

فهرست مقاله

رشته دستیار دندان پزشک در کانادا امروزه جزو یکی از رشته هایی که در کانادا بازار کار عالی دارد می باشد. به خاطر نیاز شدید آینده کانادا به دندان پزشکان و دستیاران دندان پزشکی این شغل از اولویت بالایی برخوردار می باشد.

کشور کانادا با تعداد زیادی تقاضا برای استخدام در این حرفه روبرو می شود.افراد با تجربه می توانند به استخدام مراکز موجود در این کشور درآیند.

دستیار دندان پزشک کیست؟

دستیار دندان پزشک کسی می باشد که مراقبت های دهانی و روش های آزمایشگاهی دندان پزشکی را انجام می دهد و تمام تجهیزات و وسایل را در اختیار دندان پزشک قرار می دهد.

کار دستیار دندان پزشک در کانادا چیست؟

دستیار دندان پزشکی علاوه بر کمک‌های معمول به پزشک، در تمیزکردن وسایل و پر کردن مواد، آنها ممکن است عکس‌برداری اشعه ایکس و برخی کارهای ساده‌تر پزشکی برای آمادگی بیماران را نیز انجام دهد.

از آنجا که دندانپزشکان دارای مطب شخصی تلاش می‌کنند در هزینه‌های خود صرفه‌جویی بیشتری انجام دهند به دنبال دستیاران خبره‌تر هستند که بتوانند مجموعه‌ای از وظایف را با هم پیش ببرند.

به دلیل رقابت زیاد بین دندانپزشکان و اهمیت جذب بیماران جدید، رفتار و نحوه عملکرد دستیاران اهمیتی دو چندان می‌یابد به همین دلیل فشار کاری بر روی دستیاران معمولاً بسیار زیاد است.

شغل دستیار دندانپزشک در اکثر استان‌های کانادا از جمله بریتیش کلمبیا و البرتا به صورت کنترل شده regulated است و نیازمند گذراندن آزمون و دریافت مجوز برای کار است اما خوشبختانه در انتاریو و کبک چنین نیست.

اما داشتن سوابق تحصیلی یا تجارب کاری می‌تواند در به دست آوردن شغل بهتر با درآمد بیشتر برای موثر باشد.

دوره های تحصیل دستیار دندان پزشک در کانادا

در اغلب استان‌های کانادا دو رده شغلی برای دستیاران تعریف شده که عبارت است از Level I و Level
با گذراندن دوره آموزشی در کالج‌های معتبر کانادا شما این امکان را می‌یابید که در آزمون ویژه National Dental Assisting Examination Board شرکت کنید.

و مجوز سطح دو را دریافت کنید که نشانه تجربه و دانش بیشتر شما در این شغل و درآمد و اعتبار بیشتر است. قبولی در این آزمون حتی در استان‌هایی که داشتن مجوز شرط نیست می‌تواند محاسن زیادی داشته باشد.

مراکز آموزشی فراوانی این رشته را به صورت حضوری یا مکاتبه‌ای تدریس می‌کنند که بدیهی است در همه آنها امکان شرکت در آزمون ویژه برای همه آنها فراهم نیست.

هرچند که به هر حال گذراندن یک دوره، به هر شکلی، می‌تواند برای شما فرصت‌های شغلی بهتری فراهم کند. البته اگر زمان و پول کافی داشته باشید، گذراندن یک دوره در یک کالج معتبر بهتر است.

در اینجا برنامه این رشته در کالج جورج براون تورنتو قابل دسترس است. مشاهده می‌کنید که این دوره یک ساله در ۲ سمستر ارائه می‌شود (در واقع در ۹ ماه چون هر یک سال تقویمی، ۳ سمستر است. یک دوره که اول پاییز آغاز شود در پایان بهار به اتمام می‌رسد.

و دوره عملی آن هم در کالج دندانپزشکی دانشگاه تورنتو برگزار می‌شود.هزینه این دوره یک ساله هم ۵۴۴۰ دلار کانادا است.البته برای تمرین عملی شما موظف هستید خودتان افرادی را به کلینیک ببرید.

اگر مایلید که درباره هزینه های تحصیلی پزشکی در این کشور بیشتر بدانید می توانید به مقاله ای با نام هزینه تحصیل پزشکی در کانادا مراجعه کنید.

 

شغل مورد نیاز دستیار دندان پزشک در کانادا

دستیار دندان پزشک در کانادا
دستیار دندان پزشک در کانادا

دستیار دندان پزشک یکی از مشاغل مورد نیاز کانادا که در لیست مشاغل مورد نیاز این کشور نیز موجود می باشد ، است که داشتن سابقه ی کاری مرتبط با این شغل از اهمیت ویژه برخوردار می باشد.

اگر سابقه ی کار در کلینیک های دندان پزشکی را داشته باشید و مهارت خوبی در این زمینه داشته باشید به راحتی می توانید ویزای کانادا را به دست آورید.

