مشاوره تلفنی

شماره تماس
021-22051353

ساعات کاری

شنبه الی چهارشنبه 9:30 تا 17:30 پنجشنبه 9:30 تا 13:30

پذیرش رشته پزشکی در کانادا

خلاصه مقاله : دانشجویان بسیاری سالانه برای تحصیل در رشته های مختلف وارد کانادا میشوند. از جله رشته های پرطرفدار دانشگاههای کانادا, رشته ی پزشکی است.دوره پزشکی در کشور کانادا بین 3 تا 5 سال طول می کشد و شرایط هر دانشگاهی با یکدیگر متفاوت است. شما میتوانید با دریافت بورسیه تحصیلی می توان کمی از هزینه های تحصیل در کانادا را کاهش داد.
پذیرش رشته پزشکی در کانادا

پذیرش رشته پزشکی در کانادا

فهرست مقاله
پذیرش رشته پزشکی در کانادا
پذیرش رشته پزشکی در کانادا

تحصیل در رشته پزشکی در کانادا همواره مورد توجه داوطلبان ایرانی بوده است. کشور کانادا با موقعیت اجتماعی و اقتصادی و امتیاز هایی که برای دانشجویان قایل هست؛متقاضیان زیادی را جذب خود میکند. چنانچه خواستار تحصیل پزشکی در کشور کانادا هستید توجه داشته باشید که تحصیل پزشکی در این کشور بسیار متفاوت با شرایط تحصیل پزشکی در ایران می باشد که در ادامه مقاله به طور کامل به ارائه توضیحاتی در خصوص پذیرش رشته پزشکی در کانادا برای شما عزیزان بیان خواهیم کرد.

 

تحصیل پزشکی در کانادا چه شرایطی دارد؟

 

پذیرش رشته پزشکی در کانادا
پذیرش رشته پزشکی در کانادا

کشور کانادا دارای 17 دانشگاه پزشکی می باشد. تقاضای رشته پزشکی در این کشور بسیار زیاد هست و پذیرش رشته پزشکی در کانادا کمی دشوار است اما جا نگررانی نیست شما می توانید با بالا بردن معدل خود و رزومه قوی شانس خود را در این زمینه بالا ببرید.

در کشور کانادا طول دوره تحصیل در رشته پزشکی در 6 سال  و در رشته دندانپزشکی 5 سال می باشد.از شرایط رشته پزشکی در کانادا دارا بودن مدرک دیپلم و پیش دانشگاهی،معدل بالا 15 و دارا بودن مدرک آیلتس می باشد.

البته داوطلبان در صورت عدم دارا بودن مدرک آیلتس این امکان را خواهند داشت تا در کالج های زبان کانادا اقدام به دریافت مدرک زبان نمایند.از دیگر شرایط تحصیل داوطلبان رشته پزشکی در کانادا این است که متقاضیان می بایست در دوره 2 تا 4 ساله در دانشگاه های کانادا در یکی از رشته های مرتبط با پزشکی ( علوم تجربی ، زیست شناسی ، روانشناسی و .. ) اقدام به شرکت نمایند و مدرک لیسانس در یکی از این رشته ها را دریافت نمایند.

شرط ورود به دانشکده پزشکی در کانادا قبولی در آزمون MCAT ( آزمون سراسری پزشکی ) می باشد که متقاضیان در صورت کسب رتبه قبولی در این آزمون امکان تحصیل در یکی از رشته های پزشکی و یا دندانپزشکی را خواهند داشت.

 

شرایط و پذیرش رشته پزشکی در کانادا

افرادی که می‌خواهند در رشته پزشکی تحصیل کنند، در مرحله اول باید ۲ تا ۴ سال در یکی از دانشگاه‌های این کشور ، در رشته های مرتبط با پزشکی همچون علوم تجربی ، زیست شناسی ، روانشناسی و … تحصیل کرده و مدرک لیسانس این رشته‌ها را دریافت کنند و در مرحله بعدی باید در آزمونی تحت عنوان MCAT که اختصار شده عبارت آزمون سراسری پزشکی است شرکت کنند. زبان تحصیل در کانادا بستگی به دانشگاه انتخابی شما دارد.

بعداز آن در صورت قبولی در این آزمون قادر خواهند بود وارد دانشگاه‌ شوند.  پزشکی در این کشور ۴ تا ۶ سال زمان می‌برد و از جمله شروط اخذ پذیرش از دانشگاه های پزشکی داشتن معدل حداقل ۱۵ برای مقاطع دیپلم و پیش دانشگاهی و همچنین داشتن مدرک زبان آیلتس حداقل ۶.۵ است.

آن دسته از متقاضیان که مدرک زبان انگلیسی ندارند ابتدا باید در دوره های آموزشی زبان در دانشگاه‌ و یا کالج‌های زبان در کانادا شرکت کنند.

محدودیت پذیرش در تمامی دانشگاه های کانادا وجود دارد و آن دسته از داوطلبانی که رزومه تحصیلی قابل توجهی و همچنین مدرک زبان معتبر داشته باشند، از شانس بیشتری برای دریافت پذیرش از دانشگاه مریوطه برخوردار می‌شوند.

تحصیل در رشته‌ی پزشکی و دندانپزشکی در کانادا حدود ۶ سال زمان می‌طلبد. دانشجویان این دوره، آموزش عملی را در یک کلینیک یا بیمارستان معتبر سپری طی می‌کنند.

 

 

آیا امکان دریافت بورسیه برای دانشجویان خارجی وجود دارد؟

پذیرش رشته پزشکی در کانادا
پذیرش رشته پزشکی در کانادا

امکان دریافت بورسیه GRANTS  و BURSARIES برای دانشجویانی که می خواهند بورسیه کانادا دریافت کنند وجود دارد اما باید توجه داشته باشید که تمام شرایط را داشته باشد چرا که اگر دولت متوجه شود که شما شرایط لازم برای بورسیه شدن را ندارید این بورسیه را برای شما لغو خواهد کرد.

شرایط دریافت بورسیه پزشکی در کانادا چگونه است؟

دانشجویان در صورت دارا بودن معدل بالا،مدرک زبان با نمره بالا و همچنین مقالات چاپ شده امکان دریافت این بورسیه را خواهند داشت.

شرایط ورود به رشته دندان پزشکی در کانادا

برای ورود به رشته دندانپزشکی و به طور کلی برای تحصیل پزشکی در کانادا دانشجویان ابتدا باید در دوره های مختلفی شرکت کنند و پس از آن توانایی ورود به رشته های پزشکی خواهند داشت. متقاضیان تحصیل دندانپزشکی در کشور کانادا باید از رزومه تحصیلی بسیار قدرتمندی برخوردار باشند و حداقل 3/4ام از نمرات تعیین شده را دریافت کرده باشد. در بسیاری از موارد دانشجویان پس از اخذ پذیرش اولیه، به یک مصاحبه اختصاصی دعوت می شوند. یکی دیگر از شرایط اولیه ورود به دانشگاه های پزشکی در کانادا، مدرک زبان انگلیسی است.
متقاضیان همچنین باید انگیزه نامه خود را نیز حداکثر در دو صفحه تنظیم کرده و در اختیار دانشگاه قرار دهند. از سوی دیگر فرد باید متنی تهیه کند که در آن بزرگترین موفقیت علمی خود را تشریح کرده و دلیل اصلی آن را ذکر کند. هزینه درخواست پذیرش از دانشگاه های کشور کانادا در حدود 200$ تا 350$ (دلار کانادا) است که به هیچ عنوان قابلیت استرداد به متقاضی را نخواهد داشت.
برای مطالعه ی ادامه ی این مطلب به مقاله ی  تحصیل در رشته دندان پزشکی در کانادا  مراجعه کنید.

