مشاوره تلفنی

شماره تماس
021-22051353

ساعات کاری

شنبه الی چهارشنبه 9:30 تا 17:30 پنجشنبه 9:30 تا 13:30

گپ تحصیلی چیست

فهرست مقاله
گپ تحصیلی چیست
گپ تحصیلی چیست

گپ تحصیلی چیست؟

بعضی از افرادی که قصد ادامه تحصیل دارند یا به دنبال مهاجرت تحصیلی به سایر کشور ها باشند  با اصطلاح گپ تحصیلی برخورد نموده باشند و ندانند که معنی و منظور این عبارت چیست؟

چه بسا بدون کسب اطلاعات کافی در این مورد، برای ادامه تحصیل خود در مقطع بالاتر بعداز چند سال، اقدام کرده باشند و بعد از طی یک سری مراحل قانونی به مشکل برخورد نموده اند. بنابراین در این مقاله بعداز اینکه به این موضوع پرداختیم که “گپ تحصیلی چیست ؟ ” در مورد برخی شرایط تحصیلی در کشورهای دیگر می پردازیم.

از نظر لغوی گپ (Gap) به معنی شکاف می باشد که در اینجا منظور شکاف و فاصله ای است که از نظر زمانی بین مقاطع تحصیلی به هر دلیلی برای افراد ایجاد می شود. در این مورد اصطلاح وقفه تحصیلی هم به کار می رود و این فاصله هرچه بیشتر باشد امکان فراموشی بیشتر دروس مقطع قبلی برای افراد وجود دارد.

بعضی از دانشگاهها در جهان برای پذیرش دانشجویان این موضوع را در نظر می گیرند و سقف مشخصی برای آن قرار می دهند. از طرفی هر چه این وقفه بیشتر باشد از اعتبار علمی دانسته های فرد کاسته می شود و این در هنگام گرفتن ویزای تحصیلی برای برخی از کشورها مدنظر قرار می گیرد؛ مگر اینکه فرد دلایل موجهی از قبیل کارکردن، شرکت در دوره های آموزشی زبان، بیماری و … را به سفارت کشور مزبور ارائه نماید تا روند کار کیفیت بالاتری بیابد.

به عنوان نمونه شرح مختصری از شرایط تحصیلی درباره شرایط پذیرش تحصیلی در دو کشور آلمان و کانادا در مقطع لیسانس ذکر می کنیم که میزان گپ تحصیلی نیز از جمله این شرایط می باشد.

 

گپ تحصیلی آلمان

در اینجا باید اشاره کنیم که استفاده از گپ تحصیلی آلمان میتواند برای دریافت ویزای تحصیلی شما را دچار مشکل کند. برای ورود به مقطع لیسانس متقاضیانی که قصد تحصیل در آلمان را دارند نباید بیش از ۴ تا ۵ سال گپ تحصیلی داشته باشند، مگر با دلایل موجهی که پیش از این ذکر شد و سفارت را برای گرفت ویزا راضی نمایند.

 

پذیرش تحصیلی آلمان

به طور کلی دانشجویان ایرانی متقاضی ورود به دانشگاههای آلمان و تحصیل در آلمان در مقطع لیسانس دو دسته اند:

  • متقاضیان با مدرک دیپلم یا پیش دانشگاهی
  • متقاضیانی که یکسال تحصیلی رادر ایران در یکی از رشته های تحصیلی سپری کرده باشند.

گروه اول ابتدا باید یکسال تحصیلی را در یکی از کالج های آلمان سپری نماید تا اجازه ورود به دانشگاه را پیدا کند؛ اما دانشجویانی که در یک رشته تحصیلی در ایران، در کنکور سراسری قبول شده باشند ویکسال ( معادل ۲۴ تا ۳۰ واحد درسی) را در دانشگاههای ایران گذرانده باشند. بدون رفتن به کالج و فقط در همان رشته تحصیلی می توانند در آلمان به دانشگاه بروند.

از دیگر مدارک لازم برای یا پذیرش در مقطع لیسانس در آلمان داشتن حداقل مدرک B1 زبان آلمانی می باشد و کشور آلمان به فرد اجازه می دهد ظرف مدت یک سال در این کشور مدرک زبان آلمانی B2 را بگیرد.

مطالعه بیشتر » هزینه زندگی و تحصیل در آلمان

 

گپ تحصیلی کانادا

می توان گفت که اگر شخص دارای تمکن مالی و سایر شرایط برای اخذ ویزای تحصیلی کانادا باشد در صورتی که گپ تحصیلی بالایی نداشته باشد، پروسه ویزای تحصیلی او با موفقیت طی می شود. امکان ادامه تحصیل برای کسانی  که دیپلم دارند، در صورتیکه بعد از دیپلم دارای گپ تحصیلی نباشند، راحت فراهم می گردد.

در واقع علت اصلی مهم بودن نداشتن گپ تحصیلی کانادا برای گرفتن ویزای تحصیلی این است که سفارت بداند چقدرفرد ازدرس دور مانده یا اینکه مثلا به خاطر برخی کارهای غیرقانونی، مشکلی نداشته باشد ولی اگر بتواند آفیسر سفارت را راضی نماید که مثلا سربازی بوده یا مشغول کاری مرتبط با رشته اش بوده یا برای جمع آوری پول برای تحصیلات بعدی مشغول به کسب درآمد بوده است، شانس بیشتری برای گرفتن ویزا پیدا می کند.

از طرفی برای بهبود روند کار افرادی که گپ تحصیلی بالاتر از دو سال دارند، داشتن رزومه ضروری است چون نشان می دهد که شخص در مدت وقفه ای که بین دو  مقطع تحصیلی خود داشته تا چه حد با دروس مقطع قبلی ارتباط داشته است.

مطالعه بیشتر » تحصیل دندان پزشکی در کانادا

پذیرش تحصیلی کانادا

کانادا یکی از کشورهای بزرگ و پیشرفته دنیا است که به خاطر رفاه معیشتی ونسبتا آسان بودن گرفتن ویزای تحصیلی، برخی افراد ترجیح می دهند که برای تحصیل به این کشور مهاجرت کنند. در واقع مهاجرت تحصیلی به کانادا آسانترین راه مهاجرت به این کشور است و حتی کسانی که گپ سنی ۳ ساله دارند نیز با داشتن سایر شرایط لازم، می توانند از این فرصت استفاده نمایند.

 

 

مدارک برای پذیرش تحصیلی در مقطع لیسانس در کانادا

  • مدرک دیپلم یا پیش دانشگاهی به زبان انگلیسی یا فرانسه
  • ریز نمرات به زبان انگلیسی یا فرانسه
  • رزومه علمی، کاری، تحقیقاتی و …
  • انگیزه نامه : در این نامه باید هدف خود را از تحصیل در کانادا و دلیل انتخاب رشته مورد نظرش در دانشگاه منتخب خود را توضیح دهد. در این نامه باید فرد نشان دهد که قصد دارد پس از تحصیل به کشورش بازگردد.
  • ارائه مدرک زبان آیلتس ۶ آکادمیک یا زبان فرانسه

به طور کلی هزینه های دانشگاه  در کانادا نسبت به برخی کشورهای هم سطح آن ارزانتر است. همچنین فرد بعد از فارغ التحصیلی به طور حتم مشغول به کارو استخدام می گردد. حتی در زمان اشتغال به تحصیل نیز حق بیست ساعت کار در هفته را دارد و با تجربه کاری که او در این مدت بدست می آورد می تواند به سرعت با تبدیل کردن ویزای تحصیلی به ویزای کاری زودتر اقامت در آنجا را بدست بیاورد.

0 0 رای
به این مقاله امتیاز دهید
اشتراک گذاری در telegram
ارسال مقاله در تلگرام
اشتراک گذاری در twitter
توییت مقاله در توییتر
اشتراک گذاری در whatsapp
ارسال مقاله در واتس اپ
اشتراک گذاری در email
ایمیل مقاله به دیگری
فهرست مقاله
مشترک شوید
مطلع شدن از طریق
guest
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
نمایش همه نظرات

مقالات پیشنهادی ویژه شما