سوئد, کاری

کار در سوئد

کار در سوئد

کار درسوئد

با ما همراه باشید با بررسی کار در سوئد.در چند سال گذشته شاهد افزایش بی رویه مهاجرت افراد به کشورهای اروپایی و آمریکایی بوده ایم؛ افرادی که با رویای تجربه یک زندگی استاندارد و باکیفیت از کشور خارج می شوند. اکثر این افراد وارد کشورهای تراز اولی مانند سوئد، اتریش،آلمان، آمریکا و کانادا می شوند که در این بین نرخ مهاجرت به سوئد بسیار قابل توجه است. در حقیقت سوئد، مقصد تعداد زیادی از ایرانی هایی است که از کشور خارج می شوند. این افراد با توجه به هدف خود از سفر به سوئد باید برای دریافت نوعی از ویزاهای این کشور  اقدام کنند.

به عنوان مثال اگر برای کار در سوئد راهی این کشور هستند باید ویزای کاری سوئد را دریافت کنند و اگر برای تحصیل می خواهند به سوئد سفر کنند باید ویزای تحصیلی این کشور را اخذ نمایند که ما در این مطلب قرار است به بحث کار در سوئد و اخذ ویزای کاری سوئد صحبت کنیم.سوئد یکی از بزرگترین کشورهای اسکاندیناوی است که مقصد اصلی بسیاری از مهاجران میباشد با جمعیت کم و مساحت بیشتر دارای استانداردهای بالای زندگی میباشد از لحاظ رفاه اجتماعی در سطح بالایی میباشد و همچنین ار لحاظ علمی و دانشگاهی نیز شرایط خوبی دارد و دارای دانشگاههای معتبری میباشد.

ویزای کاری سوئد

اشخاصی که مایل به کار در سوئد هستند؛ لازم است که قبل از هر اقدامی سعی بر پیشبرد تحصیلات و تکمیل مهارت های کاری خود کنند زیرا طبق تجربه افرادی که از تحصیلات و تخصص بالاتری برخوردار هستند؛ شانس بیشتری برای کار در سوئد دارند. اما داشتن تحصیلات و تخصص کافی برای کار در سوئد کفایت نمی کند. متقاضیان کار در سوئد با هر سطح از توانایی در صورتی می توانند وارد این کشور شوند و کار کنند که ویزای کاری سوئد را دریافت کرده باشند. پس قدم اول برای کار در سوئد دریافت ویزای کاری سوئد است.

دریافت ویزای کاری سوئد

شرایط ما ایرانی ها برای دریافت ویزای کاری سوئد بسته به اینکه داخل خاک این کشور باشیم یا نباشیم؛ متفاوت است. اگر ما داخل کشور خودمان هستیم؛ زمانی موفق به دریافت ویزای کاری سوئد و کار در سوئد خواهیم شد که از طرف یک فرد مقیم سوئد به عنوان کارفرما استخدام شویم.

البته براساس قوانین اتحادیه اروپا، کارفرمایان سوئدی در صورت نیاز به کارگر یا کارمند باید استخدام شهروندان سوئدی و سپس شهروندان اتحادیه اروپا را در اولویت قرار دهند؛ یعنی حق کار در سوئد ابتدا با شهروندان این کشور یا اتحادیه اروپا است. به همین دلیل کارفرمای سوئدی ابتدا باید آگهی نیاز به نیروی کار را سه ماه در سرتاسر کشور سوئد منتشر کند و اگر طی این مدت شخص واجدشرایطی پیدا شد باید وی را استخدام نماید.

در صورتی که هیچیک از شهروندان سوئدی برای کار موردنظر پیشقدم نشدند یا شرایط لازم را نداشتند؛ کارفرما باید آگهی نیاز به نیروی کار را به مدت سه ماه دیگر در کل اتحادیه اروپا منتشر کند. باز هم مانند حالت قبل اگر شخصی مقیم اتحادیه اروپا با شرایط لازم پیدا شد کارفرما ملزم به استخدام وی است؛ در غیر این صورت می تواند برای استخدام ما به عنوان یک ایرانی خارج از سوئد اقدام کند؛ در چنین شرایطی حق کار در سوئد را خواهیم داشت.

 مهاجرت به سوئد:

  1. تابعیت از طریق تولد در سوئد
  2. تبدیل اقامت به تابعیت در سوئد
  3. شرایط ویزای کار سوئد
  4. شرایط تحصیل در سوئد
  5. پناهندگی در سوئد

 

تحصیل در سوئد

اما اگر ما به عنوان یک دانشجو در کشور سوئد حضور داشته باشیم؛ بعد از گذراندن یک ترم تحصیلی یا پاس کردن ۳۰ واحد درسی می توانیم از کارفرمای سوئدی موردنظر خود بخواهیم که ما را استخدام کند. تحت این شرایط کارفرما باید آگهی نیاز به نیروی انسانی را به مدت ۱۰ روز در اتحادیه اروپا منتشر کند و در صورت پیدا نشدن هیچ شخص واجد شرایطی می تواند ما را به عنوان یک دانشجوی ایرانی در حال تحصیل در سوئد استخدام کند. بدین ترتیب ما می توانیم به صورت کاملاً قانونی به کار در سوئد بپردازیم.

و اما اگر ما به هر دلیلی به کشور سوئد رفته و به اداره مهاجرت این کشور درخواست پناهندگی داده ایم؛ تا زمانی که اداره مهاجرت موافقت یا عدم موافقت خود با درخواست ما را اعلام نکرده است؛ ما برای کار در این کشور به هیچ مجوزی نیاز نداریم و بدون کسب اجازه می توانیم در این کشور کار کنیم. اما اگر اداره مهاجرت با درخواست ما اعلام مخالفت کرده باشد و ما به نتیجه اعلام شده اعتراض نکرده باشیم. به مدت دو هفته فرصت خواهیم داشت که یک کارفرمای سوئدی را برای استخدام خود متقاعد کنیم؛ اگر در انجام این امر موفق شویم که می توانیم به کار در سوئد بپردازیم؛ در غیر این صورت ملزم به ترک این کشور هستیم.

در هر حال ما از هر راهی که موفق به دریافت ویزای کاری سوئد شویم؛ اجازه خواهیم داشت که همسر و فرزندان زیر ۱۸ سال خود را نیز به این کشور ببریم؛ این افراد نیز مانند ما حق کار در سوئد را خواهند داشت. ضمناً اگر ما بتوانیم چهار الی پنج سال در سوئد بمانیم و در این مدت هیچ بدهی مالیاتی به دولت سوئد نداشته باشیم؛ آنگاه می توانیم برای گرفتن اقامت دائم این کشور اقدام کنیم.

حالا که با نحوه اخذ مجوز و ویزای کاری سوئد آگاه شدیم؛ بد نیست که با تعدادی از شرکت های بزرگ سوئدی نیز آشنا شویم؛ شرکت هایی که شاید روزی مقصد ما برای کار در سوئد باشند.

برای مشاوره در خصوص ویزای شینگن و یا مهاجرت کاری و مهاجرت تحصیلی می توانید با ما تماس بگیرید.

شرکت سوئدی ولوو

ولوو یکی از خودروسازی های بزرگ کشور سوئد است که در زمینه تولید خودروهای سنگین مانند تریلی، اتوبوس و تجهیزات هوافضا فعالیت می کند. تاریخ تاسیس شرکت ولوو در سوئد به سال ۱۹۲۴ بر می گردد و بعدها در سال ۱۹۲۷ شعبه فرانسوی این شرکت راه اندازی شد. در حال حاضر شرکت ولوو بیش از ۲۲هزار نیروی کاری دارد.

شرکت سوئدی آی کیا

شرکت آی کیا در سال ۱۹۴۳ تاسیس شد و حالا بعد از گذشت حدود هفتاد سال به عنوان بزرگترین شرکت خرده فروش در زمینه لوازم خانگی مانند تخت، مبل و… شناخته می شود. در حال حاضر شرکت آی کیا در کشورهای نروژ و دانمارک نیز دارای شعبه است و بیش از ۱۳۰هزار نیروی کاری دارد.

شرکت سوئدی اریکسون

اریکسون، شرکتی چندملیتی است که در زمینه تولید تجهیزات مخابرات فعالیت می کند. اریکسون در سال ۱۸۷۶ پایه گذاری شد و حالا بعد از چهل سال به عنوان یکی از بزرگترین تولیدکننده های تجهیزات مخابراتی شناخته می شود.

شرکت سوئدی اچ اند ام

شرکت اچ اند ام، صاحب یکی از برندهای معروف لباس و لوازم آرایشی است که در ۴۳ کشور مختلف دنیا نمایندگی دارد. اچ اند ام در سال ۱۹۴۷ تاسیس شد و امروزه بیش از ۹۰هزار نیروی کاری دارد.

شرکت سوئدی اوریف لیم

شرکت ثروتمند اوریف لیم در زمینه تولید لوازم آرایشی فعالیت می کند و در پنج کشور مختلف دنیا کارخانه و نمایندگی دارد. تاسیس شرکت اوریف لیم به سال ۱۹۶۷ بر می گردد.
از لحاظ هزینه های زندگی سوئد نسبتا دارای هزینه های بالایی میباشد نسبت به کشورهای همسایه خود و در حالت کلی هزینه زندگی برای یک فرد مجرد در ماه تقریبا۱۵۰۰ تا  ۲۰۰۰دلار میباشد.

نکات مهم کار در سوئد

بطور کلی اخذ ویزای کاری منوط به کسب یکسری شرایط خاص میباشد که تنها وجود سن متعارف و تحصیلات دانشگاهی یا تخصص خاص همراه با دانایی زبان جزء شروط اساسی می باشد در کنار این شرایط باید شخص متقاضی کار در سوئد ، کارفرمایی هم داشته باشد که کارفرما باید در سوئد سه ماه کار مورد نظر را اگهی کند و اگر با توجه به شرایط ذکر شده متقاضی کار در خود کشور سوئد نبود، آن کار در کل اتحادیه اروپا به مدت سه ماه اگهی میشود و اگر نهایتا کسی متقاضی این کار نشد کارفرما میتواند اعلام نیاز به یک نیروی خارجی کند.

کسب این شرایط خیلی دشوار است و به راحتی حاصل نمیشود، در حالت کلی این شرایط میتواند برای کسانی که چندین سال در سوئد تحصیل و زندگی کرده اند و با محیط و فرهنگ و شرایط کاری سوئد اشنا هستند حاصل شود.

اشخاصی که در سوئد مشغول به کار هستند تحت پوشش حقوق و قوانین کاری  سوئد قرار میگیرند و بدون در نظر گرفتن ملیت و سوابق کاری حقوق یکسان نسبت به همکاران خود دریافت میکنند.

در حالت کلی کسانی که در سوئد مشغول به کار هستند در صورت ادامه شغل مورد نظر و پرداخت مالیات میتوانند بعد از ۴تا۵ سال تقاضای کسب اقامت دائم کشور سوئد را بکنند ولازم به ذکر میباشد که همراهان ویزای کاری سوئد که شامل همسر و فرزندان زیر ۱۸ سال میباشند از حق کار فول تایم برای همسر و تحصیل فرزندان برخوردارند.

با توجه به نکات ذکر شده برای اخذ ویزای کاری سوئد و شرایط سخت اخذ کارفرما در سوئد و هزینه های بالای زندگی در سوئد میتوان انتخاب  بهتری در زمینه اخذ ویزای کاری در حوزه اتحادیه اروپا داشت. کشورهای  اقتصادی و ثروتمندی نظیر المان و اتریش که شرایط ویژهای در زمینه اخذ ویزای کار رادارند.

در حال حاضر بستری فراهم شده را دارا هستند تا متقاضیان کار در اتحادیه اروپا به راحتی بتوانند وارد بازار کار این کشور ها شوند و از لحاظ اینده شغلی و میزان کسب درامد به مراتب  بهتر و موفق تر باشند.

 

 

برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید همه روزه از ساعات ۹الی 18با موسسه حقوقی آوات تماس گرفته و با وکلای مجرب ما مشاوره شوید . و همچنین می توانید فرم ارزیابی ما را پر کنید و از طریق آن مشاوران ما تمام شرایط شما رابررسی کرده و با شما تماس می گیرند و راه کارهای را به شما عزیزان بیان می کنند.

 

 

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *