مشاوره تلفنی

تماس از Whatsapp
+905340102540

ساعات کاری

شنبه الی چهارشنبه 9 تا 18 پنجشنبه 9 تا 14

اقامت از طریق کارآفرینی در آلمان

اقامت از طریق کارآفرینی در آلمان

اقامت از طریق کارآفرینی در آلمان

فهرست مقاله
اقامت از طریق کارآفرینی در آلمان
اقامت از طریق کارآفرینی در آلمان

اقامت از طریق کارآفرینی در آلمان

بسیاری از افرادی که متقاضی اخذ اقامت در آلمان و مهاجرت به این کشور هستند، اقامت از طریق کار آفرینی در آلمان را انتخاب می­کنند. اگر کسی بخواهد از طریق کارآفرینی اقامت آلمان را بگیرد باید در وهله اول سرمایه ­ای مناسب برای راه ­اندازی کسب و کار در این کشور داشته باشد تا بتواند از این راه به آلمان مهاجرت کند. بسته به این که فرد چه هدفی داشته باشد برای اخذ اقامت از طریق کارآفرینی به میزان سرمایه متفاوتی برای وارد کردن به این کشور نیاز است.

قانون اخذ اقامت بلندمدت در آلمان از طریق کارآفرینی

بر اساس قوانین مهاجرت و اقامت در آلمان، سهام­داران و مدیر عاملان می­توانند از طریق ثبت شرکت در آلمان  اقامت بلندمدت آلمان را دریافت کنند. فرآیند درخواست برای این اقامت از اول تا هنگامی که ویزا دریافت شود در حدود پنج تا هشت ماه زمان می­برد.

متقاضیان باید بدانند برای اخذ اقامت بلندمدت آلماناز این طریق باید طرح توجیهی اقتصادی کسب و کار خود را تهیه و ارائه نمایند. اما می­توان گفت به طور کلی آلمان از هر کسی که قصد کارآفرینی در این کشور را داشته باشد استقبال و حمایت می­کند و هیچ­گونه منع قانونی در این مسیر وجود ندارد.

اقامت کارآفرینی چه نوع اقامتی است؟

بر اساس قوانینی که آلمان برای اقامت افراد در این کشور وضع کرده، این که کسی بتواند شرکت و کسب و کار در آلمان داشته باشد به ملیت و نژاد او بستگی ندارد ولی اگر بخواهد مدیر اجرایی یک شرکت در آلمان باشد باید اقامت آلمان را دریافت کند.

علاوه بر این، افرادی که صاحب کسب و کار در آلمان هستند نیز برای این که بتوانند برای مدت طولانی ­تر (بیش از سه ماه) در آلمان بمانند و به کارهای اجرایی شرکت خود مشغول باشند لازم است برای گرفتن اقامت در این کشور اقدام نمایند که به این نوع از اقامت، اقامت از طریق کارآفرینی در آلمان گفته می­شود.

نکته ­ای که حائز اهمیت است این است که قوانین آلمان به افرادی که در دانشگاه ­های آلمان  تحصیل کرده­ اند و یا اقامت تحصیلی آلمان را دارند، به راحتی و بدون نیاز به داشتن شرایط خاص و ارائه مدارک متعدد، اجازه کارآفرینی و به دنبال آن اقامت بلندمدت در این کشور را می­دهد.

آیا شرایط اقامت از طریق کارآفرینی برای همه افراد یکسان است؟

افرادی که اقامت قانونی آلمان را از روش­های مختلف مانند ازدواج، تحصیل، کار و … دریافت کرده ­اند و قصد کارآفرینی در آلمان را دارند می­توانند به اداره مهاجرت در آلمان درخواست داده و به راحتی با ارائه دادن بیزینس پلن خود به آلمان، کسب و کار خود را آغاز  و راه ­اندازی کنند. اما قسمت پیچیده کار متعلق به کسانی است که خارج از خاک آلمان هستند.

افرادی که در آلمان نیستند ولی خواستار  کارآفرینی در آلمان هستند با توجه به قوانین متفاوتی که در ارتباط با آن­ها وجود دارد، باید فرآیند دیگری را طی کنند و لازم است تأییدیه اتاق بازرگانی آلمان را برای کارآفرینی و اقامت در این کشور به دست آورند.

در این مسیر ابتدا باید درخواست اقامت از طریق کارآفرینی و بیزینس پلن خود را به کنسولگری آلمان تحویل دهند تا توسط مقامات مسئول مورد بررسی قرار بگیرد. کنسولگری برای تأیید کردن یا نکردن این درخواست ممکن است از کارشناسان و نهادهای آلمان برای تشخیص این امر کمک بگیرد.