این سابقه ی کاری باید حداقل به مدت 4 سال و زیر نظر یک مرکز دندان سازی در ایران باشد . یکی از استان های کانادا که به واسطه ی شغل های مورد نیاز خود مهاجران بسیاری را در این زمینه می پذیرد کبک می باشد.

دوره های دستیار دندان پزشک در کانادا

دوره های متعدد دستیاری دندان پزشکی در کانادا وجود دارند که دانش جویان را به این رشته وارد می کند که شامل:
موسسه ی تکنولوژی شمال آلبرتا

این موسسه یک دوره ی یک ساله ی دستیاری دندان پزشکی را ارائه می دهد.که در آن در باره ی شیوه های مراقبت از بیماران در مطب های دندان پزشکی عمومی و تخصصی آموزش داده می شود.

همچنین در مورد پرتو نگاری و تجزیه و تحلیل دندان ها، مهارت های حرفه ای و ایمنی محل کار نیز آموزش داده می شود.

 

بری تحصیل این رشته باید تجربه های بالینی در مطب های عمومی دندان پزشکی و در درمانگاه های دندان پزشکی دانشگاه آلبرتا و موسسه ی تکنولوژی شمال آلبرتا را کسب کنید.

یک آزمون به صورت آنلاین هم موجود می باشد به وسیله هیئت اداره ی صدور مجوز دندان پزشکی کانادا معتبر شناخته شده است.

البته بعد از این که از آزمون کتبی دستیاری دندان پزشکی عمومی سربلند بیرون بیایید که موفقیت در این آزمون به آنها شما می دهد که خدمات داخل دهانی درحد پایه ی دو دستیاری دندان پزشکی را کامل کنید.صحبت از آزمونها شد توصیه می کنیم به مقاله ای با نام آزمون MCAT کانادا مراجعه کنید. این آزمون مهارت و دانش پزشکی فارغ التحصیلان را پیش از ورود به دانشگاه کانادا را می سنجد.

 

 

معرفی دوره های دستیار دندان پزشک در کانادا

دستیار دندان پزشک در کانادا
دستیار دندان پزشک در کانادا

کامیونیتی کالج نوا اسکوشیا

این موسسه در شهر هلیفکس یک دوره ی گواهی دار پایه ی دو دستیاری دندان پزشکی را ارائه می دهد. مطالب در این دوره ی یک ساله سرفصل هایی چون علوم دندانی، آمار دندانی، خدمات روی صندلی دندان پزشکی و دندان پزشکی پیش گیری کننده را پوشش می دهد.

در این دوره مهارت های دستیاری دندان پزشکی مانند پیش بینی کردن لوازم مورد نیاز دندان پزشک و توزیع لوازم و مواد را یاد خواهید گرفت.و خواهید گرفت که چگونه در انجام مهارتهایی مانندکار کردن با liners , bases ، matrices ، wedges موفق شوند.

 

این برنامه هم چنین شامل دوره های بالینی در درمانگاه دندان پزشکی دانشگاه دالهازی و مرکز بهداشتی IWK است.بعد از فارغ التحصیلی این دوره باید در آزمون استانی عمومی دندان پزشکی نوا اسکوشیا برای گرفتن گواهی نامه موفق بشوید.

 

دانشگاه جزیره ی ونکوور

دانشگاه جزیره ی ونکوور در نانائیمو در استان بریتیش کلمبیا یک دوره ی دستیاری دندان پزشکی ده ماهه را ارائه می دهد که به وسیله ی کالج جراحان دندان پزشکی بریتیش کلمبیا که دستیاران دندان پزشک استان را تحت نظارت دارد، تایید شده است.

اگر دوره را تمام کرده و از آزمون عمومی دستیاری دندان پزشکی سربلند بیرون بیایید می توانید برای گرفتن گواهی نامه پایه ی دو ی دستیاری دندان پزشکی در خواست بدهید.

این دوره شامل موضوعات مدیریت مطب دندان پزشکی و دانش حرفه ای و نظریات حمایتی بالینی است.در ادامه ی برنامه،می توانید در مطب های دندان پزشکی، مراکز بهداشتی اجتماعی، مدارس و درمانگاه های دندان پزشکی بیمارستانی استخدام شده و مشغول به کار شوید.بد نیست درباره شرایط تحصیل داروسازی و پرستاری در کانادا بدانید.

Share on telegram
ارسال مقاله در تلگرام
Share on twitter
توییت مقاله در توییتر
Share on whatsapp
ارسال مقاله در واتس اپ
Share on email
ایمیل مقاله به دیگری
فهرست مقاله

در پرسش و پاسخ مرتبط با این مقاله شرکت کنید تا سوالات شما توسط کارشناسان آوات پاسخ داده شوند.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقالات پیشنهادی ویژه شما