مشاوره تلفنی

شماره تماس
021-22051353

ساعات کاری

شنبه الی چهارشنبه 9:30 تا 17:30 پنجشنبه 9:30 تا 13:30

مهاجرت به فنلاند از طریق کار

کار در فنلاند

مهاجرت به فنلاند از طریق کار

فهرست مقاله
کار در فنلاند
کار در فنلاند

کشور فنلاند به دلیل ثبات اقتصادی و رفاه اجتماعی ایده آل از جمله کشور اروپایی مهاجر پذیر می باشد و شرایط  کار در فنلاند در سال 2018-2019 برای متقاضیان کار  که داخل کشور فنلاند نیستند و یا اقامت ندارند بسیار دشوار می باشد ، اما با دشواری که برای شرایط کار در فنلاند وجود دارد ، باز هم خواهان بسیاری برای کار در فنلاند دیده می شود .

این مطلب در 98/12/25 به روز رسانی شد.

کشور فنلاند ، از دید سازمان مهاجرتی آوات

 

کشور فنلاند ، کشوریست واقع شده در شمال اروپا و با حکومت جمهوری ، عضو اتحادیه اروپا و عضو شنگن می باشد . مردم فنلاند با زبان رسمی فنلالندی و سوئدی صحبت می نمایند و اما البته بیش از 50% از مردم فنلاند تسلط کافی بر زبان انگلیسی را نیز دارند .

کشور فنلاند به دلیل  قرار گرفتن در منطقه یورویی ، از واحد پول یورو در انجام معاملات تجاری و سرمایه گذاری های کلان خود استفاده می نمایند . البته لازم به ذکر می باشد روند صعودی و نزولی که در اقتصاد کشور فنلاند به وجود می آید ، هم بستگی به صادراتی ست که در کشور فنلاند اتفاق می افتد و هم بستگی به بحران های اقتصادی باشد که در برخی از موارد گریبان گیر برخی از کشور های اروپایی می شود ، که باعث شده است در روند رشد اقتصادی فنلاند تاثیر به سزایی داشته باشد .

متقاضیان کار خارج از اتحادیه اروپا ، برای اخذ اجازه کار مجبور به اخذ ویزای کاری و اخذ اقامت فنلاند می باشند .  زمانی که متقاضیان موفق به اخذ ویزای کاری و  شدند ، می توانند تا حددودی از خدمات بیمه ای کشور فنلاندبهره مند شوند و تا حدودی حق استفاده از خدمات درمانی دولتی برای متقاضیان کار به وجود می آید . البته این شرایط حتی اگر متقاضیان با اخذ ویزای کوتاه مدت کار در فنلاند نیز مواجه شوند ، صدق می کند .

اما در مورد بیمه بازنشستگی و حقوقی که در این زمان متقاضیان باید دریافت نمایند ، بستگی به اقامت مستمر متقاضیان در فنلاند دارد ، ( مانند شرایطی که برای کسانی که ساکن کشور فنلاند می باشند ، ایجاد می شود ) ، با این متقاضیان بر خورد می شود .

اجازه ی کار برای متقاضیان کاری که در کشور فنلاند اقامت دارند ویا مقین فنلاند می باشند ، از طرف کارفرمایان وجود ندارد و همچنین این امتیاز برای نیروهای کار که عضو کشورهای اروپایی و کشورهایی همچون سوئیس هستند نیز ، دیده می شود .

در حالت کلی برای اینکه شرایط بهتری در جهت کاریابی در فنلاند در اختیار متقاضیان کار قرار گیرد ، بهتر می باشد که متقاضیان خارجی تسلط خود را بر زبان فنلاندی و سوئدی که هر دو از زبان های رسمی کشور فنلاند می باشد ، افزایش دهند و خود را به فرهنگ و آداب و رسوم کشور فنلاند نزدیدک نمایند .

البته لازم به ذکر می باشد که کارفرمایان در کشور فنلاند برای بالا بردن سطح تسلط نیرو کار خارجی خود بر دانش زبان فنلاندی ، دوره هایی را جهت یادگیری در اختیار متقاضیان کار در فنلاند ، قرار می دهند .

 

 ارسال درخواست به کارفرمایان

کارفرمایان برای به کارگیری نیروی کار خارجی در مشاغل مورد نظر خود و استفاده از توانایی ها و تخصص های وی ، نیاز به اخذ اجازه ی کار برای نیروی کار خارجی دارد .

کارفرمایان قبل از اقدام جهت اجازه ی کار در فنلاند برای نیروی کار مورد نظر خود ، باید برای انتشار آگهی به مدت سه ماه به جهت جستجوی نیروی کار متناسب با شغل مورد نظر در فنلاند ، تلاش نماید و در صورت یافت نشدن این نیروی کار در فنلاند ، مجددا باید به انتشار آگهی به مدت سه ماه در کشور های عضو اتحادیه اروپا جهت یافتن نیروی کار مشغول گردد ، و باز هم در صورت پیدا نکردن نیروی کار برای شغل مورد نظر ، می تواند درخواست کاری خود با کسب  اجازه ی کار از طرف دولت فنلاند ، به نیروی کار خارجی که مد نظر خود کارفرما می باشد ، ارسال نماید .

مدارکی که متقاضیان کار در فنلاند نیاز دارند :

متقاضی کار در این صورت می تواند با ارائه مدارکی همچون دعوت نامه رسمی کاری ، CV ، انگیزه نامه از جهت  کار در فنلاند ، رزومه تحصیلی و سوابق کار در فنلاند و ارائه عکس ، ارائه اصل و کپی برابر اصل مدارک شناسایی ، تکمیل فرم درخواست به جهت اخذ ویزای ، ارائه اصل و کپی برابر اصل پاسپورت ، از جمله مدارک جهت اخذ ویزای کاری هستند . البته لازم به ذکر می باشد که تمامی این مدارک باید به زبان انگلیسی ترجمه شوند و بعد در اختیار کنسولگری فنلاند در کشور مبدا قرار بگیرند .

کاریابی از طریق اخذ ویزای تحصیلی فنلاند

 

کار در فنلاند
کار در فنلاند

البته شرایط کاریابی در فنلاند با اخذ ویزای تحصیلی در فنلاند نیز ، انجام پذیر می باشد . متقاضیان کار می توانند با ارائه مدارک برای اخذ ویزای تحصیلی فنلاند اقدام نمایند و مشغول تحصیل در فنلاند گردند . دانشجویان خارجی بین المللی ، بعد از اتمام تحصیلات خود می توانند تا مدت زمان مشخص شده در پی کاریابی در فنلاند باشند و بعد یافتن شغل مورد نظر خود در زمینه ی رشته تحصیلی در فنلاند ، برای مبدل ساختن ویزای تحصیل فنلاند به ویزای کار فنلاند اقدام نمایند و مشغول به کار در فنلاند باشند . فارغ التحصیلان با اخذ ویزای کاری ، نیازی به اجازه ی کار در فنلاند از دولت این کشور ندارند .

البته لازم به ذکر می باشد که مدت اقامت فارغ التحصیلان بعد از اخذ ویزای، بسته به اعتبار ویزای کاری دارد  و بعد از این مدت ، نیروی کار برای تمدید اقامت خود مجددا باید اقدام نماید .

البته این دانشجویان در هنگام تحصیل خود نیز می توانند به صورت نیمه وقت و طی مدت زمان خاص که بسته به مقطع تحصیلی این دانشجویان دارد ، با کاریابی در فنلاند مشغول به کار شوند و حقوق و دستمزدی نیز دریافت نمایند .

کاریابی از طریق کارآفرینی در فنلاند

کارآفرینی در فنلاند زمانی صورت می پذیرد که با ثبت شرکت در فنلاند همراه باشد ، تاسیس یک مغازه یا سوپر مارکت ، رستوران و مشاغل آزادی که توسط کسانی که مشغول کارآفرینی در فنلاند می باشند ، با ثبت شرکت در فنلاند صورت می گیرد .

کاریابی از طریق کارمند غیر وابسته در فنلاند

منالجمله مشاغلی که  رایج و از مشاغلی به حساب می آید که فری لنس می باشد ، کارمند غیروابسته به شرکت ها می باشد . مانند یک حسابرس که به ثبت اسناد مدارک مالی شرکت دسترسی دارد و فقط برای یک شرکت خاص مشغول به کار نمی باشد یا کارمندی غیر وابسته ای که به امور مالیاتی شرکت های مختلف بدون وابسته بودن به آن شرکت ها ، رسیدگی می نماید .

چگونگی کاریابی در فنلاند

جهت کاریابی متقاضیان می توانند با ارسال درخواست کار ، خواستار شغل مورد نظر خود بسته به توانایی ها و مهارت های خود باشند ، البته این متقاضیان کار با مراجعه با سایت های کاریابی در ، که فقط تعداد کمی از محل های کاری که نیاز به پرسنل در آن ها دیده می شود ، وجود دارند . کاریابی در فنلاند از طریق سایت های کاریابی ، به دلیل طرفدار نداشتن و تمایل افراد به استخدام نیروی های کاری که برای آن ها رزومه کاری ارسال و درخواست کار می نمایند ، زمان بر خواهد بود .

کاریابی از طریق بنگاه های کاریابی نیز امکان پذیر خواهد بود ، نیروی کار با تنظیم قرارداد با بنگاه های کاریابی و با در اختیار گذاشتن مهارت و توانایی های خود به بنگاه های کاریابی ، این بنگاه های کاریابی ، فرد استخدام شده را جهت انجام خدمات به دیگر شرکت های نیازمند به پرسنل اجاره می دهند . در اصطلاح به این نوع شرکت ها ، بنگاه های کاریابی گفته می شود .

شما عزیزان میتوانید سوالات خود را ، در پایان همین مقاله برای ما ارسال نمایید و منتظر پاسخ کارشناسان ما در اسرع وقت باشید.

 

شرایط اخذ کار در فنلاند

شرایط دریافت ویزای کار فنلاند این است که در صورتی که شما متقاضی کار در فنلاند باشید قبل از ورود به فنلاند نیاز به اجازه اقامت در این کشور را دارید و پیش از آن که بتوانید اجازه اقامت بگیرید، باید در ابتدا در فنلاند یک شغل پیدا کنید. در مرحله بعد و زمانی که موفق به یافتن شغل در فنلاند شدید، پیش از ورود به فنلاند باید از سفارت این کشور تقاضای ویزای کاری و اقامت نمایید.

 

پیشنهاد کار یا Job Offer در فنلاند

از شرایط دیگر اخذ ویزای کار فنلاند داشتن یک شغل و جاب آفر می باشد، به این صورت که شما باید از سوی یک کارفرمای معتبر فنلاندی دعوت نامه شعلی داشته باشید و اعطای این شغل به نیروی کار خارجی باید در اداره مهاجرت تایید گردد. متناسب با شغلی که برای آن به فنلاند وارد می شوید،‌ نوع اجازه اقامت شما نیز متفاوت می باشد که در اینجا چندین نمونه از آن ها را برای شما آورده ایم :

 

اجازه اقامت کارمندان و کارکنان

 

بر مبنای این اقامت، شما در مشاغلی نظیر مشاغل زیر می توانید مشغول به کار باشید :

 • آشپزها
 • نظافتچی ها
 • پرستاران کودک
 • اجازه اقامت برای انجام کار مشخص

این نوع مجوز اقامت برای اشخاصی که در یک شغل خاص، کار دریافت کرده اند صادر می شود بر مبنای این اقامت، شما در مشاغلی نظیر مشاغل زیر می توانید مشغول به کار باشید

 • مدیریت شرکت
 • کارشناسان ویژه
 • پژوهشگر
 • کار علمی، فرهنگی و هنری
 • کارآموزی
 • اجازه اقامت کارکنان و کارمندان فصلی

اگر شخصی جهت انجام کارهای فصلی درخواست ورود به فنلاند داشته باشد، در اینصورت به اجازه اقامت کار فصلی نیاز دارد که این اجازه حداکثر می تواند تا ۹ ماه باشد. از جمله کارهای فصلی عبارتند از:

 • کاشت گیاهان
 • کارهای رسیدگی به جنگل
 • کارهای مربوط به فستیوال ها
 • اجازه کار مبتنی بر اقامت دیگر

 

اجازه اقامت برای فارغ التحصیلان دانشگاه های فنلاند

این نوع اقامت برای افرادی می باشد که در فنلاند تحصیل کرده اند و فارغ تحصیل شده اند که بر اساس این اقامت می توانند پس از آنکه تحصیلات خود را در این کشور به پایان برسانند، برای اقامت کاری خود در ابن کشور نیز درخواست دهند که این نوع اقامت ۱۲ ماه اعتبار دارد و غیر قابل تمدید می باشد.

 

اجازه اقامت برای نیروهای متخصص

 

کار در فنلاند
کار در فنلاند

این نوع ویزای کار برای افراد متخصص و نیروهای کلیدی قابل دریافت می باشد. چنانچه فرد در رشته خود که معمولا در فنلاند کمتر یافت می شود، دارای مدارج علمی بالا، سابقه کار قوی و تخصص و مهارت خاصی باشد، می تواند در صورتی که یک کارفرمای فنلاندی به استخدام او نیاز داشته باشد، درخواست اخذ این اقامت را نماید.

 

اجاره دادن نیروی کار

اشتغال بکار و استخدام شدن از طریق شرکتهایی که نیروی کاری اجاره می دهند، نیز امکان پذیر است.در این روش شخصی که استخدام می شود با شرکت اجاره دهنده نیروی کاری، قرارداد کاری می بندد و شرکت مورد نظر،نیروی کار را به کارفرمای دیگری اجاره می دهد.این اقامت به صورت زیر است:

 • اشتغال بکار بصورت کارمند ساعتی و یا تاسیس شرکت و یا مغازه
 • اشتغال بکار بصورت کارمند غیر وابسته یا فری لانس و یا تاسیس شرکت و مغازه، نیز امکان پذیر می باشد.

مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزای کاری در فنلاند

مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزای کار فنلاند عبارتند از :

 • گذرنامه معتبر (با حداقل ۳ ماه اعتبار بعد از پایان سفر و دارا بودن حداقل ۲ صفحه خالی)
 • شناسنامه همراه با ترجمه رسمی به زبان انگلیسی
 • فرم درخواست روادید شنگن برای متقاضیان ویزای کار فنلاند
 • اتباع خارجی مقیم ایران باید اجازه اقامت واجازه کار خود را ارائه دهند.
 • بیمه نامه مسافرتی با پوشش حداقل ۳۰ هزار یورو
 • دعوت نامه کاری از فنلاند
 • دعوت نامه تجاری

دعوت نامه تجاری نیز باید شامل اطلاعات زیر باشد :

 • مشخصات شرکت یا سازمان دعوت کننده شامل شماره تلفن، آدرس و ایمیل
 • مشخصات فرستنده دعوتنامه شامل نام، تلفن و ایمیل
 • مشخصات متقاضی ویزای کار فنلاند (نام و تاریخ تولد)

شرایط ویزای کاری در فنلاند

 • تاریخ و طول مدت سفر (در صورت نیاز به چند بار سفر کاری، توضیح درباره سفرهای آینده)
 • توضیح درباره ارتباط شرکت یا سازمان دعوت کننده با متقاضی ویزای کار فنلاند
 • توضیح درباره شخص یا شرکت مسئول پرداخت هزینه های سفر متقاضی ویزای کار فنلاند و نحوه پرداخت آن
 • دعوت نامه کاری فنلاند باید دارای امضاء شخص دعوت کننده و تاریخ باشد.
 • ویزای کار فنلاند و میزان حقوق در فنلاند
 • میزان حقوق دریافتی در این کشور فنلاند بابت ۳۵ تا ۴۰ ساعت کار در هفته، به صورت میانگین ماهانه ۳۰۰۰ یورو می باشد که بخشی از آن، به عنوان مالیات باید پرداخت گردد که این میزان بر اساس رده شغلی هر فرد میزان ۲۵ تا ۴۰ درصد می باشد.

 

مشاغل مورد نیاز کشور فنلاند

فهرستی از مشاغل مورد نیاز کشور فنلاند به شرح زیر است:

 • نیروی کار ماهر بین المللی
 • پرستار
 • دندانپزشک
 • کمک پرستار
 • دستیار مراقبت های بهداشتی
 • نظافتچی هتل
 • مکانیک
 • نماینده فروش بازرگانی
 • آرایشگر
  نظافتچی و خدمات رسان منازل

موسسات و آژانس های کاریابی معتبر کشور فنلاند شامل موسسات زیر است:

 • آلفا
 • مانستر دات فای
 • سیور
 • استف پوینت
 • گروه VMP
 • دانشگاه هلسینکی
 • اورانوس دات فای
 • چاب استپ
 • اکسپرتر
0 0 رای
به این مقاله امتیاز دهید
اشتراک گذاری در telegram
ارسال مقاله در تلگرام
اشتراک گذاری در twitter
توییت مقاله در توییتر
اشتراک گذاری در whatsapp
ارسال مقاله در واتس اپ
اشتراک گذاری در email
ایمیل مقاله به دیگری
فهرست مقاله
مشترک شوید
مطلع شدن از طریق
guest
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
نمایش همه نظرات