لیست دانشگاه های پزشکی کانادا

 

نام دانشگاه

سایت رسمی

1

دانشگاه تورنتو

https://www.utoronto.ca

2

دانشگاه بریتیش کلمبیا

https://www.ubc.ca

3

دانشگاه مک گیل

https://www.mcgill.ca

4

  دانشگاه آلبرتا

https://www.ualberta.ca/index.html

5

دانشگاه واترلو

https://uwaterloo.ca

6

  دانشگاه کالگری

https://www.ucalgary.ca

7

 دانشگاه مونترال

https://www.umontreal.ca

8

دانشگاه اتاوا

https://www.uottawa.ca/en

9

 دانشگاه ویکتوریا واقع در بریتیش کلمبیا

https://www.uvic.ca

10

دانشگاه دلشویی

https://www.dal.ca

11

دانشگاه لاوال

https://www.ulaval.ca

12

   دانشگاه مانیتوبا

https://umanitoba.ca

13

دانشگاه ساسکاچوان

https://www.usask.ca

 

هزینه تحصل و زندگی در کشور کانادا

 

1

هزینه رشته پزشکی در کانادا

11900 دلار در سال

2

هزینه زندگی

1200 تا 2500 دلار در ماه

3

هزینه خوابگاه

300تا 700 دلار در ماه

تحصیل رایگان پزشکی درکانادا چگونه می باشد؟

گزینه مهمی که برای تحصیل رایگان پزشکی در کانادا باید حتما آن را انجام دهید ثبت نام در آزمون MACT و قبولی در این آزمون است. اما دانشکده های پزشکی کبک، دانشکده اتاوا (یک دانشگاه دو زبانی) و دانشکده نورثرن انتاریو نیاز به آزمون MCAT ندارند.

زیرا MACT معادل فرانسوی ندارد. برخی از دانشکده های پزشکی همانند دانشگاه تورنتو و و دانشگاه کوئین ، از نمره ی MCAT به عنوان حدنصاب نمره استفاده می کنند متقاضیان با نمرات زیر نمره استاندارد ممکن است واجد شرایط پذیرش نباشند.

دانشکده پزشکی دیگر همانند دانشگاه وسترن آنتاریو بیشتر به عملکرد بالا اولویت می دهند. دانشگاه مک مستر به طور اکید از بخش استدلال شفاهی آزمون MCAT برای تعیین واجدشرایط شدن برای مصاحبه و رتبه پذیرش استفاده می کند.

 

برای تحصیل در کانادا باید در یکی از رشته های علوم پایه دارای مدرک لیسانس باشید. استثناتی هم در این زمینه وجود دارد. دانشگاه کبک مدرک CEGEP را برای پذیرش در رشته پزشکی نیز قبول می کند.

شما برای آنکه پذیرش شوید باید تمام اطلاعات شخصی خود را به اضافه سوابق تمام آزمون ها و مدارک تحصیلی را برای کشور کانادا ارسال کنید.

می توانید برای آشنایی بیشتر با دانشگاه های پزشکی و دندان پزشکی در این کشور به مقاله ای با نام دانشگاه های دندانپزشکی در کانادا و دانشگاه های پزشکی در کانادا مراجعه کنید.

مزایای رشته پزشکی در کانادا

 

 1. هزینه های تحصیلی به نسبت پایین تر از آمریکا
 2. دریافت بورسیه های دانشگاه های دولتی
 3.  مورد تائید وزارت بهداشت و وزارت علوم ایران و دریافت مدرک بیت المللی
 4.  اجازه کار دانشجویی همزمان با تحصیل
 5. امکان دریافت اقامت دائم بعد از اتمام تحصیل
 6. امکان استفاده از خوابگاه و تحصیل به زبان انگلیسی

 

مقالات پیشنهادی:  تحصیل و اعزام دانشجو به کانادا  / شرایط اخذ ویزای تحصیلی کانادا

سوال های متداول

🙋‍♀️1.آزمون MCAT چیست؟

 • امکت (به انگلیسی: MCAT)، (به انگلیسی: Medical College Admission Test) یا امتحان ورودی دانشکده پزشکی، امتحان کامپیوتری استاندارد برای ورود به دانشکده پزشکی در آمریکا و کانادا است. این امتحان جهت سنجش حل مسئله، تفکر انتقادی، آنالیز نوشتاری، و مهارت نوشتاری در ضمن علوم پزشکی است. از ۲۷ ژانویه ۲۰۰۷ این امتحان به صورت کامپیوتری برگزار می‌شود.

🙋‍♀️2.پذیرش در رشته دندان پزشکی در کانادا به چه صورت است؟

 • متقاضیانی که رزومه تحصیلی قوی تر و همچنین مدرک زبان معتبر داشته باشند ، از شانس بالاتری جهت اخذ پذیرش از دانشگاه های پزشکی کانادا برخوردارند. تحصیل دندانپزشکی در کانادا حدود 5 سال به طول می انجامد که دانشجویان می توانند به صورت پاره وقت یا تمام وقت به تحصیلات خود ادامه دهند البته برخی از برنامه های درسی به صورت آنلاین نیز در اختیار دانشجویان قرار می گیرد.

🙋‍♀️3.آیا میتوان در رشته های دندانپزشکی و داروسازی در کانادا رایگان تحصیل کرد؟

 • تحصیل در دانشگاه های کانادا رایگان نیست.اما دانشجویان ممتاز با داشتن شرایط لازم میتوانند بورسیه ی تحصیلی دریافت کنند.

🙋‍♀️4.نحوه پذیرش و تحصیل رایگان پزشکی درکانادا به چه صورت است؟

 • عموما دانشجویان پزشکی کانادا تحصیلات خود را بعد از اخذ مدرک لیسانس در رشته ی دیگری که اغلب یکی از رشته های علوم پایه است، شروع می کنند. اما همه ی دانشکده های پزشکی کانادا برای پذیرش الزاما نیاز به مدرک لیسانس ندارند. برای مثال دانشکده های پزشکی کبک دانشجویان را بعد از دو سال تحصیل در دروه های دیپلم CEGEP که معادل با سال دوازدهم سایر استان ها به اضافه سال اول دانشگاه است، قبول می کنند.

🙋‍♀️5.تحصیل پزشکی در کانادا چند سال طول میکشد؟

 • بسته به دانشگاه و رشته ی تحصیلی که در آن مشغول به تحصیل خواهید بود بین 3 تا 5 سال طول میکشد.

🙋‍♀️6.در MCAT  از چه مطالبی آزمون گرفته میشود؟

 • این امتحان ۲۵ بار یا بیشتر در سال برگزار می‌شود. از زمانی که مدت زمان امتحان به ۴ تا ۵ ساعت کوتاه شده، امتحان هم در صبح‌ها و بعد از ظهرها برگزار می‌شود. امتحان از چهار قسمت تشکیل شده، که به صورت زیر در امتحان می‌آید:
  • علوم طبیعی
  • درک مفاهیم
  • انشاء
  • علوم زیستی

🙋‍♀️7.ساعات کاری پزشکان به چه صورت است؟

 • پزشکان میتوانند حداکثر 100 ساعت در هفته به کار مشغول شوند.

 

 

5 1 رای
به این مقاله امتیاز دهید
اشتراک گذاری در telegram
ارسال مقاله در تلگرام
اشتراک گذاری در twitter
توییت مقاله در توییتر
اشتراک گذاری در whatsapp
ارسال مقاله در واتس اپ
اشتراک گذاری در email
ایمیل مقاله به دیگری
فهرست مقاله
مشترک شوید
مطلع شدن از طریق
guest
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
نمایش همه نظرات