این مرحله معمولاً در حدود 2 تا 4 ماه زمان می­برد و در نهایت اگر درخواست فرد برای اقامت از طریق کارآفرینی مورد تأیید کنسولگری قرار گیرد، به او اجازه اقامتی کوتاه ­مدت برای ورود به کشور آلمان داده می­شود

البته تابعین برخی کشورها مانند امریکا، استرالیا، کانادا، ژاپن و … نیاز به اخذ اقامت کوتاه ­مدت ندارند و می­توانند بدون نیاز به گذر از این مرحله وارد آلمان شوند.

ویژگی­های بیزینس پلن مورد تأیید آلمان

همان­طور که گفته شد، متقاضیان اخذ اقامت از طریق کارآفرینی در آلمان باید بیزینس پلن مشخصی داشته باشند که حائز شرایط زیر باشد:

این طرح باید تأثیر مثبتی بر اقتصاد آلمان داشته باشد.

متقاضی باید از نهادهای لازم تأییدیه بگیرد که این طرح ارائه شده برای آلمان سودآور است.

تقاضا برای کارآفرینی باید در منطقه مورد نظر آلمان باشد.

فرد باید نشان دهد تمکن مالی، تعهد مالی یا وام مورد نیاز را برای راه ­اندازی طرح خود در اختیار دارد.

کارآفرینی چه مزایایی برای فرد دارد؟

کارآفرینی در آلمان و به دنبال آن اخذ اقامت این کشور برای فرد می­تواند با مزایایی به همراه باشد از جمله این که فرد:

می­تواند مانند سایر شهروندان آلمان مالیات پرداخت کند.

از اقتصاد پایدار آلمان استفاده می­کند.

در اتحادیه اروپا سرمایه­ گذاری می­کند.

به سرمایه ­گذاری در آلمان کمک می­کند.

نیروهای کار حرفه ­ای ایجاد می­کند.

از شرایط اقتصادی مناسبی بهره می­برد.

قادر به ایجاد زیرساخت ­های توسعه یافته در کشور پیشرفته­ ای چون آلمان است.

می­تواند وام با بهره کم دریافت کند.

هزینه ­های مرتبط با سرمایه ­گذاری و کارآفرینی

درمورد سرمایه لازم برای کارآفرینی و راه ­اندازی کسب و کار در آلمان باید گفت که میزان حداقلی نمی­توان تعیین کرد. بلکه لازم است طرح ارائه شده این پتانسیل را داشته باشد که فرد را از لحاظ تمام هزینه­ها و درآمد ماهیانه تأمین کند.

کارآفرینی بدون شک با هزینه ­هایی همراه است اما میزان این هزینه ­ها به عوامل بسیاری بستگی دارد از جمله: مدت اقامت و هدف از اقامت، محل اقامت و طرح اقتصادی یا بیزینس پلن ارائه شده. به این مقادیر باید هزینه اخذ ویزا (حدود 60 یورو) و مبلغی را که سفارت برای بررسی طرح توجیهی اقتصادی دریافت می­کند (حدود 140 یورو)، اضافه نمود.

بیشتر بخوانید » هزینه زندگی و تحصیل در آلمان

برای درخواست اقامت از طریق کارآفرینی  به چه مدارکی نیاز است؟

  • اگر قصد ایجاد کسب و کار و به دنبال آن اخذ اقامت بلندمدت آلمان را دارید باید مدارک زیر را تهیه و ارائه نمایید:
  • پاسپورت با حداقل اعتبار 6 ماهه
  • فرم درخواست تکمیل شده
  • بیزینس پلنی که به تأیید رسیده باشد.
  • ارائه مدرک تحصیلی برای افرادی که در آلمان تحصیل کرده­اند.
  • گواهی امکان اشتغال برای افراد بالای 45 سال (این گواهی از سفارت دریافت می­شود)
  • سابقه کار (سابقه کاری در این باره مهم است که مشابه یا یکسان با طرح ارائه شده باشد.) (1)

منبع: سفارت آلمان

Share on telegram
ارسال مقاله در تلگرام
Share on twitter
توییت مقاله در توییتر
Share on whatsapp
ارسال مقاله در واتس اپ
Share on email
ایمیل مقاله به دیگری
فهرست مقاله

در پرسش و پاسخ مرتبط با این مقاله شرکت کنید تا سوالات شما توسط کارشناسان آوات پاسخ داده شوند.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *