مشاوره تلفنی

شماره تماس
021-22051353

ساعات کاری

شنبه الی چهارشنبه 9:30 تا 17:30 پنجشنبه 9:30 تا 13:30

شرایط کار در ترکیه

فهرست مقاله
کار در ترکیه
کار در ترکیه

کار در ترکیه امروزه بسیار مورد توجه ایرانیان قرار گرفته شده است. اقامت ترکیه از راه های گوناگونی اتفاق میفتد مثل اقامت تحصیلی ترکیه ,اقامت کاری ترکیه-,ثبت شرکت در ترکیه,سرمایه گذاری در ترکیه و یا ویزای تحصیل در ترکیه اما ما در این مقاله قصد داریم درباره شرایط کار در ترکیه صحبت کنیم با ما همراه باشید تا اطلاعات جامعی را دررابطه با اقامت ترکیه کسب کنید.

امروزه افراد بسیاری به دلایل مختلف به فکر مهاجرت به کشورهای دیگر میباشد در میان اینها افرادی وجود دارند که میخواهند برای کار و درآمد بیشتر به کشوری دیگر مهاجرت کنند , یکی از کشورهایی که برای هموطنان عزیزمان گزینه خوبی برای کسب و کار میباشد کار در ترکیه میباشد , و به دلایلی گوناگونی کار در کشور ترکیه را ترجیح میدهند , ما برای شما در خصوص کار در ترکیه مقاله ای تهیه کرده ایم تا شما با شرایط کار در ترکیه و میززان دستمزد کار در ترکیه و مشاغل مورد نیاز در ترکیه آشنا شوید و مراحل کار در ترکیه را برایتان شرح خواهیم داد .

ترکیه

کشور ترکیه به دلیل نزدیکی و همسایگی با کشور عزیزمان ایران و حضور چشمگیر ایرانیان مقیم ترکیه سبب شده است که این کشور مقصد مناسبی برای افرادی باشد که به دنبال کار هستند , برخی افرادی که علاقمند به کار در ترکیه هستند امیدوار به روزی خواهند بود ترکیه به کشورهای عضو اتحادیه اروپا بپوندد تا بتوانند از مزایای کشورهای عضو اتحادیه اروپا بهره مند گردند , برخی دیگر بخاطر پایین بودن هزینه های زندگی گزینه کار در ترکیه را برگزیدند تا بتوانند زندگی خود  را در این کشور رونق دهند .

قبل از هر تصمیمی باید خوب در خصوص کشوری که به عنوان مقصد انتخاب میکنید اطلاعات کسب کنید تا بتوانید با برنامه ریزی دقیق و کار آمد مسیر موفقی را سپری کنید , به همین خاطر اگر شما میخواهید از طریق کار در ترکیه پله های ترقی را بالا روید باید ابتدا در مورد اقتصاد این کشور و بازار کار ترکیه اطلاعات بدست آورید .

شما میتوانید قبل از هر اقدام ابتدا یک سفر کوتاه مدت به این کشور داشته باشید تا از نزدیک با بازار کار این کشور آشنا شوید و از ایرانیانی که مشغول کار در ترکیه میباشند شرایط را جویا شوید چرا که استفاده از تجربیات دیگران میتواند شما را در این امر یاری دهد .

کشور ترکیه جزء بیست کشور دنیا از نظر رشد اقتصادی میباشد و به عنوان یکی از سریعترین کشورها در رشد اقتصادی شناخته شده میباشد , این کشور به عنوان یکی از بهترین کشورها برای توسعه اقتصادی میباشد , و از آنجایی که این کشور پلی میان اروپا و آسیا میباشد از موقعیت خوبی برخوردار است که این موضوع سبب شده است که کار در ترکیه به فراوانی یافت شود .

کار در ترکیه مزایای بسیاری را دارد که مهمترین آن خلاص شدن از معضل بیکاری در ایران میباشد , و بعد از آن میتوان بهترین مزایای کار در ترکیه را اخذ اقامت دانست چرا که شما میتوانید از طریق کار در ترکیه اقامت این کشور را اخذ نمایید .

روش های پیدا کردن کار در ترکیه

مسلما یکی از دغدغه های افرادی که میخواهند از طریق کار در ترکیه به این کشور مهاجرت کنند این است که چگونه و از چه طریقی کار پیدا کنیم ؟ برای پیدا کردن کار در ترکیه نیازی نیست که متقاضیان کار در ترکیه خود را به سختی بیندازند و شرایط یافتن کار در ترکیه همانند کشورهای اروپایی و آمریکایی دشوار نمیباشد و شما میتوانید براحتی با مراجعه به سایت های کاریابی از مشاغل مورد نیاز در ترکیه مطلع شوید .

کاریابی در ترکیه

این سایت ها به شما شغل هایی که در ترکیه نیاز به نیروی کار دارد را مشخص میکند  و جالب است بدانید که این سایت ها هر روز به روزرسانی میشوند , یکی دیگر از روش های یافتن کار در ترکیه از طریق روزنامه ها میباشد , شرکت های بزرگ در ترکیه زمانی که نیاز به نیروی کار داشته باشند با انتشار آگهی در روزنامه های این کشور که به صورت ماهانه و در برخی مواقع هفتگی میباشد , اقدام به دعوت به همکاری میکنند .

البته در برخی از شرکت های بزرگ ترکیه ای اگر نیاز به نیروی کار در یکی از بخش های شرکت داشته باشند , به صورت مستقیم در سایت شرکت از نیروهایی که در این زمینه تخصص دارند دعوت به همکاری میکنند , و شما میتوانید برای درخواست , رزومه خود را به ایمیل شرکت ارسال نمایید تا با بررسی هایی که انجام میدهند نیجه را از طریق تماس با شما اعلام کنند .

نکته مهمی که باید در این زمینه به شما یادآور شویم این است که اگر در شغل و یا حرفه ای تخصص دارید باید به صورت حرفه ای رزومه خود را طراحی کنید چرا که به جز شما افراد دیگری نیز رزومه های قوی به ایمیل شرکت ارسال کرده اند , توجه داشته باشید شما زمانی میتوانید در حرفه ای در کشور ترکیه موفق شوید که زبان این کشور را به خوبی بلد باشید به همین خاطر این موضوع میتواند در رزومه شما تاثیر گذار باشد .

پس بهتر آن است که از افرادی که تخصص خوبی در زمینه تهیه رزومه دارند کمک بگیرید , توجه داشته باشید که در رزومه خود از بزرگ نمایی و کوچک نمایی خودداری کنید و سعی بر آن داشته باشید که خود واقعی را با مهارت هایی که دارید به رخ بکشید .

همیشه این نکته را به خاطر داشته باشید که کارفرمایان بهایی برای اطلاعات عمومی و.. شما نخواهند پرداخت و از شما فقط حرفه ای بودن در شغل داده شده را درخواست میکنند .

کشور ترکیه جزء آن دسته از کشورهایی میباشد که در زمینه اشتغال بشترین استخدام ها را دارد , شما برای آنکه در کشور ترکیه اقامت داشته باشید نیاز مند اجازه کار و دریافت مجوز برای کار در ترکیه هستید , همانطور که میدانید برای ورود به هر کشوری شما باید ویزا و نوعی اجازه ورود به آن کشور را کسب کنید , قوانی کشور ترکیه هم به همین صورت میباشد و شما برای ورود به این کشور نیازمند اخذ ویزا میباشید .

شرایط اخذ ویزای کار در ترکیه

یکی از شرایط اخذ ویزای کار در ترکیه داشتن کارفرما میباشد , فرد باید از طریق یک کارفرما اقدام به اخذ ویزای کار در ترکیه بدهد , کارفرما اید در وزارت کار و امور اجتماعی شما را تایید نماید یا اینکه  کارفرما باید از طریق سفارت کنسولگری ترکیه اقدام نماید .

زمان اقدامات کارفرما مدت سی روز میباشد , و در مدت این سی روز اگر شما توسط وزارت کار ترکیه تایید شوید ایناجازه به شما داده خواهد شد که با کارفرمای مشخص شده , در محلی مشخص شروع به فعالیت کنید , این ویزای کاری به مدت یک سال میباشد و در مدت این یک سال اگر هر دو طرف رضایت داشتند میتوانند ۱۵روز قبل از آنکه ویزا  منقضی شود اقدام به تمدید آن کنند که با تمدید مدت ویزا ۳ ساله خواهد شد .

توجه داشته باشید که اگر میخواهید در کشوری کار کنید در مرحله اول باید زبان آن کشور را فرا بگیرید و بلد باشید چرا که زبان در ایجاد ارتباط با ارباب رجوع  رشد کار و موفقیت در زمینه کاری بسیاری موثر میباشد به همین خاطر اگر قصد کار در ترکیه را دارید باید زبان ترکی استانبولی را در کلاس های آموزشی قبل از اقدام برای کار در ترکیه فرا گیرید و اگر بتوانید در حد گفتاری بر زبان ترکی مسلط شوید به صورتی که بتوانید با مردم ترکیه  ارتباط  کلامی برقرار کنید کفایت میکند .

نکته ی دیگری که برای کار در هر کشور ی یکی از شروط لازم پذیرفتن شما میباشد تخصص ومهارت شما در حرفه ای خاص است , توجه داشته باشید که شما زمانی میتوانید در کار موفق باشید که بتوانید تخصصی در یک زمینه داشته باشید , اگر دقت کرده باشید در همین کشور خومان ایران هم نیز اگر تخصصی داشته باشی بیکار نخواهی ماند , به همین خاطر اگر میخواهید کار در ترکیه را به عنوان مسیر کار خود انتخاب کنید باید بدانید که کسب درآمد بالا در این کشور منوط به داشتن تخصص میباشد .

پس اگر میخواهید در یافتن کار در ترکیه موفق باشید باید حتما زبان ترکی و تخصصی در کار داشته باشید , با دارا بودن این دو نکته شما بیکار نخواهید ماند.

راه ها برای کسب و کار و درآمد زایی در کشور ترکیه

یکی از بهترین راه ها برای کسب و کار و درآمد زایی در کشور ترکیه ثبت شرکت میباشد , شما میتوانید از طریق سرمایه گذاری و در برخی مواقع ثبت شرکت در ترکیه درآمد زایی کنید , البته این را باید خاطر نشان کنیم که نمیتوان به طور قطع گفت که چه سرمایه گذاری در این کشور موفق خواهد شد چرا که قوانینی که در این کشور برای ثبت شرکت و سرمایه گذاری وجود دارد دائما در حال تغییر میباشد به همین خاطر باید شما با افراد متخصص در این زمینه قبل از هر اقدامی مشورت نمایید و نظر آنان را نیز جویا شوید .

اگر شما سرمایه ای دارید میتوانید برای ایجاد کسب و کاری در کشور ترکیه اقدام کنید و با توجه به شرایط کاری این کشور باید اطلاعاتی در خصوص علاقمندی مردم به چه خدماتی , سرمایه گذاری خود را در آن زمینه رونق دهید .

اشتغال در کشور ترکیه

به طور کلی دو نوع اشتغال در کشور ترکیه وجود دارد: یکی اشتغال قانونی و دیگری اشتغال غیر قانونی

 اشتغال قانونی

همانند مشاغلی میباشد که شما برای کارفرما از روش های مختلف رزومه ارسال میکنید و در زمانی که رزومه شما مورد تایید کارفرما قرار گیرد برایتان یک زمان مصاحبه به صورت حضوری ترتیب خواهند داد , توجه داشته باشید که باید حتما زبان ترکی را بلد باشید , چرا که این تاثیر زیادی در قبولی شما در مصاحبه خواهد داشت باید توجه داشته باشید که شما باید کارفرما را متقاعد کنید که در حرفه خود توانایی زیادی دارید و میتوانید برای شرکت مفید باشید , بعد از آنکه شما در مصاحبه قبول شدید از سمت کارفرما برایتان نامه ای ارسال خواهد شد که شما از طریق آن نامه میتوانید با ارائه مدارک لازم جهت اخذ ویزای کار ی ترکیه اقدام کنید و که اصولا مدت ویزا در ابتدا یک ساله و در صورت رضایت دو طرف (کارفرما و متقاضی کار در ترکیه ) این ویزا سه سال دیگر تمدید خواهد شد و در آخر فرد میتواند برای اقامت دائم ترکیه اقدام کند.

 

اشتغال غیر قانونی

در برخی مواقع هم اشتغال ها به صورت غیر قانونی میباشد , و این موارد بخاطر قانون کشور ترکیه است چرا که کارفرما در صورت استخدام فرد خارجی موظف است تا ۵ترک را استخدام کند به همین خاطر برخی از کارفرمایان بعد از مصاحبه قراردادی با متقاضیان منعقد نمیکنند چرا که با انعقاد قرار داد متقاضی باید به اداره مهاجرت ترکیه برود و در صورتی که نامه را به شما ندهد ولی شما را استخدام کند در واقع نوعی فرار از قانون محسوب میگردد و به اشتغال غیر قانونی تبدیل خواهد شد , از این گونه مشاغل غیر قانونی در کشور ترکیه به وفور یافت میشود البته که این قانون سبب شده است که کارفرمایان علاقه ای به جذب نیروی خارجی و غیر ترک نداشته باشند .

اگر بخواهید از این طریق کار در ترکیه را ادامه دهید بهتر است بدانید که از آنجایی که هیچ گونه قراردادی با کارفرما ندارید , او میتواند به راحتی دستمزد شما را ندهد و دست شما به جایی بند نخواهد بود چرا که قراردادی در کار نیست و شما با علم به این موضوع اقدام به این کار کرده اید .

این نوع کارها و مشاغل غیر قانونی اصولا حقوق های بسیار پایینی را برای نیروی کار در نظر میگیرند و بیشتر مشاغل خدماتی شامل اینگونه مشاغل غیر قانونی میباشند , که علاوه بر حقوق هیچ گونه امنیت شغلی در آن وجود ندارد .

اگر به هر دلیلی نمی توانید از طریق ویازی کاری اقدام کنید به توصیه ما حتما راه های دیگری را برای دریافت اقامت ترکیه را انتخاب کنیدچرا که اشتغال غر قانونی بسیار ریسک پذیر و خطرناک است و ما هیچ گونه امنیت شلی را نخواهید داشت.

 

 

برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید همه روزه از ساعات ۹الی 18با موسسه حقوقی آوات تماس گرفته و با وکلای مجرب ما مشاوره شوید . و همچنین می توانید فرم ارزیابی ما را پر کنید و از طریق آن مشاوران ما تمام شرایط شما رابررسی کرده و با شما تماس می گیرند و راه کارهای را به شما عزیزان بیان می کنند.

 

0 0 رای
به این مقاله امتیاز دهید
اشتراک گذاری در telegram
ارسال مقاله در تلگرام
اشتراک گذاری در twitter
توییت مقاله در توییتر
اشتراک گذاری در whatsapp
ارسال مقاله در واتس اپ
اشتراک گذاری در email
ایمیل مقاله به دیگری
فهرست مقاله
مشترک شوید
مطلع شدن از طریق
guest
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
نمایش همه نظرات